خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۲۹ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۲۹ دی ۹۳

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم بطوریکه شسپا باز هم با کاهش قیمت روبرو شد و به قیمت ۹۹۲ تومان رسید . شرانل نیر به ۱۳۷۳ تومان رسید.

شاخص کل بورس  ۴۸۴ واحد کاهش یافت و به رقم ۶۵٫۸۳۵واحد رسید . نمادهای وبملت  با ۳۷ واحد و تاپیکو با ۳۴ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۵میلیارد تومان رسید که ستران ۲  با ۱۴میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۸ واحد نزول کرد و به رقم ۷۲۹ واحد رسید . نماد مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۳۸ میلیارد تومان رسید .

بازار امروز دیگر حرفی برای گفتن باقی نگذاشت . معاملات در اکثر نمادهای بازار منفی آغاز شد و با صف های فروش به پایان رسید. جالب اینجاست در برخی از سهم های بازار که دیروز صف خرید وجود داشت امروز نظاره گر صف فروش بودیم .

هر چند در نیم ساعت پایانی ساعات معاملاتی سعی شد تا حمایت هایی از نمادهای بزرگ و شاخص ساز صورت گیرد تا شاید فردایی بهتر را برای شاخص رقم بزنند اما باید باید قبول کنیم این حمایت ها دیگر دردی از این بازار دوا نمی کند. حکایت بازار سرمایه شده حکایت بیماری که هر روز حالش وخیم تر می شود ولی پزشکان این بیمار به جای اینکه به دنبال درمان بیماری باشند (هرچندزمانبر باشد) فقط به فکر تزریق مسکن و آرام کردن چند ساعته بیمار هستند.

همانطور که روزهای پیش نیز اشاره شد کاهش قیمت نفت ، فلزات،محصولات پترو پالایشی ، و…. آنچنان موجب ترس و احتیاط در بازار شده است که دیگر خبرهای مثبت بازار نیز به راحتی سوخت می شوند. ارزش معاملات امروز در بورس و فرا بورس گواهی بر ترس و ناامیدی موجود در بازار سرمایه است . ارزش امروز معاملات بورس بدون در نظر گرفتن معامله در نماد ستران ۲ (بازار خرده فروشی) حدود ۶۱ میلیارد تومان بود و در فرابورس نیز ارزش معاملات بدون در نظر گرفتن سایر ابزارهای مالی در حدود ۳۰ میلیارد تومان بود که شاید کمتر کسی چنین ارزش معاملاتی را در سالهای اخیر به یاد داشته باشد .

بنا براین بهتر است دولت و مسولین امر به فکر پیکره بیمار اقتصاد متکی به نفت کشور باشند. کار اقتصاد ما از درمان سرپایی و مصرف دارو گذشته است. این اقتصاد نیاز به جراحی دارد. گوشه گوشه بدن این بیمار پر شده از غدد سرطانی که هر روز رشد می کنند و ریشه می دوانند بر پیکره این بیمار نگون بخت ، اقتصادی که علاوه بر دردهای خویش باید تاوان سیاست را هم بدهد.

اگر بخواهیم از اقتصاد بگوییم حرف برای گفتن زیاد است پس بهتر است برویم سراغ گزارش امروز بازار سرمایه ، گزارشی که مدت هاست تکراری و مشابه روزهای قبل است. هیچ چیز خاصی برای نوشتن وجود ندارد جز اینکه هر روز بگوییم بازار خوب شروع شد ولی بد تمام شد ، یا بد شروع شدو بدتر تمام شد ، هرزگاهی هم به لطف چند نماد شاخص ساز می گوییم شاخص مثبت بود.

هنوز هم معتقدیم ریسک های فراوانی بر سر این بازاز سنگینی می کنند و تا این ریسک ها و ابهامات برطرف نشود وضعیت بازار همین است. البته واقعا در برخی موارد نمیتوان دولت یا نهادی را مسئول دانست بالاخره شاخص های اقتصاد جهانی هم این روزها حال و روز خوبی ندارند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه با بیان اینکه دولت تمایلی به تغییر نرخ ۷۲ دلاری نفت در بودجه ۹۴ ندارد گفت: درآمدهای بودجه از محل درآمدهای مالیاتی، نفت و واگذاری دارایی های مالی در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمدباقر نوبخت با حضور در گفت وگوی ویژه خبری دیشب شبکه دوم سیما درباره لایحه بودجه۹۴ توضیحاتی داد.

