خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / آقای رییس، آزموده را آزمودن خطاست

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / آقای رییس، آزموده را آزمودن خطاست

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۰٫۲۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۱۴ واحد افت به رقم ۴۹۱۰۴ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۴۱۴ واحد کاهش عدد ۱۲۷۹۶۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۷۰۴ واحد افت به رقم ۶۶۱۹۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “وغدیر” با ۷۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۸۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۷ واحد افت به رقم ۷۳۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۰۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۶۳۱ میلیارد ریال رسید.

اگر معاملات امروز ۱۵ دقیقه دیرتر به پایان می رسید، ما الان با یک رکورد جدیدتر نسبت به معاملات آخرین روز هفته گذشته خدمت شما می رسیدیم البته از نقش دوستان عزیزمان در عدم رسیدن به این رکورد جدید در رکود هم نباید گذشت، به هر حال معامله بلوکی غدیر در بازار امروز حکم همان سیلی را داشت که صورت بورس را سرخ نگه داشت.

بنابر گزارش بورس نیوز، افت بیش از ۷۰۴ واحدی شاخص کل بورس در معاملات روز جاری این نماگر را به ۲۰۰ قدمی مدار ۶۵ هزار واحدی رساند تا روزنه های امید اهالی تالار یکی پس از دیگری بسته شوند و فعالان این بازار هر روز بیشتر از روز قبل در تالاب حافظ فرو روند البته جای نگرانی نیست به ما گفتند حمایت می کنیم ما به همه می گویم حمایت می کنند.

از سویی دیگر امروز با خبر شدیم که تیر خلاص بازار سرمایه را کارگزاران بورس بر عهده گرفته اند چراکه اغلب اهالی تالار طی روز جاری در تماس های مکرری که با ما داشتند خبر از فشار سنگین شرکت های کارگزاری مبنی بر تسویه اعتبارهای سهامداران حقیقی دادند موضوعی که می تواند با ایجاد یک سونامی عرضه سهام منجر به رسیدن شاخص به ارقامی شود که شاید بدبین ترین کارشناسان نیز آن را پیش بینی نکرده باشند. البته این پایان ماجر نخواهد بود چراکه در این بازار سراسر نزول و بی رمق صف های فروشی که به تبع این اقدام تشکیل خواهند شد آنچنان ضربه ای بر پیکره بازار سرمایه وارد خواهد آورد که این بازار را تا آستانه مرگ پیش خواهد برد.

البته در اینکه شرکت های کارگزاری هم محق هستند و در صورت عدم چنین اقدامی ممکن است تا مرحله زیان و ورشستگی پیش روند شکی نیست اما نکته مهم این اتفاق آنجاست که این شرکت ها بدترین زمان ممکن را برای این تصمیم انتخاب کرده اند چراکه نه تنها به علت عدم وجود خریدار در بورس و تشکیل صف های فروش آنها به هدف خود نمی رسند بلکه خود عاملی می شوند در جهت ایجاد هیجان و اضطراب بیشتر در بازار سرمایه که قطعاً یک سر این بازی دو سر باخت خود آنها خواهند بود.

اما صحبتی کوتاه هم با رییس جدید سازمان بورس داریم، کسی که مصداق بارز بیت معروف از شعر استاد شهریار هست که می گوید: “آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا؟

نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی

سنگدل این زودتر میخواستی حالا چرا؟

عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست

من که یک امروز مهمان توام فردا چرا؟

آقای رییس خوب می دانیم که اگر ما هم به جای شما بودیم قطعاً همان کاری را می کردیم که شما پس از حضورتان در سازمان در حال انجام آن هستید چراکه کاری از دست کسی برنمی آید چون اراده ای برای آن وجود ندارد اما شاید بد نباشد حداقل برای تسلی خاطر اهالی تالار هم شده روی برخی تصمیمات و اقدامات خط قرمز بکشید، مثلاً دیگر معامله بلوکی برای نشان دادن آن چیزی که در باطن وجود ندارد (مثبت کردن شاخص) انجام ندهید، یا حداقل رقم واقعی شاخص را اعلام کنید.

آقای رییس این شاخص می گوید که حال همه ما خوب است، ولی لااقل شما باور نکنید.

آقای دکتر سایت کدال را به جایگاهی بازگردانید تا دیگر شبهه دروغ و رانت در آن نباشد، آن چیزی شود که باید باشد.

آقای فطانت سهامداران بورس دیگر خسته از ضرر و زیان نیستند، کسانی که امروز شما می بینید خسته از اعتماد و اطمینان نابجای خودشان هستند، خسته از آنند که صدای درخواست اعتماد و اطمینان دیگران را شنیدند اما فریاد کمک خواستنشان به گوش هیچکس نمی رسد.

آقای دکتر باخبر شدیم با حقوقی های بازار قرار است جلسه ای داشته باشید، لطفاً به دنبال حمایت حقوقی ها نباشید چراکه آزموده را آزمودن خطاست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*