خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳

شاخص کل بورس ۶۶ واحد صعود کرد و به رقم ۶۹،۶۰۸ واحد رسید . نمادهای فملی با ۷۴ واحد ، کگل با ۲۳ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای وبملت با ۳۳ واحد و وبصادر با ۲۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۵٫۸ میلیارد تومان رسید که بیمه ملت با ۱۱٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس رشد ۶ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۷۹۳ واحد رسید . نمادهای پترول و وزمین بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و سمگا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار ۸۰٫۱ میلیارد تومان رسید که نماد قاسم با ۷٫۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار از پذیرش استعفای صالح آبادی در جلسه عصر دوشنبه شورا خبر داد و گفت: با عضویت محمد فطانت در هیات مدیره سازمان بورس موافقت شد . عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در آغاز جلسه استعفای صالح آبادی مطرح شد که موافقان و مخالفان جدی داشت، افزود: در نهایت استعفا توسط شورای عالی بورس پذیرفته شد و پذیرش استعفا رای آورد . عضویت فطانت فرد که به پیشنهاد علی طیب نیا وزیر اقتصاد در ادامه جلسه مطرح شد نیز با رای گیری اعضا مورد موافقت قرار گرفت . وی در مورد انتخاب فطانت به عنوان رئیس جدید سازمان بورس گفت: این موضوع باید مراحل قانونی خود را طی کند و وزیر اقتصاد رئیس جدید بورس را به شورا برای تائید، معرفی و پیشنهاد کند .

همان طور که روز گذشته اشاره کردیم ، پنجاه و چهارمین جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی با تاخیری نزدیک به ۵ ماه، روز گذشته در محل ساختمان بانک مرکزی و به ریاست حسن روحانی برگزار شد.رئیس‌جمهوری علاوه‌بر شرکت در نشست مجمع در جمع مدیران بانکی به ایراد سخنرانی پرداخت .   روحانی با اشاره به اهمیت و جایگاه بانک مرکزی و نظام بانکی در اقتصاد ایران ۶ درخواست را مطرح کرد.از ۶ درخواست مطرح شده نیمی در حوزه وظایف بانک مرکزی بود و نیمی دیگر به فعالیت‌های بانک‌ها بازمی‌گشت .کنترل نرخ تورم و حفظ این دستاورد، نظارت بر روند فعالیت بانک‌ها و ارائه اطلاعات شفاف، دقیق و به هنگام اولویت‌های بانک مرکزی از نگاه رئیس‌جمهوری بود .رئیس قوه مجریه از بانک‌ها نیز خواست در فرآیند فعالیت خود رقابت با هدف ارائه خدمات مطلوب، واسطه‌گری وجوه به‌جای بنگاهداری و آمادگی برای ارتباط بین‌المللی را دستور کار قرار دهند .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه مذاکرات  در شرایطی که بامداد روز دوشنبه تیم هسته ای ایران به ریاست سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، راهی ژنو سوئیس شدند تا نخستین دور از گفت‌وگوهای دوجانبه با آمریکا در سطح معاونان را پس از تمدید هفت‌ماهه مذاکرات آغاز کنند، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی ارزیابی یک ساله دولت باراک اوباما را از نتایج اجرای توافق هسته ای با ایران ارائه کرد .جان کری که در مرکز سابان اندیشکده بروکینگز سخنرانی می کرد، در این ارزیابی تاکید کرد آمریکا به اهداف خود برای متوقف کردن پیشرفت برنامه هسته ای ایران و همچنین به عقب راندن آن، دست یافته است. این ارزیابی‌ها، بر اساس نگاه شاخص هایی است که این کشور در قبال مذاکرات هسته ای داشته است .

در همین رابطه ،مذاکرات معاونان ایران و آمریکا امروز نیز ادامه دارد و قرار است بعد از ظهر امروز هیأت ایرانی دیدار دوجانبه ای با هیأت فرانسوی داشته باشد . سید عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پایان گفتگوهای دوجانبه با مقامات آمریکایی گفت: هنوز در مراحل اولیه هستیم و شش و ساعت و نیم گفتگو کردیم . سید عباس عراقچی در گفتگو با واحد مرکزی خبر افزود: تقربیا درباره همه مسائلی که مطرح است بخصوص بحث تحریم ها بحث های مفصلی هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی صورت گرفت .

