خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۸ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۸ دی ۹۳

شاخص کل بورس  ۴۶ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۶٫۳۱۹واحد رسید . نمادهای فارس با ۱۴۶ واحد و تاپیکو با ۷۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد وغدیر با ۲۸ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۹۲ میلیارد تومان رسید که همراه با ۱۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۶ واحد نزول کرد و به رقم ۷۴۷ واحد رسید . نماد مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۹۴میلیارد تومان رسید .

در بازار امروز نیز گروه پتروشیمی دوباره به نوعی لیدری بازار را برعهده داشت . اما داستان لیدری این گروه متفاوت با دیروز بود. دیروز بازار منفی و متعادل شروع شد و با مرور با افزایش تقاضا در گروه پتروشیمی کم کم سایر نمادها نیز با افزایش تقاضا روبرو شدند. اما امروز عکس اتفاق دیروز رخ داد ، و در حالیکه بازار خوبی را در ایتدای ساعات معاملات شاهد بودیم (بطوریکه شاخص در مقطعی حدود ۲۰۰ واحد افزایش یافته بود ) اما با افزایش عرضه ها در گروه پتروشیمی به خصوص در نمادهای فارس ، شپدیس، تاپیکو و پترول سایر نمادهای بازار نیز همین روند را در پیش گرفته و در برخی نمادها تا صف فروش نیز پیش رفت.

شاید چنین استدلالی از طرف خیلی ها نامربوط و غیر منطقی تلقی شود ولی باید قبول کنیم بازاری که عاملی برای رشد ندارد برای ریزش به هر عاملی متمسک می شود.

دیروز هم اشاره کردیم فعلا در این بازار با توجه به ریسک های موجود دید بلند مدت و سهامداری مفهومی ندارد. اکثر فعالان بازار سرمایه روی به نوسانگیری آورده و به سودهای چند درصدی قانع شده اند. کسانی هم که نمی توانند از بازار نوسان مثبت بگیرند برای جلوگیری از زیان بیشتر اقدام به فروش سهام خود می کنند . که نتیجه چنین حرکاتی می شود همین بازاری که می بینیم ، یک روز پرتقاضا و با صف خرید روز بعد پر عرضه و با صف فروش اگرچه در هر دو حالت معاملات کم حجم دنبال می شود.

این روزها ترس و احتیاط طوری بر بازار سرمایه حاکم شده است که هر خبر خوبی هم که به بازار مخابره می شود به راحتی سوخت میشود و یا حداکثر یک روز بر بازار تاثیر مثبت می گذارد.

در این مدت اخیر خبرهایی نظیر احتمال به تعویق افتادن کیفی سازی پالایشگاهی ها تا پایان سال ۹۴ ، تصویب تاسیس صندوق تثبیت بازار به عنوان بخشی از لایحه خروج از رکود تورمی در مجلس ، تایید مصوبه واگذاری نرخ خوراک پتروشیمی ها به دولت و رای دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف در پرداخت بهره مالکانه توسط دو شرکت بزرگ معدنی، خبرهای خوبی بودند که به بازار رسید اما هیچکدام از این اخبار آنقدر پر قدرت ظاهر نشدند تا بتوانند ریسک هایی که در گزارش دیروز ذکر کردیم را پوشش دهند.

بنابرابن تا به ثبات رسیدن قیمت نفت، حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای و تعیین تکلیف و باز شدن نمادهای پالایشگاهی بازار همچنان به همین روند حرکتی خود ادامه خواهد داد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد نفت ۴۰ دلاری در بودجه  توضیح داد:. درباره قیمت نفت پیش‌بینی قطعی وجود ندارد، چرا که یکی از پیش‌بینی‌ها این است که حتی ممکن است قیمت نفت به کمتر از ۴۰ دلار هم برسد و یکی دیگر از پیش بینی‌هایی که در محافل بین‌المللی هم مطرح بوده این است که قیمت نفت ممکن است به حدود ۷۰ دلار بازگردد، بنابراین ما باید خود را برای آن شرایط آماده کنیم.

طیب‌نیا تاکید کرد: دولت در این زمینه سناریوهای مختلفی راجع به قیمت نفت چه در حالت کاهشی و چه در حالت افزایشی از ۴۰ تا ۷۰ دلار آماده کرده است.

وی اظهار کرد: چون پیش‌بینی قیمت نفت برای آینده مشخص نیست، بنابراین باید در چنین شرایطی خود را برای همه حالت‌های ممکن آماده کنیم.

