خانه / آخرین اخبار / کاهش 10 هزار تومانی قیمت پسته/ تزلزل جایگاه اولی ایران در صادرات

کاهش 10 هزار تومانی قیمت پسته/ تزلزل جایگاه اولی ایران در صادرات

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل وضعیت فعلی خشکبار و آجیل را مناسب دانست و گفت: قیمت‌ها به دلیل گرمای تابستان افت کرده است.

مصطفی احمدی در گفت‌وگو با  (ایسنا)، اظهار کرد: ‌بازار آجیل و خشکبار کاملا مناسب بوده و آجیل به صورت فراوان عرضه می‌شود و قیمت‌ها نیز مناسب و منطقی است.

وی تصریح کرد: قیمت پسته حدود کیلویی 10 هزار تومان افت داشته است که به‌طور مثال می‌توان پسته درجه یک را به صورت عمده‌فروشی کیلویی 43 هزار تومان خریداری کرد و پسته کیلویی 35 هزار تومانی در حال حاضر کیلویی 25 هزار تومان به صورت عمده‌فروشی عرضه می‌شود.

احمدی بیان کرد: نرخ سود خرده‌فروشی 20 درصد است که 10 درصد سود فروش و 10 درصد هزینه‌ی فراوری پسته و آجیل به‌شمار می‌آید که در حال حاضر 10 درصد فرآوری به منظور جذب مشتری محاسبه نمی‌شود.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل درباره‌ی واردات آجیل گفت: مانند گذشته بادام هندی، بادام زمینی، بادام درختی، مغز گردو و کدوی مرمری وارد می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تولید این محصولات در کشور انجام می‌شود بیان کرد: این محصولات نیز در کشور تولید می‌شود اما حجم تولید جوابگوی نیاز داخلی نیست.

احمدی تصریح کرد: محصولات وارداتی که در کشور تولید می‌شوند قیمت بیشتری نسبت به محصولات وارداتی دارند و این به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصولات است.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل بیان کرد: 20 تا 30 درصد حجم صادرات نسبت به مدت مشابه به دلیل عدم ثبات قیمت ارز کاهش یافته است.

وی با ابراز نگرانی از این موضوع خاطر نشان کرد: بزرگ‌ترین رقیب ایران در صادرات پسته یعنی آمریکا به شدت جایگاه ایران را تهدید می‌کند.

احمدی تصریح کرد: در سال گذشته 40 تا 50 درصد تولید آمریکا به مصرف داخلی رسیده است که این میزان در ایران 20 درصد بوده است و اگر حجم تولید ایران افزایش نیابد مقام اولی صادرات پسته را به این کشور واگذار خواهیم کرد.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل در پایان گفت: سال گذشته حجم تولید پسته ایران 160 هزار تن بوده که 120 هزار تن آن به بازار‌های هدف صادر شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*