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده بر مبنای مصارف و منابع و در چارچوب اهداف برنامه پنجم و سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم شده، گفت: درآمدهای بودجه از محل درآمدهای مالیاتی، نفت و واگذاری دارایی های مالی در نظر گرفته شده است. ضرایب و نرخ های مالیاتی در سال آینده بالا نمی رود بلکه با سازوکارهای تعیین شده، منابع جدید مالیاتی با شناخت از پایه مالیاتی خواهیم داشت.

به گفته وی درآمدهای نفتی بودجه سال بعد ۷۱ هزار میلیارد تومان بوده و ترکیب منابع بودجه از نفت جدا شده است. بنابراین کمترین میزان نفت در بودجه مربوط به سال آینده است.

این مقام مسئول در ارتباط با انتقادهای مطرح به لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر اینکه این سیاست ها منطبق با اقتصاد مقاومتی نیست، تصریح کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی چه می گوید؟ یکی از اهداف این سیاست ها رشد اقتصادی است. ما حداقل برای سال آینده سه درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت. سرمایه گذاری نیز از دیگر اهداف اقتصاد مقاومتی است که در بودجه سال بعد سهم سرمایه گذاری ها نیز افزایش یافته است.

نوبخت با تاکید براینکه بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان به صندوق شکوفایی و نوآوری در راستای اقتصاد مقاومتی تعلق گرفته،گفت: کاهش وابستگی به نفت نیز از دیگر بندهایی است که با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد. کمتر از یک سوم بودجه مربوط به نفت است.

وی در بخش دیگری در ارتباط با نرخ پیشنهادی نفت در بودجه ۹۴ گفت: برای سال جاری برای هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار پیش بینی شد، زمان ارائه به مجلس نفت ۱۰۸ دلار بود، در زمان تقدیم بودجه به مجلس با توجه به افت قیمت نفت ۷۲ دلار را به مجلس دادیم. البته احساس می کردیم در آینده از این هم کمتر شود . به همین جهت بودجه را منعطف تنظیم کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه هیچ کس نمی تواند با قطعیت بگوید سال بعد قیمت نفت از ۷۲ دلار کمتر باشد، تصریح کرد: عده ای معتقدند نفت در سال بعد بالای ۸۰ دلار خواهد بود ضمن آنکه هیچ کس نمی تواند به قطع یقین بگوید ۷۲ دلار هم نمی شود. به همان اندازه که وصولی خواهیم داشت استفاده می کنیم . از همین رو کسری نخواهیم داشت. البته کمبود منابع احتمالا خواهیم داشت.

به گفته نوبخت ۳۱  هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت بخاطر کاهش قیمت نفت تحقق پیدا نکرد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه داریم بنشینیم فکر کنیم و کشور را بچرخانیم، افزود: همانطور که با ۳۱ هزار میلیارد تومان عدم تحقق درآمدها کشور را امسال کنترل کردیم برای سال بعد هم می توان مدیریت داشته باشیم.امسال بدون کسری بودجه، البته نه به معنای عدم تحقق همه منابع، توانستیم مدیریت کنیم. در کشور به این بزرگی که ۲۲۴ هزار میلیارد تومان درآمد دیدیم، اگر مثلا ۲۴ هزار میلیارد تومان هم محقق نشود خیلی تفاوت نمیکند.

وی ادامه داد: ممکن است در پاره ای جزئیات نمایندگان حرفهایی داشته باشند اما اعلام میکنم با ۷۲ دلار می توانیم کشور را اداره کنیم که اگر کمتر باشد از مکانیزم تخصیص استفاده می کنیم. یعنی بودجه منعطف بسته ایم.با کاهش هر یک دلار از قیمت نفت ۱۰۰۰ میلیارد تومان درآمدمان کم می شود. اگر دولت بودجه صدا و سیما و بقیه را کم کند موردانتقاد واقع می شود اما اگر ما این را با مکانیزم تخصیص به تدریج عمل کنیم مشکلی نمی آید.

