خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / همینه که هست!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / همینه که هست!

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۱۰٫۲۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۹۱ واحد کاهش به رقم ۴۸۴۸۸ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۲۳ واحد کاهش عدد ۱۲۹۵۳۷ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۴۸۴ واحد افت به رقم ۶۵۸۳۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “بکام” با ۰٫۸۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبملت” با ۳۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۷ واحد افت به رقم ۷۲۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “میدکو” با ۰٫۵۷ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۵ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۷۵۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۸۲ میلیارد ریال رسید.

امروز هم روند معاملات چنگی به دل نزد و تابلوی بورس بازهم قرمز پوش بود. آنچنان که در صفحه اصلی سامانه TSETMC تنها یکی دو نماد با اندک رشد قیمتی سهام خود همراه شدند.

امروز شاخص بورس هم که طی دو روز گذشته به مدد پتروشیمی ها توانسته بود قدری از ریزش های اخیر خود را جبران کند، تاب نیاورد و دوباره با تأثیرپذیری از کاهش قیمت سهام در نمادهای بانکی و پتروشیمی و نیز تک نماد “خودرو” و “رمپنا” به مدار ۶۵ هزار واحدی بازگشت.

از مهمترین خبرهایی که امروز در میان تالارنشینان دهان به دهان چرخید، می توان به موضوع به تعویق افتادن طرح کیفی سازی پالایشگاه ها برای مدت پنج سال طبق مصوبه هیأت دولت در روز گذشته و نیز صدور مجوز برای بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری غیر دولتی جهت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک توسط بانک مرکزی اشاره کرد تا از این پس این نهادهای مالی نیز بتوانند به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند.

با صدور مصوبه دیروز هیأت دولت مبنی بر به تعویق افتادن طرح کیفی سازی محصولات پالایشی ها، این احتمال قوی تر شده که آخرین مانع بر سر اعلام قیمت خوراک و فرآورده های آنها توسط پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز برداشته شود و با فراهم شدن امکان تهیه صورت های مالی عملکردی و بودجه های برآوردی، نماد شرکت های مذکور بزودی مورد بازگشایی قرار گیرد.

از دیگر اخبار امروز سخنان معاون وزیر نفت بود که تأکید کرد پتروشیمی ها با نرخ خوراک ۱۳ سنت هم سودآور هستند و این نرخ، قیمتی بسیار مناسب برای گاز پتروشیمی ها است.

اما جدا از این موارد کلیات بازار سهام این روزها گویای همه چیز هست، از این رو امیدواریم روزهای آتی شرایط بهتر شود. چراکه تاکنون اخبار متعددی با درجه اهمیت متفاوتی در بورس منتشر شده، اما بازهم نتوانسته ورق را برگردانده و موجب بهبود شرایط شود؛ بطوریکه طی یکسال اخیر همین بوده که هست!

وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز تأکید کرد که مشکل بازار بورس ربطی به مدیریت آن ندارد، بلکه از جمله مسایلی است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

از این رو به نظر می رسد بایستی همچنان منتظر بهبود وضعیت بازار سرمایه و روند معاملات باشیم ولی تا کی ….

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*