خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / سرطان سرخ در تالار حافظ قربانی می گیرد !!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / سرطان سرخ در تالار حافظ قربانی می گیرد !!

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۰٫۱۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۸۹ واحد افت به رقم ۵۰۹۱۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۶۹۳ واحد کاهش عدد ۱۳۴۹۴۸ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۲۸۴ واحد افت به رقم ۶۸۹۶۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “ومعادن” با ۳۰ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۶۸ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۷ واحد افت به رقم ۷۷۵ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۰٫۸۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۴۸۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۵۲۶ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس در آخرین روز از معاملات هفته جاری با افتی ۲۸۴ واحدی توانست خود را وارد مدار ۶۸ هزار واحدی نماید تا مجدداً رکورد نزولی دیگری برای این نماگر در سال ۹۳ به ثبت برسد.

براساس گزارش بورس نیوز، در حالی امروز اغلب سهام شرکت های بورسی روندی نزولی را در پیش گرفتند که به گفته اهالی تالار این روند چندان هم غیر منطقی نبوده است، به هر حال افزودن ۹ شخص و نهاد به لیست تحریم های ایران توسط وزارت خزانه داری آمریکا درست در زمانی که ایران و گروه ۱+۵ در حال تلاش برای به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای هستند اتفاق خوبی نیست و جز افزایش بی اعتمادی ها نتیجه دیگری ندارد که همین موضوع می تواند فضای مذاکرات هسته ای و نتایج احتمالی آن را دستخوش تغییرات قرار دهد.

از سویی دیگر خبرهای منتشر شده از خانه ملت در ارتباط با بررسی بودجه سال ۹۴ کشور نیز حکایت از اختلاف نظرهایی دارد چراکه در حالی برخی نمایندگان نسبت به نرخ نفت پیشنهادی دولت در بودجه سال آینده مخالف هستند که مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۴، تدوین این بودجه را براساس اهداف اقتصاد مقاومتی ندانسته است البته کلیات بودجه ۹۴ در روز یکشنبه هفته جاری به تصویب رسید و باید منتظر تصویب بندهای آن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ماند.

بنابر این گزارش فعلاً که شرایط و فضای بازار سرمایه اصلاً مساعد نیست و روز به روز بر جو بی اعتمادی و نااطمینانی بورس افزوده می شود و سرمایه گذاران این بازار نگران از آینده پیش روی سرمایه هایشان در حال رصد اخبار و شایعات می باشند.

اما متأسفانه یکی از اتفاقاتی که طی ماه های اخیر از سوی فعالان بازار شاهد آن هستیم توجه ویژه به اخبار منفی و از همه مهمتر منفی نگری است. به نظر می رسد جو منفی این روزهای بازار سرمایه سبب شده تا اهالی تالار ابتدا تصمیم بگیرند و عمل کنند سپس تفکر کنند.

قطعاً هنوز خاطرات شیرین سال ۹۲ بورس را در ذهنتان مرور می کنید، در آن روزها بدترین اخبار منفی داخلی و خارجی کمترین تأثیر ممکن را بر روند صعودی و هیجانی بورس می گذاشت آن روزها گوش های اهالی تالار تنها به دنبال شنیدن خبر مثبت بود و حتی بی تأثیرترین اخبار نیز به نوعی به بازار سرمایه ربط داده می شد.

امروز دقیقاً شاهد قرینه همان اتفاقات هستیم، بی تأثیرترین خبر منفی با تحلیل های مختلف به نوعی به بورس ربط داده می شود و شاهد سرطانی سرخ به نام اخبار و تحلیل های منفی در تالار حافظ هستیم که هر روز قربانی بیشتری می گیرد.

