خانه / بورس و سهام / پربازده ترین صنعت بورسی در فصل خزان ۹۳

پربازده ترین صنعت بورسی در فصل خزان ۹۳

صنعت ماشین آلات و تجهیزات از جمله صنایعی است که از ابتدای مهر ماه امسال تا روز گذشته بازدهی مثبت را به سهامداران خود اعطا کرده، به گونه ای که این گروه با تحقق بازدهی مثبت ۳۹٫۵۴ درصدی به عنوان پربازده ترین صنعت شناخته شده است.

گروه ماشین آلات و تجهیزات دارای شش طبقه همچون انواع بالابر، ماشین آلات کشاورزی، انواع پمپ، تهویه و لوازم برقی خانگی است و ۱۵ مجموعه در این گروه فعال هستند.

براساس اطلاعات موجود، بورس در حالی طی مدت مذکور بازدهی مثبت ۱۳٫۳۹ درصدی را به دست آورده که بازدهی مثبت ۳۹٫۵۴ درصدی یعنی حدود سه برابر بازدهی بورس رهاورد گروه ماشین آلات و تجهیزات برای سهامدارانش بوده است.

به گونه ای که از میان ۱۵ شرکت فعال در این صنعت تنها سه نماد بازدهی منفی محقق کرده اند و سهام مابقی مجموعه ها با رشد قیمتی همراه بوده است.

برهمین اساس، شرکت اشتاد ایران در نماد “تشتاد” از ابتدای پاییز تا سه شنبه هفته جاری بازدهی مثبت حدود ۲۰۰ درصدی را به سهامداران خود اعطا کرده است که البته سهام این مجموعه در بازار پایه توافقی معامله می شود.

براساس این گزارش، در حالی طی دوره مذکور حجم معاملاتی ۷۵ هزار و ۱۷۴ سهم در نماد “تشتاد” رقم خورده که رتبه نقدشوندگی این نماد ۴۱۵ مرتبه محاسبه می شود.

علاوه بر این، شرکت کمباین سازی ایران با کسب بازدهی مثبت ۱۵۳٫۴۸ درصدی و رتبه نقدشوندگی ۳۶۰ مرتبه رتبه دوم را به خود اختصاص می دهد و بعد از آن شرکت خدمات کشاورزی با تحقق بازدهی مثبت حدود ۵۳ درصدی در ردیف سوم پربازده ترین سهم در گروه ماشین آلات و تجهیزات قرار می گیرد.

همچنین “تایرا” با تحقق بازدهی مثبت حدود ۴۲ درصدی و “لبوتان” با کسب بازدهی مثبت بیش از ۴۱ درصدی در ردیف های بعدی قرار می گیرند. برهمین اساس دو نماد “تشتاد” و “تکمبا” بازدهی مثبت بیش از ۱۰۰ درصدی را طی دوره مذکور محقق می سازند و دو نماد “تکشا” و “تایرا” بازدهی مثبت ۴۰ تا ۶۰ درصدی را به دست آورده اند.

همچنین بازدهی مثبت ۱۰ تا ۲۰ درصدی دستاورد نمادهایی همچون “تکنو”، “آزمایش” “لخزر” و “لخانه” بوده است.

این در حالی است که مجموعه های ماشین سازی نیرومحرکه، پمپ ایران و نیز آبسال از کسب بازدهی مثبت بی نصیب مانده اند و با افت قیمتی سهام مواجه شدند.

به گونه ای که “تپمپی” بازدهی منفی بیش از ۱۲ درصدی محقق کرد و “لابسا” و “تمحرکه” بازدهی منفی کمتر از دو درصدی را به دست آوردند.

علاوه بر این، شرکت سرمایه گذاری پارس توشه با رتبه نقدشوندگی ۲۶ بالاترین رتبه نقدشوندگی را به خود اختصاص داده و در مقابل آن شرکت لوازم خانگی پارس در انتهای جدول جای می گیرد.

در پایان این گزارش می افزاید، تعداد ۳۴ هزار و ۵۰۷ کد معامله با جابه جایی بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم طی ۱۵۰ هزار و ۳۶۹ دفعه معامله ارزشی به مبلغ چهار هزار و ۸۴۲ میلیارد ریال را رقم زده است. همچنین شرکت تراکتورسازی ایران با حجم معاملاتی بیش از ۴۹۸ میلیون و ۹۸۱ هزار سهم به عنوان پرگردش ترین سهم این گروه شناخته شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*