خانه / بورس و سهام / رشد روز افزون قیمت مواداولیه، مشکل اصلی”غاذر”

رشد روز افزون قیمت مواداولیه، مشکل اصلی”غاذر”

قیمت خرید مواد اولیه و مصرفی مورد نیاز جهت تولید محصولات شرکت کشت و صنعت پیاذر در حالی افزایش روز افزون یافته که بهای فروش محصولات تولیدی آن طی سال جاری با رشد با اهمیتی همراه نبوده است.

رییس هیأت مدیره شرکت کشت و صنعت پیاذر با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: این شرکت در حالی اقدام به تهیه خرید مواد مصرفی مورد نیاز خود با قیمت های بیشتر و گزاف می کند که محصولات طبق آخرین قیمت های مصوب سال گذشته به فروش رسیده اند و این امر موجب کاهش حاشیه سود “غاذر” می شود. اما در مقابل مدیران شرکت جهت مقابله با این مشکل اقدام به فروش بیشتر محصولات تولیدی و تلاش برای اخذ مجوز رشد نرخ فروش محصولات از سازمان های ذی ربط کرده اند که امیدواریم این امر طی دوره های آتی محقق شود.

قلی پور در ارزیابی عملکرد سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 ابراز داشت: “غاذر” با وجود همه مشکلات موجود بر سر راه تهیه مواد اولیه و مصرفی مورد نیاز تمام توان خود را جهت تحقق سود برآوردی تا پایان عملکرد سال مالی جاری می کند، همچنان که طی دوره سه ماهه نخست امسال موفق به پوشش 29 درصدی سود برآوردی خود شده است.

وی در ارتباط با روند تولید محصولات نیز گفت: فرآیند تولید برخی از واحدهای تولیدی ممکن است طی دوره کوتاه مدتی به دلیل تجهیز دستگاه های تولیدی آن ناشی از قدمت بالای کارخانه و نیز عدم تأمین مواد اولیه مورد نیاز کاهش یابد. اگرچه این امر موجب کاهش حاشیه سود شرکت شد، اما در این بین “غاذر” سعی بر افزایش مقدار فروش و نیز فروش محصولات تولیدی به طور مستقیم توسط خود شرکت دارد، برخلاف سال های قبل که این امر از طریق شرکت های پخش انجام می شد. این امر اثر مثبتی بر روند سودآوری شرکت در پی خواهد داشت، چراکه موجب عدم بروز مشکل تأمین نقدینگی مورد نیاز خواهد شد.

این مقام مسئول در ارتباط با طرح در دست اجرای شرکت تصریح کرد: احداث گلخانه هایی جهت کشت و تولید صیفی جات به منظور به کارگیری در روند تولید محصولات به عنوان ماده اولیه مورد نیاز و نیز کسب درآمد از محل فروش آن در حال اجراست که اقدامات و برنامه ریزی های لازم جهت بهره برداری از این طرح در حال پیگیری است.

رییس هیأت مدیره شرکت کشت و صنعت پیاذر در ارتباط با منابع مالی لازم جهت اجرای این طرح اظهار داشت: سرمایه شرکت طی سال گذشته به منظور تأمین هزینه های مالی انجام این پروژه از یک میلیارد به سه میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش یافته و طی سال جاری نیز به ثبت رسیده است. علاوه بر این، “غاذر” در نظر دارد مابقی مبالغ مورد نیاز را از طریق اخذ وام ریالی با بهره کم تأمین کند.

قلی پور در خاتمه با اشاره به ورود نوسان گیران و سفته بازان به سهام این شرکت طی سال گذشته بیان کرد: این امر طی سال گذشته موجب متضرر شدن سهامداران خرد شد و شرکت جهت جلوگیری از زیان بیشتر سهامداران وارد عمل شد و خوشبختانه در پی افزایش سرمایه شرکت بازدهی مناسبی عاید آنها شده است. از این رو توصیه می کنیم سهامداران جهت جلوگیری از بروز دوباره چنین مشکلاتی به اخبار و شایعات منتشر شده توسط افراد غیر مسئول پیرامون وضعیت سودآوری شرکت توجهی نکرده و تنها بر مبنای اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت بر روی سامانه کدال تصمیم گیری نمایند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*