خانه / بورس و سهام / کاهش ۸ درصدی ارزش پول ملی ایران ظرف ۳۰ روز / دولت دلار ۳۵۰۰ تومانی را دوست دارد؟

کاهش ۸ درصدی ارزش پول ملی ایران ظرف ۳۰ روز / دولت دلار ۳۵۰۰ تومانی را دوست دارد؟

بازار ارز ایران در یک ماهه اخیر نوسانات مختلفی را تجربه کرده است و حالا قیمت دلار در بازار آزاد از مرز ۳۵۰۰ تومان گذشته است.

به گزارش تابناک ، بررسی روند قیمت نرخ ارز در یک ماهه اخیر نشان می‌دهد که این بازار در این دوره نوسانات مختلفی را تجربه کرده است.
ماه قبل، در چنین روزهایی، قیمت دلار در بازار آزاد زیر ۳۲۴۰ تومان بود اما امروز ۲۹ آذرماه نرخ بالای ۳۵۰۰ تومان را نشان می‌دهد.
به عبارت دیگر، در مدت یک ماه قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۸ درصد افزایش نشان می‌دهد، یعنی از ارزش پول ملی ایران ظرف ۳۰ روز بیش از ۸ درصد کاسته شده است.
روایت‌ها درباره نوسانات اخیر ارزی مختلف است. برخی‌ها می‌گویند دولت بامحوریت بانک مرکزی عمدا دلار را در بازار آزاد گران کرده است تا کسری بودجه ناشی از سقوط آزاد قیمت نفت را جبران کند.
برخی دیگر، نوسانات اخیر ارزی را ناشی از اظهارات نسنجدیده رئیس کل بانک مرکزی می‌دانند که در کنار سقوط قیمت جهانی نفت و افزایش نرخ دلار در بودجه ۹۴ از ۲۶۵۰ به ۲۸۵۰ تومان منجر به گرانی دلار در بازار شده است.
یک روایت هم این است که انتظارات روانی قبل و پس از سوم آذرماه و برخی مسایل اقتصادی دیگر، چنین سرنوشتی برای بازار ارز ایران رقم زده است.
از دیگر سو، بانک مرکزی هم هرگونه “بازی با نرخ ارز” و “گرانی عمدی دلار” را تائید نمی‌کند.
به هر حال، چه دولت با محوریت بانک مرکزی بخواهد و چه نخواهد، امروز نرخ ارز در بازار آزاد به بالای ۳۵۰۰ تومان رسیده است که به نظر می‌سد بانک مرکزی با ابزارهای در اختیار، این بار نخواهد گذاشت دلار به کانال ۳۶۰۰ تومان برسد و پیش بینی می‌شود که از این پس، دلار آزاد در کانال ۳۵۰۰ تومان در نوسان باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*