خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۱ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۱ دی ۹۳

شاهد سبز رنگ شدن اکثر نمادها بودیم ، ثتران در این گروه به قیمت ۲۰۸ تومان رسید . شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۶۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود موفق به پوشش ۵۴ درصدی شده است و توانست به ازای هر سهم ۲۵۵ ریال سود کنار بگذارد .

شاخص کل بورس ۶۸۵ واحد نزول کرد و به رقم ۶۵،۵۱۲ واحد رسید . نمادهای وبملت با ۴۹ واحد ، و رمپنا با ۴۷ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۲٫۸ میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با ۴٫۹ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس ۱۰ واحد نزول کرد و به رقم ۷۲۹ واحد رسید . نماد زاگرس و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۱٫۶ میلیارد تومان رسید . سمگا با ۳٫۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

لاریجانی با اشاره به مشکلات نظام بانکی در پرداخت تسهیلات به بخش تولید گفت:‌ براساس مطالعات انجام‌شده نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات و سرمایه در گردش تولید با مشکل روبه‌روست . علی لاریجانی در جمع فعالان اقتصادی استان گفت:‌ مقررات کشور بیشتر وارداتی است تا صادراتی و ما باید این شرایط را تغییر دهیم . وی ادامه داد: لزومی ندارد در این زمینه تردید کنیم. مصلحت کشور قراردادن رونق تولید به عنوان یک اصل اولویت‌دار است . وی با بیان اینکه در لایحه حمایت از تولید از نظرات تولیدکنندگان و اتاق بازرگانی استفاده شده است گفت: معوقات تولید باید زودتر از اینها حل می‌شد . قانون برنامه پنجم توسعه مجوز بخشودگی و تقسیط معوقات بخش تولید را داده بود ولی دولت آن را اجرا نکرد. برای راه افتادن تولید باید دست تولیدکنندگان را بگیریم . باید بین سوءاستفاده کنندگان از تسهیلات بانکی و تولیدکنندگان واقعی تفاوت قائل شویم .

در خبری دیگر، رئیس اتاق بازرگانی تهران استفاده از ارزهای منجمد شده در کشورهای دیگر، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عسلویه و استفاده از درآمدهای حاصل از حوز‌ه‌های پتروشیمی و صنایع وابسته به نفت را از موارد مهمی عنوان کرد که به‌منظور جبران کاهش درآمدهای نفتی باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد .یحیی آل‌اسحاق اظهار کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت و ضرورت جایگزینی راهکارهایی برای درآمدزایی دولت برای جبران کسری بودجه احتمالی در سال آینده باید گزینه‌هایی برای افزایش صادرات غیرنفتی مورد بررسی قرار گیرد که به‌دلیل کاهش درآمدهای ناشی از نفت مجبور به کاهش بودجه‌های عمرانی نشویم .وی با اشاره به ضرورت کاهش مصارف و هزینه‌ها و از طرفی افزایش منابع تاکید کرد: برای افزایش منابع باید درآمدها جایگزین شوند. در این زمینه امیدواریم استفاده از درآمد تولیدات جدید در حوز‌ه‌های پتروشیمی و صنایع وابسته به نفت از فروردین وارد صحنه شود تا بتوانیم به‌عنوان درآمدهای جایگزین به آنها نگاه کنیم .


در مورد سهام عدالت در خبری شنیدیم که ، سهام عدالت تا پایان سال آزاد نمی‌‌شود ، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت ، درباره روند آزاد سازی سهام عدالت گفت:در حال حاضر شرایط برای آزاد سازی سهام مهیا نیست.سازمان خصوصی سازی باید قیمت سهام را مشخص می‌کرد،قراردادهای باز را می‌بست که تا کنون در این زمینه هیچ اقدامی انجام نشده است . پاک‌بین بیان کرد:تا زمانی تعداد سهام‌داران قطعی نشود، قراردادهای باز بسته نشود و سیستم نرم افزاری سازمان خصوصی سازی اصلاح نشود به راحتی نمی‌توان روند آزاد سازی سهام عدالت را فراهم کرد .

 مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه قبرس با ولایتی دیدار کرد، یانی کاسولیدی’ وزیر امورخارجه قبرس با علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت و گو کرد . ، این دیدار در محل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد . طرفین در این دیدار در خصوص مباحث و موضوعات دو جانبه ، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند .

