خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۳ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۳ دی ۹۳

شاخص کل بورس ۵۹ واحد صعود کرد و به رقم ۷۰،۱۵۳ واحد رسید . نمادهای رمپنا با ۴۵ واحد ، پارسان با ۳۳ واحد و شپدیس با ۲۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت و فارس با ۳۷ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان رسید که ومعادن با ۳۸٫۹ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود

.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۰ واحد نزول کرد و به رقم ۸۰۸ واحد رسید . نمادهای میدکو ، مارون و وگردش بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و پترول بیشترین تاثیر منفی را در بازار فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۹ میلیارد تومان رسید که میدکو با ۶٫۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد گفت: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به دنبال گرفتن دستور از رییس جمهور برای ایجاد مرکز مالی بین‌المللی در مناطق آزاد است و در این زمینه با بانک مرکزی نیز مذاکره شده است . مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد در بخشی از سخنان خود با تاکید بر این‌که توسعه اقتصادی مناطق آزاد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه شود، گفت: فعالان و تولید‌کنندگان اقتصادی باید این اطمینان را داشته باشند که بتوانند در مناطق آزاد سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی کنند و ما نیز باید کاهش ریسک را در این مناطق برای فعالان اقتصادی فراهم کنیم که در این زمینه باید اقداماتی صورت گیرد . وی از تفاهم‌نامه صندوق ضمانت صادرات با دبیرخانه شورای مناطق آزاد خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه را به مراحل آخر رساندیم و در حال نهایی شدن است .

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حسابهای اقتصادی این بانک ،تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمتهای ثابت سال ۱۳۸۳ در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ به ۱۰۲۲۸۰۸ میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه شش ماهه اول سال ۱۳۹۲ به میزان ۴٫۰ درصد رشد نشان می دهد .در همین رابطه ، نشریه اکونومیست پیش‌بینی خود را از وضعیت اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرد.  در ویژه‌نامه سال ۲۰۱۵ اکونومیست نرخ رشد اقتصادی ایران ۰/۲ درصد و نرخ تورم ۵/۱۵ درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، جمعیت کشورمان در سال ۲۰۱۵ بالغ‌ بر ۵/۷۹ میلیون نفر خواهد بود .

در خبری ، مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار تهران با تاکید بر اینکه نباید از رئیس جدید سازمان بورس انتظار غیرمنطقی داشت، در پاسخ به این سوال که آیا روند مثبت بازار سهام مربوط به وعده‌های مسوولان دولتی مبنی بر حمایت از سهامداران است یا خیر، اظهار کرد: معمولا اخبار و صحبت‌های مسوولان در بازار اثرات متفاوتی دارد، اما اینکه احتمال عملی شدن این اخبار چقدر باشد، درجه اثرگذاری را تعیین می‌کند . علی رحمانی با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار سرمایه منتظر اقدامات عملی دولت هستیم، گفت: اکنون بخش زیادی از حمایت دولت می‌تواند به رونق کسب و کار و سودآوری صنایع در شرایط رکودی معطوف شود، بنابراین یکی از انتظارات بحق صنایع از دولت، عدم تحمیل هزینه‌های اضافی است.

در مورد نرخ سود بانکی ، وزیر اقتصاد از آغاز بحث‌های کاهش نرخ سود بانکی در دولت خبر داد و گفت: «تغییر نرخ سود بانکی هم اکنون در حال بحث و گفت‌وگو است و امیدواریم هرچه زودتر تصمیم‌گیری درخصوص آن انجام شود، هرچند این کاهش دستوری نخواهد بود علی طیب‌نیا در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدامات دولت برای کاهش نرخ سود بانکی افزود: «با توجه به آنکه نرخ تورم در یک سال گذشته تا حدود زیادی کاهش یافته و از حدود ۴۰ به ۱۷ درصد رسیده، انتظار این است که دربازار پول نیز نرخ سود به طور طبیعی کاهش یابد.» او ادامه داد : «البته معنای این امر آن نیست که دولت می‌خواهد به صورت دستوری درخصوص نرخ سود تصمیم‌گیری کند، بلکه با استفاده از ابزار و سیاست‌های اقتصادی تلاش می‌شود نرخ سود با واقعیات جامعه سازگار شود.»

