خانه / بورس و سهام / تحلیل ،بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۶ دی ۹۳

تحلیل ،بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۶ دی ۹۳

در گروه معدنی، تمام نمادها منفی و قرمز بودند ، ومعادن به قیمت ۲۲۰ تومان رسید .

شاخص کل بورس ۷۶۱ واحد نزول کرد و به رقم ۶۷،۴۷۱ واحد رسید . نمادهای فارس با ۲۴۳ واحد و فملی با ۷۷ واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد کچاد با ۳۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۷۰٫۴ میلیارد تومان رسید که نماد فارس با ۳۱ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۱ واحد نزول کرد و به رقم ۷۶۰ واحد رسید . جم و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۶٫۹ میلیارد تومان رسید که پترول با ۲٫۴ میلیلرد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

خبرگزاری دولتی ایتارتاس از قول یک منبع دیپلماتیک خبر داده دور بعدی مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ در سطح مدیران سیاسی برگزار می‌شود . یک منبع دیپلماتیک ایرانی می‌گوید دور عادی گفت‌وگوهای بین ایران و گروه ۱+۵ روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ماه) در سطح مدیران سیاسی در شهر ژنو برگزار می‌شود . به نقل از خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز دوشنبه ضمن اعلام این خبر از قول این منبع افزود این گفت‌وگوها یک روز به طول خواهد انجامید. به نوشته ایخن خبرگزاری سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، مطابق معمول به نمایندگی از مسکو در این جلسه حضور خواهد داشت .

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که به تهران سفر کرده با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ملاقات کرد . وزیر امور خارجه کشورمان از رویکرد سیاستمداران عراقی به ویژه حیدر العبادی در راستای تقویت انسجام ملی و همچنین گسترش همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران و مقابله با تروریسم به عنوان دشمن مشترک دو کشور، قدردانی کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

نمایندگان مجلس به بانک مرکزی اجازه دادند از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی، تفاوت ریالی ناشی از تعهدات ارزی قطعی با نرخ رسمی ارز تا نرخ ارز روز پرداخت ناشی از واردات کالاها تا پایان سال ۹۱ را تامین کند . نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان، بررسی لایحه یک‌فوریتی رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را ادامه دادند و مواد دیگری از این لایحه را تصویب کردند .
نشست تخصصی دومین روز کنفرانس اقتصاد ایران با حضور رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و دیگر کارشناسان اقتصادی برگزار شد . در این نشست، مسعود نیلی با اشاره به اینکه طی دو روز کنفرانس اقتصاد ایران ۹ نشست برگزار شده و مباحث مختلفی تبادل‌نظر شده است، اظهار داشت: این نشست‌ها نکات متعددی داشته و چند نکته اصلی دارد که در سه حوزه تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی و چالش‌های نظام بانکی، بازار سرمایه و نظام بیمه و همچنین بحث خصوصی‌سازی و فضای کسب و کار و هدفمندسازی یارانه‌ها از بعد خانوار برگزار شد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد ، بر این اساس مس به قیمت ۶۲۱۶ دلار، آلومنیوم ۱۷۹۳ دلار، روی ۲۱۵۵ دلار و سرب ۱۸۳۳ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت ۳۵۲۳ تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی ۹۹۲ هزار تومان معامله شد .

 

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 

در گروه دارویی،  شاهد معاملات قرمز رنگ و کم حجم بودیم ، در خبری ، مهندس رحمتی سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: براساس اعلام اولیه دکتر موسوی و دکتر ضیایی به عنوان دو گزینه برتر به رئیس جمهور معرفی شدند . جلسه شورای عالی هلال احمر برای انتخاب رییس جدید هلال احمر صبح امروز تشکیل و طی آن امیرمحسن ضیایی و احمد موسوی با کسب بیشترین آرا، به عنوان نامزدهای منتخب ریاست جمعیت هلال احمر به رییس‌جمهور معرفی شدند .

