خانه / بورس و سهام / هفته مهم در بازار طلا و سکه

هفته مهم در بازار طلا و سکه

تثبیت بهای اونس بالای مرز ۱۲۰۰ دلار باعث شده تا برآیند پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت افزایشی باشد. در آخرین نظرسنجی پایگاه اینترنتی کیتکو اکثر کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که طلا در هفته جاری با رشد ارزش مواجه شود.

در این نظرسنجی ۲۱ کارشناس شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۰ نفر افزایش و ۶ نفر کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. پنج نفر هم از مشخص نبودن یا خنثی بودن روند فلز زرد در روزهای پیش رو گفته‌اند. این در حالی است که روند هفته جاری به دو دلیل، اهمیت بالایی برای حاضران و ناظران بازار فلزهای گرانبها دارد. اول اینکه این هفته آخرین هفته کاری کامل سال ۲۰۱۴ میلادی است. مهم‌تر اینکه آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در سال جاری روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار خواهد شد.
برآیند پیش‌بینی‌ها برای هفته گذشته کاهش قیمت‌ها بود، اما در آن هفته بهای آنی اونس ۲۸ دلار و بهای آتی آن برای تحویل در ماه فوریه ۳۳ دلار افزایش پیدا کرد. حالا در مورد هفته جدید نیز اختلاف‌نظرها ادامه دارد. کسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، می‌گویند روند کوتاه‌مدت نشانه تقویت طلا است. این کارشناسان معتقدند طلا رشد خود در دو هفته گذشته را ادامه خواهد داد. رالف پرستون، مدیر موسسه Heritage West Financial می‌گوید: «من مرزشکنی طلا تا قیمت ۱۲۴۰ دلار و ثبت میانگین ۲۰۰ روزه ۱۲۷۱ دلاری را پیش‌بینی می‌کنم. این می‌تواند به پایان سال با قیمت‌های بالاتر و رشد طلا در سال ۲۰۱۵ کمک کند.»
اما کسانی که کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، می‌گویند فکر نمی‌کنند طلا قادر باشد در برابر سقوط نفت که هفته گذشته ۱۰ درصد افت کرد، مقاومت کند. چند کارشناس هم گفته‌اند انتظار دارند طلا در بازه فعلی خود بماند، بازه‌ای که تقریبا بین ۱۲۱۵تا ۱۲۴۰ دلار تعریف می‌شود. کالین چیزینسکی، استراتژیست ارشد موسسه CMC Markets می‌گوید: «من فکر می‌کنم طلا این هفته را نیز روی سطوح قیمتی مانند هفته گذشته بگذراند. به گمان من طلا این هفته را به هضم سود به دست آمده در روزهای کاری اخیر ادامه خواهد داد به ویژه از آنجا که محتمل نیست بانک مرکزی اروپا اقدام مهمی انجام دهد. اگر فدرال رزرو اشاراتی مبنی بر افزایش نرخ بهره و در نتیجه تقویت دلار داشته باشد، طلا با خطر روبه رو خواهد شد.»
ریچارد بیکر، دبیر Eureka Miner Report هم می‌گوید؛ انتظار دارد طلا در «حبس بازه‌ای» بماند، اما او به سناریوهایی برای افزایش قیمت‌ها نیز اشاره دارد. بیکر می‌گوید: «گرچه طلا در کوتاه‌مدت احتمالا نزدیک سطح فعلی خواهد ماند، افزایش بیشتر ارزش آن تا پایان سال ناممکن نیست. اگر سقوط قیمت‌های نفت به بی‌ثباتی ژئوپلیتیک بینجامد، مثلا باعث فروپاشی اقتصاد روسیه شود، طلا می‌تواند به‌گونه قابل توجهی با رشد مواجه شود. ولی طلا بدون کاتالیست اضافی می‌تواند تا بازه ۹۵۰ تا ۱۱۷۰ دلار پایین بیاید.»

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*