خانه / بورس و سهام / افت و خيز قيمت در پتروشيمي‌ها

افت و خيز قيمت در پتروشيمي‌ها

معاملات ديروز بازار فرابورس در حالي به رشد 7/2 واحدي شاخص اين بازار منجر شد كه معاملات پرحجم ميدكو بيشترین نقش را در اين روز داشت.
معاملات ديروز بازار فرابورس ايران در 11 هزار و 402 دفعه صورت گرفت تا به اين واسطه فعاليت كاري فرابورس ايران در چهاردهمين روز از مردادماه در 48 ميليون و 269 هزار و 638 سهم به ارزش 439 ميليارد و 591 ميليون ريال به اتمام رسد.
در شرايطي كه فعالان بازار سرمايه روند معاملاتي نمادهاي ذوب‌آهن اصفهان، شركت پتروشيمي خراسان، فرآورده‌هاي غذايي و قند چهارمحال، سرمايه‌گذاري مسكن شمال شرق، پتروشيمي زاگرس، كويرتاير و هلدينگ صنايع معدني خاورميانه را رصد مي‌كردند؛ شاخص كل در نهايت از رشد 2/7 واحدي برخوردار شد.
اگرچه در رسيدن شاخص اين بازار به رقم 70/619 واحدي، هلدينگ صنايع معدني خاورميانه، تامين مواد اوليه فولاد صبانور، پتروشيمي زاگرس و پتروشيمي خراسان بي‌تاثير نبودند. شايد اگر روند منفي بر معاملات نمادهاي پتروشيمي مارون، همراه اول و بانك سرمايه حاكم نبود سهامداران فرابورس شاهد رشد بيشتري در شاخص بازار فرابورس مي‌شدند.
اين گزارش مي‌افزايد: ديروز بازار فرابورس ايران شاهد معاملات پرحجمي بود كه در صدر اين معاملات، نمادهاي ذوب‌آهن، ميدكو و مسكن شمال شرق قرار داشتند.
در حالي از چند روز گذشته معاملات پرحجمي در نماد مسكن شمال شرق شروع شده است كه دیروز نیز جا‌به جایی 4/2 میلیون سهمی را در نوسان مثبت شاهد بود.
اما در ادامه معاملات روز گذشته فعالان بازار شاهد جمع‌آوري صف فروش بانك سرمايه بودند.
گروه قندي و دارويي‌ها نيز از جمله صنايع مورد توجه بودند كه سهام آنها با استقبال خريداران مواجه شد.
اما سهام شركت‌هاي پتروشيمي حاضر در فرابورس كه در ابتداي بازار مورد توجه قرار داشتند به دنبال اطلاعيه شفاف‌سازي پتروشيمي خارك، با افت قيمت مواجه شدند.
از سوي ديگر سهام شركت صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود نيز كه نوسان منفي 5 درصد را تجربه كرده بود، قيمت آن در آخر بازار متعادل شد.
روز گذشته در ادامه  رقابت 5روزه برای تصاحب بلوک 49درصدی معادل 490 سهم شركت توليد و بهره‌برداري سد نیروگاه دز، قیمت هر سهم این بلوک به 41 میلیون و 200هزار ریال افزایش یافت و ادامه معامله به امروز در بازار سوم موکول شد.
این گزارش می‌افزاید: در معاملات بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم مبادلات را اجاره پارس با داد‌و‌ستد 51هزار و 970برگه به خود اختصاص داد. پس از آن اجاره ماهان 33هزار و 490برگه و اجاره مپنا  26هزار و 640 برگه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
بر‌اساس پیام ناظر بازار، نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه نوین، تولیدی پمپ پارس و سیمان مجد خواف پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام و مجمع عمومی عادی سالانه با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد، معامله شدند.
از طرفی هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن نوسان نرخ داشت؛ بیشترین افزایش قیمت به امتیاز تسهیلات مسکن تیر 91تعلق داشت و هر برگه  با رشد 2/2 درصدی، قیمت 398هزار و 312 ریال را ثبت کرد. در عین حال امتیاز تسهیلات مسکن خرداد 90 با بیشترین کاهش به نرخ 387هزارو 136ریال رسید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*