خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۷ دی ۹۳

در گروه برقی، بترانس به قیمت ۸۲۸ تومان رسید ، بنیرو با صف فروش به قیمت ۵۱۷ تومان رسید . بنیرو،  در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۶۸۲ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم ۴۱۵ ریال سود کنار بگذارد و ۶۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شاخص کل بورس ۵۶۸ واحد نزول کرد و به رقم ۶۶،۹۰۲ واحد رسید و وارد کانال ۶۶ هزاری خود شد . نمادهای فارس با ۲۱۹ واحد و تاپیکو با ۶۷ واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد وبصادر با ۲۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۸۶٫۴ میلیارد تومان رسید که وبملت با ۸٫۳ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۴ واحد نزول کرد و به رقم ۷۵۶ واحد رسید . زاگرس و جم بیشترین تاثیر منفی و نماد مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۵ میلیارد تومان رسید که حکمت با ۲٫۱ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری شنیدیم که ، رئیس و اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ کل کشور انتخاب شدند . قاسم عزیزی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اولین جلسه ایم کمیسیون، گفت: در این جلسه که محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس نیز حضور داشت، اعضای هیئت‌رئیسه این کمیسیون انتخاب شدند . وی افزود: در این جلسه با رأی اکثریت اعضای این کمیسیون، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس و نیز رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ انتخاب شد .

همچنین ، جلسه شورای اقتصاد به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد و درخواست های وزارتخانه های نفت و وزارت نیرو مورد بررسی و تصویب قرار گرفت . به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،‌ در این جلسه سه درخواست از سوی وزارت نفت مطرح شد و پس از ارایه توضیحات و توجیحات فنی، اقتصادی و زیست محیطی، با این درخواست‌ها موافقت شد . اصلاح میزان سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی فازهای ۱۷ و ۱۸ از جمله درخواست های وزارت نفت در این جلسه بود که قرار است با هدف تولید ۵۶ میلیارد متر مکعب گاز ، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در روز و یک میلیون تن ال پی جی در سال و با سرمایه گذاری ۸ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار در برنامه زمان‌بندی مشخص اجرا شود .
در خبری شنیدیم که ، رئیس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران از آغاز تجارت ترجیحی بین ایران و روسیه در آینده نزدیک خبر داد . محمدحسین برخوردار همچنین نسبت به ضررهای احتمالی به صنایع در تجارت ترجیحی هشدار داد. برخوردار گفت: تجارت ترجیحی اگر در بخش تعرفه باشد کشور‌ها تعرفه‌هایشان را به صورت متقابل پایین می‌آورند .

مهم ترین اخبار سیاسی

زمان و مکان دور آتی مذاکرات از زبان عراقچی، سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران با اعلام این مطلب گفت: مذاکره با ۱+۵، ۲۷ دی‌ماه در ژنو برگزار می‌شود و قبل از آن مذاکرات دو جانبه با هیأت‌های آمریکا و روسیه برگزار خواهد شد . عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان از دیدارهای دوجانبه هیأت مذاکره کننده ایران با هیأت‌های مذاکره کننده آمریکا و روسیه خبر داد .
همچنین در خبری شنیدیم که داعش در لیبی اعلام حضور رسمس کرده است ، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، گروه تروریستی داعش با انتشار بیاینه ای به طور رسمی از حضور و فعالیت خود در لیبی خبر داد . این گروه تروریستی با بیان اینکه تسلیحات و موشکهای پیشرفته ای در اختیار دارد اعلام کرد که تروریستهای وابسته به داعش ۱۲ نفر از افراد ارتش لیبی را در منطقه “اللیثی” به قتل رساندند .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی روند نزولی داشت ، براین اساس مس به قیمت ۶۱۹۱ دلار، آلومنیوم ۱۷۷۲ دلار ، روی ۲۱۷۰ دلار و سرب ۱۸۳۱ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت ۳۵۲۳ تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی ۹۹۸ هزار تومان معامله شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی، اکثر نمادها منفی و در محدوده ۴ درصد منفی معامله شدند ، شسپا به قیمت های ۱۱۰۰ تومان رسید

در خبری شنیدیم که ، شرکت های پالایشگاهی ژاپن با تمدید قرارداد خرید نفت ایران میزان واردات نفت از این کشور در سال ۲۰۱۵ را بدون تغییر نسبت به سال ۲۰۱۴ حفظ می کنند . دو پالایشگاه بزرگ ژاپن با تمدید قرارداد واردات نفت از ایران قصد دارند در سال ۲۰۱۵ خرید نفت از ایران را بدون تغییر حفظ کنند .شرکت پالایشگاهی نیپتون اویل در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۵۳ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است و در قرارداد سال ۲۰۱۵ که از ماه جاری آغاز می شود همین رقم را حفظ خواهد کرد یاسوشی کیمورا رئیس این شرکت گفت: تحریم ها علیه ایران تغییری نداشته است بنابراین ما حجم واردات نفت از ایران را افزایش یا کاهش نمی دهیم .شرکت شوا شل نیز از تمایل خود برای حفظ واردات نفت ایران در سطح ۷۰ هزار بشکه در روز خبر داده است. قرارداد کنونی این شرکت با ایران در آوریل ۲۰۱۵ به پایان می رسد .

