خانه / بورس و سهام / قیمت سنگ آهن ، ارزان‌ تر از قیمت کاه و یونجه شد!

قیمت سنگ آهن ، ارزان‌ تر از قیمت کاه و یونجه شد!

سیدمسعود هراتی ، درباره روش‌های عدم اتکا به اقتصاد نفتی و ظرفیت‌های موجود کشور در راستای ارزآوری اظهار داشت: ظرفیت‌‌های بسیار زیادی در کشور وجود دارد که در صورت استفاده مناسب‌ و بهره‌وری مطلوب، ارزآوری زیادی برای کشور خواهد داشت، اما این ظرفیت‌ها همیشه مورد بی‌مهری دولت‌ها قرار گرفته‌ و این فقط به دلیل تکیه بر اقتصاد نفتی است.

وی با تأکید بر اینکه همین تکیه بر نفت و اقتصاد نفتی کشور ما را دچار عقب‌ماندگی اقتصادی کرده است، افزود: ‌باید از این تهدید کاهش قیمت نفت استفاده کرده و آن را به فرصت تبدیل کنیم، البته همه دولت‌ها بارها اعلام کرد‌ه‌اند‌ که تحریم‌ها برای ما فرصت است اما در عمل آن را ثابت نکردند و فقط حرف زدند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: کشور ایران با این همه ظرفیت‌های ارزآوری و پتانسیل‌های موجود، نباید چشم به قیمت نفت در اوپک داشته باشد، قطعاً اگر ما خود صاحب فناوری باشیم و نفت را کنار بگذاریم، همه دنیا ‌چشمشان به عملکرد و خروجی‌‌های این کشور پرپتانسیل خواهد بود.
سنگ آهن خام را ارزان‌تر از یونجه و کاه به چین می‌فروشیم
هراتی با انتقاد از اینکه دولت‌ها در بخش خام‌فروشی وارد شده‌اند و به کشور خیانت می‌کنند، بیان کرد: اگر درآمد نفتی نداشتیم، اجازه نمی‌دادیم منبع پر پتانسیلی نظیر سنگ‌ آهن، خام فروخته شود.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ‌خام‌فروشی در سنگ آهنگ بیداد ‌می‌کند و این در دولت قبلی بیشتر بود، سنگ‌ آهن ‌معادن کشور به قیمت حدود هر تن ۷۰ دلار به فروش رفت و اگر دلار را به قیمت ۳ هزار تومان احتساب کنیم، هر تن سنگ‌ آهن را به صورت خام به قیمت ۲۱۰ هزار تومان می فروشیم، در واقع هر کیلو سنگ‌ آهن را به قیمت ۲۱۰ تومان خام‌فروشی کردیم؛ امروز در هیچ جای کشور هیچ کالای یافته نمی‌شود که به قیمت هر کیلو ۲۱۰ تومان عرضه شود حتی قیمت یونجه و کاه هم در هر کیلو بیشتر از‌ این نرخ‌ها است.‌
این استاد دانشگاه اظهار داشت: درست است کشوری مثل چین در مسائل مختلف بین‌المللی از ما حمایت می‌کند اما ما متأسفانه با معادن خود، کوره ذوب‌آهن این کشور را گرم و اشتغال برای جوانان چینی فراهم کرده‌ایم.
سنگ آهن فرآوری شده را به ۲٫۵ برابر قیمت می‌خریم
وی ادامه داد: معادن کشور ما توسط شرکت‌های چینی به تاراج می‌رود، آنها سنگ‌آهن خام ما را فرآوری کرده و این ماده خام را به ابتدایی‌ترین کالاهای فولادی مثل میلگرد و شمش تبدیل می‌کنند که خوراک و ماده خام کارخانجات ما در داخل است.
هراتی ادامه داد: آنها هر تن سنگ‌آهن را ۷۰ دلار از ما می‌خرند اما پس از فرآوری، آن را به قیمت هر تن ۷۰۰ دلار ‌به ما می‌فروشند،‌در بدترین شرایط با ‌هزینه نیروی کار و احتساب دیگر هزینه‌ها، خلوص سنگ آهن حدود ‌۳۰۰ دلار تمام می‌شود اما چینی‌ها آن‌ را به قیمت هر تن ۷۰۰ دلار به ما می‌فروشند.
