خانه / بورس و سهام / آیا دلار گران خواهد شد / شوک ناشی از کسری بودجه در کمین اقتصاد

آیا دلار گران خواهد شد / شوک ناشی از کسری بودجه در کمین اقتصاد

چنانچه دلار را به عنوان یک کالا در نظر بگیریم، تقریباً طی دو سال اخیر ثابت بوده، در حالیکه طی این مدت حدود ۵۰ درصد تورم را در کشور شاهد بودیم. اگر بهای ارز متناسب با آن رشد نکند، یعنی کالایی ارزان است و در نتیجه همه متقاضی خرید آن می شوند که این امر رشد قیمت ها را در پی دارد.

طی هفته جاری بانک مرکزی مجوز فروش ارز صادرکنندگان به نرخ آزاد را صادر کرد تا از این پس تجار ایرانی در خارج از کشور و هرجا که بانک ایرانی وجود دارد، بتوانند ارز خود را از طریق صرافی و با قیمت آزاد به فروش برسانند.

این ابلاغیه در حالی از سوی بانک مرکزی صادر شد که قیمت دلار پس از دو سه روز به محدوده ۳۳۰۰ تومان بازگشت و بایستی دید وضعیت این بازار طی روزهای آتی چگونه پیش خواهد رفت؟

مدیر عامل مؤسسه حسابرسی حافظ گام در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: به اعتقاد بنده در آینده شوک اقتصادی در پیش رو داریم؛ چراکه با توجه به روند بهای نفت، دولت با کسری شدید بودجه مواجه است که بایستی از چند طریق آن را جبران کند.

حسین شیخی افزود: برای جبران کسری بودجه دولت چند راه حل دارد؛ اول اینکه می تواند از بانک مرکزی استقراض کند که در این صورت افزایش نرخ تورم را در پیش رو خواهیم داشت. راه دوم نیز این است که بهای ارز افزایش یابد تا دولت با فروش گران تر آن کسری بودجه خود را جبران کند که این امر به افزایش چشمگیر سطح قیمت ها منجر خواهد شد.

وی سومین راه حل را انتشار اوراق قرضه دولتی عنوان کرد و گفت: برای اجرای چنین راه حلی ضمن اینکه بایستی نرخ سود بالایی پیش بینی شود تا برای مردم و سرمایه گذاران جذاب باشد، اجرای آن تنها تسکین دهنده کوتاه مدت بوده؛ اما در بلندمدت بازهم مشکلات ادامه دار خواهد بود.

این کارشناس مسایل اقتصادی در بیان روند آتی بهای دلار تأکید کرد: چنانچه دلار را به عنوان یک کالا در نظر بگیریم، تقریباً طی دو سال اخیر ثابت بوده، در حالیکه طی این مدت حدود ۵۰ درصد تورم را در کشور شاهد بودیم. اگر بهای ارز متناسب با آن رشد نکند، یعنی کالایی ارزان است و در نتیجه همه متقاضی خرید آن می شوند که این امر رشد قیمت ها را در پی دارد.

شیخی عنوان کرد: در حال حاضر استنباط از شرایط فعلی این است که گران شدن بهای دلار امری اجتناب ناپذیر است، هرچند شرایط سیاسی و اقتصادی آتی بسیار بر روند آن مؤثر خواهد بود.

مدیر عامل مؤسسه حسابرسی حافظ گام اظهار داشت: آنچه درخصوص بهای ارز اهمیت دارد این است که به تبع تغییر در اوضاع سیاسی، شرایط اقتصادی کشور می تواند رو به بهبود گذارد؛ بطوریکه در صورت حصول توافق به لحاظ روانی بهای ارز کاهش خواهد یافت.

وی در خاتمه سخنان خود یادآور شد: رییس جمهور کشورمان و نیز وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ همگی معتقدند به توافق هسته ای نزدیک شده ایم که اگر این امر محقق شود، ورود سرمایه های خارجی به کشور اتفاق افتاده و با افزایش میزان تزریق دلار، قیمت ها شکسته می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*