قبول داریم که اخبار فاندامنتالی بورس این روزها نه تنها چنگی به دل نمی زند بلکه به نوعی پالس منفی هم به تالار شیشه ای وارد می کند اما به هر حال هر خبر و هر اتفاق منفی تا یک اندازه خاصی تأثیر بر سودآوری و یا جو روانی بازار سرمایه خواهد گذاشت ولی متأسفانه روزهایی که در آن قرار داریم آنچنان به هیجانات و جو روانی منفی بها داده شده است که دیگر کسی به دنبال تحلیل این اثرات نیست و تنها چیزی که به ذهن سرمایه گذاران می رسد فروش سهام با هر قیمتی است.

اگر فعالان بازار سرمایه بر سر تصمیم و تحلیل خود مبنی بر فروش سهام و خروج از بورس می ماندند مشکلی نبود و حتی خوب هم بود چون هم این سرمایه گذاران راه خود را از بازار سرمایه جدا می کردند و به سراغ بازاری دیگر که به خصوصیات رفتاری و انتظاریشان سازگار باشد می رفتند و هم بازار سرمایه فعالانی را به خود می دید که با قبول ریسک های این بازار به آن اعتماد کرده و تصمیمات معقول تری می گرفتند ولی مشکل اصلی آنجایی نمایان می شود که همین سهامداران ناراضی مستعد فروش سهام با اولین جو مثبت و رشد شاخص بورس با تغییر موضعی ۱۸۰ درجه ای با صعودی خواندن روند بورس همان سهامی را که روزهای قبل به فروش رسانده اند در قیمتی بالاتر مجدداً در پرتفوی خود جایگزین می کنند اما از آنجاییکه این افراد همچنان گوششان تمایل به شنیدن اخبار منفی دارد با اولین خبر رسیده از داخل و یا خارج مجدداً در صف فروشندگان قرار می گیرند و روز از نو و روزی از نو.

در اینکه بازار سرمایه محل تصمیمات سریع و دقیق است حرفی نیست اما اصل مطلب آن است که در بورس مقوله ای به نام ارزش ذاتی هم مطرح است و یا فاکتور مهمی به نام پی بر ای هم وجود دارد، به هر حال افراد موفق در بازارهای سرمایه دنیا معمولاً افرادی بودند که درست یا غلط استراتژی برای خود داشتند، یا با نگاه بنیادی در قیمت های نزدیک به ارزش ذاتی با دید میان مدت یا بلندمدت اقدام به خرید می کردند و یا با نگاهی تکنیکالی اقدام به نوسان گیری کرده اند اما اینکه در بازارهای مثبت در صف خرید قرار بگیریم و در بازارهای منفی در صف فروش حاضر باشیم اقدامی است که نمی توان نام آن را استراتژی گذاشت. چون بر آیند اغلب اینگونه تصمیمات با توجه به نامشخص بودن زمان بازگشت بازار از روند مثبت به منفی یا بلعکس قابل پیش بینی نیست.

به هر حال بر خود واجب دانستیم که در کنار انتظاراتی که از دولتمردان و متولیان بازار سرمایه به جهت اتخاذ تدابیر حمایتی داریم یک یادآوری هم به اهالی تالار در خصوص قیمت های فعلی سهام نیز داشته باشیم.

اگرچه در شرایط فعلی دور نمای واضح و روشنی از آینده نزدیک بازار سرمایه نداریم اما قیمت های فعلی سهام شرکت ها نیز به گونه ای نیست که با چنین هیجان و سرعتی برای فروششان دست بکار شده ایم.

فراموش نکنید که بورس در سال ۹۲ پس از ۷ سال روندی متعادل نزولی همراه با ابهام توانست چنین روندی قابل توجه به خود گیرد. اگر نمی خواهیم به دولت یازدهم و تیم اقتصادی فرصت بیشتری برای جبران اتفاقات بدهیم لااقل کمی به خودمان فرصت تفکر بیشتر و اقدام صحیح تر بدهیم. قطعاً بازار سرمایه اینگونه نخواهد ماند و می رسد روزی که از شرایط تلخ امروز به عنوان فرصت شیرین از دست رفته در فردای پیش رو یاد شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*