خبری شنیدیم در مورد نظر اشتاین‌مایر درباره نقش روسیه در مذاکرات، پفرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان تصریح کرد که به خاطر نقش روسیه، گروه ۱+۵ توانست یک گام رو به جلو در مذاکرات هسته‌ای با ایران بردارد . وزیر خارجه آلمان امروز دوشنبه تاکید کرد که روسیه نقشی سازنده در مذاکرات مربوط به مساله هسته‌ای ایران در شهر وین ایفا کرده است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان افزایش یافت . بر این اساس مس به قیمت ۶۵۶۰ دلار ، آلومنیوم ۱۹۱۶ دلار ، روی ۲۱۸۷ دلار و سرب ۱۹۶۳ دلار برای هر تن معامله شدند .دلار به قیمت ۳۴۷۲ تومان رسید و سکه به قیمت ۹۹۱ هزار تومان رسید .

محمد کشتی‌آرای اظهار کرد: قیمت جهانی طلا از دو روز گذشته کاهش ۱۰ دلاری داشته و سکه نیز هشت هزار تومان کاهش قیمت داشت، ولی در این مدت زمان نوسانات نرخ ارز بسیار زیاد بود . وی افزود: تغییراتی که در حال وقوع است فقط تغییرات نرخ ارزی است که همین موضوع بر روی قیمت طلا اثر می‌گذارد . رییس اتحادیه طلا و جواهر در عین حال بیان کرد: اردیبهشت‌ماه امسال قیمت سکه به بیش از یک میلیون تومان رسید و حالا بعد از گذشت هفت ماه اثر روز یکشنبه هفته جاری قیمت سکه به بالای یک میلیون رسیده و روز گذشته نیز به مرز یک میلیون رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه ساختمانی، اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند ، ثمسکن ، ثعمرا و ثغرب از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید همراه شدند .

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت نوسازی و ساختمان تهران، جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد .همجنین نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران  جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۲۹/۰۹/۱۳۹۳، در پایان معاملات امروز سه شنبه متوقف گردید.

در خبری شنیدیم که احتمال  دارد وام مسکن مهر تا دی ماه افزایش یابد ، محسن نریمان گفت: ما همچنان تلاش ها و اقدامات خود را برای افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر انجام می دهیم و امیدواریم تلاش های ما تا دی ماه نتیجه بدهد و سقف تسهیلات مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان افزایش ‌یابد . معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه همچنان بر افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر پافشاری می شود و احتمالا این تلاش در دی ماه نتیجه می دهد گفت: تکیه دولت یازدهم در تامین منابع مسکن مهر بیشتر بر آورده مردم است .

در گروه لیزینگی،برخی نمادها مثبت و برخی دیگر منفی بودند . ولبهمن با نزدیک ۵ میلیون معامله به قیمت ۲۰۶ تومان رسید .

نماد معاملاتی ولساپا پس از برگزاری مجامع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه – عمومی عادی به طور فوق العاده، در قیمت ۱۶۹ تومان بازگشایی شد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، در سومین دوره از مسابقات جهانی تجربیات برتر و جایزه ملی بهینه‌کاوی که در اتاق بازرگانی ابوظبی برگزار شد، لیزینگ اقتصادنوین عنوان پروژه برتر را از سوی هیات داوران به خود اختصاص داد . شبکه جهانی بهینه‌کاوی GBN ، با ایجاد شبکه‌ای گسترده از بزرگ‌ترین مراکز بهینه‌کاوی در جهان تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود در جهان که در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار عنوان کسب‌و‌کار جهانی را در بر می‌گیرد، با تبادل تجربیات در مسیر توسعه بهبود فرآیندهای عملیاتی و ارتقای بهره‌وری قرار گیرد .

در گروه پالایشگاهی، شاهد معاملات کم حجم و بی رمقی بودیم . ونفت در حدود ۵ میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت ۳۰۸ تومان رسید .

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران برای حضور در شانزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز تا ساعاتی دیگر عزم دوحه قطر می شود . شانزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای نخستین بار با دبیرکلی محمدحسین عادلی از جمهوری اسلامی ایران به میزبانی دوحه قطر فردا برگزار می شود . مهمترین محور برگزار نشست ۱۳ کشور بزرگ گازخیز جهان در دوحه کاهش شدید قیمت گاز طبیعی در بازار جهانی پس از سقوط قیمت جهانی طلای سیاه خواهد بود .
پیش بینی می شود در این نشست وزیر نفت ایران با برخی از وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو همچون الکساندر نواک وزیر انرژی فدراسیون روسیه درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار جهانی نفت و گاز گفتگو و تبادل نظر بکنند .

در گروه دارویی، هر چند شاهد متعادل شدن معاملات بودیم ولی حجم کم معاملات کاملا مشخص بود . دلقما ، شتهران و درازک از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید همراه شدند .