در خبری دیگر، دکتر عبدالهی در ارتباط با پرداختی بالای ۱۰ درصد بیماران بابت هزینه های دارویی، توضیح داد: پرداختی بالای ۱۰ درصد بیماران بابت مابه التفاوت برندهای دارویی است که با توجه به سیاست جدید وزارت بهداشت، افزایش خواهد یافت .  دکتر اکبر عبدالهی اصل اظهارداشت: داروهای تحت پوشش وزارت بهداشت در سال ۹۲ در دو گروه حمایتی قرار دارند. نخست، داروهایی که از ابتدا تحت پوشش ۷۰ درصدی بیمه بودند که پوشش بیمه ای آنها در سال جاری به ۹۰ درصد رسید . وی به گروه دوم داروها اشاره کرد و افزود: گروه دوم داروهایی هستند که اصلا بیمه نبودند که در سال ۹۳، پوشش بیمه ای آنها را از ۵۰ به ۷۰ درصد رسانیدیم .
در گروه غذایی و قندی،  معاملات منفی با صف فروش همراه بود ، غمهرا و غصینو با افزایش تقاضا همراه شدند ،

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود : آمارهای واردات کالاهای اساسی در سال جاری نشانگر این است که دولت تمام شرایط احتیاطی برای ذخیره سازی کالاهای اساسی را انجام داده تاکمبودی در این زمینه احساس نشود . معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واردات کالاهای اساسی تنها برای ذخیره‌سازی استراتژیک صورت گرفته است، گفت: واردات برنج و شکر به دلیل موجودی بالای انبارهای دولت، همچنان ممنوع است .

در گروه ساختمانی، یکپارچه قرمز رنگ بود و اکثرا داری صف فروش ، ثتران به قیمت ۲۱۵ تومان و ثغرب ۲۸۶ تومان رسید .

ناظر شورای پول و اعتبار از افزایش وام مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان و وام بافت‌های فرسوده در کلانشهرها به ۵۰ میلیون تومان خبر داد .  محمدرضا پورابراهیمی در تشریح جزئیات جلسه شورای پول و اعتبار اظهار داشت: عمده مصوبات نشست شورای پول و اعتبار مربوط به حوزه مسکن بود که در خصوص افزایش سقف تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم‌الشرکه بانک و تسهیلات مشارکتی وام‌های مسکن که از حساب صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شد با ۵ میلیون افزایش از ۲۵ میلیون به ۳۰ میلیون رسید . وی ادامه داد: همچنین بنا شد مبلغ ودیعه اسکان کسانی که از تسهیلات بافت‌های فرسوده به مدت ۳ سال بهره‌مند می‌شدند در کلانشهرها ۲۰ میلیون، مراکز استان ۱۵ میلیون و سایر شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر ۱۰ میلیون تومان شود .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، بیشتر نمادها قرمز و دارای صف فروش بودند ، خودرو ۱۴ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۲۵۷ تومان رسد .

با تولید و عرضه بیش از ۴۳۹ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت در ۹ ماه سپری شده از سال جاری، تولید ایران خودرو به میزان ۸۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت . ۴۳۹ هزار خودرو در ۹ ماهه اول امسال در ایران خودرو تولید شد . از میان ۴۳۹ هزار خودرو تولید شده در ۹ ماه نخست امسال پژو پارس بیش ترین سهم در میان محصولات تولیدی را به خود اختصاص داده است. در این مدت بیش از ۱۰۸ هزار و ۷۶۰ دستگاه خودروی پارس تولید و به بازارعرضه شده است .

در خبری دیگر، روزهایی که شورای رقابت به یکه‌تاز عرصه قیمت‌گذاری خودرو تبدیل شده است، کارشناسان اقتصادی ضمن انتقاد به عملکرد این شورا در ایجاد رقابت در بازار خودرو کشور، از لزوم آزادسازی قیمت در کنار کاهش تعرفه واردات، صحبت به میان می‌آورند .حدودا دو سالی می‌شود که شورای رقابت عنان قیمت‌گذاری خودرو را در دست گرفته و در این مدت، ماجراهای پر حاشیه زیادی میان این شورا و خودروسازان رخ داده است و آخرین آن، «تعیین قیمت دنا» بود که هنوز هم حاشیه‌هایش پابرجا است. در این بین هرچند شورای رقابت به دنبال کنترل قیمت خودروهای داخلی است تا به واسطه آن، به اصطلاح از اجحاف در حق مشتریان جلوگیری کند، اما بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان کشور معتقدند این شورا از اول هم نباید به قیمت‌گذاری خودرو ورود می‌کرد.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، اکثرا قرمز و دارای صف فروش بودند ، فارس در حدود ۲۹ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۱۰۷۰ تومان رسید .

