خانه / بورس و سهام / تأثیر کاهش قیمت نفت در مسیر بورس کالا

تأثیر کاهش قیمت نفت در مسیر بورس کالا

بورس کالای ایران در هفته گذشته نیز همچون سایر بازارهای اقتصادی دستخوش کاهش شدید قیمت نفت که در ۵ سال اخیر بی سابقه بوده است قرار گرفت.

معامله گر بورس کالای کارگزاری بازار سهام ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: در هفته اخیر شاهد بازاری کم رونق همراه با اتخاذ رفتارهای محتاطانه خرید از جانب عمده متقاضیان محصولات پلیمری در رینگ محصولات پلیمری بودیم به گونه ای که با توجه به ارایه لایحه بودجه سال ۹۴ به مجلس و همچنین نوسانات قیمت نفت منجر شد که خریداران محصولات بورس کالا بیشتر نظاره گر ثبات در شرایط اقتصادی کشور باشند و از خرید اجتناب نمایند.

ابراهیم بیک زاده به عرضه مازاد اکثر محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالا اشاره کرد و افزود: در رینگ محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی به غیر از چند محصول خاص که با اقبال خریداران مواجه شد سایر محصولات این رینگ با مازاد عرضه مواجه شد و وارد تالار مچینگ گردیدند. در این هفته می توان از محصول پلی استایرن انبساطی نام برد که طبق روال هفته های گذشته در سقف قیمتی خود معامله و تسهیم به نسبت شد.

وی ادامه داد: پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۲٫۵۱۸ پتروشیمی جم همچون هفته گذشته رقابت بین خریداران شاهد بود به گونه ای که برای عرضه ۱۰۱۲ تنی این محصول تقاضای ۲۸۰۰ تنی را نظاره گر بودیم. اما می توان نقطه عطف معاملات هفته گذشته را در محصول پلی اتیلن سبک فیلم پتروشیمی بندر اما گریدهای ۰۰۷۵ و ۰۲۰۰ یافت که به ترتیب برای عرضه ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تنی این محصول استراتژیک تقاضای نسبتاً مطلوبی در حجم تناژ ۲۰۰۰ تنی شاهد بودیم که سبب رقابت بین خریداران گشت. سایر محصولات پلیمری عمدتاً با صف تقاضای اندک رو به رود بود که به نظر می رسد با توجه به کاهش قیمت نفت قیمت های فعلی فاقد جذابیت های لازم برای ورود تقاضای مؤثر بازار است و خریداران منتظر اعمال قیمت های جهانی در ابتدای ماه آینده هستند.

معامله گر بورس کالای کارگزاری بازار سهام در خصوص میزان عرضه و تقاضا در سایر رینگ های موجود در بورس کالا خاطر نشان کرد: در رینگ محصولات فلزی و معدنی نیز می توان به معاملات انواع ورق تولیدی فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد که تقاضای با ثباتی را شاهد بود. گروه آلومینیوم نیز شاهد معامله ۷۰۰ تن شمش هزار پوندی ۹۹٫۷۵ مجتمع آلومینیوم هرمزگان به قیمت ۸۳ هزار و ۸۷۱ ریال بود. این شرکت همچنین، ۷۰۰ تن شمش هزار پوندی ۹۹٫۷ را به قیمت ۸۳ هزار و ۵۲۶ ریال به فروش رساند. علاوه بر این، ۴۰۰ تن “بلیت ۶۰۶۳-۷” و ۱۲۰۰ تن انواع شمش آلیاژی شرکت ایرالکو معامله شد؛ شایان ذکر است تالار صادراتی نیز شاهد معامله ۵۰۰ تن قیر ۶۰۷۰ شرکت نفت جی و ۱۰۰ تن قیر ۸۵۱۰۰ شرکت نگین گام پارس به همراه ۱۰۰ تن عایق رطوبتی شرکت پاسارگاد عایق پارس بود.

بیک زاده در پایان به آینده بازار محصولات پلیمری و پالایشگاهی موجود در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به نوساناتی که در بازار انرژی دنیا وجود دارد به نظر می رسد در هفته های آتی شاهد تغییراتی در میزان عرضه و قیمت های عمده محصولات پلمیری و پالایشگاهی خواهیم بود به گونه ای که بتوان بارقه های امید را برای رونق هرچه بیشتر معاملات در بورس کالای ایران نظاره گر باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*