خانه / بورس و سهام / امروز در بازار بورس چه اتفاقی افتاد؟ / «افت وحشتناک» شاخص بورس

امروز در بازار بورس چه اتفاقی افتاد؟ / «افت وحشتناک» شاخص بورس

دکتر میرمعینی فعال بازار سرمایه می گوید: امروز در بورس حدود ۱/۲ درصد افت شاخص داشتیم که یک درصد در یک روز افت خیلی بالا و وحشتناکی محسوب می شود.

میرمعینی به خبرنگار «انتخاب» گفت: از بالاترین نقطه ی ارزش در بازار که ۱۵ دی ماه سال گذشته بود تا به امروز حدودا ۲۲ هزار واحد افت شاخص داشتیم. از ابتدای سال نیز تاکنون ۱۴ درصد افت داشته ایم.

این استاد دانشگاه افزود: اگر سهماداران متناسب با اوضاع شاخص، سرمایه گذاری خود را انتخاب کرده باشند، حتما از ابتدای سال ۱۴ درصد زیان کرده اند.

وی تصریح کرد: با این حال، افرادی که از ابتدای امسال در بورس سرمایه گذاری کرده اند بیشتر از رقم مورد اشاره ضرر کرده اند. در واقع کسی که ۱۴ درصد زیان کرده، همزمان فرصت هایی سپرده گذاری را هم از دست داده که بابت آن ۱۷ درصد در ۹ ماهه گذشته ضرر کرده است، بنابراین تا الان کسی که در بورس سرمایه گذاری کرده ۳۱ درصد ضرر کرده است.

این فعال بازار سرمایه افزود: اگر این ۳۱ درصد را بخواهید با سرمایه فعلی بازیابی کنید، حدود ۴۳ درصد باید بازده کسب کنید و رشد کندد که بتواند این ۳۱ درصد را برگرداند و سرمایه خود را به میزان ابتدای سال بازگردانید.

میرمعینی گفت: متاسفانه، اکنون خوش بینی نسبت به مثبت شدن اوضاع وجود ندارد چراکه تغییری در اواضع متغیرها از جمله قیمت نفت ایجاد نشده است.

وی افزود: افت امروز شاخص بورس پس از سقوط قیمت نفت به زیر پنجاه دلار رسید، انجام شد در حقیقت، امروز انتظارات و امیدها برای بازگشت قیمت نفت به به ۵۶ تا ۶۰ دلار محقق نشد و از بین رفت.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: انتظار سرمایه گذران راجع به اقتصاد کشورمان بدبینانه شده است و این منجر به کاهش سودآوری می شود. در واقع مسئله اقتصاد، کاهش درامدهای نفتی، بحث تحریم ها و رکود اقتصادی باعث شده که انتظارات کاهش پیدا کند و نگاه بدبینانه ای بوجود بیاید..

وی تاکید کرد: افت اینگونه شاخص بورس پیامی به مسئولین اقتصادی کشور است. این پیام آن است که استراتژی فعالانه ای را پیش بگیرند و تصمیمات خود را ترمیم کنید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*