در خبر دیگری داشتیم طبق اعلام بانک مرکزی، کل بدهی های خارجی کشور (پایان دوره) بر اساس شاخص های عمده اقتصادی سه ماهه دوم امسال ۶ هزار و ۱۱۱ میلیون دلار است. همچنین رشد اقتصادی کشور با نفت ۳٫۷ و بدون نفت نیز ۳ درصد اعلام شد.

مهم ترین اخبار سیاسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع دیپلماتیک به پایگاه اطلاع‌رسانی «المانیتور» اعلام کردند که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و ایرانی تمامی هفته را به صورت فشرده در ژنو تلاش کرده‌اند تا پیش‌نویس یک سند مشترک به منظور تسریع بخشیدن به مذاکرات هسته‌ای را آماده کنند اما بعید است که این سند را در نشست روز ۱۸ ژانویه (۲۸دی ماه) ایران و ۱+۵ (آمریکا‌، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) ارائه شود.

یک دیپلمات حاضر در مذاکرات روز ۱۷ ژانویه به المانیتور درباره این سند که به منظور تسریع فرایند مذاکرات راه‌حل جامع تدوین شده است گفت: «در این دوره از مذاکرات» چنین سندی در نشست ایران و ۱+۵ ارائه نمی‌شود.

این منبع دیپلماتیک اعلام کرد، سندی که ایران و آمریکا برای تدوین آن در ژنو تلاش کرده‌اند «اصول توافق» نام دارد و بر اساس شواهد یکی از عناصر توافق چارچوبی است که ایران و ۱+۵ به دنبال آن هستند که تا پایان ماه مارس آن را تکمیل کنند.

طبق این گزارش، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که در یک هفته گذشته دو مرتبه با یکدیگر دیدار کردند، پیشتر ابراز امیدواری کرده بودند که این دوره از رایزنی‌های ایران و‌ آمریکا به تسریع توافق نهایی کمک کند.

المانتیور در گزارش خود نوشت که علیرغم آنکه هم ظریف و هم وزیر خارجه آمریکا، جدیت، تخصص و شوق طرفین را برای رسیدن به توافق هسته‌ای تحسین می‌کنند اما همچنان دشواری‌هایی وجود دارد؛ حتی در زمینه تدوین سندی از اصول گسترده‌تر مذاکرات هسته‌ای مشکلاتی وجود دارد.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در حالی از روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، ۹ تیر ماه ۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) اعلام شده است.

در بین اختلافات طرفین مذاکره‌کننده ایران و ۱+۵ می‌توان به میزان ظرفیت‌ غنی‌سازی ایران، سرعت لغو تحریم‌های ایران و مدت زمان توافق نهایی اشاره کرد.

“علی واعظ” محقق ارشد گروه بین‌المللی بحران به المانیتور درباره مذاکرات اخیر وزرای خارجه ایران و آمریکا اشاره کرد، مذاکرات اخیر بین تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا «فشرده‌ترین و متمرکز‌ترین مذاکرات از سال ۲۰۱۳ تاکنون به حساب می‌آید. من فکر می‌کنم هدف مذاکره‌کنندگان دو کشور تدوین چارچوبی است که خطوط گسترده یک توافق توافق را تعیین می‌کند و احتمالاً توسط نمایندگان ایران و‌ آمریکا به دیگر اعضای گروه ۱+۵» در نشست ۱۸ ژانویه ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: “میزان پیشرفتی که در زمینه رسیدن به این هدف به دست آورند، آینده این مذاکرات را تعیین می‌کند.”

اواخر روز ۱۶ ژانویه (۲۶ دی ماه)، “هلگا اشمیت” معاون رئیس سیات خارجی اتحادیه اروپا به تیم مذاکره‌کننده ایران و آمریکا پیوست و روز ۱۷ ژانویه (۲۷ دی ماه) دیداری را با مقامات ایرانی و آمریکایی برگزار کرد و مقامات روسیه و ایران نیز عصر روز شنبه (دیروز) دیدارهای دوجانبه‌ای را در ژنو با یکدیگر صورت دادند.

المانیتور گزارش کرد که بعد از نشست روز یکشنبه (امروز) ایران و ۱+۵، احتمالاً نمایندگان چین و ایران قرار است نشست‌های دوجانبه‌ای را برگزار کنند.

طرفین مذاکره طبق توافقات صورت گرفته در تلاش هستند تا پایان ماه مارس به یک توافق چارچوبی برسند و امیدوارند که نشست کنونی ژنو، به تلاش آنها در این زمینه تسریع بخشد.