 

مهم ترین اخبار سیاسی

خبری شنیدیم که ظریف به همتایانش نامه نوشته است ، در بخشی از این نامه وزیر خارجه کشورمان تاکید کرده است، “در مقابل مطالبات نامشروع و تحقیرآمیز ایستادگی کرده و آن را قاطعانه رد می‌کنیم. راه‌حل‌هایی عملی، متوازن و واقع‌گرایانه ارائه کرده‌ایم .” سید محمدعلی حسینی صبح روز چهارشنبه در صفحه توییتر خود نوشت: ظریف در نامه‌ای به همتایان خود در کشورهای مختلف جهان رویکرد ایران در قبال مذاکرات هسته‌ای را تشریح کرده است .
احتمال نامزدی‌هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان، خبری که می تواند قابل توجه باشد ! قدر‌ت‌الله علیخانی مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: «ورود یا عدم‌ ورود آیت‌الله ‌هاشمی برای ریاست مجلس خبرگان، بستگی به احساس تکلیف و وظیفه است. اگر ایشان احساس وظیفه کنند؛ نه فقط برای مجلس خبرگان؛ بلکه هر کجایی که پای انقلاب و مردم در کار باشد، حضور پیدا می‌کنند.» او در پاسخ به این پرسش که پس از فوت ‌آیت‌الله مهدوی‌کنی نام آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان مطرح شد و در کنارش، هجمه‌ها به ایشان شروع شد. دلیل این مساله چیست؟ گفت: «هجمه وقتی به یک شخصیتی زیاد می‌شود، نشان‌دهنده عظمت آن شخصیت است.»

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان کاهش یافت ، بر این اساس مس به قیمت ۶۳۶۳ دلار ، آلومنیوم ۱۸۵۲ دلار ، روی ۲۱۵۴ دلار و سرب ۱۸۶۲ دلار برای هر تن معامله شدند .  قیمت دلار به ۳۵۸۲ تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی ۹۹۳ هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه معدنی ، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، ومعادن در این گروه با اقبال بیشتری همراه شد و به قیمت ۲۳۴ تومان رسید .

وجود ۵۷ میلیارد تن ذخایر قطعی و احتمالی، ۶۸ نوع ماده معدنی پر ارزش و منابع عظیم انرژی و نیروی انسانی توانمند، سند محکمی بر اهمیت بخش معدن در توسعه اقتصاد کشور است که طبق تاکید مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر فعالان این حوزه باید در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری داخلی در این بخش شود . در حال حاضر، سهم بخش معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی حدود ۶ درصد است و برای افزایش این سهم، ضرورت دارد اکتشاف که پایه توسعه بخش معدن است گسترش یابد و میزان ذخایر قطعی مواد معدنی افزایش پیدا کند تا بتوان برای اجرای طرح‌های صنایع معدنی جدید برنامه‌ریزی کرد . به گفته محمد فاطمیان مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد مثبتی که در توسعه فرآوری طی چند سال اخیر در حوزه معدن و صنایع معدنی به‌دست آمده قابل قیاس با ۱۰ سال پیش نبوده است و اکنون نیز با توجه به شرایط کشور و اهمیت اقتصاد مقاومتی باید توجه دولت به سمت کالاهایی برود که کمترین وابستگی را به متغیرهای فراکشور دارند .

در خبری دیگر، به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، انجام عملیات آماده‌سازی، باطله‌برداری و استخراج معدن آنتیموان یکی از فراخوان‌های شرکت تهیه و تولید است که این شرکت در نظر دارد انجام عملیات آماده‌سازی، باطله‌برداری و استخراج معدن آنتیموان به میزان ۷۸ هزار متر‌مکعب در سال واقع در سفیدابه استان سیستان و بلوچستان را به پیمانکار واجد شرایط واگذارکند عملیات طراحی، سرمایه‌گذاری، آماده‌سازی، تجهیز، استخراج و فروش زغال‌سنگ در معدن پروده شرقی استان خراسان جنوبی از دیگر طرح‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که قرار است از طریق برگزاری فراخوان عمومی نسبت به شناسایی و ارزیابی کیفی پیمانکاران اجرای عملیات فوق اقدام شود


در گروه پتروشیمی وشیمیایی ، امروز فارس بعد شفاف سازی مبنی بر اعلام عدم تعدیل سود برای سال مالی جاری در قیمت ۱۱۵۹ تومان بازگشایی شد و با صف فروش ۱۲ میلیونی همراه شد .

