خانه / بورس و سهام / ریزش بی سابقه در بورس تهران / متهم گریخت

ریزش بی سابقه در بورس تهران / متهم گریخت

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۱۰٫۲۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۸۶ واحد افت به رقم ۴۸۵۱۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۸۰۶ واحد کاهش عدد ۱۴۲۴۹۲ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۶۸۵ واحد افت به رقم ۶۵۵۱۲ واحد رسید.

همچنین در این روز “خپارس” با ۱ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبملت” با ۴۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۰ واحد افت به رقم ۷۲۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۰٫۷۵ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۲۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۱۶ میلیارد ریال رسید.

روند نزولی بورس امروز هم ادامه یافت تا جاییکه شاخص کل با افتی ۶۸۵ واحدی وارد مدار ۶۵ هزار واحدی شد، البته در پایان معاملات امروز برخی از شرکت ها با روندی متعادل و تقریباً رو به صعود مواجه شدند که نوید فردایی بهتر را برای سهامداران خود داشتند.

بنابر گزارش بورس نیوز، احتمال می رود روند معاملات در روز آتی اندکی بهتر از امروز باشد و تعداد شرکت های بیشتری با افزایش قیمت و اقبال بازار مواجه شوند اما نکته مهم و قابل توجه آن است که اگر قرار باشد روند صعودی به بازار سرمایه باز گردد این روند تا کجا و تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

امروز گروه ساختمانی بورس بد نبودند و برخی از سهام این گروه تا صف خرید نیز پیش رفتند. حجم معاملات و پی بر ای اکثر سهام شرکت های گروه مذکور نشان از این داشت که احتمالاً این گروه حداقل فردای قابل قبولی را در پیش خواهند داشت.

در گروه خودرویی نیز شاهد افزایش حجم معاملات و روند صعودی برخی از شرکت های این گروه در پایان معاملات بودیم. شاید این گروه نیز فردای بهتری را در پیش داشته باشند. حداقل رفتار شناسی بازار که اینگونه نشان می دهد.

از سویی دیگر مپنا نیز بعد از مدت ها طی روز جاری با حجم معامله ای قابل قبول مواجه شد در نهایت نیز پایان معاملات را با ردای سبز به پایان رسانید. این نماد نیز می تواند طی معاملات روز آتی روند مطلوب تری داشته باشد.

بیمه ای ها نیز امروز مجدداً به قیمت های کف قبلی خود برخورد کردند و با واکنش مثبت اهالی تالار مواجه شدند، به نظر می رسد افت قابل توجه قیمت سهام این شرکت ها نیز منجر به بازگشت اقبال اهالی بازار در روزهای آتی گردد. البته حجم معاملات این گروه امروز چندان چنگی به دل نزد و تنها دو نماد “آسیا” و “دانا” با معاملات نسبتاً قابل قبول مواجه شدند.

در گروه حمل و نقل نیز تنها نماد فعال این گروه برای رساندن خود به مدار صعودی “حسینا” بود که با حجم معاملات بیش از ۵۸۰ هزار سهمی نیز مواجه شد. اهالی تالار معتقدند شفاف سازی این شرکت در خصوص پروژه جزیره نگین عامل اصلی بازگشت اقبال بازار به این سهم بود.

اما گروه بانکی اگرچه امروز حجم معاملات قابل توجهی را پشت سرگذاشتند اما تنها دو نماد “وزمین” و “وسینا” توانست رنگ سبز به خود بگیرند.

گروه پتروشیمی نیز روز سراسر قرمزی را پشت سرگذاشت و حجم معاملات نیز چندان قابل توجه نبود. این گروه اگرچه متهم اصلی روند نزولی بازار سرمایه طی یکسال گذشته است اما جالب آنجاست که افت قیمت سهام اغلب شرکت های این گروه کمتر از دیگر گروه ها بوده. به عبارت ساده تر باید گفت که متهم از روند نزولی شدید بورس گریخت.

در پایان با توجه به حجم معاملات سهام در روز جاری که در برخی از نمادها حتی تا نزدیک حداکثر سقف قیمتی فردای آنها نیز بود احتمال آغاز روند صعودی کوتاه مدت وجود دارد اما نکته ای که باید مسئولین به آن دقت نمایند آن است که این روند تنها برای سهامدارانی با بازدهی مثبت و سود همراه خواهد بود که تازه امروز وارد بازار شده اند وگرنه این روند مقطعی احتمالی دردی از فعالان قدیمی و سهامداران حاضر طی یکسال گذشته یا حتی سه ماه گذشته دوا نخواهد کرد و این افراد نه برای کسب سود بلکه رسیدن به اصل پول خود نیاز به یک روند صعودی بلندمدت دارند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*