سنگ‌آهن خام را به صورت فله و ارزان می‌فروشیم، قاشق و چنگال را به صورت دانه‌ای می‌خریم
این استاد دانشگاه اضافه کرد: ما سنگ‌آهن خام به صورت فله‌ای و در قالب بسته‌های ۱۰۰ هزار تنی به فروش می‌رسانیم‌، از آن طرف چینی‌ها گشایش اعتبار کرده و‌ قاشق و چنگال‌های خود را که حاصل همین سنگ‌آهن است‌ به صورت دانه‌ای و تکی به ما می‌فروشند، این قاشق‌ و چنگال‌های موجود در بازار که اغلب آنها چینی است، مصنوعات حاصل از سنگ‌آهن است که ما در قالب خام‌فروشی به هدر داده‌ایم.
این کارشناس اقتصادی افزود: متأسفانه ما در کشور خود نه تنها استیل ضدزنگ تولید نمی‌کنیم بلکه در قالب خام‌فروشی سنگ آهن را رایگان می‌فروشیم و سپس بابت همین استیل‌های ضدزنگ که حاصل سنگ‌آهن است، دلار می‌پردازیم، استیل‌های ضد زنگ، همان ماده خام خودمان است که فقط فرآوری شده است و با قیمت هر تن ۱۵ هزار دلار در قالب استیل ضدزنگ به خود ما می فروشند و در این میان سود فقط عاید کشور مقابل شده است.
هراتی بیان کرد: چرا وزیر صنعت و معدن در بحث خام‌فروشی سنگ آهن می‌داند که در حال اشتباه است اما به روند اشتباه خود ادامه می‌دهد؟
این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه باید سنگ آهن خام را خود به میلگرد تبدیل کرده و کارخانه‌های داخلی را مدیریت کنیم، گفت: فروش ماده خام هنر نیست بلکه فرآوری آن مهم است که ما علم آن را ‌در اختیار داریم، در حال حاضر همین فارغ‌التحصیلان رشته‌های صنایع و معادن، به علت نبود اشتغال جذب شغل‌های کاذب و واسطه‌گری نظیر آژانس املاک، واسطه‌گری سیم کارت و موبایل و از این قبیل می‌شوند.
هراتی بیان کرد: لازم نیست مدعی طراحی و تولید هواپیماهای پهن‌پیکر باشیم، لازم نیست آخرین مدل خودرو در دنیا را بسازیم، اما می‌توانیم شمش و میلگرد بسازیم و از خام‌فروشی جلوگیری کنیم.
میراث نسل‌های بعدی را تلف کردیم
این استاد دانشگاه بیان کرد: ما میراث آیندگان را به تاراج برده‌ایم و در اختیار کشورهایی مثل چین و هند قرار داده‌ایم و در ازای آن قاشق چنگال و مجسمه وارد کرده‌ایم در حالی که هیچ مشکلی از نظر طراحی و تولید این محصولات ساده نداریم اما چون دولت از تولید داخل حمایت نمی‌کند، مصنوعات خارجی به راحتی وارد کشور می‌شود.
هراتی ادامه داد: کوچکترین مصنوعات و تولیداتی که قابلیت ساخت آن در کشور وجود دارد از چین وارد ایران می‌شود، سطل زباله، مجسمه‌های تزئینی، استکان، قاشق، چنگال، پارچه و هر کالایی که در ذهن بیاید، همه را ‌از چین وارد می‌کنیم و به جای آن ارز از کشور خارج می‌‌کنیم، این ارز‌ها‌ از محل فروش نفت حاصل شده است که به راحتی خارج می‌شود.
این استاد دانشگاه بیان کرد: ما به مسائلی نظیر گردشگری و توریسم‌درمانی با همه وضعیت‌ها توجه نداشته‌ایم و فقط به خام‌فروشی و فروش نفت پرداختیم و این حق نسل‌های بعدی بود که ما با بی‌توجهی آن را هدر دادیم.
