خانه / آخرین اخبار / «آخوند چيني» در نمايشگاه قرآن

«آخوند چيني» در نمايشگاه قرآن

يكي از بخش‌هاي پرمخاطب و تقريباً شلوغ نمايشگاه قرآن در بخش رهيافتگان، «خاطره‌گويي آخوند چيني» است كه توسط حجت‌الاسلام عسگرآقايي، كارشناس و مبلغ ديني در چين اجرا مي‌شود. ايشان به زبان چيني و فرهنگ و ادبيات اين چشم‌بادامي‌ها اشراف كاملي دارد.

در ابتدا بفرماييد چرا اسم آخوند چيني را انتخاب كرديد؟

اين برمي‌گردد به مستند آخوند چيني. مستندسازي به نام آقاي محمدتقي رحمتي براي ساخت مستند از كتابخانه به بنده مراجعه كرد و با ديدن زندگي تبليغي من، مستند خود را به مستند تبليغي بنده تغيير داد. اولين بار اين مستند در رمضان سال قبل از شبكه 3 با عنوان «سفيران هدايت» پخش شد. در زمان جشنواره فيلم روحانيت و جشنواره مردمي عمار مستندساز عنوان آن را به «آخوند چيني» تغيير داد و از آن به بعد اصحاب رسانه به آخوند چيني شهرت پيدا كردم.

نظر خود شما درباره آخوند چيني چيست وآن را قبول داريد؟

بله راضي هستم به دلايلي زيرا آخوند چيني تنها كلمه‌اي است كه اختصاص به مبلغان اسلام دارد، هرچند مردم كلمه روحاني را قبول مي‌كنند، حال آنكه كلمه روحاني در مسيحيت استفاده مي‌شود و اختصاص به اسلام ندارد. آخوند همان آقاخوند است كه منظور از آقا حضرت حجت بن حسن العسكري است كه با دعوت ايشان ما طلبه‌ها وارد حوزه‌ها مي‌شويم براي همين به ما سرباز امام زمان(عج) مي‌گويند. براين عقيده هستيم كسي كه به صنف طلبگي مي‌پيوندد دعوت شده از طرف حضرت است.

شما اولين كتابخانه ديجيتال شيعه را به زبان چيني راه‌اندازي كرديد، مشخصه‌هاي آن چيست؟

بنده از همان زماني كه آموزش زبان چيني را شروع كردم، وبلاگي براي تبليغ اسلام باعنوان «دين اسلام مذهب شيعه» را به زبان چيني راه‌اندازي نمودم.(wwwAskaraghaee) در اين وبلاگ بيش از 25 هزار صفحه در مورد اسلام، شيعه و ايران است براي اينكه مخاطبان حتي بدون اينترنت هم بهره ببرند محتويات را در فايل ورد ريختم و پي‌دي‌اف گرفتم و با نرم‌افزار اوتوران‌سازي منويي براي آن قرار دادم و اين اولين كتابخانه ديجيتال شيعه شد كه شامل مباحث كلي قرآن، حديث، اهل‌بيت، اعتقادات، فقه، ايران و فرهنگ لغات بود. براي اينكه مخاطبان اين محتويات را هميشه همراه داشته باشند، اين كتابخانه چندكاربري را ساختم و قسمت آموزش زبان چيني براي فارسي‌زبان‌ها و آموزش زبان فارسي براي چيني‌ها قرار دادم. منوي فارسي براي تجار چيني كه مي‌خواهند با مردم ايران رابطه كاري داشته باشند و قسمتي هم براي آشنايي با حرم اهل‌بيت(ع) تنظيم كردم به عنوان نقشه چيني ايران تا كاربران بر مبناي سليقه و نياز استفاده كنند. بعد از ساخت نرم‌افزار طرح را براي جشنواره ايده‌هاي نو تبليغي ارسال كردم كه در بخش رسانه‌هاي ديجيتال رتبه دوم كشوري را به دست آوردم.

چرا از ميان زبان‌هاي مختلف دنيا، زبان چيني را دنبال كرديد؟

به اين خاطر كه زبان يك‌پنجم مردم دنياست كه مي‌توان با يك‌پنجم مردم دنيا ارتباط برقرار كرد براي همين اين زبان را ياد گرفتم، با تمام سختي‌هايي كه دارد از سويي كشور چين كمونيستي است و در آنجا براي تبليغ اسلام به خصوص شيعه كاري نشده لذا آموزش را براي تبليغ بهتر دنبال كردم. بعد از آموزش در سال 2009 مصمم شدم كه اين مسير را ادامه بدهم زيرا مردمي را مي‌ديدم كه با وجود سابقه شيعه بودن، شيعه بودن خودشان را فراموش كردند. صلوات را كامل مي‌فرستند و اسم فرزندان خود را حسن، حسين، علي، مرتضي و فاطمه مي‌گذارند براي همين تصميم گرفتم تا پاي جان در اين مسير فعاليت كنم.

