خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / این که گذشت، مواظب بعدی باشید

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / این که گذشت، مواظب بعدی باشید

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۰۹٫۱۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۹ واحد افت به رقم ۵۲۶۲۲ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۹۷ واحد رشد عدد ۱۴۰۱۴۵ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۵ واحد افزایش۷۱۳۸۱ به رقم ۷۱۶۶۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “همراه” با ۴۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فولاد” با ۳۵ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز بدون تغییر در رقم ۸۲۸ واحد باقی ماند.

در این شرایط امروز “میدکو” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۶۳۴ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۴۳۵ میلیارد ریال رسید.

امروزی بازاری تقریباً متعادل را شاهد بودیم و از هیجانات روز گذشته که در اغلب سهام شرکت ها رخ داد خبری نبود، در بازار امروز هم همانند روزهای گذشته تردید و شک سرمایه گذاران قابل رؤیت بود، هنوز نشانی از ورود پول جدید به این بازار دیده نمی شود و هرچه هست همان نقدینگی وارد شده از گذشته است که در حال دست به دست شدن بین گروه ها و صنایع مختلف است. شاخص کل نیز به سختی توانست در روز جاری خود را در مدار صعودی نگه دارد.

بنابر گزارش بورس نیوز، سرانجام روز گذشته رییس سازمان بازرسی کل کشور خبر از پرونده ای داد که پیش تر اخبار و تحلیل های آن را در بورس نیوز خوانده بودید، ناصر سراج عصر روز دوشنبه در همایش ملی مبارزه با فساد با اشاره به عدم محدودیت در عرضه سهام و نیز عدم نظارت سازمان بورس گفت: یک شرکت سهامی خاص توانسته سهام ۱۰۰ تومانی خود را به ۲ میلیارد سهام به فروش رساند و امروز قیمت سهام آن شرکت به برکت تبلیغات یک هزار میلیارد تومانی در صدا و سیما به هر سهم ۱۱ هزار تومان افزایش یافته است. سراج افزوده است که چون شرکت سهامی خاص بوده قیمت گذاری سهام با سهامداران است و هزینه تبلیغات را هم جزو سرمایه خود می داند و حالا که ۹ شرکت سهامی عام را به عنوان شرکت فرعی زیر نظر خود قرار داده است برند خود را به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان به فروش گذاشته است.

سهامداران بورس، این شرکت را خوب می شناسند، شرکتی که در مدت زمان کوتاهی زیر سایه عدم نظارت و بی توجهی مسئولین خیلی زود پدیده شد، قطعاً جلوگیری از تکرار اینگونه موارد حساسیت بیشتر مسئولین را می طلبد، این که گذشت، مواظب باشید تبرک پدیده نشود.

از سویی دیگر نمایندگان مجلس طی روز جاری لایحه خروج از رکود را به تصویب رساندند، این اقدام یکی اصلی ترین راهکارهای برون رفت از موانع تولید و ارتقاء نظام مالی کشور می باشد و به نظر می رسد حمایت از بخش تولید داخل و نیز وصول مطالبات پیمانکاران بخش خصوصی جزو دستاوردهای اصلی این لایحه باشد که می تواند تأثیر قابل توجهی بر اغلب شرکت های بورسی خصوصاً گروه پیمانکاری و تجهیزاتی گردد که مبالغ بسیار زیادی از دولت طلب دارند. شایان ذکر است سلیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه مذکور اظهار داشته است که در حال حاضر طبق اعلام منابع دولتی ۱۴ هزار واحد تولیدی تعطیل شده و رکود به دست و پای صنعت پیچیده شده است این لایحه می تواند مشکلات جامعه را حل نماید.

گفتنی است از مهمترین نکات این لایحه بحث تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین رفع مشکلات فعالان اقتصادی در لایحه خروج از رکود اشاره شده همچنین موضوع کاهش بنگاهداری بانک ها و افزایش سرمایه آنها برای بالا بردن سطح قدرتمندی بانک ها در این لایحه آمده است.

