خانه / بورس و سهام / حنای مذاکرات رنگ ندارد ! / بازگشت بورس به ۴۲۷ روز قبل / ۱۲ % بازدهی منفی سال ۹۳

حنای مذاکرات رنگ ندارد ! / بازگشت بورس به ۴۲۷ روز قبل / ۱۲ % بازدهی منفی سال ۹۳

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۰۹٫۲۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۶۹۱ واحد افت به رقم ۵۱۶۲۲ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۷۰ واحد کاهش عدد ۱۳۹۲۹۷ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۷۵۱ واحد افت به رقم ۷۰۲۹۱ واحد رسید.

همچنین در این روز “بترانس” با ۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وغدیر” با ۹۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۱ واحد افت به رقم ۷۹۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “وزمین” با ۰٫۴۵ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “پترول” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۵۹۷ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۱۵ میلیارد ریال رسید.

افت ۷۵۱ واحدی شاخص کل بورس در معاملات روز جاری سبب شد تا نماگر بورس کف قبلی خود را بشکند همان کف معروفی که منجر به اعمال قانون محدودیت فروش از سوی مدیران بورس شد تا نشان دهد که اگر شرایط مهیا نباشد علی رغم تمامی اخبار مثبت و اقدامات این نماگر راهی را خواهد رفت که به واقعیات نزدیک تر بوده و در این راه هیج ترسی از ساختن کف های جدید در نقاطی پایین تر ندارد و الان شاخص در سطحی معادل ۴۲۷ روز گذشته است و بازدهی منفی ۱۲ درصدی عاید سرمایه گذاران در سال ۱۳۹۳ شده است !!!

بنابر گزارش بورس نیوز، فعلاً بازی نفت و نرخ های جدیدی که هر روز به نمایش می گذارد نه تنها بازار سرمایه ایران بلکه بازارهای اغلب کشورهای دنیا را تحت تأثیر قرار داده است بطوریکه طی هفته گذشته بورس آتن با افت ۱۰ درصدی بیشترین ریزش را در بین دیگر بورس های دنیا از خود بر جای گذاشت، بورس دبی نیز روندی در پیش گرفت که برای فعالانش غیر قابل انتظار و غیر قابل باور بود. لذا روند نزولی شکل گرفته در بورس کشورمان نیز با توجه به تأثیر ۷۰ درصدی نفت بر اقتصاد ما امری منطقی و قابل توجیه است اما آنچه که اندکی برای فعالان اقتصادی غیر قابل باور است سخنان مسئولین دولتی در خصوص عدم کسری بودجه دولت با نرخ نفتی است که همین حالا بیش از ۱۲ دلار پایین تر از رقمی است که دولت در بودجه خود پیش بینی نموده، حال دولت چگونه و از چه راهی اقدام به جبران این رقم خواهد کرد علامت سوال امروز شکل گرفته در ذهن کارشناسان و فعالان اقتصادی می باشد.

از سویی دیگر کارشناسان اقتصادی در دیگر بندهای درآمدی دولت در بودجه نیز با تردید مواجه هستند چراکه رشد ۳۰ درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در حالی در بودجه پیش بینی شده که با توجه به وضعیت فعلی صنایع و کمبود نقدینگی در آنها به جهت اجرای برنامه های توسعه ای و حتی رسیدن به آنچه که در بودجه های خود پیش بینی کرده اند، رشد سودآوری کمی دور از دسترس و بسیار دشوار خواهد بود که می تواند سبب ایجاد چالشی جدید برای صنایع شود.

از سویی دیگر آنچه که در بودجه دولت در ارتباط با کسب درآمد دولت از طریق بازار سرمایه پیش بینی شده با آنچه که این روزها در این بازار شاهد آن هستیم تفاوت های بسیار زیادی دارد چراکه کسب درآمد بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومانی از طریق واگذاری دارایی های دولت در سهام شرکت ها مطمئناً از طریق این بازار سرمایه به دست نخواهد آمد چون درآمد ۱۷ هزار میلیاردی از بازاری که در بهترین حالت روزی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان سهام در آن معامله می شود که اغلب نیز به صورت بلوک های دو طرفه بوده و اکثریت فعالان آن در حال نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار می باشند امری غیر ممکن است. قطعاً تیم اقتصادی دولت به خوبی واقف است که کسب درآمد در بازار سرمایه به دو فاکتور مهم اعتماد و نقدینگی نیاز دارد، دو فاکتوری که امروز جای خالی آنها در این بازار بخوبی حس می شود.

از سویی دیگر فارغ از بحث تأثیرات کاهش بهای نفت بر بازار سرمایه، سرپیچی بانک ها از دستورات بانک مرکزی و دولت تبدیل به عامل با اهمیت دیگری بر افت شاخص های بورس شده است، در جاییکه بانک ها با نافرمانی از دستورات دولتی اقدام به افزایش سود سپرده های یک ماهه خود تا سقف ۲۲ درصد می کنند و در خصوص نقدینگی های قابل توجه در بلندمدت تعیین نرخ سود سپرده ها را به توافق دو طرف تا سقف ۳۰ درصد معطوف می کنند، خروج پول از بازار سرمایه و چرخه تولید به جهت کسب سودی بی ریسک و بدون دردسر کاملاً منطقی و واضح است، حال نقش دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به جهت جلوگیری از این اتفاق چیست؟ این هم علامت سوال بزرگ ذهن فعالان اقتصادی است.