آماري از مسلمانان و شيعيان كشور چين در دست داريد؟

مسلمانان چين بيش از 100 ميليون هستند حال آنكه متأسفانه از طرف دولت اين آمار 33 ميليون اعلام شده است، شايد بپرسيد علت اين تفاوت آماري چيست. طبق سرشماري سال1936 كه زمان حزب كومين تانگ انجام شد، در اين آمارگيري دين مردم چين هم مدنظر بود تعداد جمعيت چين452 ميليون و 460 هزار تن بود و مسلمانان 47 ميليون و 437 هزار تن بودند، اكنون جمعيت مردم چين يك ميليارد و 400 ميليون تن شده و تعداد مسلمانان را 23 ميليون اعلام كرده‌اند كه تناقض دارد زيرا جمعيت 50 ميليوني وقتي جمعاً سه برابر مي‌شود به 23 ميليون تنزل پيدا مي‌كند؟ در حالي كه چيني‌ها بايد تك‌فرزندي باشند اما اين قانون براي مسلمانان مطرح نيست. مليت‌ها فقط حق داشتن يك فرزند را دارند، در حالي كه اغلب مسلمانان بيش از يك فرزند دارند. (مليت‌هاي مسلمان شامل: قزاق، تاجيك، قرقيز، ازبك، تاتار، سالار، هويي، اويغور، بائوآن و دانگ جيانگ) در بين آنها 17ميليون شيعه با فرقه‌هاي مختلف وجود دارد اما شيعيان 12 امام چين 3 ميليون نفر هستند.

به طور كلي ظرفيت براي تبليغ دين در چين چگونه است كه مي‌توانيم براساس آن فعاليت كنيم؟

بنا به فضاي گسترده كشور چين نياز است كه بيش از 300طلبه ايراني مسلط به زبان چيني فعاليت‌هاي تبليغي داشته باشند. متأسفانه تعداد مبلغان ايراني كه مسلط به زبان چيني هستند به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسند كه اين خوب نيست، بايد بيشتر كار كنيم.

فرهنگ چيني پيچيدگي‌هاي زيادي دارد، آيا لازم است تا مبلغان به غير از زبان با فرهنگ آنها هم آشنا باشند؟

بله، حتماً براي فعاليت تبليغي در چين بايد حداقل با فرهنگ مردم چين، قانون چين، اديان موجود در اين كشور آشنا بوده و همچنين اطلاعاتي از تاريخ مردم چين داشته باشيم زيرا زبان فقط يك ابزار است، اگر كسي به زبان مسلط باشد ولي به اخلاق حضرت محمد(ص) مزين نباشد و درد دين و تبليغ نداشته باشد، در فضاي چين نمي‌تواند فعاليت مؤثري داشته باشد و زود خسته مي‌شود لذا بايد انگيزه خدايي و قوي در فرد باشد تا بتواند در راه اسلام قدم بردارد و زود دلسرد نشود.

براي خود شما آموزش زبان و فرهنگ چيني خسته‌كننده نبود؟

چون در اين راه مصمم بودم سختي‌ها را تحمل كردم. بنده موقع آموزش زبان چيني هميشه در گوشه دفترم كلمه «فقط خدا» را مي‌نوشتم كه به خودم بفهمانم در اين راه فقط خدا مي‌تواند انسان را ياري كند و انسان هم فقط براي خدا فعاليت كند.

توصيه شما به ديگر طلاب كه علاقه‌مند تبليغ هستند، چيست؟

زبان‌هاي ديگر ياد بگيرند كه موقع آموزش زبان خارجي سعي كنيد زباني را ياد بگيريد كه در آن فضا كار نشده است. اگر زباني را انتخاب مي‌كنيم كه قبلاً كار شده نبايد بعد از مدتي دلسردي به انسان دست بدهد ولي وقتي زبان كه در آن كسي كاري انجام نداده خود همين انسان را مقيد‌تر مي‌كند كه همين قسمت از كار روي زمين مانده و بايد كار را پيش برد. بنده متأسفانه از موازي‌كاري به شدت زجر مي‌برم كه گاهي موازي‌كاري‌ها باعث مي‌شود خروجي خوبي نداشته باشيم. همين طلاب عزيز بايد مدنظر داشته باشند، هر زباني كه بلد باشند، خود را ملزم بدانند تا مطالعه عربي را هم دنبال كنند. درست است كه طلاب به ادبيات عرب مسلط هستند ولي وقتي نمي‌توانيم محاوره كنيم، تسلط به ادبيات عرب ما را زيرسؤال مي‌برد و در بحث‌ها و مناظره‌ها كه عمدتاً كنايه زده مي‌شود، وقتي اطلاعات خوبي نداشته باشيم نمي‌توانيم به خوبي از اسلام دفاع كنيم پس بايد اطلاعات خودمان را افزايش دهيم تا سرباز خوبي براي اسلام شويم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*