در حالیکه طرفین ایران و ۱+۵ در حال مذاکره برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای هستند، نمایندگان سنای آمریکا، که از ابتدای سال جدید میلادی رسما کار خود را با اکثریت جمهوری‌خواه آغاز کرده، در حال حاضر دو طرح ضد ایرانی را در نوبت معرفی دارند. طرح اول را “مارک کرک” و “رابرت منندز” در نظر دارند که خواهان تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران است. طرح دوم هم متعلق به “باب کورکر” و “لیندسی گراهام” است که خواهان تصویب هرگونه توافق با ایران، پیش از اجرایی شدن آن، در کنگره است.

با اینحال، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه (۲۶/۱۰) در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر انگلیس در واشنگتن، با بیان این ادعا که تحریم‌ها عامل آمدن ایران به پای میز مذاکره بوده است تصمیم فعلی کنگره برای معرفی طرح‌های تحریمی جدید علیه ایران را اقدامی مخرب و تضعیف‌کننده مذاکرات هسته‌ای جاری توصیف و آن را تهدید به وتو کرد.

.

فلزات اساسی، دلار و سکه

با توجه به تعطیلی بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به دیروز تغییری نداشته است . روز گذشته نیز مس ۵۶۶۰ دلار ، آلومنیوم ۱۷۹۸ دلار ، روی ۲۰۵۶ دلار و سرب ۱۷۶۶ دلار برای هر تن معامله شدند . اما سکه به قیمت یک میلیون و بیست هزار تومان و دلار به قیمت۳۴۶۰  تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات ، اکثر نمادها به صف فروش نیز رسیدند و فقط دونماد خرینگ و خاذین معاملات مثبتی را دنبال کردند .

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو سود هر سهم شرکت را با سرمایه ۱۵۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۷۳۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۱۰ ریالی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست ۸۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۵۹۱ ریال سود محقق کند .

شرکت مهرکام پارس در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۱۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شده به ازای هر سهم ۱۶۱ ریال سود کنار بگذارد و ۷۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . در این گزارش فروش شرکت با افزایش ۳۴ درصدی نسبت به گزارش قبلی شرکت مبلغ ۴۹۸ میلیارد تومان گزارش شده است .

شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۷۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۲ درصدی گزارش شده است شرکت توانسته در ۹ ماهه خود ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۲۰۵ ریال سود کنار بگذارد. فروش شرکت مبلغ ۱۴۷ میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۸ درصدی همراه بوده است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، در ابتدا شاهد معاملات خوب و مثبتی بودیم  و اکثر سهام این گروه مثبت معامله می  شدند. اما به مرور با افزایش عرضه روند معاملات تغییر پیدا کرد.

  پارسان با اقبال خوبی همراه شد و به قیمت ۷۰۰ تومان رسید . تاپیکو نیز در حالیکه با صف خرید همراه بود پس از معامله ۱۵ میلیون سهم با کاهش قیمت مواجه گردید و با قیمت ۲۳۷ تومان به کار خود پایان داد.

صف خرید فارس نیز عرضه شد وتا صفر تابلو نیز کاهش یافت و در نهایت با قیمت ۱۰۶۵ تومان بسته شد.

شرکت صنایع شیمیایی فارس در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۴۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش پیش بینی قبلی یا کاهش ۱ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۳۷ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

 به گزارش «سنا»، غلامرضا سلیمانی امیری، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، درخصوص مصوبه اخیر شورای نگهبان و تاثیر آن بر صنعت پتروشیمی گفت: شورای نگهبان فرمول پیشنهادی مجلس برای تعیین قیمت گاز را تایید کرد که این مصوبه سیگنال مثبتی برای شرکت‌های پتروشیمی، بازار سرمایه و سهامداران است، زیرا این فرمول بلند‌مدت بوده و پایداری را در بازار سرمایه ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با این فرمول قیمت خوراک کمتر از ۱۰ سنت به تصویب برسد، عنوان کرد: این موضوع می‌تواند حرکت مثبتی در بازار سرمایه و بورس به وجود آورده و موجب متوقف شدن روند کاهشی قیمت سهام در بورس و فرابورس شود. سلیمانی از تعدیل مثبت پیش‌بینی سود شرکت‌های پتروشیمی خبر داد و گفت: اجرایی شدن این مصوبه می‌تواند تاثیر مثبتی در وضعیت EPS شرکت‌های پتروشیمی بگذارد زیرا اکنون قیمت خوراک ۱۳ سنت بوده و در صورت کاهش یافتن این نرخ طبیعی است که وضعیت شرکت‌های پتروشیمی بهبود می‌یابد.