مهم ترین اخبار سیاسی

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح امروز – دوشنبه – در روز هوای پاک با مترو به وزارت خارجه رفت و در جمع خبرنگاران گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به نتیجه برسند هر چه سریعتر بازی خطرناک فشار بر ایران را خاتمه دهند.

ظریف اظهار داشت: در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس و همچنین کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کنم و به احتمال زیاد در این اجلاس‌ها با همتایان خود در ۱+۵ و احتمالا با جان کری دیدار خواهم کرد.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: در صورتی که طرف مقابل اراده و حسن نیت داشته باشد، معتقدیم که یک هفته برای رسیدن به توافق کافیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در ژنو عنوان کرد: مذاکرات بسیار پیچیده شده و وارد جزییات شده‌ایم. مواضع همه درباره کلیات مشخص است. مدت‌هاست که وارد جزییات شده‌ایم.

ظریف ادامه داد: همانطور که بارها گفته‌ام اصل غنی‌سازی، اصل ضرورت برداشتن تحریم‌ها و اصل حفظ برنامه هسته‌ای ایران، همه اینها مورد قبول واقع شده و چند ماهی که مذاکره می‌کنیم درباره جزییات است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در مذاکرات بین‌المللی و هر مذاکره‌ای گرفتاری همیشه در جزییات است، خاطرنشان کرد: الان به این دلیل دوستان ما هر دفعه شاید ده‌ها ساعت مذاکره می‌کنند. به این دلیل این دور من هفت هشت ساعت با آقای کری مذاکرات بسیار صریح بعضی وقت‌ها تند و جدی داشتیم. به جزییات رسیده‌ایم، در جزییات ممکن است مثلا در مورد چیدمان سانتریفیوژها یا بحث‌های مشابه این، علاوه بر طول دوران مذاکرات ما هر طرف دانشمندان و متخصصان آن ساعت‌ها یا روزها مجبور باشند با استفاده از پیشرفته‌ترین برنامه‌های کامپیوتری و مدل سازی انتخاب‌های مختلف را بررسی کنند. این نشانه افتخار ملی ما نیز هست که درباره اقداماتی که دانشمندان جوان ما انجام می‌دهند، بهترین دانشمندان غربی ساعت‌ها مذاکره و مطالعه می‌کنند تا جزییات آن را مشخص کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که جزییات مرحله بسیار جدی است، گفت: بارها تأکید کرده‌ایم که باید طرف مقابل بپذیرد که اگر بخواهد با ایران به یک راه‌حل مذاکراتی برسد باید از سیاست فشار دست بردارد. نمی‌تواند هم با ایران مذاکره کند و هم به ایران فشار وارد کند.

وزیر خارجه ادامه داد: این موضوع کاملا روشن شده و الان فقط درباره سازوکارها بحث می‌‌کنیم. امیدواریم با بحث جدی بتوانیم در فاصله‌ای که وقت داریم به نتیجه برسیم. البته کار دشواری است. ممکن است به نتیجه رسیدن دشوار باشد، اما ما با اطمینان و اعتماد به نفس و با امید به خدا جلو می‌رویم.

خبرنگار فارس در خصوص اخبار مطرح شده مبنی بر ملاقات ظریف با همتای آمریکایی در هفته‌های آینده نیز سؤال کرد که وزیر خارجه در این باره گفت: آخر هفته جاری هم من هم آقای کری و هم تعداد دیگری از وزرای خارجه ۱+۵ برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس خواهیم بود. هنوز برنامه‌ریزی قطعی صورت نگرفته اما زمان حضور ما در داووس فرصتی هست که بتوانیم مذاکره کوتاه -نه مذاکره هشت ساعته- داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در دوران مجمع جهانی اقتصاد همه گرفتار جلسات متعدد، سخنرانی، میزگرد و … هستند، عنوان کرد: بنده هم حداقل در سه میزگرد شرکت می‌کنم و البته حضور ما در آنجا خیلی طولانی نیست و همزمانی حضور من با آقای کری مدت کوتاهی است. لذا احتمال اینکه با آقای کری یا با سایر اعضای ۱+۵ ملاقات کنم وجود دارد.

