خانه / بورس و سهام / کاهش قیمت مسکن و افزایش اقبال به ساختمانی ها

کاهش قیمت مسکن و افزایش اقبال به ساختمانی ها

بازار مسکن طی ماه های ابتدایی سال جاری در حالی با رکود و افت قیمت ها مواجه شد که به نظر می رسد تداوم این روند کاهشی موجب افزایش اقبال معامله گران بازار بورس به سمت سرمایه گذاری در سهام شرکت های ساختمانی ناشی از رشد تقاضا در بازار مسکن خواهد شد.

رییس امور سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: شرکت های فعال در صنعت ساخت و ساز در حالی طی سال گذشته با کاهش تقاضا ناشی از رشد روز افزون قیمت مسکن رو به رو بوده اند که به موجب این امر دوره برگشت سرمایه در گردش آنها به دلیل کمبود نقدینگی لازم جهت اجرای پروژه های جدید طولانی مدت بوده است. حال آنکه به نظر می رسد این شرکت ها در پی کاهش قیمت مسکن و افزایش تقاضا برای آن، اقدام به پیش فروش واحدهای در حال ساخت خود خواهند کرد که این امر منجر به تأمین نقدینگی لازم جهت اجرای قراردادهای جدید شرکت های این گروه خواهد شد. به عبارت دیگر سیر نزولی قیمت مسکن به بهبود وضعیت سودآوری شرکت های ساختمانی کمک خواهد کرد.

شهاب حاتمی در ارتباط با بهای نهادهای ساخت نیز گفت: قیمت مواد و مصالح طی یک ماه اخیر در پی کاهش نرخ ارز با افت همراه شده به گونه ای که بهای میل گرد که حدود 13 درصد از هزینه های مراحل ساخت را به خود اختصاص می دهد، نزدیک به 10 درصد کاهش یافته است. البته تداوم این سیر کاهشی به چگونگی روند بازار ارز و قیمت آن بستگی دارد که این امر نیز تابع سیاست ها و رویکردهای دولت جدید نسبت به این بازار است.

وی پیرامون ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 92 بیان کرد: “ثتران” طی دوره عملکرد مذکور سود 106 ریالی محقق کرده که درآمد حاصل از فروش پروژه های آمل، هشتگرد و جمهوری را می توان در پوشش 37 درصدی سود برآوردی برای امسال مؤثر دانست. به عبارت دیگر سود ناخالص هفت میلیارد و 984 میلیون تومانی از محل فروش واحدهای پروژه های مذکور عاید شرکت شده که این شرکت در نظر دارد این درآمدها را در اجرای پروژه های جدید به کار گیرد.

وی در ارتباط با قراردادهای جدید “ثتران” نیز گفت: قراردادهای خدامی و سهند از جمله پروژه های جدید شرکت هستند که مراحل ساخت واحدهای مربوط به آنها در حال انجام است. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که حدود 30 درصد از درآمدهای اجرای این پروژه ها در بودجه سال جاری لحاظ شده است.

این مقام مسئول افزود: قراردادهای جماران و ارغوان نیز از دیگر پروژه های “ثتران” بوده که درآمد حاصل از آنها در بودجه سال آتی لحاظ خواهد شد. از این رو می توان گفت این درآمدها به طور قطع به روند صعودی سودآوری “ثتران” طی سال آینده کمک شایانی خواهند کرد.

رییس امور سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران در خاتمه گفت: افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت از طریق صدور سهام جدید به منظور اجرای قراردادهای جدید در برنامه کاری شرکت قرار دارد که مراحل پایانی اجرای آن در حال سپری شدن می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*