خانه / بورس و سهام / گلایه علی طیب نیا از نفرین‌های بورسی

گلایه علی طیب نیا از نفرین‌های بورسی

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در روزهایی که شاخص مثبت است، همه خوشحال هستند و در روزهایی که شاخص منفی می‌شود، نفرین‌ها برای مسببین به بازار سرمایه سرازیر می‌شود.

به گزارش مهر، علی طیب‌نیا امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بورس و مدیرعامل بانک توسعه صادرات در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: مساله تامین مالی در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مشکل تامین اعتباری و محدودیت‌های مالی همواره توسط بنگاه‌ها مطرح می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رشد بالای نقدینگی ناشی از عوامل برون‌زا و افزایش حجم پایه پولی توسط بانک مرکزی بوده است، افزود: در کشورهای پیشرفته، رشد نقدینگی ناشی از ضریب فزاینده و نظام مالی و بانکی کشورها است که به نیازهای نقدینگی و تقاضاها پاسخ می دهد. وقتی افزایش نقدینگی ناشی از افزایش حجم پایه پولی است، نتیجه ای جز تورم و سرکوب تولید ندارد.
وی با اعلام اینکه وظیفه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه های تولیدی در بلندمدت است، تصریح کرد: هدف‌گذاری شده بود که ۶۰ درصد تسهیلات اعطایی صرف سرمایه در گردش شود که براساس آمار بانک مرکزی در ۷ ماهه اول امسال ۵۹.۸ درصد آن محقق شده است.
به گفته طیب نیا، در سال‌های اخیر شاهد گسترش بازار سرمایه بودیم و ارزش سهام شرکت‌های بورسی افزایش یافته و در عین حال، تعداد سهامداران بیشتر شده است، افراد حقیقی نیز در بورس فعال هستند و نهادهای مالی جدیدی نیز تشکیل شده است. در سال‌های اخیر مردم در کنار توجه به نرخ ارز و نرخ سود بانکی نسبت به شاخص کل بورس حساسیت نشان می دهند که البته این موضوع تا حدودی موجب دردسر برای مسئولان بازار سرمایه و وزارت اقتصاد شده است.
طیب‌نیا گفت: در روزهایی شاخص مثبت است که همه خوشحال هستند و در روزهایی که شاخص منفی است، نفرین‌ها برای مسببین در بازار سرمایه سرازیر می شود اما به هر حال با گسترش بازار سرمایه، فرهنگ سهامداری هم باید ارتقا یابد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هنوز بازار سرمایه به جایگاه واقعی خود نرسیده و تامین مالی بنگاه های اقتصادی بانک محور است و نسبت تامین مالی بازار سرمایه براساس برنامه ریزی ها باید از ۳۰ درصد فعلی به ۷۰ درصد افزایش یابد. با فعل و انفعالات در یک صنعت، کل بازار سرمایه تحت تاثیر قرار می گیرد که نمونه آن همان اتفاق رخ داده در سال گذشته برای خوراک پتروشیمی ها است. البته این مشکل ناشی از بازار سرمایه نیست و ناشی از عدم تنوع بنگاه های اقتصادی است که باعث ایجاد رفتار هیجانی در اقتصاد کشور می شود.
وی ادامه داد: بازار سرمایه براساس عدالت بنا شده و هر عاملی که به عدالت و اعتماد مردم خدشه وارد کند، پایه های بازار سرمایه را سست می کند. حذف رانت اطلاعات معاملات، شفافیت معاملات و ارتقاء استانداردهای ملی باید در دستور کار قرار گیرد.
طیب نیا با اشاره به حمایت دولت از بخش خصوصی، گفت: تلاش کرده ام که به طور منظم در جلسات شورای گفتگو حضور یابم و تمام تلاشم را برای رفع مشکلات این بخش انجام دهم.
این عضو کابینه دولت یازدهم بیان کرد: تحریم‌ها دیر یا زود ساقط خواهد شد و در حال حاضر هم تحریم ها شکست خورده اند و به زودی برطرف خواهند شد و باید برای جهش بین المللی و استفاده از ظرفیت ها آماده باشیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه توسعه ابزارها و نهادها کافی نیست و در کنار آن فرهنگ سهامداری در بازار سرمایه باید ارتقا یابد و این از ماموریت های سازمان بورس است، افزود: هر نوسانی که در قیمت نفت رخ می دهد، بر روی نرخ ارز و سایر فعالیت‌های اقتصادی تاثیر می گذارد. اگر می خواهیم وابستگی به درآمدهای نفتی را قطع کنیم باید سهم صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم و جلوی خام فروشی را بگیریم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*