همچنین شنیدیم که ، کری در مونیخ با پادشاه عمان دیدار کرد، سلطان قابوس از شش ماه پیش که برای درمان خود به خارج سفر کرده به عمان بازنگشته است . به نقل از خبرگزاری فرانسه، “جان کری” وزیر امور خارجه آمریکا به مونیخ سفر کرد و در آنجا با “سلطان قابوس” پادشاه بیمار عمان دیدار کرد .جن ساکی” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که هدف از این دیدار خصوصی ابراز تشکر از روابط مستحکم و طولانی مدت میان واشنگتن و مسقط است .کری که در راه سفر به هند است تنها یکی از معاونانش همراه وی بوده و تعداد اندکی خبرنگار با وی هستند و به کسی اجازه داده نشده تا از دیدار کری و سلطان قابوس عکس گرفته شود .سلطان قابوس ۷۴ ساله تنها پادشاه عمان به شمار نمی‌آید بکله نخست وزیر، وزیر امور خارجه، اقتصاد، دفاع و کشور نیز هست .


فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییری نداشت . دلار امروز با کاهش قیمت همراه شد و به قیمت ۳۴۹۳ تومان رسید . سکه نیز در محدوده قیمتی ۹۹۳ هزار تومان معامله شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه مخابرات ، نمادهای اخابر و همراه معاملات متعادلی داشتند . اخبار به قیمت ۲۴۶ تومان رسید . در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، معاون تجاری شرکت مخابرات ایران گفت: هنوز مصوبه‌ای درباره افزایش نرخ مکالمات به شرکت مخابرات اعلام نشده است . کارگذار تصریح کرد: در دولت جدید توجه به حوزه روستایی در دستور کار قرار گرفت و اقدامات گسترده ای در این حوزه آغاز شده که می‌توان از برخورداری بیش از ۷ هزار روستای کشور از اینترنت پرسرعت نام برد که برنامه گسترده‌ای برای روستاها نیز در سال آینده برای بهره‌مندی از خدمات به شکل آنلاین در دست اجراست . معاون تجاری شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه پروژه هم‌کدسازی صددرصد در کشور انجام شده است، بیان کرد: این پروژه برای ۲۸ میلیون تلفن ثابت کشور بدون هیچ چالشی انجام شد .
در گروه پالایشی، در پایان بازار شاهد مثبت شدن نمادها از جمله شسپا شدیم ، شسپا یه قیمت ۱۱۱۸ تومان رسید . شرانل نیز ۴ درصد رشد کرد و به قیمت ۱۳۷۷ تومان رسید .

در خبری، عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس٬ از جمع آوری بیش از ۱۵۰ امضا برای طرح ویژه مجلس برای واریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی خبر داد .محمد اسماعیل‌نیا در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت٬ از جمع آوری بیش از ۱۵۰ امضا برای طرح ویژه مجلس به منظورواریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: برای جلوگیری از هدر رفت منابع ملی کشور این طرح به زودی تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد .

همچنین شنیده ایم ، وزیر نفت در جمع مدیران و متخصصان ارشد بازنشسته صنعت نفت گفت: وظیفه خود می‌دانم تا از هر گونه تعرض به صندوق‌های نفت جلوگیری کنم و به همین دلیل مدیرانی عاقل و امین را برای این صندوق‌ها انتخاب کرده‌ایم.بیژن زنگنه که در جمع مدیران و کارشناسان ارشد بازنشسته صنعت نفت حضور یافته بود با بیان اینکه قیمت نفت در بازار بر پایه توازن و عدم توازن عرضه و تقاضای کلان نفت است، گفت: دولت‌ها در هر سال رشد اقتصادی دارند و نسبت به سال آینده خود قطعا تغییراتی اتفاق می‌افتد و همین رشد اقتصادی به ما نشان می‌دهد که بازار تقاضاهای جدیدی را به همراه دارد. طبق برآوردها تقاضا در سال ٢٠١۵، ۵/۱ میلیون بشکه نسبت به ٢٠١۴ بیشتر می‌شود، اما مساله مهم این است که میزان عرضه نفت در اوپک و غیر اوپک بیشتر از این میزان بوده است . وزیر نفت افزود: برآورد این بود که اگر اوپک تولید خود را در ٣٠ میلیون بشکه ادامه دهد، ٢/٢ میلیون بشکه اضافه عرضه خواهیم داشت و وقتی اضافه عرضه در بازار باشد، قیمت‌ها سقوط می‌کند. بازار نفت به اضافه عرضه حساس است و با وجود ٩٢ میلیون بشکه تقاضا در بازار، اگر ۸/۱ میلیون بشکه که تنها ۲ درصد می‌شود، اضافه عرضه هم در بازار وجود داشته باشد، باز قیمت نفت افت می‌کند.