دغدغه‌ مالی برای درمان نداشته باشید،وزیر بهداشت در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر حداقل ۴۰۰ قلم دارو در مراکز روستایی فراهم است و مکمل‌ها و واکسن‌های لازم نیز در اقصی نقاط کشور توزیع شده است .وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از کارکردهای طرح تحول نظام سلامت را کاهش هزینه‌های درمانی مردم برشمرد و گفت: با تدابیری که در این طرح اندیشیده شده مردم دیگر دغدغه مالی برای درمان نخواهند داشت . وزیر بهداشت در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر حداقل ۴۰۰ قلم دارو در مراکز روستایی فراهم است و مکمل‌ها و واکسن‌های لازم نیز در اقصی نقاط کشور توزیع شده است .

در گروه فولادی و فلزی ، شاهد معاملات کم حجم و متعادل در اکثر نمادها بودیم ، فملی امروز بعد از مجمع افزایش سرمایه در قیمت ۲۲۵ تومان بازگشایی شد . فولاد امروز به قیمت ۲۱۳ تومان رسید .

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به احیای مجدد واحد تحقیق و توسعه در شرکت، هدف این اقدام را تقویت تحقیقات در جهت دستیابی به اهداف و استراتژی‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان عنوان کرد.  بهرام سبحانی با ارائه آماری از فعالیت‌های پژوهشی مشترک با دانشگاه صنعتی اصفهان، اتمام ۳۱۰ پروژه تحقیقاتی مشترک با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۵ میلیارد ریال و ۲۷ پروژه تحقیقاتی مشترک در دست انجام با اعتبار بیش از ۱۴ میلیارد ریال را نشانه تمایل این شرکت به همکاری‌های مشترک با دانشگاه صنعتی اصفهان و دیگر سازمان‌های پژوهشی حاضر در دانشگاه دانست. سبحانی با بیان اینکه هم اکنون تقاضا در بازار فولاد افزایش نیافته و تولیدکنندگان به راحتی می‌توانند نیاز داخل را تامین کنند، گفت: کشور در شرایط فعلی نیازی به واردات فولاد ندارد. وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید فولاد کشور در شرایط مناسبی قرار دارد، تصریح کرد: بحث واردات فولاد آن هم در شرایط فعلی بی‌معنی است.

در گروه تجهیزاتی، نمادهای فاذر ، فاراک و مپنا معاملات متعادلی داشنتد و اکثر در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

خبری شنیدیم در مورد واردات برق در ازای تحویل گاز ، دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان در حالی برگزار شد که دو طرف بر افزایش دو برابری مبادلات تجاری تاکید کردند. در حال حاضر میزان مبادله تجاری ایران و ارمنستان ۳۰۰میلیون دلار است و مقامات مسوول در حوزه انرژی در نظر دارند این رقم را تا دو برابر افزایش دهند. از سوی دیگر، پیش‌بینی شده تا با بهره‌برداری از خط سوم انتقال فشار قوی برق تا سال ۲۰۱۸ میزان انتقال برق بین دو کشور دو تا سه برابر افزایش یابد . وزیر نیرو اظهار کرد: دریافت برق از سوی ایران در برابر تحویل گاز طبیعی به ارمنستان صورت می‌گیرد که با ساخت خط انتقال سوم امکان افزایش ظرفیت تبادل برق به‌وجود می‌آید، اما میزان افزایش برق تبادلی تحت تاثیر مذاکره‌های طرف ارمنی با وزارت نفت در ازای دریافت مقدار بیشتری گاز طبیعی است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، معاملات متعادل بود و اکثر نمادها در محدوده قیمتی صفر تابلو معامله شدند ، مرتضی عزیزی، مدیرعامل گروه گسترش نفت و گاز پارسیان درخصوص مصوبه اخیر مجلس و واگذاری قیمت خوراک به دولت اظهار کرد: این تصمیم هوشمندانه‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی بود که این واگذاری را طبق فرمولی انجام داد که براساس آن عددی مشخص نشده است، در مقابل میانگین وزنی گاز مصرفی صادراتی و وارداتی در نظر گرفته خواهد شد .وی در این خصوص بیان کرد: قیمت‌هایی که قبلا اعلام می‌شد بر پایه اعداد بود؛ اما به‌دلیل مطابقت با قیمت‌های جهانی که در اثر پارامترهایی افزایش و کاهش می‌یابد قیمت این محصولات در کشور ما نیز باید به ثبات می‌رسید که با هوشمندی مجلس این کار انجام شد .عزیزی درخصوص این مصوبه ادامه داد: مطلب قابل توجه بعدی در این مصوبه درخصوص فروش محصولات است که به این ترتیب اگر دولت جایی تکلیف کند که باید تخفیفی در محصولات داده شود باید این تخفیف را هم تقبل کند. مدیرعامل گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در ادامه بیان کرد: چنانچه عدم تحویل سوخت یا خوراک را داشته باشیم باز هم در این لایحه پیش‌نویس جبران شده است .

