خانه / بورس و سهام / قطع گاز و پلمپ مخازن مازوت ۷۰ شرکت / رویدادی بی سابقه در عمر ۸۰ ساله سیمان

قطع گاز و پلمپ مخازن مازوت ۷۰ شرکت / رویدادی بی سابقه در عمر ۸۰ ساله سیمان

دبیر انجمن سیمان ازقطع شدن گاز کلیه کارخانه های سیمانی و پلمپ مخازن مازوت خبر داده تا برای اولین بار در تاریخ ۸۰ ساله صنعت سیمان، روال تولید ۷۰شرکت مختل شود و در عوض وزارت نفت این خلاء را در آینده جبران کند.

 صنعت سیمان که با چالش هایی چون کاهش تولید و مصرف،صادرات و رکود ساخت و ساز و افت قیمت سهام در بورس مواجه است با چالش تازه ایی روبرو شده که در عمر ۸۰ ساله این صنعت بی سابقه است.

براساس این گزارش، صنعت سیمان به همراه سایر صنایع انرژی بر هر ساله تجربه قطعی گاز مقطعی و یا قطع گاز و مازوت چندین شرکت در فصل زمستان را دارد اما تاکنون با دستور قطعی گاز و پلمپ مخازن مازوت همه شرکت ها مواجه نشده بود. اما طبق هماهنگی های به عمل آمده بین انجمن سیمان و وزارت نفت مقرر شده از امشب ۲۴ دی تا زمان نا معلوم گاز کلیه کارخانه های سیمانی قطع و مخازن مازوت پلمپ شود.

عبدالرضا شیخان با صدور نامه ایی در روزگذشته به مدیران عامل همه شرکت های سیمانی اعلام کرد: با توجه به دپو ( انبار) بیش از ۱۸ میلیون تن کلینکر و سیمان در کارخانجات سیمان کشور و پیش بینی ادامه این روند در ماه های آتی ، مقرر شد تا با هماهنگی وزارت نفت نسبت به توقف تولید کوره های تولید کلینکر اقدام شود.

وی ادامه داد:خوشبختانه با پیگیری های مستمر انجمن نهایتا” توافق شد تا در مقابل توقف کلیه کوره های تولید کلینکر، وزارت نفت با تمهیدات لازم بخشی از هزینه های ثابت مرنبط تولیدکلینکر را در قبوض آتی گار و یا خریدهای آتی مازوت جبران کند.نظر به اینکه جهت اجرایی شدن این مهم ساعت ۲۴ مورخ ۲۴ دی ۹۳ گاز کلیه کارخانجات قطع و مخازن مازوت پلمپ خواهد شد.

شیخان از مدیران عامل حدود ۷۰ شرکت سیمانی خواسته تا با رعایت کلیه مسائل فنی و ایمنی بخصوص منحنی حرارتی کوره ، نسبت به توقف کوره ها برنامه ریزی و اقدام کنند.

به این ترتیب در برابر خاموش شدن کوره های تولید کلینکر کارخانه های سیمان ، فرایند آسیاب و بسته بندی سیمان به دلیل وجود ۱۸ میلیون تن کلینکر مازاد ادامه خواهد یافت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*