تاپیکو در جدیدترین گزارش خود سودهر سهم منتهی به ۹۴/۰۲/۳۱ شرکت را مبلغ ۶۹۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۶ ریال سود کنار بگذارد و ۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

با توجه به روند کاهشی قیمت‌ها در بازار و عقب‌نشینی بسیاری از خریداران و کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین افزایش قیمت دلار آزاد، بازار مدت‌ها منتظر اعلام قیمت‌های پایه جدید بود که کاهش قیمت‌های دی‌ماه توانست تا حدودی نظر فعالان بازار را به خود جلب کند . به‌صورت کلی ‌کاهش قیمت‌های پایه پلی‌استایرن‌ها با بیش از ۱۱ درصد یکی از مهم‌ترین‌ کاهش قیمت‌های ماه جاری خواهد بود. ‌پلی‌استایرن‌های معمولی هم با نزدیک به ۱۶ درصد کاهش قیمت‌های پایه یکی دیگر از کاهش قیمت‌های جذاب به شمار می‌رفت. با توجه به مقبولیت عام این قبیل گریدها که اغلب با هجوم تقاضا رو‌به‌رو بوده‌اند شاید این میزان کاهش قیمت‌ها تاثیر چندانی در قیمت‌های نهایی نداشته باشد، زیرا جذابیت این کالاها در بسیاری از مواقع باعث شد تا معاملات با سقف یعنی افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها به پایان بپذیرد . در هر صورت انتظار داریم به نسبت قیمت‌های پایانی در ماه گذشته، قیمت‌های نهایی در بورس و بازار بین ۱۱ تا ۱۶ درصد کاهش داشته باشد که امید است تاثیر مطلوبی بر روند تولید در بازار داخلی نیز بگذارد.

در گروه فولادی و فلزی، شاهد جو منفی و کم حجم در اکثر نمادها بودیم . فولاد در محدوده قیمتی ۲۱۴ تومان و فملی در محدوده قیمتی ۲۱۲ تومان داد و ستد شد . کاهش قیمت جهانی مس اوضاع این سهم را در شرایط خوبی قرار نداده است . ذوب بعد از تعدیل منفی ۳۹ درصدی در محدوده ۷ درصد منفی و قیمت ۲۱۸ تومان بازگشایی شد .

خاورمیانه طی سال ۲۰۱۴ از لحاظ تولید و مصرف فولاد همچنان یکی از بازارها با سریع‌ترین نرخ رشد باقی ماند. در واقع امسال نیز بدون چالش نبوده است؛ اما سرمایه‌گذاری‌های قبلی اکنون به ثمر رسیده‌اند و رشد تولید فولاد ادامه یافته است . منازعات در سوریه باعث کاهش تقاضای کشور برای فولاد شده است. کل تقاضای سوریه برای محصولات تخت و طویل طی ۲۰۰۹ حدود ۵/۲ میلیون تن بود، ولی در ۲۰۱۳ این رقم به ۳۰۰ – ۲۵۰ هزار تن رسید. با اینکه هیچ‌گونه دورنمایی برای خاتمه این منازعات دیده نمی‌شود، هیچ‌گونه افزایشی را در تقاضا از این منبع پیش‌بینی نمی‌کنیم . در لبنان نیز برخی ناملایمات موجب ابهام در سرمایه‌گذاری‌های تجاری شده است که خود عاملی در ضعیف‌تر شدن مصرف فولاد طی دو سال اخیر و باقی ماندن تقاضا زیر یک میلیون تن در سال – که بخش عمده‌ای از آن توسط چین تامین می‌شود – به حساب می‌آید . در لبنان نیز برخی ناملایمات موجب ابهام در سرمایه‌گذاری‌های تجاری شده است که خود عاملی در ضعیف‌تر شدن مصرف فولاد طی دو سال اخیر و باقی ماندن تقاضا زیر یک میلیون تن در سال – که بخش عمده‌ای از آن توسط چین تامین می‌شود – به حساب می‌آید . مصرف فولاد ایران در ۲۰۱۴ پس از دو سال کاهش نیز تثبیت یافت که تقریبا ۱۵ درصد کمتر از اوج ۲۰۱۱ آن است. تولید خودرو رشد یافت ولی بازارهای ساخت و ساز رشد متوسطی داشته‌اند زیرا اقتصاد کلی در میان کاهش تورم، بهبود یافت . با این حال دورنمای آن همچنان مبهم است. برخلاف کشورهای حوزه خلیج فارس دولت ایران تا حدودی به‌علت تحریم‌های از قیمت‌های بالای نفت هیچ‌گونه بودجه‌ای ذخیره نکرده است .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم ، خپارس در حدود ۲۴ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۷۵ تومان رسید . اعلام قیمت خودرو دنا همچنان در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هر چند برخی از منابع آگاه از توافق ضمنی ایران خودرو و شورای رقابت بر سر قیمت این خودرو پرحاشیه خبر می‌دهند، اما آنچه از اظهارات دو طرف طی هفته گذشته بر می‌آید مشخص‌کننده آن است که ایران خودرو به کاهش نسبی قیمت این خودرو رضایت داده و از سوی دیگرشورای رقابت نیز از موضع خود کمی کوتاه آمده و با افزایش قیمت موافقت کرده است . در هر صورت قرار است امروز شورای رقابت در جلسه هفتگی خود به بررسی قیمت دنا بپرداز و شاید قیمت این خودرو در جلسه یاد شده، نهایی شود.