مدیر‌عامل سرمایه‌گذاری غدیر اظهار کرد: ‌تصویب این فرمول می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری در این بخش کمک کند زیرا قیمت‌ها مشخص بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند در این خصوص تصمیم‌گیری کنند و ثباتی در بازدهی آینده ایجاد شود.

در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو معامله شد و در گذشتن از محدوده مقاومتی ۶۴۵ تا ۶۵۵ ناموفق بود .فاذر که دیروز معاملات پر حجم و مثبتی را تجربه کرد و در قیمت ۲۸۱ تومان با صف خرید به کار خود پایان داده بود امروز معملات کم حجم و منفی را دنبال کرد و در قیمت ۲۷۷ تومان به کار خود پایان داد . بترانس نیز که مدتی است در محدوده ۸۲۰ تا ۸۷۰ نوسان می کند امروز به حداقل قیمتی رسید و با صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه حمل و نقلی ، در این گروه نیز معاملات منفی و کم رمقی را مشاهده کردیم . حسینا به قیمت ۳۶۹۰۵ ریال رسید . حتوکا ، حپترو،حتاید و توریل به صف فروش نیز رسیدند.

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم طوریکه اکثر نمادها با صف فروش به کار خود پایان دادند اما با توجه به عدم پر کردن حجم مبنا قیمت پایانی آنها کاهش شدیدی نداشت، ذوب که روز گذشته با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۱۷۰ تومان رسیده بود امروز معاملات منفی را تجربه کرد و به قیمت ۱۶۸ تومان رسید .

فملی همچنان به دنبال کاهش قیمت مس مسیر نزولی خود را ادامه میدهد و امروز نیز در قیمت ۱۷۹ تومان با صف فروش ۱۰ میلیونی به کار خود پایان داد.

فولاد نیز امروز قیمت ۲۰۴ تومان را لمس کرد و در نهایت با توجه به حجم پایین معاملات با قیمت ۲۱۱ تومان بسته شد.

شرکت کارخانه های تولیدی نورد آلمینیوم در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۸۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۴۹ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۱۴۸ ریال سود کنار بگذارد و ۵۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت علت این تعدیل منفی را به شرح ذیل توضیح داده است :

۱ -کاهش مبلغ فروش به دلیل کاهش مقدار فروش از ۱۴۸۵۰ تن به ۱۳۲۶۴ تن معادل ۱۵۸۶ تن کاهش می باشد .

۲ -افزایش مبلغ بهای تمام شده به دلیل افزایش نرخ شمش آلومینیوم  خریداری شده از مبلغ هر کیلو ۶۰۰۰۰ ریال به ۸۸۰۰۰ ریال می باشد

۳- کاهش هزینه های مالی عمدتا به دلیل پرداخت اقساط به موقع بانکها می باشد.

شرکت فولاد آلیاژی ایران در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را میلغ ۳۵۸ ریالاعلم نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرت با افزایش ۵ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۵۴ ریال سود کنار بگذارد و ۴۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه بانکی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، در این گروه وپست که دیروز با افزایش تقاضا به قیمت ۱۵۱ تومان رسید و با صف خرید به کار خود پایان داده بود  امروز در قیمت ۱۴۵ تومان با صف فروش به کار خود پایان داد.

وگردش نیز در قیمت ۱۶۳ تومان با صف فروش به کار خود پایان داد.

بانک انصار بر اساس عملکرد ۹ ماهه خود سودهر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۴۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۹۱ ریال سود محقق کند و  ۵۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم بطوریکه شسپا باز هم با کاهش قیمت روبرو شد و به قیمت ۱۰۱۴ تومان رسید . شرانل نیر با ۲٫۵ درصد کاهش به ۱۳۷۷ تومان رسید.

شرکت نفت سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۸۱۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۹۶۸ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

آخرین تحولات مربوط به پالایشگاه ها نشان می دهد مسئولان وزارت نفت یکی از دو سناریوی روی میز را به شرکتها ابلاغ خواهند کرد اما درصورت عدم بازگشایی نماد این گروه تا ۱۵ بهمن باید منتظر ادامه توقف نماد به دلیل لزوم ارایه بودجه۹۴ بود.

سناریوی اول اجرای طرح کیفی سازی محصولات این شرکت ها و تعیین قیمت منصفانه خوراک با فرمول مشخص و روشن است. دومین سناریو تاخیر حداقل یک ساله و حداکثر ۳ تا ۵ چندساله اجرای کیفی سازی است. موضوعی که در گزارش عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به۳۱شهریور ۹۳ هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارسیان هم قید شده است.

