خانه / بورس و سهام / پس‌ لرزه‌های نفت دامن‌ گیر بازار پتروشیمی

پس‌ لرزه‌های نفت دامن‌ گیر بازار پتروشیمی

با نگاهی به آمارهای موجود در‌می‌یابیم که بنا بر گزارش ماهانه PGPI از سوی موسسه پلاتس، قیمت محصولات پتروشیمی در ماه گذشته میلادی حدود ۴ درصد کاهش داشته که این افت در نتیجه کاهش بهای نفت رخ داده است. این روند نزولی در ماه سپتامبر نیز مشاهده شد.

در پی دنباله دار بودن جریان ریزش بهای نفت، کاهش قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی نیز ادامه دارد. علاوه بر این، افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارزها نیز فاکتور مهم دیگری است که در این افت و خیزها دخیل است. در این میان، تصمیم اخیر اوپک همچون زلزله‌ای تمام بازارهای کالایی را درنوردیده و کماکان شاهد پیامدهای آن هستیم. به گفته برخی فعالان بازار؛ روند نزولی قیمت پلیمرها در بازارهای منطقه خاورمیانه ممکن است در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید نفت در تلاش برای کمک به آینده بازار نفت خام، که منجر به سقوط آزاد بسیاری از کالاها شده است؛ همچنان ادامه داشته و این بازارها بیش از ارقام فعلی دچار ریزش شوند.
اما آنچه محتمل است امکان رشد قیمت نفت در میان مدت و بازگشت بازارهای کالایی به روند عادی است و می‌توان در این مدت انتظار اصلاح قیمتی را از سوی بازار نفت و مشتقات آن داشت.در آخرین معاملات انجام شده در بازارهای جهانی، نفت خام در محدوده قیمتی ۷۳/۶۵ دلار مورد دادوستد قرار گرفته است. قیمت نفت خام از اوایل ماه اکتبر به‌طور قابل توجهی کاهش یافت، زمانی که نگرانی در مورد تقاضای تضعیف برای این ماده مهم در پی تصمیم صندوق بین‌المللی پول برای کاهش پیش‌بینی خود برای رشد جهانی به ۳/۳ درصد در سال جاری و به ۸/۳ درصد در سال آینده، مورد تاکید قرار گرفت. تولید نفت خام جهان به‌طور قابل توجهی در سال‌های اخیر به دلیل افزایش عرضه نفت شیل ایالات متحده افزایش یافته، در حالی که روند تقاضای آسیا و اروپا دچار تضعیف شده است.
بنا بر گزارش‌ای سی‌آی‌اس؛ خریداران پلیمر در اقصی نقاط جهان انتظار حداقل کاهش ۸۰ دلاری در پیشنهاد‌های جدید برای پلی‌اتیلن(PE) و پلی پروپیلن (PP) در ماه دسامبر را دارند. همچنین یکی از معامله‌گران در بازار پتروشیمی خاورمیانه در این باره گفته است که انتظار کاهش بیشتر قیمت پلیمرها را دور از ذهن نمی‌داند. به گفته وی در حال حاضر هیچکس حتی یک تن هم مازاد بر نیاز خود معامله نمی‌کند. همچنین یک تاجر کالایی مستقر در دوبی در این باره گفت: همه در حال حاضر نگران هستند و مطمئن نیستیم چه تصمیمی باید اتخاذ کنیم. قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی به‌طور مداوم در حال طی مسیر کاهشی است و این موضوع نگران‌کننده است. به هر طریق به نظر می‌رسد نوسانات در میان مدت ادامه دار خواهند بود.
در حال حاضر در هر دو بازار نفت خام و محصولات پتروشیمی علائم بسیاری از عدم قطعیت ثبات روند کنونی وجود دارد که تعیین چشم‌انداز و پیش‌بینی را برای آنها مشکل کرده است. بر اساس گزارش‌ها و با توجه به داده‌های ICIS؛ در طول سه ماه گذشته در منطقه شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، قیمت پلی‌اتیلن سنگین فیلم (HDPE) در حدود ۵۳/۲ درصد کاهش ثبت کرده است، در حالی که بهای پلی‌پروپیلن نساجی حدود ۵/۳ درصد افت داشته است. براساس گزارش‌ها، بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی بر این باورند که انتظار می‌رود تصمیم اوپک، منجر به بروز دوره تازه‌ای از بی‌ثباتی در بازارهای بالادست و پایین دست در خاورمیانه شود. دوره‌ای که در آن پیش‌بینی روند این محصولات سخت خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*