مدتی بود که شایعاتی مبنی بر کاهش قیمت‌ها در بورس کالا به گوش می‌رسید ولی از پشتوانه رسمی برخوردار نبود . از سویی عقب‌نشینی خریداران بزرگ، فراگیر شدن این قبیل شنیده‌ها، ضعف شدید تقاضای داخلی و البته کاهش قیمت‌های جهانی و افت نسبی نرخ دلار هم در این بین موثر بود. هم‌اکنون خریداران در بورس کالا و حتی فعالان بازار جانب احتیاط را رعایت کرده و در حال صبر و نظاره شرایط هستند. با توجه به کاهش قیمت‌ها احتمال متضرر شدن بسیاری از فعالان بازار وجود دارد و البته در ضعف تقاضای موثر، پایین بودن موجودی، عقب‌نشینی اغلب خریداران و کاهش شدید حجم معامله بازار وارد یک فاز شکننده و خطرناک شده و اغلب فاصله قیمتی نامتعارفی بین عرضه‌ها در بازار داخلی وجود دارد که توان تصمیم‌گیری را از برخی فعالان بازار دریغ داشته است . هم‌اکنون مشکلات فروش بخشی از واقعیت‌های بازار است که در شرایط ضعیف فعلی در حال خودنمایی است. اگر یکی از مهم‌ترین‌ کار‌های بورس‌های کالایی را کشف قیمت بدانیم هم‌اکنون این شرایط در تقابل عرضه و تقاضا به سمت کاهش قیمت‌ها حرکت کرده که می‌تواند این روند کاهشی به سایر گریدها و محصولات هم سرایت کند. احتمال فراگیر شدن کاهش قیمت‌ها در روز جاری در تالار معاملات محصولات پتروشیمی وجود دارد

در خبری ، وزیر نفت گفت: اجرای همزمان پروژه‌های بخش خشکی و فراساحل پارس جنوبی، در تاریخ صنعت نفت کشور بی‌سابقه بوده است. بیژن زنگنه با اشاره به اینکه در تاریخ صنعت نفت کشورمان هیچ‌گاه با این حجم کار همزمان روبه‌رو‌ نبوده‌ایم، گفت: راه‌اندازی این تعداد سکو و این حجم از ردیف‌های شیرین‌سازی گاز (ترین) در بخش خشکی با این برنامه‌ریزی فشرده در زمانی کوتاه و ورود این مقدار گاز به مدار تولید در صنعت نفت کشور بی‌سابقه بوده است.

در گروه فولادی و فلزی، این گروه نیز حجم معاملات پایینی را تجربه کرد و اکثرا قرمز رنگ بودند ، فولای با افزایش تقاضا همراه شد و به ۳۱۱ تومان رسید .

در خبری شنیدیم، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و رئیس هیات مدیره شرکت فولاد هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن فولاد به خارج از کشور صادر شد.بهرام سبحانی گفت: از این میزان، حدود یک میلیون تن فولاد از مبارکه اصفهان، ۲۳۰ هزار تن از فولاد هرمزگان و ۱۰۰ هزار تن نیز از سایر بخش‌ها به خارج از کشور صادر شده است. میزان صادرات فولاد کشور در سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن بود. مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: واردات فولاد، کاهش قیمت سنگ آهن و انرژی در جهان از مسائلی هستند که تولیدکننده‌های فولادی کشور را با رکود مواجه کرده است .وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های مواد اولیه همچون سنگ‌آهن و انرژی از مولفه‌های اثرگذار در کاهش یا افزایش هزینه‌های تمام‌شده فولاد است و با توجه به شرایط جهانی، تولید‌کننده‌های خارجی از این دومزیت یعنی کاهش قیمت سنگ آهن و انرژی برخوردار هستند و شرایط دشوار را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

در گروه معدنی، تمام نمادها منفی و قرمز بودند ، ومعادن به قیمت ۲۲۰ تومان رسید .

