خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ روز خوب بورس

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ روز خوب بورس

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۰٫۲۷ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۴۲ واحد افزایش به رقم ۴۹۰۱۶ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۳۳۸ واحد افزایش عدد ۱۲۹۰۵۳ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۳۳۴ واحد رشد به رقم ۶۶۲۷۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۱۳۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فملی” با ۲۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۵ واحد افزایش به رقم ۷۵۳ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۳ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “سبحان” با ۰٫۱۳ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۸۱۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۲۹ میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس در معاملات روز جاری با توجه به اخبار منتشر شده توسط مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر در خصوص تغییر محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی ها و تعدیل سود شرکت های این گروه توانست با همت گروه مذکور به رشد ۳۳۴ واحدی دست پیدا کند که در این اتفاق هلدینگ خلیج فارس با تأثیر بیش از ۱۳۵ واحدی توانست بیشترین اثر را بر این نماگر داشته باشد.

اقبال به سهام شرکت های گروه پتروشیمی به تبع این خبر در حالی شکل گرفته که به نظر می رسد تنها تعداد اندکی از اهالی تالار (حقیقی و حقوقی) از پتانسیل های موجود در این گروه با خبر هستند و مابقی سهامداران بی اطلاع از این فرصت بزرگ سرمایه گذاری هستند، چرا؟ دلیلش را در بررسی چهار شرکت پتروشیمی تأثیرگذار بر شاخص خواهیم گفت.

“فارس”: این شرکت که مدت زمان زیادی با صف فروش همراه بود طی معاملات روز جاری با اقبال حقوقی ها مواجه شد. بطوریکه از میزان ۴ میلیون و ۵۵۱ هزار سهم معامله شده ۸۸ درصد فروشندگان و ۸۶ درصد خریداران حقوقی بودند، شایان ذکر است که تعداد فروشندگان حقوقی ۳ و تعداد خریداران حقوقی نیز ۲ بود. اندک سهام باقی مانده نیز بین حقیقی ها معامله شد که در آخر نیز این نماد موفق به انجام معامله به میزان حجم مبنا نشد.

“وغدیر”: در این نماد نیز در حالی شاهد حجم معاملات بیش از ۶٫۵ میلیون سهمی بودیم که ۳ فروشنده حقوقی به میزان ۷۸ درصد حجم معاملات فروشنده بودند و ۱ حقوقی به میزان ۶۷ درصد حجم معاملات مذکور در قامت خریدار ظاهر شد. از سویی دیگر در حالی ۱۸۷ خریدار حقیقی به طور میانگین وزنی ۷ هزار و ۶۰۰ سهم این شرکت را فروختند که از آن سو ۸۹ خریدار حقیقی بطور میانگین ۲۳ هزار و ۸۰۰ سهم این شرکت را خریدند. قیمت امروز این نماد نیز ۳۱۴۳ ریال بود.

“تاپیکو”: این شرکت نیز در حالی امروز با صف خرید بیش از ۶ میلیون سهمی مواجه بود که در پایان معاملات با حجم معاملات ۶٫۵ میلیون سهمی یعنی در حدود ۵۰ درصد حجم مبنا مورد معامله قرار گرفت. در این نماد ۶۷ درصد فروشندگان حقوقی و ۳۲ درصد حقیقی بودند، از سوی دیگر در حالی ۹۲ درصد خریداران حقیقی بودند که تنها ۷ درصد حجم معاملات توسط حقوقی ها خریداری شد. در این نماد نیز یک حقوقی با خرید ۵۰۰ هزار سهم تنها خریدار بود و ۱۳۰ حقیقی بطور میانگین ۱۱ هزار و ۲۰۰ سهم خریداری کردند. “پارسان” نیز همانند “تاپیکو” بود ۷۱ درصد فروشندگان که ۵ شرکت بودند فروشنده و ۸۵ درصد خریداران به تعداد ۲۳۰ نفر خریدار بودند. حجم معامله نیز بیش از ۲ میلیون و ۹۹۷ هزار سهم بود.

براساس این گزارش، در حالی امروز رشد شاخص بورس سبب خوشحالی اهالی تالار شد که دیگر فاکتور مدنظر برای این اهالی یعنی ارزش معاملات همچنان باعث نگرانی شد چراکه ارزش معاملات بورس امروز ۸۱ میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس ۸۲ میلیارد تومان بود که رقم قابل قبولی برای بازار سرمایه به حساب نمی آید.

اما در خصوص صحبت های برخی مدیران شرکت های پتروشیمی در خصوص تعدیل مثبت اغلب شرکت های این گروه با توجه به تغییر در محاسبه نرخ خوراک شاید بهتر باشد تحلیلگران و کارشناسان نسبت به برآورد تغییر سودهای احتمالی در این گروه اقدام کنند. چراکه ابتدا باید دید با این فرمول جدید نرخ خوراک به چه رقمی می رسد و تفاوت این رقم با ۱۵ سنت قبلی در چه حدی است و آیا می تواند منجر به تعدیل سودهای بیش از ۲۰ درصد گردد و یا این تعدیل ها در حد قابل توجهی نخواهد بود. به هر حال باید توجه داشت که نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی از ۲٫۷ سنت به ۱۵ سنت تغییر پیدا کرد حال اگر قرار باشد این ۱۵ سنت به ۱۰ سنت تقلیل یابد باید درصد تعدیل منفی حاصل از ۲٫۷ به ۱۵ را محاسبه کنیم و همین نسبت را به فرمول جدید تعمیم دهیم.

براساس این گزارش، به هر حال همین که امروز بازار سرمایه در اغلب نمادها با رشد قیمت مواجه بود جای امیدواری دارد، اما باید نیم نگاهی هم به نتیجه احتمالی مذاکرات هسته ای در ۲۸ دی ماه داشت، چراکه این موضوع بیش از هر اتفاق دیگری می تواند بر بازار سرمایه تأثیرگذارتر باشد. امیدواریم با توجه به سفر اروپایی وزیر امور خارجه کشورمان، این بار نتیجه ای بهتر از دفعات پیش حاصل شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*