از این موارد که بگذریم به بحث شیرین مذاکرات هسته ای می رسیم، موضوعی که به نظر می رسد تنها نقطه امید دولتمردان به جهت جلوگیری از کسری بودجه به تبع رسیدن به یک توافق نهایی با غرب و آمریکا است. مجدداً از امروز دوباره موضوع ادامه مذاکرات هسته ای تبدیل به بحث داغ فعالان اقتصادی شد چراکه قرار است ۲۴ و ۲۵ آذر ماه جاری دیداری دو جانبه میان هیأت های ایران و آمریکا دو روز قبل از مذاکرات یک روزه ژنو در سوییس برگزار شود، قرار است ۲۶ آذر ماه دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و شش کشور موسوم به گروه ۱+۵ در ژنو به مدت یک روز برگزار گردد. دیدارهایی که این روزها تبدیل به مذاکره برای ادامه مذاکره شده که تنها تأثیرش بر بازار سرمایه افت شاخص های بورس تا رسیدن به دور جدید مذاکره می باشد.

باید قبول کرد که این موضوع نیز دیگر برای بورس در حال تبدیل شدن به حنایی بی رنگ است، بورس در حال واکسینه شدن به این اخبار و مذاکرات است، نمی گوییم رسیدن به توافق تأثیری بر بازار سرمایه نخواهد داشت اما تأثیرش هم دیگر همانند انتظار اهالی بازار از رسیدن به یک توافق نهایی در دوره های گذشته نخواهد بود، چون در دوره های گذشته در بازار سرمایه اعتماد بود اما نقدینگی نبود که اهالی تالار اعتقاد داشتند با حصول توافق نقدینگی هم به این بازار بازخواهد گشت اما با تداوم تمدید مذاکرات و رسیدن اخبار خوشایند بی تأثیر، نه تنها امروز شاهد وجود نقدینگی در بورس نیستیم بلکه آن اعتماد و اطمینان گذشته نیز از این بازار رفته است و آنقدر افت قیمت سهام شرکت ها طی این مدت زیاد بوده که رسیدن به یک توافق نهایی شاید بتواند در کوتاه تنها بخشی از زیان و ضرر سرمایه گذاران بکاهد از همین رو برای بازگشت اعتماد و اطمینان از دست رفته باید صبر کرد و منتظر ماند به همین جهت رسیدن سهام شرکت ها به قیمت های گذشته خود قبل از آنکه ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری کند. بیشتر ترغیب به فروش سهام از زیان خارج شده برای اهالی تالار می نماید.

همچنین در بحث تغییر تحولات مدیریتی در سازمان بورس همچنان اخبار و اطلاعات به دست آمده در حد گمانه زنی و شایعه است و هنوز این اخبار نه تأیید رسمی شده و نه تکذیب رسمی هرچند که شرایط فعلی بورس کار را هم برای رییس قبلی به جهت واگذرای مسند سخت می کند و هم برای رییس جدید به جهت در اختیار گرفتن سکان چنین بازاری دشوار خواهد کرد، به هر حال بعید است تفکر جدید هم درد چندانی از این بازار دوا کند مگر اینکه سکاندار جدید بتواند از نفوذ خود به جهت مجاب نمودن وزارت اقتصاد برای احیاء این بازار و در اختیار گرفتن ابزارهای جدیدتر و بیشتر استفاده نماید.

در مجموع باید گفت که فعلاً نوش داروهای دولت در بحث اقتصادی به جهت جلوگیری از اتفاقات نامطلوب در بخش کلان و نیز بازار سرمایه پس از مرگ سهراب در حال رسیدن است.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع

“سمگا”: هر دم از این باغ بری می رسد، “گاف” جدید ناظر بورس که در نوع خودش هم بسیار جالب بود را امروز در این نماد دیدیم، ناظر محترم به جای باز کردن نماد “سمگاح” که حق تقدم های استفاده نشده این شرکت بود اقدام به بازگشایی خود نماد شرکت با دامنه نوسان ۸ درصدی کرد. حق بدید آقا این بازار برای کی اعصاب گذاشته که برای ناظر بازار بزاره شما هم بودید اشتباه می کردید، از یک طرف در رفتن فرمان شاخص و افت دسته جمعی قیمت سهام شرکت ها، از یک طرف باز و بسته کردن نماد شرکت ها و استرس تأثیرات احتمالی روی شاخص، از طرف دیگه هم شایعات یک سری سهامدار نما در خصوص تغییر و تحولات احتمالی مدیریتی در بورس، واقعاً شما باشید اشتباه نمی کنید.

“قاسم”: لوتی کوچیکه حافظ هم از پا درآمد، البته چیز جدیدی نیست، اونایی که ادعا داشتند از پا افتادن این که دیگه عددی نبود در مقابل اونها اما انصافاً خوب ظاهر شد، حالا چرا میگم خوب بماند تا بعد.

کلاً توجه اهالی تالار را به همه بازار جلب می کنیم چون فعلاً کل بازار سرمایه را باید صرفاً جهت اطلاع به مسئولین امر معرفی کنیم. آقای مسئول صرفاً جهت اطلاع باید عرض کنیم یه نیم نگاهی به بورس هم بکنید بد نیست شاید در گفتن لحن اخبار مثبت اقتصادی شما بتواند تغییراتی ایجاد کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*