در گروه خودرویی و قطعه ساز، برخی نمادها از جمله خپارس،خاذین و خساپا با افزایش تقاضا همراه شدند و برای فردا نویدی بازاری سبز را دادند . خپارس امروز با صف خرید به قیمت ۶۸ تومان رسید .

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نسبت به کاهش پنج درصدی تعرفه واردات خودرو در بودجه سال آینده واکنش نشان داد. طبق برنامه مدونی که وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم در مورد تعرفه واردات خودرو پیاده کرده بود تعرفه واردات هر سال روند کاهشی خواهد داشت حال آنکه در دولت یازدهم پنج درصد نیز به تعرفه افزوده شده است . در این بین رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و عنوان کرد که نباید تعرفه واردات خودرو بدون برنامه کاهش پیدا کند چون معلوم نیست به نفع صنعت کشور باشد؛ بنابراین کاهش تعرفه باید با برنامه باشد. در بودجه سال آینده دولت  ۵ درصد به تعرفه واردات خودرو اضافه کرده و این میزان به ۴۵ درصد افزایش پیداکرده است. این ۵ درصد قرار است برای مصارفی همچون خرید آمبولانس اختصاص یابد.

همچنین در خبری شنیدیم که ، در شرایطی که شورای رقابت سرانجام هفته گذشته قیمت دنا را رسما به ایران‌خودرو ابلاغ کرد، این شرکت دیگر قصد ادامه تولید دنا را برای بازار داخل ندارد و می‌خواهد این محصول را در سبد صادراتی خود قرار دهد.  آن طور که‌هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرده، پس از صفر شدن تعهدات ۱۰ هزار دستگاهی دنا، این خودرو دیگر به قصد بازار داخل تولید نمی‌شود و به بازارهای خارجی خواهد رفت .
خشرق در جدیترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را با سرمایه ۳۱ میلیارد تومان مبلغ ۱۰۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۹۶ ریال سود کنار بگذارد و ۸۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه فولادی و فلزی ، شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . هر چند که در ابتدای بازار صف فروش در بیشتر نمادهای این گروه نمایان شده بود ولی در پایان بازار با توجه به آنکه جو بازار سرمایه برای تمام گروه ها تغییر کرد این گروه نیز با حمایت خوبی همراه شد و اکثرا در محدوده صف تابلو به کار خود خاتمه دادند .فولاد ارفع امروز به قیمت ۲۹۵ تومان رسید .

تاکید بر جانمایی مناسب برای طرح‌های جدید فولادی از سوی متولیان حوزه صنعت در حالی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان در سال‌های گذشته این موضوع مورد توجه مسوولان قرار نگرفته است . بر اساس جدیدترین آمارها برای دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام تا افق ۱۴۰۴ به ۴۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که از این میزان ۲۰ میلیارد دلار به صنعت فولاد و ۲۵ میلیارد دلار برای تامین امکانات زیربنایی باید تخصیص یابد؛ به همین دلیل باید توازن در توسعه‌های بالادستی و زیربنایی صنعت فولاد مورد توجه جدی قرار گیرد . این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان امکانات زیربنایی فعلی در کشور امکان رسیدن به هدف‌گذاری انجام شده برای این صنعت را فراهم نمی‌کند و باید دستگاه سیاست‌گذار در صنعت فولاد، زیربناهایی چون برق، گاز، آب، حمل و نقل و … را تحلیل کرده و بعد استراتژی توسعه را تدوین کند .

