خانه / بورس و سهام / پیش بینی بازارهای ارز ، سکه ، طلا و مسکن / بهمن ۹۳

پیش بینی بازارهای ارز ، سکه ، طلا و مسکن / بهمن ۹۳

در این شرایط، مواردی مانند کاهش تقاضا در ماه ابتدایی سال جدید میلادی، کاهش سفته‌بازی به دلیل حمایت‌های انجام شده در بازار و همچنین انتظار برای مذاکرات هسته‌ای مهم‌ترین عواملی هستند که اجازه رشد قیمتی را در بازار ارز نمی‌دهند.

در مقابل این عوامل کاهنده می‌توان به تضعیف عرضه (ناشی از کاهش قیمت‌های جهانی کالاها) و افزایش سفته بازی دلالان ارزی، در صورت عدم حمایت مناسب از این بازار اشاره کرد. با این حال، در ساعات ابتدایی دیروز روند کاهشی قیمت دلار را شاهد بودیم، که با افزایش تقاضا دوباره روند قیمتی تغییر کرد و به قیمت پایانی خود در روز پنج‌شنبه رسید. به نوشته دنیای اقتصاد، در این شرایط، اختلاف نرخ دلار حواله‌ای و مبادله‌ای مناسب ارزیابی می‌شود که احتمال نوسانات شدید دلار را کاهش می‌دهد.
جهش سکه همگام با اونس
دیروز، هر سکه طرح جدید با افزایش قیمت ۲۷ هزار تومانی با قیمت یک میلیون و ۲۵ هزار تومان معامله شد. در معاملات روز گذشته با وجود ثابت ماندن قیمت دلار افزایش قیمت سکه را پس از رسیدن طلای جهانی به بالای ۱۲۸۰ دلار بر اونس شاهد بودیم. در واقع، نگرانی‌ها از اوضاع اقتصاد جهانی باعث رفتن سرمایه‌ها به سوی طلا به‌عنوان محلی امن برای سرمایه‌گذاری شده است. با این حال، نرخ سکه در بازار داخل به علت کمبود تقاضا بار دیگر رشد آرام‌تری را نسبت به اونس طلا به ثبت رساند و به‌رغم کاهش اندازه حباب منفی سکه (کمتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی)، این حباب همچنان باقی است. امروز نیز با توجه به تعطیلی بازار طلای جهانی، سکه از قیمت دلار تبعیت خواهد کرد که تغییرات آن محدود به نظر می‌رسد.
بیشترین رشد هفتگی اونس از ۲۰۱۳
طلای جهانی هفته گذشته با رشد قابل توجه ۶/۴ درصدی و به قیمت ۱۲۸۰ دلار بر اونس معامله شد (رکوردی از ماه آگوست ۲۰۱۳). مهم‌ترین عامل رشد قیمت طلا، اقدام بانک ملی سوئیس (SNB) مبنی بر لغو کردن سیاست تثبیت نرخ برابری فرانک در مقابل یورو بود. بنابراین، نگرانی در حوزه یورو و احتمالا تشدید سیاست‌های انبساطی و همچنین فاصله تورم گزارش شده در آمریکا از تورم هدف موجب افزایش تقاضای افراد محافظه‌کار شد. با این حال، جهش‌های قیمتی ممکن است با کاهش تقاضای فیزیکی و احتمالا اصلاح قیمتی نمودارهای تکنیکال مواجه شود. در این رابطه، دویچه بانک معتقد است رشد قیمت طلا پایدار نیست و در سه ماه دوم سال جاری افت می‌کند. این در شرایطی است که موسسه مالی HSBC، در گزارش اخیر خود پتانسیل‌های رشد بازار طلا را بیش از گذشته ارزیابی کرده است.
بازار اوراق مسکن
حبس قیمتی «تسه»ها حول ۸۰ هزار تومان
در پایان معاملات هفتگی، اوراق تسهیلات مسکن فروردین ۱۳۹۲(تسه ۹۲۰۱) با افت ۲/۱ درصدی به قیمت ۷۹ هزار و ۶۱۵ تومان معامله شدند و به نوسانات محدود خود حول سطح ۸۰ هزار تومان ادامه دادند. در این شرایط، بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد اوراق مزبور از ابتدای دی ماه به‌طور متوسط به قیمت حدود ۸۰ هزار تومان معامله شدند و در این مدت، میزان انحراف آنها از این میانگین، کمتر از هزار تومان بوده است. این موضوع نشان می‌دهد مطابق با‌پیش‌بینی‌ها، «تسه»ها در محدوده ۸۰ هزار تومانی نوسانات آرامی را تجربه می‌کنند و نبود تقاضای بالا اجازه رشد قیمت‌ها را نمی‌دهد. از سوی دیگر، کاهش بیشتر قیمت اوراق مزبور نیز با مقاومت مواجه است، زیرا سود واقعی دریافت این وام‌ها در قیمت‌های حدود ۸۰ هزار تومانی با نرخ تورم انتظاری همخوانی نسبتا مناسبی پیدا کرده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*