ظریف با اشاره به کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: بعد از اجلاس داووس، کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار می‌شود که براساس شنیده‌های من همه وزرای خارجه ۱+۵ در مونیخ هستند و احتمال یک دور دیگر مذاکرات ایران و ۱+۵ در مونیخ است.

وی عنوان کرد: در سفرم به بروکسل با خانم موگرینی قرار گذاشتم که یک دور دیگر مذاکره در داووس داشته باشم با دیگران نیز احتمال دارد گفت‌وگو داشته باشم.

وزیر خارجه در عین حال یادآور شد: الزاما محور همه مذاکرات هسته‌ای نخواهد بود. در داووس در یک جلسه ویژه سوریه شرکت خواهم کرد و درباره وضعیت ژئوپولتیک جهانی من و خانم موگرینی صحبت خواهیم کرد. لذا زمینه‌های حضور و مذاکره و گفت‌وگو در اجلاس داووس زیاد است.

وی اعلام کرد که رئیس جمهور در اجلاس سال جاری داووس حضور نخواهد یافت و به احتمال زیاد علاوه بر او (ظریف) نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا در مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا سندی به دست آمده؟ عنوان کرد: ما با ۱+۵ مذاکره می‌کنیم. گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در کنار مذاکرات است. همانطور که ما گفت‌وگوهای خیلی خوبی با روس‌ها داشتیم، در سفرهای من به اروپا (فرانسه و آلمان) بحث‌های خیلی خوبی داشتیم. تقریبا همان بحث‌هایی که با آمریکایی‌ها داریم با اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بلندی‌های جولان در سوریه با بیان اینکه حیات این رژیم در ایجاد بحران، تنش و ارتحاب بوده، گفت: این رژیم همواره بر این اساس عمل کرده و همواره از هر چه که منطقه را به سوی آرامش ببرد، نگران شده، کما اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران بیشترین عامل نگرانی رژیم صهیونیستی بوده و نتانیاهو مدت‌هاست که به در و دیوار می‌زند تا از موفقیت این مذاکرات جلوگیری کند.

ظریف حرکت‌های این رژیم را اقدام جدیدی ندانست و افزود: ما هر حرکت و تجاوزی را به شدت محکوم می‌کنیم و این اقدام رژیم صهیونیستی هم به شدت محکوم است. اما از سابقه تاریخی که در منطقه ما هست جز این انتظاری از رژیم صهیونیستی نمی‌رود.

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی نسبت به دیروز تغییری نداشته است . روز گذشته نیز مس ۵۶۶۰ دلار ، آلومنیوم ۱۷۹۸ دلار ، روی ۲۰۵۶ دلار و سرب ۱۷۶۶ دلار برای هر تن معامله شدند . اما سکه به قیمت یک میلیون و سی و سه هزار تومان و دلار به قیمت۳۵۰۰ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات ، اکثر نمادها به صف فروش نیز رسیدند و فقط سه نماد خرینگ ،خاذین و خوسازمعاملات مثبتی را دنبال کردند .

شرکت الکتریک خودرو شرق در جدیدترین گزارش منتهی  به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۱۱ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است فروش شرکت با افزایش ۳ درصدی نسبت به سال مالی قبل مبلغ ۲۰۶ میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ ۹ میلیاردتومان در این گزارش پیش بینی شده است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، که دو روز اول هفته را مثبت و پر تقاضا پشت سر گذاشته بودن امروز معاملات کم حجم و منفی دنبال شد.

   تاپیکو که دیروز در قیمت ۲۳۸ تومان با صف خریدچند میلیونی روبرو شده بود امروز در قیمت ۲۲۷ تومان صف فروش را تجربه کرد. فارس نیز در محدوده صفر تابلو معامله شد و در نهایت با قیمت ۱۰۶۴ تومان بسته شد.

