خانه / بورس و سهام / درآمد غیرعملیاتی”شکلر”منبع مالی اجرای برنامه ها

درآمد غیرعملیاتی”شکلر”منبع مالی اجرای برنامه ها

شرکت نیرو کلر تنها شرکت بورسی تولیدکننده کلر است که پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 آن براساس دوره سه ماهه اول با تعدیل مثبت حدود هفت درصدی سود برآوردی همراه بوده است.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت نیرو کلر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بخش عمده ای از تعدیل مثبت حدود هفت درصدی سود برآوردی “شکلر” و نیز پوشش 38 درصدی آن طی دوره سه ماهه مربوط به سود سه میلیارد و 676 میلیون تومانی حاصل از فروش زمین مسکونی واقع در کوی فراز سعادت آباد است. همچنین در مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 92 در خصوص چگونگی تخصیص این درآمدها که در سرفصل درآمدهای غیر عملیاتی شرکت قرار می گیرد، تصمیم گیری خواهد شد.

حسین قاسمی افزود: “شکلر” افزایش 100 درصدی سرمایه خود را طبق الزام سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه کاری سال جاری قرار داده که در حال بررسی برنامه های مختلفی از جمله اجرای طرح توسعه ای یا افزایش ظرفیت تولید محصولات کارخانه یزد جهت اجرای این برنامه می باشد. از این رو به نظر می رسد سود حاصل از فروش زمین مذکور در راستای اجرای این برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد.

البته سپری کردن مراحل قانونی اجرای دوباره برنامه افزایش سرمایه به طور قطع حدود یکسال به طول می انجامد.

این مقام مسئول پیرامون روند تولید دو محصول MCA و CMC در کارخانه یزد نیز گفت: تولید محصول MCA طی خرداد ماه جاری آغاز شده است و شرکت در نظر دارد طی سه ماهه چهارم امسال تولید محصول CMC را به سبد محصولات تولیدی خود اضافه کند. البته این نکته حائز اهمیت است که آثار مثبت ناشی از راه اندازی خطوط تولیدی محصولات مذکور در بودجه سال مالی جاری لحاظ شده، بطوریکه حدود یک میلیارد تومان از سود برآوردی امسال مربوط به درآمد حاصل از تولید و فروش این محصولات است.

مدیر مالی شرکت نیروکلر اضافه کرد: امیدواریم تا در صورت برقراری شرایط مساعد حاکم بر روند تولید محصولات MCA و CMC، آثار مثبت حاصل از راه اندازی خطوط تولیدی این محصولات بر وضعیت سودآوری “شکلر” طی سال آتی افزایش یابد.

قاسمی در ارتباط با روند تولید محصولات طی دوره سه ماهه نخست امسال ابراز داشت: تولید محصولات طی دوره مذکور تا حدودی از بودجه برآوردی عقب بوده، زیرا همانطور که عنوان شد فرآیند تولید محصولات MCA و نیز CMC طی ماه های آتی آغاز خواهد شد. اما در مقابل می توان گفت درآمد فروش محصولات طی این دوره عملکردی، نزدیک به بودجه برآوردی آن بوده است.

وی در خصوص افزایش نرخ فروش محصولات نیز بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه به دلیل ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز و روند قیمتی آن با نوسانات اندک همراه بوده بهای فروش محصولات تولیدی طی دوره مذکور افزایش قابل توجهی نیافته است. به گونه ای که می توان گفت این نرخ همانند آخرین قیمت های فروش طی سه ماهه چهارم سال مالی گذشته در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول افزود: علاوه بر این، به دلیل شرایط رقابتی حاکم بر بازار فروش محصولات و شرکت در مناقصه های جدید، سعی بر آن شده تا متوسط قیمت فروش محصولات در نظر گرفته شود، به طوریکه تنها در صورت نوسانات با اهمیت قیمت مواد اولیه، می توان انتظار رشد بهای فروش محصولات را داشت حال آنکه با توجه به شرایط حاکم بر بازار ارز، رخداد چنین اتفاقی دور از ذهن است.

مدیر مالی شرکت نیروکلر با تکذیب شایعات منتشر شده مبنی بر افزایش قیمت جهانی کلر و احتمال تعدیل مثبت سود برآوردی “شکلر” از این محل، گفت: وضعیت سودآوری این شرکت طی سال گذشته، به دلیل رشد قیمت ارز و منتفع شدن از محل تسعیر درآمدهای ارزی حاصل از صادرات با نوساناتی همراه بوده، حال آنکه با توجه به روندی که “شکلر” از اوایل سال جاری در خصوص تولید محصولات و نیز سودآوری در پیش گرفته، در کنار احتمال پایین افزایش نرخ فروش محصولات، به نظر نمی رسد این شرکت طی سال جاری تعدیل مثبت با اهمیت سود برآوری را تجربه کند.

قاسمی در خاتمه پیرامون صادرات محصولات تولیدی اظهار داشت: “شکلر” درصدد افزایش میزان صادرات محصولات تولیدی خود است، اما در این بین مشکلاتی وجود دارد که مانع از سهولت در تحقق این امر می شود. مسائلی همچون نقل و انتقالات درآمدهای ارزی، ممنوعیت صادرات برخی از محصولات تولیدی و نیز وجود متقاضی برای صادرات برخی محصولات با درجه های کیفی خاص که در سبد محصولات تولیدی “شکلر” قرار ندارد، از جمله این مشکلات به شمار می روند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*