اما در بازار ارز امروز شاهد دلار بالای سه هزار و ۴۰۰ تومانی بودیم. رقمی که تا هفته پیش به عنوان خط قرمز این بازار از آن یاد می شد امروز بدون هیچ سر و صدایی خود را در ذهن فعالان جا کرده است، به هر حال بدون هیچ حاشیه سازی باید این نرخ ها را قبول کنیم، دیگر کف نرخ دلار را ۳۴۰۰ تومان باید دید، اهالی تالار از خود می پرسند که دلار را نفت گران کرد یا بودجه؟ جواب کاملاً واضح است، افت قیمت نفت سبب تغییر رقم دلار در بودجه ۹۴ دولت شد که خیلی زود تأثیر آن در بازار آزاد نمایان گردید، متأسفانه علی رغم تمامی وعده هایی که از دولت های گذشته تا به امروز داده شد. اما هنوز از ارز تک نرخی خبری نیست و این اختلاف نرخ بین ارز مبادلاتی با ارز آزاد همچنان به عنوان یک ریسک اقتصادی می تواند برنامه های دولت را تحت تأثیر قرار دهد. از سویی دیگر در حالی برخی فعالان اقتصادی آزادسازی پول های بلوکه شده را در متعادل ساختن بازار ارز مؤثر می دانند که به گفته کارشناسان بانکی مصرف ماهانه ارز کشور حدود ۷ میلیارد دلار برآورد می شود که آزادسازی ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از روزهای بلوکه شده کشورمان تنها می تواند پاسخگوی ۱۰ درصدی نیاز ماهیانه کشور باشد. اما نکته قابل توجه در این خصوص حساسیت مسئولین اقتصادی به نوسانات این بازار است که می تواند تا حدودی سبب قابل پیش بینی بودن این بازار شود.

باخبر شدیم به دستور معاون رییس جمهور مسئولیت حذف یارانه پر درآمدها به استان ها و در رأس آن استانداران واگذار شده و هرچقدر استان ها بتوانند یارانه نقدی بیشتری حذف کنند اعتبارات آزاد شده به استان های مربوطه تخصیص پیدا خواهد کرد. این موضوع می تواند ریسک های مختلفی را به همراه داشته باشد چراکه دولت هیچ قانون یا قاعده خاصی را بر ای پر درآمد بودن افراد برای استان ها مشخص نکرده و در کل به نوعی به صورت کنترات به استانداری ها سپرده شده و قطعاً استانداری ها برای دریافت بودجه بیشتر از دولت سعی در حذف افراد بیشتری خواهند داشت، مواظب باشیم حق کسی ضایع نشود.

چند نکته جهت اطلاع

“سمگا”: این شرکت اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ را پس از کسر مالیات به ازای هر سهم ۱۶۷ درصد نسبت به سال ۹۳ رشد داد. اهالی تالار که تا پیش از این علت افزایش نرخ قیمت سهم این شرکت در بازار را نمی دانستند امروز به این موضوع پی بردند، فقط می ماند یک نکته، شاید این تعدیل و این افزایش سود در پیش بینی درآمد در قیمت سهام پیش خور شده باشد.

“ونفت”: روز گذشته معامله بلوکی شرکت در قیمت ۲۹۰ تومان به انجام رسید تا علت سقوط آزاد این شرکت بورسی طی دو هفته به وضوح مشخص شود، برخی شنیده ها از احتمال نهایی شدن پروسه دریافت واماین شرکت از بانک پاسارگاد حکایت دارد که هنوز رسماً تأیید نشده فعلاً که اقبال به سهام این شرکت مجدداً بازگشته است.

سایپا: بلوک ۹ درصدی “تایرا” از سوی این شرکت با نرخ ۵۲ میلیارد تومان روی میز فروش خواهد رفت تا سرانجام بدهی های این شرکت خودروسازی به تأمین اجتماعی پایان یابد.

همچنین مذاکرات فروش شرکت های زامیاد و رنو از سوی سایپا با خریداری خارجی به اتمام رسیده و در صورت حصول توافق در مذاکرات هسته ای شاهد حضور خارجی ها در این دو شرکت خواهیم بود البته چینی ها در صورت عدم توافق نیز در سایپا حضور خواهند داشت.

گروه صنعتی مینو: امروز شرکت های این گروه روز سبزی را سپری کردند البته قاسم روندی دیگر داشت، “غپینو” امروز در حالی روند صعودی خود را آغاز کرد که برخی اخبار حکایت از حمایت سهامدار عمده از این سهام تا رسیدن به قیمت مدنظر را دارد، قاسم نیز منتظر رسیدن خبر رسمی افزایش سرمایه است.

در پایان ظاهراً بحث خروج صالح آبادی از سازمان بورس و ورود ایشان به بانک توسعه صادرات جدی شده، فعلاً اهالی بازار بیشتر به دنبال دیدگاه و نظرات فطانت فرد به عنوان رییس جدید سازمان بورس نسبت به بازار سرمایه می گردند، اما آنچه که تا این لحظه مشخص است وی آشنایی حوبی با دو صنعت خودرویی و بانکداری دارد، حال باید دید تیم جدیدی که به سازمان بورس وارد می شود در اولین اقدام خود نسبت به برطرف کردن کدام نقض بازار سرمایه دست به کار خواهد شد. البته صالح آبادی علی رغم تمامی انتقادات و کاستی هایی که به برخی عملکردهای ایشان و بعضی مدیرانشان وارد است اما زحمات زیادی برای ارتقاء سطح کیفی بازار سرمایه کشیدند که جای تقدیر فراوان دارد. امیدواریم ورود تفکر جدید به بورس کشور سبب ارتقاء مناسب و هرچه کاراتر شدن بازار سرمایه گردد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*