در گروه لیزینگی، این گروه نیز که روز گذشته  با اقبال خوبی همراه شده بود امروز معاملات منفی و کم حجمی را دنبال کرد.

شرکت لیزینگ ایران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۲۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دروه ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۱۵ ریال سود محقق کند و ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی، حجم معاملات بسیار پایین و منفی بود و تقریبا تمامی نمادها به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند.

شرکت گروه دارویی سبحان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۲۸۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۹ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۹۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داروسازی امین در گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم ۹۳ شرکت را مبلغ ۴۰۶ ریال اعلام نمود که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش  شده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۲۲ ریال سود کنار بگذارد و ۷۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت لابراتوارهای سینادارودر جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۴۰۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت توانسته در ۹ ماهه خود ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۷۹۶ ریال سود کنار بگذارد .

در گروه سیمانی، همچنان معاملات منفی و کم حجم ادامه دارد . سپاها به قیمت ۱۳۰ تومان و ستران به قیمت ۳۰۱ تومان رسیدند .

شرکت سیمان خوزستان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۰۰۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۸۴۹ ریال سود کنار بگذارد و ۸۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت سیمان داراب در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۱۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۵ درصدی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شده به ازای هر سهم ۳۹۶ ریال سود کنار بگذارد و ۷۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین شرکت اعلام کرده است : کاهش ۹/۰درصدی مبلغ فروش بابت تغییردرترکیب نوع فروش وکاهش مقداری آن (۵۰۰۰۰تن )وهمچنین افزایش فروش کلینکر(۸۵۰۰۰تن )نسبت به پیش بینی قبلی وافزایش  ۲درصدی بهای تمام شده بدلیل افزایش هزینه های تولیدازبابت افزایش میزان تولیدکلینکرمی باشد قابل ذکراست نرخ خرید گاز ۱۱۳۰ریال به ازاءهرمترمکعب ونرخ خرید مازوت ۲۵۰۰ریال به ازاءهرلیترو۳۰۰ریال کرایه ودرمجموع ۲۸۰۰ریال درحالت عادی ودرزمان قطع یا کاهش گازبه نسبت مازوت مصرفی به نرخ ۱۱۳۰ریال می باشدونرخ خرید برق به ازاء هرکیلووات ساعت ۴۸۵ریال بوده وهیچگونه تغییری درنرخ آنها نسبت به گزارش قبلی ایجادنشده است.

عبدالرضا شیخان در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، در رابطه با قطع شدن گاز کلیه کارخانه های سی

مانی و پلمپ مخازن مازوت و جبران هزینه های ثابت مرتبط تولید کلینکر در قبوض آتی گار و یا خریدهای آتی مازوت اظهار داشت: این تصمیم با پیشنهاد انجمن صنفی سیمان و موافقت وزارت نفت و در راستای منافع ملی و جلوگیری از بی کیفیت شدن کلینکر و کمک به صنعت گرفته شده است.

وی در برابر این نکته که تصمیم فوق موجب افت قیمت سهام شرکت های سیمانی شده و برخی سهامداران نگران عدم ایفای تعهدات و تکرار این روال برای سال های آینده شده اند، توضیح داد: اولا” افت قیمت سهام شرکت های سیمانی ناشی از این موضوع نبوده بلکه به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان هست. دوما” این توافق نامه با امضاء وزیر نفت همراه است. سوما” شرکت های سیمانی طی یک ماه هزینه ایی بابت سوخت نمی دهند و در برابر عدم تولید هر تن کلینکر (به ازای هر تن کلینگر ۱۰۰ مترمکعب گاز یا مازوت مصرف می شود)، ۷ دلار به نرخ مبادله ایی در قبوض آتی و یا خریدهای آینده سوخت لحاظ خواهد شد. یعنی شرکت های سیمانی از وزات نفت بستانکار می شوند ولی بابت آن پولی را به طور مستقیم دریافت نمی کنند. چهارما” برای سال آینده برنامه دیگری مدنظر است که مسلما” به نفع صنعت خواهد بود.

در گروه غذایی نیز حجم معاملات پایین و منفی بود ، غپاک تنها نماد مثبت این گروه بود و بقیه نمادهای گروه معاملات منفی را دنبال کردند.

شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۴ ریال زیان شناسایی کرد .

مدتی است آنقدر در گزارش خود در توصیف گرو ههای مختلف گفتیم و نوشتیم معاملات این گروه نیز کم حجم و منفی دنبال شد که خودمان خسته شده ایم ولی ناچارا امروز نیز این جمله را در گزارش خود زیاد بکار بردیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*