خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / یک راه حل برای دفع نفرین بورسی ها

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / یک راه حل برای دفع نفرین بورسی ها

آقای وزیر با قدرت شروع کنید سهامدار هم پشت سر شما مثل کوه ایستاده.

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۰٫۰۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۴۳ واحد افت به رقم ۵۱۴۴۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۱۱۴ واحد کاهش عدد ۱۳۶۴۷۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۴۴۸ واحد افت به رقم ۶۹۷۰۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “کچاد” با ۱۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۲۶۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۶ واحد کاهش به رقم ۸۰۱ واحد رسید.

در این شرایط امروز “میدکو” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “پترول” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۲۴۶ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۴۲۷ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس امروز در حالی مجدداً وارد کانال نزولی و مدار ۶۹ هزار واحدی شد که حجم معاملات بورس بدون احتساب معامله بلوکی “ومعادن” ۸۰ میلیارد تومان بود و حجم معاملات فرابورس نیز رقم ۱۴۲ میلیارد تومان را نشان می داد که اگر معاملات اوراق را نیز از این رقم کم کنیم به اعدادی بسیار کمتر از آنچه که عنوان شد خواهیم رسید.

بنابر گزارش بورس نیوز، طی روز جاری در جلسه معارفه رییس جدید سازمان بورس که در وزارت اقتصاد و با حضور خبرنگاران برگزار شد متوجه شدیم که آقای وزیر از اهالی بازار سرمایه دلگیر هستند.

طیب نیا امروز علاوه بر تکرار سخنان همیشگی خود در ارتباط با بازار سرمایه که حکایت از نقش این بازار در تأمین مالی بنگاه های بزرگ در بلندمدت داشت از رفتار سرمایه گذاران در روزهای منفی بازار که با افت شاخص بورس همراه است گلایه کرد.

وزیر اقتصاد با بیان این مطلب که در روزهای مثبت بازار سرمایه همه خوشحال هستند و در روزهایی که شاخص منفی است، نفرین ها برای مسببین در بازار سرمایه سرازیر می شود اظهار داشته است که در سال های اخیر مردم در کنار توجه به نرخ ارز و نرخ سود بانکی نسبت به شاخص کل بورس حساسیت نشان می دهند که این موضوع تا حدودی موجب ایجاد دردسر برای مسئولان بازار سرمایه و وزارت اقتصاد شده است که باید با گسترش بازار سرمایه فرهنگ سهامداری نیز ارتقاء یابد.

بنابر این گزارش با توجه به صحبت های وزیر محترم تصمیم گرفتیم گزارش امروز را تنها به یافتن راهکاری به جهت رفع مشکل به وجود آمده و از همه مهمتر دلگیری وزیر عزیزمان اختصاص دهیم تا دیگر کسی در روزهای منفی بورس، برای مسببین ناله و نفرین نفرستد.

آقای وزیر راهکار حل این مشکل بسیار ساده است و قبلاً هم تجربه آن در کشور وجود داشته. آقای وزیر دقت کرده اید که در حوادث و سوانح سقوط هواپیماهای مسافربری عامل و مقصر اصلی چه چیزی اعلام می شود؟ در ۹۹ درصد موارد عامل انسانی که همان خلبان هواپیما است مقصر شناخته می شود و از آنجاییکه خودش هم برای دفاع از اتهام در این دنیا حضور ندارد پس به راحتی پس از بررسی های علمی و فنی بسیار زیاد به عنوان عامل اصلی شناخته شده و آنچنان برپایه شواهد و مستندات گناهکار شناخته می شود که نه تنها فاتحه ای به روحش نثار نمی شود بلکه ناله و نفرین بازماندگان حادثه توشه راه آخرتش می شود.

