خانه / بورس و سهام / یک پیش بینی برای ۹ ماه آینده بازار سرمایه

یک پیش بینی برای ۹ ماه آینده بازار سرمایه

مهمترین عاملی که در حال حاضر بر روند اقتصاد کشور و بازار سرمایه تأثیر گذار می باشد، بحث عوامل سیاسی و نشست بر سر توافق هسته ای بوده که می تواند اقتصاد و روند بازار را از رکود خارج نماید.

زمانی که به تاریخ نشست سران ایران وگروه ۱+۵ درخصوص موضوع پرونده هسته ای ایران درسوم آذر ماه نزدیک می شدیم، انتظار بازار سرمایه حاکی از توافق طرفین بر سر مسئله هسته ای ایران بود که در نتیجه شرکت هایی که از تحریم های اقتصادی در سال های گذشته صدمه بسیار بالایی دیده بودند با توجه به خوش بینی اکثریت فعالان بازارسرمایه وتبلیغات گسترده در جامعه مبنی برتوافق هسته ای در سوم آذر، مورد استقبال قرار گرفته و تقاضای خرید سهام شرکت های مذکوراز جمله (خودرویی ها – بانکی ها – بیمه لیزینگ ها) فزونی یافت به طوری که با افزایش حجم معاملات در بازار سرمایه در آبان ماه می توان این افزایش تقاضا را مشاهده کرد. ولیکن نتیجه خروجی از مذاکرات آن چیزی نبود که مورد انتظار بازار سرمایه باشد و با تمدید مذاکرات، خوش بینی به انجام توافق را از بین برد و شرکت هایی که در نتیجه احتمال توافق و رفع تحریم ها تقاضای آنها افزایش یافته بود با تمدید زمان مذاکرات با کاهش تقاضا و افزایش عرضه مواجه شدند در نتیجه با توجه به آنکه مذاکرات نتوانست انتظارات بازار سرمایه را تأمین نماید، بازار سرمایه بعد از سوم آذربا افت ارزش و کاهش قیمت ها مواجه شد.

تاثیر بودجه سال ۹۴ بر بازارسرمایه

در مبحث بودجه برای سال ۹۴ نیز ابعاد مهمی وجود دارد که بر بازار سرمایه اثر بسزایی خواهند داشت که از جمله می توان تصمیم گیری در رابطه با نرخ ارز مبادلاتی، فروش نفت خام، نرخ خوراک پتروشیمی ها، بهره مالکانه، تعرفه ها، مالیات را نام برد. هر گونه افزایش و کاهش در معیارهای تصمیم گیری فوق در بودجه می تواند بر صنایع موجود در بازار سرمایه اثر گذاشته و قیمت شرکت های مشمول را دگرگون سازد.

تاثیر کاهش قیمت نفت

کاهش قیمت نفت درآمدهای دولت را به شدت تحت تأثیر قرار داده که همین امر می تواند معیارهای موجود در بودجه را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد. به نحوی که با کاهش درآمد ملی، دولت به ناچار در جهت تأمین کسری موجود در بودجه مجبور بوده که معیار های دیگر من جمله قیمت ارز، نرخ بهره مالکانه، نرخ خوراک پتروشیمی ها را افزایش دهد تا بتواند کسری مذکور را تأمین نماید.

در مجموع با توجه به ابهامات بسیار زیاد موجود در زمینه سیاست خارجی و بودجه پیشنهادی سال ۹۴، بازار سرمایه تا زمان رفع ابهامات فوق گیج بوده و انتظار رشدی در صنعت و گروه خاصی نمی توان داشت تا این ابهامات رفع شود و به نظر رسیده فعلاً تا ۹ ماهه آینده همچنان این سر درگمی در مباحث اثر گذار اقتصاد کشور و به دنبال آن در بازار سرمایه مشهود باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*