فنورد  در جدیدرین گزارش ( حسابرسی شده ) ۹۳ خود سودهر سهم شرکت را مبلغ ۱۸۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با تعدیل مثبت ۸ درصدی همراه بوده است شرکت در ۶ ماهه نخست خود موفق شد به ازای هر سهم ۷۸ ریال سود محقق کند و ۴۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  سود ناخالص شرکت با افزایش ۱۸ درصدی مبلغ ۱۲ میلیارد تومان گزارش شده است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، این گروه نیز در پایان بازار شرایط بهتری را پیدا کرد . فارس که به قیمت های زیر ۱۰۰۰ تومان نزول کرده بود در پایان معاملات امروز به قیمت ۱۰۱۳ تومان رسید .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در آخرین اظهارات خود اعلام کرده است که تا پایان سال آینده حدود هشت میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده می‌شود که عموما با احتساب واحدهای موجود بر سر راه خط لوله اتیلن غرب این آمار بیان می‌شود. اما بسیاری از کارشناسان افزایش ظرفیت خالی تولید آن هم بر اساس خط لوله اتیلن که در توجیه‌پذیری و به سرانجام رسیدن آن شبهات زیادی وارد است را تنها افزایش آمار و اعداد قلمداد می‌کنند . گفته می‌شود در حال حاضر ظرفیت کنونی مجتمع‌های پتروشیمی سالانه ۶۰ میلیون تن است، اما این مجتمع‌ها به دلیل کمبود خوراک و مشکلات ناشی از کمبود قطعات در حال حاضر تنها با ۷۰ درصد ظرفیت خود در حال تولیدند. بر همین اساس می‌توان گفت ظرفیت خالی کنونی سالانه کشور به حدود ۲۰ میلیون تن می‌رسد. در چنین شرایطی است که عباس شعری مقدم خبر از افزایش ۸ میلیون تن ظرفیت تولید تا پایان سال آینده داده که با احتساب این میزان، در اصل ظرفیت خالی تولید پتروشیمی کشور به حدود ۲۸ میلیون تن در سال خواهد رسید. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا بهتر نیست به جای اضافه کردن به ظرفیت‌های خالی به فکر افزایش توانایی‌های صنعت پتروشیمی و رفع مشکلات آن در راستای تولید با ظرفیت صددرصدی باشیم؟

در گروه بانکی، برخی نمادها از جمله وگردش در پایان بازار به رنگ سبز درآمدند . در مورد وانصار ، در راستای رشد و توسعه اقتصادی کشور و افزایش ظرفیت‌ها و در جهت توسعه صادرات غیرنفتی، تفاهم‌نامه‌ای میان بانک انصار و صندوق ضمانت صادرات در ۴ ماده تنظیم شده که در آن افزایش سهم صادرات از مجموعه تسهیلات اعطایی بانک مدنظر قرار گرفته است. به گزارش اداره کل بازاریابی و تبلیغات بانک انصار، براساس این تفاهمنامه و به‌منظور تسریع در اجرای توافقات، کارگروه مشترک ایجاد شده که جهت طراحی و عملیاتی کردن ابزارهای جدید تامین مالی صادراتی از جمله تامین مالی پروژه‌ای اقدام خواهد شد.

در گروه لبنی و غذایی ، نمادهای غچین و غشان با افزایش تقاضا همراه شدند . خبری شنیدیم که تولیدات لبنی روی دست کارخانجات مانده است ، رضا باکری با اشاره به اینکه کاهش قدرت خرید مردم در محصولات لبنی باعث شده تا کارخانجات لبنی اقدام به کاهش تولید محصولات نمایند، اظهارداشت: درحال حاضر کارخانجات لبنی به دنبال رقابت با یکدیگر برای فروش محصولات خود هستند البته این موضوع مقطعی بوده و تا زمان تعادل عرضه و تقاضای محصولات لبنی ادامه خواهد داشت . وی با اشاره به اینکه انبارهای کارخانه های لبنی پر شده  است، افزود: کارخانجات برای تخلیه انبارهای خود مجبور به ارائه تخفیف به مشتریان خود هستند . دبیر انجمن صنایع لبنی اضافه کرد: هم اکنون کارخانجات لبنی از سیاست های وزارت جهادکشاورزی در خرید تضمینی شیرخام حمایت می کنند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد .

در گروه تجهیزاتی، ، فاراک جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شد . مپنا که به زیر ۶۰۰ سقوط کرده بود توانست در پایان بازار سبز رنگ شود . فاذر نیز معاملات متعادلی داشت .

