خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس یکشنبه ۷ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس یکشنبه ۷ دی ۹۳

شاخص کل بورس ۷۹ واحد نزول کرد و به رقم ۶۹،۶۲۵ واحد رسید . نمادهای کگل با ۱۲۹ واحد و فارس با ۳۵ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای خودرو با ۱۳ واحد و کچاد با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۹۰٫۸ میلیارد تومان رسید که ثنوسا با ۷٫۱ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم ۸۰۲ واحد رسید . نمادهای پترول و جم بیشترین تاثیر منفی و نمادهای وگردش و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۷٫۷ میلیارد تومان رسید که پترول با ۳٫۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین اظهار کرد: معمولا در قانون بودجه درآمدها و هزینه‌های جدید وضع می‌شد و کار را سخت و طولانی می‌کرد. با صحبتی که با دولت داشتیم موافقت شد که قوانین دست و پا گیر حذف شوند و دولت لایحه بودجه را به موقع به مجلس داد و پس از بررسی نهایتا به تصویب رسید و الان در شورای نگهبان است و درواقع لایحه بودجه ۹۴ عملا سبک شد. در این جهت وضع بررسی بودجه سبک‌تر و سریع‌تر صورت خواهد گرفت . نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به کاهش غیرعادی و غیرطبیعی قیمت نفت اشاره کرد و یادآور شد: طی ۷-۸ ماه گذشته قیمت نفت به ۵۰ درصد قیمت قبل رسیده است. ریشه‌های این پدیده را می‌توان در دو عامل اهداف اقتصادی و اهداف سیاسی عربستان و آمریکا دنبال کرد . در بحث اقتصادی عربستانی‌ها این استدلال را می‌کنند که وقتی قیمت نفت بالا رفت آمریکا و کانادا به سراغ تولید نفت گران قیمت رفتند و عملا آمریکا ۴-۵ میلیون بشکه نفت را با هزینه ۵۰ دلار تولید کرد. پس اگر قیمت بالا باشد آن نفتی که آن‌ها تولید کرده‌اند جایگزین خواهد شد ولی اگر قیمت نفت پایین بیاید نفت تولیدی آن‌ها به حاشیه خواهد رفت. البته این استدلال پاسخ دارد و چندان قانع کننده نیست .

وزیر اقتصاد ترکیه هفته آینده به تهران سفر می‌کند . علیرضا بیکدلی، سفیر ایران در آنکارا در صفحه فیسبوکش نوشت: در پاسخ به سفر آقای نعمت‌زاده( وزیر صنعت ، معدن و تجارت) به آنکارا ، آقای زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه هفته آینده به تهران می‌رود. برای توسعه تجارت در سال ۲۰۱۵ بسته‌های کاری در نظر گرفته شده است .

در خبری شنیدیم که ، وزارت اقتصاد موظف به تهیه جدول بدهی‌ها و مطالبات دولت شدطبق مصوبه مجلس، آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد .

در خبر دیگر، هرچند فعالان صنعتی در ۷ماه منتهی به  مهر ماه به چرخش نرم سرمایه‌گذاران به سمت بخش صنعت امیدوار شده بودند، اما بررسی‌های جدید بیانگر آن است که در آبان ماه باز هم شاهد رویگردانی سرمایه‌گذاران از بخش صنعت بوده‌ایم . آمار اعلام شده درخصوص صدور جواز تاسیس و پروانه‌های‌ بهره‌برداری بیانگر آن است که با وجود رشد ۶/۳درصدی سرمایه‌گذاری در بخش جواز تاسیس در ۸ ماه منتهی به آبان ماه، اما در آبان ماه نسبت به ماه قبل (مهر ماه) این بخش افت ۳/۳۷ درصدی را در سرمایه‌گذاری تجربه کرده است. افت سرمایه‌گذاری صورت گرفته در آبان ماه در حالی است که این بخش در مهر ماه با رشد ۷/۱۰۱ درصدی برای سرمایه‌گذاری مواجه بود .

تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که با وجود کاهش نرخ تورم متوسط در آذر ماه، نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه افزایش یافته است. بر این اساس، نرخ تورم متوسط در این ماه به ۲/۱۷ درصد رسیده و هدف‌گذاری تورمی پایان سال محقق شده است؛ اما نرخ تورم ماهانه ۹/۱ درصد گزارش شده که بیشترین مقدار در یک سال و نیم گذشته بوده است. همچنین مقدار تورم نقطه به نقطه معادل ۷/۱۶ درصد بوده و در فصل پاییز ۳/۲ واحد درصد به این مقدار افزوده شده است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که افزایش نرخ تورم تحت تاثیر نرخ ارز در آخرین ماه پاییز بوده است.

مهم ترین اخبار سیاسی

ظریف در سخنانی اعلام کرد ، حقوق بشر برای غرب ابزار است ، در ادامه ظریف بر افزایش همکاری‌ها در بعد اقتصادی تاکید کرد و گفت: شرکت‌های خصوصی ایرانی آمادگی دارند که در طرح‌های اقتصادی بلاروس مشارکت کنند . ولادیمیر ماکی، وزیر امورخارجه بلاروس که برای انجام یک دیدار رسمی ۲ روزه وارد کشورمان شده صبح شنبه با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد .  وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تاکید بر ارتقای مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در تمام زمینه‌ها خاطرنشان ساخت: روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دو کشور دوستان خوبی هستند و به‌دنبال آن هستند که همکاری‌های خود را افزایش دهند .

در همبن رابطه ، وزیر خارجه قزاقستان ضمن اشاره به روند روبه‌رشد مناسبات این کشور با ایران، تهران را شریک مهم اقتصادی «آستانه» خواند و از آمادگی کشورش برای ایفای نقش در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ خبر داد . به نقل از مرکز مطبوعاتی وزارت امور خارجه قزاقستان، «ارلان ادریس‌اف» وزیر امور خارجه قزاقستان به تشریح عملکرد این وزارتخانه در سال ۲۰۱۴ اختصاص پرداخت و درباره مناسبات قزاقستان با ایران و روند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران سخن گفت . وی درباره روابط قزاقستان با ایران اظهار داشت: همکاری‌های سودمند متقابل قزاقستان با جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، حمل‌ونقل، ترانزیت و تحکیم ثبات در دریای خزر استوار است .

امیرعبداللهیان اعلام کرد ، خالد مشعل به تهران سفر می کند، معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، کشورهای اسلامی و افکار عمومی منطقه هیچگاه مردم مظلوم فلسطین را تنها نخواهند گذاشت . معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان با تأیید سفر خالد مشعل به تهران تصریح کرد: روابط حماس با جمهوری اسلامی ایران هیچگاه قطع نشده است .

در شرایطی که برخی گمان می‌کردند روسیه ممکن است به دلیل بحران اقتصادی در برابر غرب کمی نرمش نشان دهد، اما کرملین روز جمعه اعلام کرد که دکترین امنیتی خود را تغییر داده است و قصد دارد ناتو را یک خطر قلمداد کند. در دکترین جدید نظامی روسیه که به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور رسیده است، آرایش ناتو در نزدیکی مرزهای این کشور به‌عنوان تهدید نظامی قلمداد شده است. در دکترین جدید نظامی روسیه، استفاده احتمالی از سلاح‌های «استراتژیک بازدارنده» در مقابل تهدید ناتو نیز افزایش یافته است .


فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییری نداشت . دلار در بازار امروز با افزایش قیمت همراه شد و به قیمت ۳۵۶۵ تومان رسید و سکه در محدوده ۹۹۴۵۰۰ تومان داد و ستد شد

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه بانکی ، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم ، نمادهای حکمت ، وپست و وگردش با اقبال خوبی همراه شدند . در مورد حکمت شنیدیم که ، هیأت محترم پذیرش فرابورس ایران در جلسه روز چهارشنبه مورخ ۲۶/۰۹/۱۳۹۳ با پذیرش بانک حکمت ایرانیان (سهامی عام) در بازار دوم فرابورس ایران موافقت نموده است. لذا نماد معاملاتی مذکور (حکمت۱) در پایان معاملات امروز یکشنبه مورخ ۰۷/۱۰/۱۳۹۳ در بازار پایه فرابورس ایران متوقف می گردد. همچنین نماد معاملاتی مذکور (حکمت۱)، در روز چهارشنبه مورخ ۱۰/۱۰/۱۳۹۳ در بازار دوم فرابورس ایران گشایش می یابد.

در گروه مخابرات، نمادهای اخابر و همراه دارای معاملات کم حجم و متعادل در محدوده صفر تابلو بودند . در خبری ، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت : برخلاف پیش‌بینی‌ها اجرای طرح هم‌کدسازی تلفن ثابت و کاهش تعرفه مکالمات درون و خارج استانی به افزایش زمان مکالمه منجر نشد و وزارت ارتباطات قول داده ضرر مخابرات از این محل را با بازنگری در تعرفه‌ها جبران کند . پور ابراهیمی مراسم امروز در پایان هم‌کدسازی تلفن ثابت در سراسر کشور در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار، اظهارداشت: این طرح پس از ۸ ماه اجرا در ۱۳ آذرماه ۹۳ به پایان رسید .

در گروه بیمه ای، شاهد معاملات مثبت و سیز رنگ در اکثر نمادها بودیم . آسیا ، ودی ودانا از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه شدند . در خبری تقدیم لایحه اجباری شدن بیمه شخص ثالث به مجلس را شنیدیم، این لایحه به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه ۲۵/۸/۱۳۹۳ هیأت وزیران به تصویب رسیده بود و رئیس‌جمهور آن را در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۳ برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد .

از مهم دلایل اقبال سهامداران به نماد دانا را می توان به خبر اهدای لوح سپاس سازمان ملل به بیمه دانا دانست سی‌امین همایش سراسری مدیران ارشد ستادی و اجرایی بیمه دانا با محوریت “جذب و حفظ مشتریان سود آور، توسعه فروش و وصول مطالبات جاری و سنواتی”، بیستم آذر ماه جاری، در هتل سیمرغ تهران برگزار شد .

همچنین در خبری شنیدیم که، بیمه البرز امسال هم رشد بسیار خوبی داشته است، شرکت بیمه البرز به عنوان یکی از موفق‌ترین شرکت‌های  بیمه کشور، ‌در سال گذشته نیز توانست خود را به عنوان مشتری مدارترین بیمه کشور معرفی کند . بیمه البرز که در بازار سرمایه، کارایی عملیاتی و فناوری اطلاعات سرآمد صنعت بیمه کشور بوده و بارها مورد قدردانی مسوولان کشور قرار گرفته است، تا کنون ۹ سال متوالی موفق به کسب رتبه اول مشتری مداری در بین بانک‌ها و شرکت‌های بیمه شده و دو سال هم  در بین تمام دستگاه‌های اجرایی‌این مقام را کسب کرده است. بر همین اساس بارها مورد قدردانی مسوولان کشوری قرار گرفت به طوریکه لوح قدردانی از وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد همچنین وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت برای دومین بار گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را به بیمه البرز اهدا کرد