شرکت نیروکلر در گزارش ۳ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ شرکت را مبلغ ۵۶۰ ریال اعلام نوده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۱۲۹ ریال سود محقق کند و ۲۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بیژن زنگنه امروز در جمع خبرنگاران گفت :سعی داریم کمبود خوراک گاز را تا پایان سال جاری جبران کنیم.تا سال آینده کمبود خوراک اتان نیز جبران خواهد شد که این خبر خوبی برای مجتمع‌های پتروشیمی است.در آینده هم امیداریم شرایط صنعت پتروشیمی روبه بهبود برود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون به دنبال فاینانس‌های خارجی هستیم تا جهش دوم سرمایه‌گذاری را به وجود آوریم، ادامه داد:ما به دنبال سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در کنار هم هستیم تا سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید به ۷۰ میلیارد دلار برسد. همانطور که قول داده بودیم تولید گاز تا پایان سال به ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد افزایش تولید بیش از ۱۰۰ میلیون خواهد بود.

وی با اشاره به قیمت نفت گفت:به دنبال همکاری‌های مشترک با اعضای اوپک هستیم تا قیمت نفت بهبود یابد. با این حال اگر قیمت نفت تا ۲۵ دلار هم کاهش پیدا کند، مشکلی صنعت نفت را تهدید نمی‌کند. قیمت نفت در بودجه ۷۲ دلار تعیین شده و براساس اخباری که شنیده‌ام در کمیسیون تلفیق مجلس این رقم به تصویب رسیده است.

زنگنه با اشاره به اینکه قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند، گفت: هیچ سناریویی از سوی دولت به منظور افزایش قیمت بنزین ارائه نشده است.

در گروه تجهیزاتی، مپنا که دیروز اشاره کردیم در گذشتن از محدوده مقاومتی ۶۴۵ تا ۶۵۵ ناموفق بود امروز تا کف قیمتی پایین آمده و به صف فروش نیز رسید و در نهایت در قیمت ۶۴۷ تومان بسته شد . فاذر نیز امروز در قیمت ۲۶۶ تومان با صف فروش مواجه شد و در پایان در قیمت ۲۶۷ تومان بسته شد . بترانس نیز که مدتی است در محدوده ۸۲۰ تا ۸۷۰ نوسان می کند امروز به حداقل قیمتی رسید و با صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه حمل و نقلی ، در این گروه نیز معاملات منفی و کم رمقی را مشاهده کردیم . حسینا به قیمت ۳۵۳۱۶ ریال رسید . حتوکا ، حپترو،حتاید و توریل به صف فروش نیز رسیدند.

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم طوریکه اکثر نمادها با صف فروش به کار خود پایان دادند اما با توجه به عدم پر کردن حجم مبنا قیمت پایانی آنها کاهش شدیدی نداشت، ذوب امروز معاملات منفی را تجربه کرد و به قیمت ۱۶۳ تومان رسید .

فملی همچنان به دنبال کاهش قیمت مس مسیر نزولی خود را ادامه میدهد و امروز نیز در قیمت ۱۷۸ تومان با صف فروش ۱۵ میلیونی به کار خود پایان داد. فولاد نیز معامله در حداقل قیمت مجاز امروز را تجربه میکرد.

فنوال که با ۴۹ درصد تعدیل منفی به بازار برگشته بود با ۸ درصد افزایش در قیمت  ۴۲۲ تومان با صف خرید به کار خود پایان داد.

در گروه بانکی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، در این گروه وپست  در قیمت ۱۴۴ تومان به  کار خود پایان داد. وگردش نیز در قیمت ۱۵۵تومان با صف فروش روبرو گردید. وبملت به ۱۹۴ تومان ، وتجارت به ۸۱ و وبصادر به قیمت ۷۱ تومان رسیدند.

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری می توانند در ۸۵ صندوق های سرمایه گذاری مشترک فعال در بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،درحالی صندوق های سرمایه گذاری مشترک از سال ۸۴ در بازار سرمایه ایران راه اندازی و تا کنون ۸۵ صندوق در چند نوع مختلف فعال هستند که طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری می توانند در این محصول بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری کنند.