اصلاً اجازه بدید یک مثال ساده تر و نزدیک تر بزنم، حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری را به خاطر دارید؟ در این حادثه که منجر به خودکشی دو نفر از شهروندان شد مقصر اصلی حادثه نردبان شهرداری شناخته شد که البته به مجازات و مکافات عمل خود نیز رسید چون قرار شد دیگه در مأموریت های آتش نشانی از این نردبان استفاده نکنند. خوب، حالا جناب وزیر وقتی شما به راحتی عامل و مقصر اصلی گلایه ها و به قول خودتان نفرین های سهامداران را شناخته اید و می دانید که چه چیز علت دردسرهای ایجاد شده برای وزارت اقتصاد است، چرا برای مجازات آن اقدامی نمی کنید؟

هم ما می دانیم و هم شما که شاخص کل بورس عامل اصلی دردسرهای یکسال اخیر می باشد. این عامل نه تنها برای شما بلکه برای اهالی بازار سرمایه نیز مشکل ساز شده است پس بیایید با حذف شاخص از بازار سرمایه هم مشکل را حل کنید هم همه را خوشحال کنید تازه متهم اصلی هم به مجازات خودش رسیده و از آنجاییکه زبان برای گفتن حقایق ندارد مطمئن هستیم که آب از آب تکان نخواهد خورد.

چون آقای وزیر، واقعیت اینست که این شاخص حقیقت را که به اهالی تالار نشان نمی دهد، برای شما هم که دردسر ساز است، چارتیست های بازار هم که به وضوح اعلام می کنند که این شاخص قابل تحلیل نیست، بورس ما هم که دیگه عضو کنفدراسیون بورس های دنیا نیست، پس بود و نبودش که فرقی نداره تازه نبودش بهتر از بودنش هست خوب بیایید اعلام کنید عامل اصلی مشکلات بازار سرمایه که شاخص بورس بود شناسایی شد و با حذف آن از بازار سرمایه به اشد مجازات نیز محکوم شد.

چون آقای وزیر نه شما غریبه هستید و نه سهامداران، با این اوضاع و احوال که پولی وارد بورس نمی شود که بتوان تأمین مالی بنگاه های بزرگ در بلندمدت کرد شما هم که نزدیک به یکسال است که انتظارتان از بورس همین است و به وقوع هم نپوسته، حالا به راحتی می توانید از گفته خودتان هم با این اقدام دفاع و عنوان کنید که عدم ورود نقدینگی طی یکسال گذشته برای تأمین مالی بنگاه ها در بورس شاخص بود که حذفش کردیم، نه؟ تا سال آینده هم خدا بزرگه تا آن موقع می گردیم یک مقصر دیگه پیدا می کنیم و قضیه را فیصله می دهیم و خلاص. دیگه شاخص بورس ما از نردبان شهرداری که کمتر نیست.

آقای وزیر در دولت قبل، ما ۲ سال هیچ اطلاعی از آمار و ارقام اقتصادی این مملکت نداشتیم و هیچ اتفاقی هم نیافتاد شما هم مطمئن باشید با حذف شاخص از بورس هیچ اتفاقی برای بازار سرمایه نخواهد افتاد چون دیگه کسی توقعی از این بازار ندارد شما هم که عامل ایجاد حساسیت را حذف کنید همه چی حل می شود. تازه نکته مهمتر این است که با حذف شاخص دیگر کسی هم نمی فهمه که اهالی این بازار چه کاری انجام می دهند یا چه وضعیتی دارند و از طرفی دیگر فعالیت های مثبت اقتصادی شما هم با شاخص منفی از بین نمی رود و رنگ واقعیت بیشتری به خود می گیرد.

دیدید به چه راحتی مشکل حل شد، جناب وزیر شاخص که سهله، کل بازار سرمایه فدای یک فعالیت اقتصادی شما، مگر می شود سهامدار ناراحتی شما را ببیند و کاری انجام ندهد اصلاً بورس و کل سرمایه سهامدار ارزش یک لحظه ناراحتی شما و ایجاد دردسر برای وزارت اقتصاد را ندارد. جناب وزیر ما آماده ایم که اگر با این راه حل باز هم مشکل حل نشد شما کلاً بازار سرمایه را تعطیل کنید تا بدون هیچ دغدغه و مشکلی به حل مشکلات بانک ها و سازمان مالیاتی برسید چون ته کاری که این بازار می خواهد برای اقتصاد انجام دهد یک تأمین مالی ناقابل برای بنگاه های بزرگ آن هم در بلندمدت است که از خیرش گذشتیم این را هم می سپاریم دست بانک ها تا منتّی هم از طرف این بازار روی سر اقتصاد این کشور نباشد.

آقای وزیر با قدرت شروع کنید سهامدار هم پشت سر شما مثل کوه ایستاده.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*