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، میزان تولید برق کشور از ابتدای امسال تاکنون به ۲۲۴ هزار و ۷۹۵٫۱ گیگاوات رسیده که این میزان ۵٫۶۷ درصد بیش از انرژی تولیدی کشور در زمان مشابه پارسال است . از مجموع انرژی تولیدی داخل کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۲۱۲ هزار و ۷۸۴٫۳ گیگاوات ساعت به واحدهای حرارتی و ۱۲ هزار و ۱۰٫۸ گیگاوات ساعت به واحدهای برق‌آبی اختصاص داشته است . در این مدت، تولید نیروگاه‌های حرارتی درمقایسه با دوره مشابه پارسال ۶٫۰۱ درصد افزایش و تولید نیروگاه‌های برق‌آبی ۰٫۰۲ درصد رشد یافته است .

 در گروه حمل و نقلی ، حسینا شفاف سازی کرد، شرکت طی اطلاعیه ای اعلام کرده است که عملیات اجرایی پروژه سرمایه گذاری شرکت خدمات دریایی و بندری سینا در بندر بوشهر ( جزیره نگین ) بر اساس تفاهم نامه امضا شده با سازمان بنادر و دریانوردی به زودی با استعانت از پیشگاه حضرت حق آغاز خواهد شد که پس از امضای قرارداد مربوطه با سازمان یاد شده میزان سرمایه گذاری ، مدت زمان اجرای پروژه و درآمدهای متصوره متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد .

در گروه سیمانی، اکثر نمادها منفی بود،  شرکت  سیمان تهران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۳۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۲۵ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۵۷ ریال سود کنار بگذارد و ۴۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .شرکت علت این تعدیل را اینگونه اعلام نموده است که :

انحراف نامساعد مبلغ فروش عمدتاً ناشی از کاهش مقدار ۷۵۱۰۰۰ تن و تغییر درفروش انواع محصولات و همچنین تخفیفات داده شده به دلیل شرایط رکود بازار نسبت به بودجه مصوب سال ۹۳ می باشد .

کاهش هزینه مالی نسبت به بودجه سال ۹۳ ناشی از انتقال ، سهم هزینه های مالی مربوط به اجرای طرح واحد نهم بوده که به دارائی های د رجریان تکمیل انتقال یافته است .

کاهش مبلغ مالیات در مقایسه با بودجه ناشی از استفاده از معافیت ماده ۱۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم در ارتباط با اجرای طرح واحد نهم می باشد .

افزایش درآمدهای غیرعملیاتی عمدتاً مربوط به درآمد سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس به مبلغ ۱۰۵٫۵۷۳ میلیون ریال در سال ۹۳ بوده که در بودجه مصوب مبلغ ۴۰٫۰۰۰ میلیون ریال پیش بینی گردیده بود .

تعدیل بودجه سال ۱۳۹۳ براساس هزینه های واقعی ۹ ماهه و برآورد دوره سه ماهه چهارم محاسبه گردیده است .

کاهش مبلغ بهای تمام شده عمدتاً ناشی از عدم خرید ۱۷۰۰۰۰ تن کلینکر به دلیل رکود بازار در مقایسه با بودجه سال ۹۳ می باشد .

در گروه ساختمانی، شاهد سبز رنگ شدن اکثر نمادها بودیم ، ثتران در این گروه به قیمت ۲۰۸ تومان رسید . شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۶۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود موفق به پوشش ۵۴ درصدی شده است و توانست به ازای هر سهم ۲۵۵ ریال سود کنار بگذارد .

سایر نمادها :


چکارن در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۵۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۸۳ ریال سود کنار بگذارد و ۴۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در مورد پدیده،۲۴ روز قبل دادستان مشهد نامه ای به دادستان کل کشور نوشت،که در این نامه آمده بود به دلیل تخلفات زیاد شرکت های پدیده شاندیز، تبرک و پردیسبان تا اطلاع ثانوی و تعیین تکلیف قضایی، تبلیغات این شرکت ها در رسانه ها ممنوع شود . وی افزود: زیبنده این شرکتها نیست که بخواهیم با آنها بعنوان شرکتهایی که جرمی مرتکب شده اند(جرم تبلیغات بعد از دستور دادستانی) برخورد کنیم. برای همین دادستانی کل کشور به این دو شرکت هشدار می دهد که تبلیغات ممنوع است و اگر ادامه دهند جرم تلقی می شود .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*