در گروه ساختمانی، به جز چند نماد الباقی نمادها سبز رنگ بودند و روز خوبی را سپری کردند ، ثتران ، وساخت و کرمان از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه رویکرد ما توانمندسازی متقاضیان برای خرید مسکن است، گفت: در طرح جامع مسکن تأمین مسکن متقاضیان بدون آثار تورمی و شوک است . معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه براساس افق برنامه ۱۴۰۴ باید برای تمام گروه‌های درآمدی و نیازمندان مسکن یک آدرس روشن و مشخصی ارائه کنیم، گفت: یک برنامه‌ریزی وسیع برای مسکن کشور در قالب طرح جامع مسکن انجام شده و براساس قانون وظیفه ما تأمین زمین است . سید محمد پژمان امروز در حاشیه آغاز واگذاری فاز اول مسکن ویژه تهران در جمع خبرنگاران گفت: در طرح جامع مسکن در افق ۱۴۰۵ وظیفه اصلی ما تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه است .
در گروه تجهیزاتی، فاذر با صف خرید همراه شد ، فاراک معاملات مثبتی را تجربه کرد و مپنا در محدوده صفر تابلو به قیمت ۶۹۳ تومان رسید .

در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران در مورد سرنوشت نیروگاه مگری که قرار است در خاک ارمنستان توسط ایران ساخته شود، گفت: مطالعات در سمت مگری (ارمنستان) هنوز نیاز به کارهای تکمیلی دارد اما در سمت داخل کشور کارهای مربوط به نیروگاه قره چیلر تکمیل شده است . محمدرضا رضازاده با بیان اینکه قرار است نیروگاه مگری در داخل خاک ارمنستان و نیروگاه قره چیلر در داخل خاک ایران به موازات رودخانه ارس در مرز مشترک دو کشور اجرا شود، اظهار کرد: تغییراتی که در قرارداد بین پیمانکار ایران و وزارت انرژی ارمنستان باید صورت گیرد ظرف دو ماه آینده محقق می‌شود تا مراحل اجرایی دو نیروگاه آغاز شود. وی افزود: مسائل مالی و مشکلات بانکی بین دو کشور حل شده و با توجه به هماهنگی‌هایی که با بانک توسعه صادرات صورت گرفته به نظر می‌رسد ارائه تسهیلات برای شروع عملیات اجرایی با سهولت صورت گیرد؛ بنابراین امیدواریم در آینده نزدیک شاهد به سامان رسیدن کارها باشیم .


در گروه حمل و نقلی، شاهد حجم کم ولی سبز رنگ در اکثر نمادها بودیم ، حسینا در این گروه با اقبال همراه شد و به قیمت ۴۰۹۹ تومان رسید .

خبری شنیدیم از انعقاد پنج قرارداد بزرگ سرمایه‌گذاری در بندر شهید رجایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از انعقاد رسمی پنج قرارداد بزرگ سرمایه‌گذاری مجموعا با اعتبار پنج هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی همزمان با هفته حمل و نقل خبر داد .به گزارش روابط‌عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، ابراهیم ایدنی گفت: عملیات اجرایی این طرح‌ها با واگذاری زمین آغاز شده و با بهره‌برداری از آنها، زمینه اشتغال برای بیش از ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌شود .وی افزود: این طرح‌ها در قالب سه پایانه نفتی و یک پایانه کانتینری در مساحت ۵ هکتار و نیز یک واحد آب شیرین کن در مساحت ۵/۲ هکتار طی ۱۸ تا ۲۴ ماه ساخته می‌شود .
در گروه پالایشی، حجم معاملات پایین بود و اکثرا قرمز و در محدوده صفر تابلو معامله شدند . شسپا امروز به قیمت ۱۲۸۵ تومان رسید . خرید شسپا در این محدوده قیمتی با دید بلند مدت کم ریسک می باشد .

 در مورد قیمت نفت، کارشناسان نفتی معتقدند عربستان قیمت‌های کنونی نفت را می‌تواند تحمل کند؛ اما با رسیدن نفت به بشکه‌ای ۴٠ دلار وارد عمل می‌شود.به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی آمریکا، کریس فالکنر، مدیرعامل شرکت بریتلینگ انرژی، اعلام کرد که عربستان برای حفظ سطح تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در سطح ٣٠ میلیون بشکه در روز تلاش می‌کند؛ اما باید دانست که حتی بزرگ‌ترین‌ صادرکننده نفت جهان، یعنی عربستان، آستانه تحملی دارد.فالکنر گفت: به نظر من قیمتی که عربستان را مجبور به واکنش خواهد کرد ۴٠ دلار برای هر بشکه نفت است، آنها هر چیزی که دوست دارند می‌توانند بگویند؛ اما در پایان نمی‌توانند برای همیشه پول تزریق کنند و درآمد نداشته باشند.