در گروه پالایشی، معاملات کم حجم و متعادلی را نظاره کردیم . ونفت در حدود ۵ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۲۹۲ تومان رسید .

امید به صعود قیمت نفت که روز جمعه آخرین روز کاری هفته گذشته قوت گرفته بود با کنفرانس روز یکشنبه سازمان کشورهای عربی صادر‌کننده نفت در ابوظبی و برخی اظهارات مقامات این کشورها رنگ باخت؛ به‌طوری‌که روز دوشنبه در اولین روز کاری حدود دو دلار از بهای نفت کاست . اما روز گذشته در پی انتشار برخی اخبار مثبت اقتصادی از آمریکا نفت مقدار اندکی مثبت شد.روز گذشته هر بشکه نفت خام آمریکا با ۶۰ سنت افزایش نسبت به روز پیش از آن به قیمت ۸۶/۵۵ دلار معامله شد. نفت برنت نیز با ۵۱ سنت افزایش به ۶۲/۶۰ دلار به ازای هر بشکه رسید.روز یکشنبه کنفرانس کشورهای عربی صادر‌کننده نفت در ابوظبی تشکیل شد و اظهارات وزیر نفت بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت دنیا در این نشست گمانه‌زنی بر افزایش مازاد عرضه در سال آینده را تقویت کرد. به گزارش رویترز، علی النعیمی با موقتی خواندن افت قیمت نفت گفت: اگر کشورهای غیر اوپکی تولید خود را کاهش دهند ما از آن استقبال می‌کنیم، اما اوپک قصد ندارد تولید خود را کاهش دهد و مخصوصا عربستان قصد انجام این کار را ندارد.

در خبری دیگر، بیژن زنگنه وزیر نفت فروردین ماه سال جاری با ارائه برنامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری از افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از پارس جنوبی، تاکید کرده بود: تا پایان سال جاری ظرفیت برداشت و فرآورش گازهای ترش از این میدان مشترک دست کم حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد . اولین وعده بزرگ گازی وزیر نفت به رئیس جمهور محقق شد تا با افزایش ۱۰۰ میلیون متر مکعبی فرآورش روزانه گاز در پارس جنوبی، ایران به محدوده خط قرمز قطری‌ها در این میدان مشترک نزدیک شود . افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز طبیعی از پارس جنوبی مهمترین برنامه شرکت ملی نفت ایران در سال جاری است که با گذشت حدود ۹ ماه از سال ظرفیت فرآورش گازهای ترش از میدان مشترک با قطری ها نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت .            
در گروه لبنی و غذایی، شاهد معاملات کم حجم و متعادل در اکثر نمادها بودیم ، با توجه به اینکه روغن پالم طی هشت ماهه امسال جزو محصولات عمده وارداتی به کشور بوده، قرار شده از این پس از ترخیص انواع روغن پالم به عنوان مواد اولیه خودداری شود و حتما قبل از صدور دستور ترخیص، نسبت به اخذ مجوزهای قانونی با رعایت سایر مقررات مربوطه در این زمینه اقدام شود .  طی هشت ماهه امسال حدود ۴۳۲ هزار تن روغن پالم اولئین به ارزش ۴۳۱ میلیون دلار به کشور وارد شده که از نظر وزنی ۲٫۲۷ و از نظر ارزشی ۱٫۵۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*