در خبری دیگر شنیدیم که ، قیمت بنزین نصف شد، بر این اساس با توجه به وزن مخصوص فراورده های نفتی که سبک تر از آب است، یک تن بنزین معادل حدود ۱۳۵۱ لیتر، است. در چنین شرایطی در اوایل ماه جولای سال ۲۰۱۴ قیمت هر لیتر بنزین در بازار خلیج فارس حدود ۲۰۰۰ تومان بوده است . روند کاهشی قیمت نفت در بازار جهانی ووارد شدن به کانال ۴۰ دلاری قیمت فراورده‌های نفتی را نیز تحت تاثیر قرار داده به طوری که قیمت جهانی هر لیتر بنزین به جدود ۱۰۰۰ تومان رسیده است .

همچنین ، شرکت‌های روسی پس از خروج از پروژه‌های گازی کشورهای شرق اروپا، به منظور اجرای طرح‌های گازی در ایران، پیشنهاد فاینانس دو میلیارد دلاری ارائه کرده‌اند . همزمان با طرح افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز در قالب یک برنامه سه ساله، سرمایه گذاری های کلان به منظور توسعه شبکه انتقال و پالایش گاز هم در دستور کار قرار گرفته است .
در گروه خودرویی و قطعه ساز، نمادها خکاوه ؛ خودرو و خپارس نسبت به سایر نمادها حجم معاملات بیشتری داشتند ، سایر نمادها اکثرا در محدوده منفی معامله شدند .

شرکت  تراکتور سازی ایران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم سال ۹۳ شرکت را مبلغ ۷۲۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۱۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم ۵۱۲ ریال سود کنار بگذارد و ۷۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . در این گزارش سود ناخالص شرکت نیز  با افزایش ۱۱ درصدی مبلغ ۱۱۲ میلیارد تومان اعلام شده است.

شرکت رینگ سازی مشهد در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۸۰ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم ۱۳۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین شرکت در گزارش اولین پیش بینی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ سود هر سهم خود را مبلغ ۷۴ ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سال مالی قبل ( سال ۹۳ ) با کاهش ۵۹ درصدی همراه بوده است . فروش شرکت مبلغ ۲۵۶ میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ ۲ میلیارد تومان پیش بینی شده است . ضمنا شرکت اعلام نموده است که دلیل افزایش فروش سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش نرخ و تعداد فروش برخی از محصولات می باشد  و همچنین دلیل افزایش بهای تمام شده کالای فروش رفته سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش  تعداد تولید و افزایش ۱۲ درصدی هزینه های دستمزد مستقیم و افزایش ۱۲ درصدی هزینه های سربار می باشد . دلیل افزایش هزینه های اداری و فروش سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش ۱۱ درصدی هزینه های پرسنلی سال ۹۴ می باشد و کاهش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها به دلیل کاهش سپرده های بانکی می باشد  .

همچنین در خبری شنیدیم که ، مدیرر بازایابی و پیشبرد فروش محصولات برند گروه خودروسازی سایپا از آغاز پیش فروش خودروهای جدید H330 و H320 در نمایندگی‌های سایپا خبر داد و گفت: این دو خودرو از جدیدترین محصولاتی است که به زودی تولید انبوه آنها در شرکت پارس خودرو آغاز خواهد شد .حسن فروزان‌مهر اظهار کرد: خودرو H330 محصولی است که با همکاری شرکت برلیانس تولید خواهد شد و خطوط تولید آن آماده است. همچنین خط تولید خودرو H320 که مدل بدون صندوق خودرو H330 است در حال آماده سازی است که پس از راه اندازی کامل خط تولید، فروش آن آغاز خواهد شد .