وی ‌‌گفت: حال که نفت ارزان شده است فرصتی برای ما است که به ظرفیت‌های داخل توجه کنیم، به تولید اهمیت دهیم و خام‌فروشی را کنار گذاشته و ارزآوری از محلی دیگر غیر از نفت داشته باشیم.
هراتی بیان کرد: ای کاش در سال‌های گذشته هم نفت به قدری ارزان بود که مجبور می‌شدیم آن را نفروشیم؛ نفت را به خارجی‌ها می‌فروشیم و از سوی دیگر با ارائه ارز، مشتقات نفتی به قیمت چند برابر وارد می‌کنیم.
این استاد دانشگاه گفت: ما نفت خام را هم بشکه‌ای می‌فروشیم اما مصنوعات آن را دانه‌‌ای و لیتری می‌خریم.
بهترین تولید کننده لاستیک دنیا بودیم اما اقتصاد نفتی اجازه رشد نداد/ خروج ارز برای واردات لاستیک بی‌کیفیت چینی
این کارشناس اقتصادی با انتقاد از عدم حمایت از تولید داخل، اظهار داشت: همه دولت‌ها ‌همواره مدعی حمایت از تولید بوده‌اند اما این فقط در حرف ماند،‌ بارها درباره عدم توجه به تولید داخل به دولت‌ها تذکر دادیم، ‌در این باره اعتراض اساسی به دولت قبلی داشتیم، اما هیچ کس توجه نمی‌کند.
این استاد دانشگاه گفت: ماده خام‌ لاستیک‌سازی‌ از ایران صادر می‌‌شود و با وجود آنکه خود بهترین تولید کننده لاستیک دنیا هستیم، ‌لاستیک‌های بی‌کیفیت چینی‌ به وفور وارد کشور می‌شود است، وقتی به اقتصاد نفتی تکیه داریم، چنین ظرفیت‌هایی مورد بی‌مهری قرار می گیرد.
وی تأکید کرد: باید در کنار کمک به کشورهای عراق و سوریه، تولیدات خود را نیز به آنها بفروشیم، اگر ما کمک به این کشورها می‌کنیم آنها هم باید متقابلاً مصنوعات کشور ما را خریداری کنند.
هراتی بیان کرد: در همین کشور عراق خودروهای تولیدی کشورهای آمریکایی و اروپایی فعالیت می‌کنند در حالی که می‌توانند از تولیدات داخلی کشور ما بهره بگیرند.
این استاد دانشگاه افزود: از بعد از انقلاب در بخش تولید شیشه درب و پنجره، فعالیت‌های مناسبی داشته‌ایم، همین شیشه اگر فرآوری شده و به شیشه اتومبیل تبدیل شود، بازار بسیار مناسبی خواهیم داشت اما حمایت‌های دولتی کم است و وقتی شیشه بی‌کیفیت چینی با قیمت ارزان وارد می‌شود، تولید داخل شکست می‌خورد.
هراتی تأکید کرد: توجه به تولید داخل و جلوگیری از خام‌فروشی باید از الزامات اصلی دولت باشد.
عده‌ای سود کلان از واردات کالا دارند/ صاحب نفوذ اجازه رشد تولید داخل نمی‌دهند
این استاد دانشگاه بیان کرد: عده‌ای سود کلانی از واردات کالا می‌برند و به قدری صاحب نفوذ هستند که اجازه نمی‌دهند تولید داخل رشد کند و در همین راستا با دریافت تسهیلات کلان، واردات را افزایش می‌دهند در حالی که باید کارخانجات مادر مثل ذوب‌آهن در کشور توسعه یابد و در کنار اشتغال، ارزش افزوده و گردش سرمایه داخلی فراهم شود.
هراتی گفت:‌ عدم حمایت از تولید داخل موجب افزایش بیکاری، فساد و تباهی در کشور شد اما برای جوانان چینی اشتغالزایی و رشد توسعه را به همراه داشت.
