خانه / بورس و سهام / گزراش امروز بورس و فرابورس / ما را به خیر شما امید نیست …

گزراش امروز بورس و فرابورس / ما را به خیر شما امید نیست …

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۰۹٫۱۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۲۲ واحد کاهش به رقم ۵۲۴۸۱ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۵۷۱ واحد کاهش عدد ۱۳۹۶۳۱ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۵۴۲ واحد افت به رقم ۷۱۱۷۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “ونیکی” با ۹ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۱۲۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۰ واحد افت به رقم ۸۰۲ واحد رسید.

در این شرایط امروز “وزمین” با ۰٫۴۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۴ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۹۰۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۷۹ میلیارد ریال رسید.

امروز نیز همچون روز گذشته سهامداران شاهد افت ارزش سرمایه خود و کاهش قیمت سهام شرکت های بورسی بودند و در نهایت شاخص کل در پایان معاملات روز جاری در ۱۷۰ قدمی مرز جدید یعنی ۷۰ هزار واحدی ایستاد.

بازار سرمایه طی روز جاری سراسر قرمز بود و اکثر قریب به اتفاق سهام شرکت های بورسی در مسیری نزولی حرکت کردند، به گونه ای که طی معاملات روز جاری از میان بیش از ۴۰۰ مجموعه فعال در بورس تنها سهام حدود ۵۶ شرکت رشد قیمتی را تجربه کردند و حاکمیت روند نزولی بر کلیت بازار سرمایه و ذوب شدن سرمایه سهامداران ماحصل فعالیت امروز بورس همچون روزهای گذشته بوده است.

اما در این بین وضعیت معاملات امتیاز تسهیلات مسکن با رونق همراه بود و دارندگان این اوراق نظاره گر افزایش سرمایه خود بودند.

براساس گزارش بورس نیوز، امروز لایحه بودجه سال ۹۴ کشور نیز توسط رییس جمهور کشورمان تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و در آن ۲۰ جدول کلان و ماده واحده برای سال ۹۴ به مجلس ارایه گردید که در این بودجه هر بشکه نفت ۷۲ دلار و هر دلار ۲۸۵۰ تومان در نظر گرفته شد.

اما نکته ای که در این بین می توان به آن اشاره کرد، میزان افت شاخص کل و ارزش معاملات بورس طی ۹ روز اخیر است. به گونه ای که شاخص کل به عنوان نمادی از وضعیت معاملات بورس طی دوره مذکور معادل ۹ میلیارد دلار افت کرده که این رقم با احتساب دلار بازار ارز آزاد مبلغی معادل ۳۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان محاسبه می شود.

این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ منابع حاصل از واگذاری دارایی های مالی حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برهمین اساس می توان گفت افت ۹ روزه شاخص کل و ارزش سهام شرکت های بورسی معادل درآمدهای حاصل از واگذاری دارایی های مالی از سوی دولت طی یکسال می باشد که این امر نیز خود جای تأمل دارد و بیانگر شدت روند نزولی بورس و قیمت سهام شرکت های بورسی و در نهایت میزان ضرر و زیان تحمیل شده بر سهامداران طی این مدت کوتاه می باشد.

براساس این گزارش، فعالان بازار سرمایه امروز شاهد انتشار گزارش شفاف سازی از سوی دو شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و نیز سرمایه گذاری مسکن تهران نیز بودند.

از این رو، در شرایطی که بازار سرمایه یک دست رنگ قرمز به خود گرفته بود، “حسینا” طی نامه ارسالی به سازمان بورس از افزایش سهم خود از ۳۲ درصد به ۴۰ درصد در قرارداد ارایه خدمات در ترمینال شماره ۲ کانتینری بندر شهید رجایی شهر خبر داد.

اگرچه روند قیمتی سهام “حسینا” در پی انتشار این گزارش روی سامانه کدال با رشد قیمتی مواجه شد و با صف بیش از ۴۰۰ هزار سهمی تقاضا برای خرید سهام این مجموعه همراه شد، اما به نظر می رسد در صورتی که این شفاف سازی در شرایط بهتر و مناسبتر از سوی مدیران شرکت انجام می شد، استقبال بیشتری نسبت به خرید سهام “حسینا” می شد و صف خرید آن نیز به مراتب سنگین تر می شد و بدین ترتیب روند صعودی شکل گرفته طی معاملات روز جاری دوام بیشتری می یافت.

علاوه بر این، سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران نیز با انتشار گزارش شفاف سازی مبنی بر انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت انبوه سازان پرتو شهر با موضوع مشارکت دریافت پروژه مسکونی با رشد قیمتی همراه شد که البته صف خرید سهام این مجموعه ساختمانی نیز چندان دوام نیافت و با حجم معاملاتی حدود پنج میلیون سهمی تا پایان معاملات امروز روند قیمتی متعادلی را پشت سرگذاشت.

اما در ادامه به معاملات روز جاری تک سهم صنعت خرده فروشی، یعنی شرکت قاسم ایران اشاره می کنیم. این سهم تازه وارد فرابورس که طی معاملات کمتر از یک ماهه خود حدود ۱۰۰ درصد بازدهی مثبت به سهامدارانش اعطا کرده بود، طی معاملات امروز همچون روز گذشته با صف فروش مواجه شد، به گونه ای که معاملات “قاسم” با حجم معاملاتی بیش از ۵۵ هزار سهمی و صف فروش بیش از دو میلیون سهمی خاتمه یافت.

همانطور که بدان نیز اشاره شد، امروز اغلب سهامداران شاهد کاهش ارزش سهام شرکت های بورسی بودند و فعالان بازار سرمایه نتوانستند بازدهی مثبتی از معاملات امروز خود کسب کنند و اهالی تالار شیشه ای در پایان معاملات یاد ضرب المثل قدیمی زیر افتادند.

ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*