ایران خودرو در حالی بر سر ایجاد جوئینت ونچر، با پژو فرانسه به توافق رسیده که خبر می‌رسد یکی از سایت‌های داخلی این شرکت (ایران خودرو)، میزبان تولیدات مشترک و جدید با پژویی‌ها خواهد شد .آن‌طور که هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید، پژو قصد سرمایه‌گذاری در ایران را دارد و این کار را از راه انجام فعالیت‌های مشترک یا همان جوئینت ونچر انجام خواهد داد. به گفته وی، قرار است یکی از سایت‌های داخلی ایران خودرو به تولید محصول مشترک با پژو اختصاص یابد و طرف فرانسوی، ۵۰ درصد سرمایه را لازم برای این فعالیت مشترک تامین خواهد کرد.

در گروه فولادی و فلزی ، حجم معاملات پایین بود و اکثرا قرمز رنگ و با صف فروش همراه بودند ، ارفع به قیمت ۳۰۸ تومان نیز رسید.

سنت گردهم آمدن بزرگان صنعت فولاد پنج ساله می‌شود. در حالی از فولاد به‌عنوان صنعتی پیش‌برنده در توسعه صنعتی کشور یاد می‌کنند که برای پنجمین دوره متوالی فولادسازان بزرگ دنیا به ایران خواهند آمد تا چشم‌انداز این صنعت را مورد بررسی قرار دهند. «رقابت‌پذیری؛ راهکار توسعه پایدار» و «توسعه پایدار و  متوازن صنعت فولاد»، «سنگ‌آهن، فرصت‌ها و چالش‌ها، بایدها و نبایدها» از جمله محورهای این دوره از همایش است . صنعت فولاد ایران به‌عنوان نیروی محرکه اصلی برای رونق اقتصادی همواره مورد توجه تصمیم‌گیران، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی بوده است . این صنعت برای رشد سریع و پویایی بهتر نیازمند تعامل بخش‌های مختلف آن با یکدیگر است که تجربه برگزاری چهار دوره «همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» از سوی روزنامه «دنیای اقتصاد» نشان داده که فعالان صنعت فولاد تا چه حد به اهمیت این تعامل اعتقاد دارند .

ایران یک گام به صادرات فولاد نزدیک شد ، با توجه به اینکه تاکنون ایران در صادرات فولاد سابقه چشمگیری نداشته، در تدوین برنامه ششم توسعه قرار شده چراغ سبزی مبنی بر افزایش صادرات این حوزه روشن شود؛ به طوری که به گفته نعمت‌زاده قرار است میزان صادرات فولاد ایران تا سال ۱۴۰۰ چندین برابر شود . به اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد حرکتی جهشی در صادرات باید فکرهای جدید و سبز شود و برای این قضیه باید چندین رشته صنعتی و تولیدی که از مزیت‌های بیشتری برخوردار هستند، محور فعالیت‌ قرار گیرند. ضمن آنکه تلاش‌های خود را باید در زمینه سرمایه‌گذاری تربیت نیروی انسانی و بازاریابی متمرکز کنیم تا شاهد رشد جهشی در بخش صادرات باشیم . در همین راستا خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه رشد ۵۰ درصدی صادرات فولاد کشور ظرف دو سال آینده ضروری است تا طرح‌های توسعه این بخش به اجرا گذاشته شود، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط صادرات فولاد کشور مناسب است و براساس آمار در شش ماهه امسال نسبت به دوره مشابه در سال گذشته رشد ۴۰ درصدی ثبت شد .

در گروه ساختمانی، حجم معاملات پایین بود ، واکثرا منفی معامله شدند . وآذر در این گروه با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۲۳۴ تومان رسید .

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به تشریح جزئیات جلسه شورای پول و اعتبار در مورد تغییرات وام مسکن پرداخت .وی با بیان اینکه در طول دولت یازدهم بیشترین وقت کارشناسی بخش اعتبارات بانک مرکزی مربوط به بخش مسکن بوده است، گفت: در این مورد سه رویکرد را پیگیری کدیم: اول تکمیل طرح نیمه تمام مسکن مهر که حدود ۵۰۰ هزار واحد برآورد شد. دوم بازسازی بافت فرسوده و استفاده افراد با درآمد پایین از ساخت بافت‌های فرسوده و سومین مورد ایجاد تحرک در بخش مسکن و رونق آن بود که گزارش‌های کلی را به شورای پول و اعتبار ارائه کردیم .

در گروه غذایی نمادهای غمینو و غچین باافزایش تقاضا همراه شدند . سایر نمادها معاملات کم رمقی را تجربه کردند . شرکت کشت و صنعت پیاذر در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۶۷ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۴ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۳۵۷ ریال سود کنار بگذارد و ۷۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه برقی، بترانس به قیمت ۸۲۸ تومان رسید ، بنیرو با صف فروش به قیمت ۵۱۷ تومان رسید . بنیرو،  در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۶۸۲ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم ۴۱۵ ریال سود کنار بگذارد و ۶۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*