به جای صادرات نیروهای متخصص باید دانش فنی خود را صادر کنیم
هراتی بیان کرد: پتانسیل‌هایی که در کشور وجود دارد که باید توجه شود ما نیروی کار فعالی داریم اما پیش‌بینی می‌شود اگر در همین خواب غفلت به‌سر ببریم تا چند سال آینده همین نیروهای متخصص داخل به کشورهای خارجی می‌روند، همین امروز مهندسان ما در کشورهایی مثل عراق و افغانستان فعالیت می‌کنند در حالی که ظرفیت‌های تلاش آنها در کشور وجود دارد اما شرایط فراهم نیست.
این استاد دانشگاه بیان کرد: به جای صادرات مواد خام لازم است دانش‌ فنی خود را صادر کنیم، کشور امکانات زیادی دارد.
امکان راه‌اندازی کارخانجات تبدیل سنگ‌آهن به ماده خام با اعتبار ۳ ماه درآمد هدفمندی یارانه‌‌ها
وی اظهار داشت: مقرر بود بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به تولید اختصاص یابد اما محقق نشد، از این دولت انتظار داریم درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به بخش تولید اختصاص دهد، فقط با اختصاص ۳ ماه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌‌ها به بخش تولید، می‌توانستیم کارخانجات تولید سنگ‌آهن به ماده خام (گندله، شمش، میلگرد) را احداث کرده و اشتغالزایی مناسبی داشته باشیم.
این کارشناس اقتصادی گفت:‌ در حال حاضر کشورهای حاشیه خلیج فارس‌، کشورهای CIS، کشورهای آسیای جنوب شرقی و همسایگان، برای ما‌بازار مناسبی برای صادرات است که ‌باید از این ظرفیت برای ‌رشد صنعت و اشتغال‌ز‌ایی بیشتر، استفاده کنیم.
واسطه‌گری حاصل اقتصاد نفتی است/ تولید کننده واقعی در حاشیه است
وی با تأکید بر اینکه واسطه‌گری حاصل همین اقتصاد نفتی است، گفت: دولت‌ باید در این عرصه خود‌ وارد شده و از واسطه‌گری جلوگیری کند؛ ‌‌واسطه‌گری در کشور رشد کرده‌ و این برای اقتصاد بسیار مضر است، ‌در همین تهران به اندازه کل قاره اروپا، آژانس املاک فعالیت می‌کند، سیستم واسطه‌گری در کشور فعال است و متأسفانه دولت هم حمایت می‌کند و جواز کسب می‌دهد و آنها را به رسمیت می‌شناسد.
این استاد دانشگاه افزود: واسطه‌گری در خرید و فروش مسکن موجب افزایش بی‌رویه قیمت آن و ایجاد نرخ‌های کاذب می‌شود و وقتی دولت به این شغل کاذب جواز کسب می‌دهد در واقع آن را به رسمیت شناخته است، اما تولید کننده مجبور است تسهیلات با نرخ سود ‌۳۰ درصد بگیرد و یا از ‌رانت‌خواران تسهیلات با نرخ سود ۶۰ درصد دریافت کند در حالی که هیچ سهمی هم از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها ندارند.
هراتی افزود: تا زمانی که پاساژی مثل علاءالدین در کشور چنین رونقی دارد و یا بنگاه معاملات مسکن در هر کوی و برزن به وفور یافت می‌شود قطعاً تولید رشد نخواهد کرد؛ در بخش کشاورزی ‌دولت هیچ حمایتی از کشاورزان ندارد و در بخش صنعت نیز شاهد حمایتی نیستیم در واقع تولید حمایت نمی‌شود.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: ‌باید دولت، صنعت و دانشگاه ارتباطات مستقیم و هدفمند داشته باشند و هر کدام راه خود را نروند، اینجانب به عنوان یک استاد دانشگاه اعلام می‌کنم حاضریم در هر بخشی با دولت در این عرصه همکاری کنیم.
وی اظهار داشت: در بخش ترانزیت هم ظرفیت‌ها کاملاً‌ مشخصی داریم که باید توجه شود، قطعاً با توسعه ترانزیت ارزآوری نیز افزایش می‌یابد.
به گزارش فارس ، این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: نجات کشور فقط در گرو رشد اقتصادی حاصل از رشد صنعتی و حمایت از تولید است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*