در خبری شنیدیم که ، در اوایل سال جاری، سنگ‌آهن وارداتی به چین، تخلیه شده در بنادر حدود هر تن ١٣۵ دلار قیمت داشت. در ماه مه ‌قیمت به ١٠٠ دلار در هر تن نزول کرد و در آگوست به ٩٠ دلار در هر تن رسید و نهایتا به زیر ۷۰ دلار سقوط کرده است .در شرایط فعلی، عرضه سنگ‌آهن بسیار بیشتر از تقاضای آن است و همین امر باعث شده است که تحلیلگران این بخش در مورد نتیجه‌گیری با مشکل روبه‌رو‌ شوند. مهم‌ترین‌ تاثیر در تجارت سنگ‌آهن مربوط به بخش حمل و نقل آن است. از آنجا که چین با محدودیت عرضه سنگ‌آهن در اوایل دهه ٢٠٠٠ میلادی روبه‌رو‌ بود، شروع به توسعه معادن داخلی خود کرد. کل برداشت سنگ‌آهن از معادن چین در سال ٢٠٠٣، ٢۶٣میلیون تن بود؛ اما در سال ٢٠١٣ به ١۴٣۶ میلیون تن رسید و به نظر می‌رسد در سال جاری این روند همچنان ادامه یابد؛ اما در مقایسه با درصد خلوص سنگ‌آهن اگر محاسبه کنیم، استخراج سال ٢٠١٣ برابر است با ٣٨٠ میلیون تن سنگ‌آهن وارداتی.

در گروه تجهیزاتی، شاهد معاملات کم رمق بودیم ، مپنا به قیمت ۶۴۵ تومان و فاذر با صف فروش به قیمت ۲۹۶ تومان رسید .

یک عضو سندیکای صنعت برق از تکمیل و بهره برداری پروژه نیروگاه برق پالایشگاه نفت عمان توسط متخصصان ایرانی خبر داد و گفت: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری ساخته شده است . سعید مرجوی در جمع خبرنگاران درباره جزئیات اجرای پروژه ساخت نیروگاه برق برای پالایشگاه نفت مسقط عمان، گفت: بر اساس قراردادی کلید در دست یک شرکت ایرانی با شرکت پالایشگاه نفت عمان، احداث نیروگاه با ظرفیت ۵۲ مگاوات، تاسیسات تولید بخار اصلی و کمکی، تاسیسات تولید آب شیرین ، تاسیسات تولید آب نرم و تاسیسات تصفیه سوخت انجام شده است .
در گروه پالایشی، تمام نمادها منفی بودند ، آمار تولید و فروش شرکت های پالایشی منتشر شد که آمار دقیق روی سایت می باشد .

در خبری شنیدیم که ، شرکت‌های روسی پس از شدت یافتن تحریم‌های غرب و خروج از پروژه‌های نفتی کشورهای اروپایی، درصدد برآمده‌اند با تامین منابع مالی و فاینانس، نظر مساعد ایران برای همکاری را جلب و فصلی جدید از حضور در صنعت نفت کشورمان را آغاز کنند . ، با توجه به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای و احتمال لغو تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک، وزارت نفت از هم‌اکنون به مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی روی آورده تا زمینه‌های حضور مجدد شرکت‌های صاحب فناوری و منابع مالی در صنعت نفت ایران را فراهم کند.اما با توجه به مشروط شدن حضور شرکت‌های معتبر اروپایی برای بازگشت به صنعت نفت ایران، مقامات شرکت نفت به سراغ راه‌های مطمئن‌تری رفته و به مذاکره با شرکت‌های روسی و چینی پرداخته‌اند تا از حضور آنها برای پر کردن ظرفیت‌های خالی صنعت نفت کشورمان استفاده کنند.براساس اخبار منتشر شده نیز این مذاکرات سازنده بوده و زمینه حضور شرکت‌های روسی در برخی از حوزه‌های صنعت نفت و گاز ایران فراهم شده است.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*