در خبری دیگر، یک مقام مسوول در صنعت پتروشیمی با اشاره به متضرر شدن پتروشیمی‌ها از کاهش قیمت نفت به دلیل تغییر نکردن قیمت نهاده ‌های تولید، گفت: حاشیه سود پتروشیمی‌ها کاهش یافته است . علی رضا صدیقی زاده با اشاره به روند کاهشی قیمت‌ های جهانی محصولات پتروشیمی، تصریح کرد:با توجه به این‌که قیمت محصولات داخلی هنوز کاهش پیدا نکرده اکنون در زمینه صادرات تا حدودی با مشکل روبه رو هستیم . وی با بیان این‌که باید در پی کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت مواد اولیه نیز کاهش پیدا می‌کرد، اضافه کرد:متاسفانه این اتفاق نیفتاده و این در حالی است که قیمت مخصولات کاهش پیدا کرده است .

 در گروه معدنی، ومعادن در پایان معاملات با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

شرکت معادن منگنز ایران در جدیدترین گزارش ( اصلاحیه ) خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۱۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۱۶ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۱۶ ریال سود محقق کرد .  شرکت علت این تعدیل منفی را به شرح زیر عنوان نموده است :

–          کاهش مبلغ فروش به جهت رکود بازار مصرف و افت قیمت فروش محصولات شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بعنوان تنها مشتری محصولات شرکت و طبیعتاً مقاومت آن شرکت برای کاهش بهای تمام شده محصولات تولیدی و افزایش حداقل قیمت خرید سنگ منگنز بوده است. لازم به ذکر است که افزایش قیمت ده درصد پس از چانه زنی های پنج ماهه و تلاش بی وقفه مدیریت حاصل شده که  رقم پیش بینی در قبل ۲۰ درصد بوده است .

–          کاهش سود ناخالص عمدتاً در اثر کاهش مقدار و مبلغ فروش و نیز کاهش ۱۷ درصدی مقدار تولید نسبت به پیش بینی قبلی  بعلت عدم امکان خرید و نصب و راه اندازی سیستم پر کننده بتنی هیدرولیکی آلمانی به جهت تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد .

–          کاهش سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی در اثر عدم تحقق فروش خاک سرخ می باشد .

–          افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری عمدتاً بعلت پیش بینی فروش ۶ میلیون سهم شرکت فرآوری ذغالسنگ پروده طبس پس از درج در فهرست نرخهای فرابورس به قیمت هر سهم ۴۵۰۰ ریال وافزایش سود حدود۳۰۰ درصدی شرکت فرآوری ذغالسنگ پروده طبس می باشد .

–          افزایش خالص درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی عمدتاً ناشی از فروش یکدستگاه دریل واگن مازاد بر نیاز شرکت می باشد .

–          شرکت در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۰۱٫۲۰۰میلیون  ریال به مبلغ ۲۰۲٫۴۰۰میلیون ریال (۵۰% از محل آورده نقدی سهامداران و ۵۰ % از محل اسود نباشته افزایش دهد.)

در گروه خودرویی و قطعه ساز،  نیز اکثر نمادها مثبت و کم حجم بودند . سایپا با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد . اگر چه دولت و مجلس برای حمایت از تولید ملی و خروج از رکود به‌دنبال طرح‌ها و راهکارهایی در این زمینه هستند، اما آنچه مشخص است برخی از موانع و عوامل ضد تولید را باید در تصمیمات و راهبردهای دولتی جست‌وجو کرد .
یکی از تصمیماتی که در دولت پیشین اتخاذ شد، نظارت شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو و همچنین تعیین فرمولی در این زمینه بود . هر چند برخی از کارشناسان دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو را تیر خلاصی بر پیکره خودروسازان می‌خواندند، اما تعامل میان تولید‌کنندگان و شورای رقابت بر سر افزایش قیمت‌ها نشان داد که این دو می‌توانند در کنار یکدیگر چالش قیمت‌گذاری خودرو در کشور را به‌سادگی حل کنند. به هر شکل همراهی شورای رقابت با خودروسازان در امر قیمت‌گذاری هر چند منجر به افزایش قیمت‌ها و همچنین گلایه دولت و مشتریان از عملکرد این شورا شد، اما آنچه مشخص است تا قبل از تعیین قیمت دنا این دو به‌طور مسالمت‌آمیز مسائل و مشکلات خود را به نوعی حل می‌کردند

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*