در گروه سیمانی، حجم معاملات پایین بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند ، شرکت سیمان ایلام در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۰/۳۰ شرکت را مبلغ ۱۲۱۷ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۶ درصدی همراه بوده است . فروش شرکت مبلغ ۱۹۲ میلیارد تومان و سود عملیاتی مبلغ ۵۹ میلیارد تومان در این گزارش پیش بینی شده است . همچنین شرکت اعلام نموده است که :

۱ در گزارش پیش بینی سال آتی نرخهای فروش داخلی سیمان  بر اساس آخرین نرخ مصوب انجمن صنفی سیمان  در سال جاری و بدون هیچ گونه  افزایشی در نظر گرفته شده است و بر همین اساس در مورد فروش صادراتی سیمان نیز همانند فروش داخلی افزایش نرخ پیش بینی نشده است

۲ در ارتباط با افزایش تولید و فروش شرکت در سال مالی آتی به اطلاع می رساند که عمده صادرات این شرکت در سالهای گذشته به کشور عراق بوده است و لیکن امسال برای نخستین بار این شرکت اقدام به صادرات کلینکر به کشور مصر نموده  و پیش بینی می گردد که این روند با صادرات به حوزه خلیج فارس و کشور مصر در سال مالی آتی رونق بیشتری گرفته و باعث افزایش فروش و تولید  سیمان گردد .

۳-دلیل اافزایش هزینه های مالی در سال مالی آتی بعلت دریافت وام  جدید بانکی در اواخر سال مالی جاری و پرداخت اقساط آن در سال مالی آتی می باشد.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، همچنان شاهد معاملات کم حجم و کم رمق در اکثر نمادهای این گروه می باشیم ، فارس که به قیمت های ۱۱۰۶ تومان کاهش یافته است همچنان با بی مهری سهامداران همراه شده و دارای صف فروش می باشد .

عادل نژاد سلیم با اشاره به اقدامات انجام شده به منظور بهبود فعالیت کلیه مجتمع‌های پتروشیمی زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس، اظهار کرد:کلیه مشکلات و موانع را بررسی کردیم و پس از ریشه یابی مسائل، شرکت ها برنامه ریزی کردند که طی دوسال به ظرفیت اسمی کامل برسند . وی به تعیین استراتژی ‌های توسعه هلدینگ خلیج فارس اشاره و اضافه کرد:در این زمینه استراتژی توسعه شرکت‌هایی که دارای پتانسیل هستند را در دستور کار قرار دادیم که به این منظور طرح‌های الفین و و ام ای جی را در پتروشیمی بندر امام و همچنین دو طرح پی وی سی و و وی سی ام را در پتروشیمی اروند تعریف کردیم . مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در ادامه اجرای پروژه‌های جدید را از دیگر استراتژی‌های این هلدینگ عنوان و خاطرنشان کرد:در این راستا دو واحد تولید آمونیاک و اوره در واحدهای هرمز و هنگام،واحد متانول ونیران، اجرای پروژه پالایشگاه بید بلند ۲ ، ان جی ال ۲۳۰۰،‌ و همچنین ان جی ال ۳۲۰۰ و ۳۱۰۰ به منظور تامین خوراک بندر امام در دستور کار قراردارد . وی همچنین با اشاره به این که منابع پتروشمی هنگام از طریق فاینانس تامین می‌شود، اضافه کرد:کل بودجه اجرای این پروژه ۴۵۰ میلیون یورو براورد شده است.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*