براساس این گزارش، در متن این بخشنامه آمده است:یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی هر کشور تجهیز بهینه منابع با استفاده از پس اندازهای یکایک آحاد آن کشور است. در همین راستا، صندوق های سرمایه گذاری مشترک به عنوان یکی از نهادهای نوظهور در بازارهای مالی می توانند سهم عمده ای در جمع آوری پس اندازهای اشخاص به ویژه وجود خرد و به تبع آن تأمین منابع مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی داشته و مآلاً، نقش شگرفی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها ایفا کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، نهادهای مالی تخصصی هستند که با هدف جمع آوری سرمایه های خرد در سطح جامعه و هدایت آن ها به سوی فعالیت های مولد اقتصادی تأسیس می شوند. این صندوق ها علاوه بر کارکرد اصلی خود که بدان اشاره شد ، منشأ اثر فراوان در زمینه هایی چون مهار تورم، تعمیق و گسترش بازار سرمایه ، رفع کمبودهای نقدینگی شرکت های سرمایه گذاری، جذب سرمایه های خارجی و نیز تسهیل فرآیند خصوصی سازی و عمومی کردن اقتصاد کشورها نیز هستند.

در کشور عزیزمان نیز چندی است صندوق های سرمایه گذاری مشترک پا به عرصه وجود گذاشته اند و البته طی همین کوتاه، به دلیل ویژگی ها و مزایای منحصر بفردی که داشته اند، مورد اقبال عمومی نیز واقع شده اند.

در این مدت، با عنایت به مفاد ” دستورالعمل سرمایه گذاری موسسات اعتباری” مصوب جلسه مورخ ۱۸ فروردین ۸۶ شورای محترم پول و اعتبار و با نظر داشت به قالب حقوقی صندوق های سرمایه گذاری مشترک همواره سوالات و ابهاماتی در خصوص امکان خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های مزبور و سرمایه گذاری در آن ها از سوی شبکه بانکی کشور مطرح بوده است.

لذا این بانک به منظور تبیین و تصریح موضوع و هم چنین کمک به تحقق اهداف تأسیس صندوق های یاد شده به نحو کارا و مؤثرتر، فراهم شدن امکان مناسب تر بند “ج” سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم ساختن بستری مناسب برای سرمایه گذاری بهینه و از طرفی با عنایت به این که بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند با حمایت از صندوق های مذکور تأثیر بسزایی در جلوگیری از نوسانات شدید و غیرمتعارف شاخص کل سهام و نتیجتًا حفظ تعادل و ارزش دارایی های سرمایه گذاران این صندوق ها که همانا آحاد مردم هستند، داشته باشند ، به موجب این بخشنامه اعلام می دارد بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند با رعایت حدود مقرر در دستورالعمل مذکور، نسبت به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ایضا سرمایه گذاری در آن ها اقدام کنند. ضمنا متذکر می شود از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، مفاد بخشنامه شماره ۱۲۰۱۷۵/۹۰ مورخ ۲۳ مرداد ۹۰ این بانک کان لم یکن تلقی می شود.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم بطوریکه شسپا باز هم با کاهش قیمت روبرو شد و به قیمت ۹۹۲ تومان رسید . شرانل نیر به ۱۳۷۳ تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بعد از هفته ها رایزنی و پیگیری مسئولان بازار سرمایه ، بالاخره موضوع کیفی سازی پالایشگاه ها و اجرا و یا تاخیر این تصمیم روشن شد و رئیس سازمان بورس از مهلت ۵ ساله به پالایشگاه ها خبر داد تا شاید چراغ این گروه بعد از ماه ها در بازار سهام روشن شود.

به این ترتیب محمد فطانت رئیس سازمان بورس از جلسه دیروز هیئت دولت و مصوبه کمیته ثبات بازار سرمایه در موردپالایشگاه ها و تعیین دوره ۵ ساله جهت ارتقاء کیفیت فرآورده های اصلی و سوخت هوایی خبر داد و به سنا گفت: با تصویب هیأت دولت، درصورتیکه شرکت های پالایشی حداکثر در یک دوره ۵ ساله (تا پایان ۱۳۹۸) شاخصه‌های اصلی کیفیت پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی را براساس استانداردهای وزارت نفت، ارتقاء و هر ساله با تصویب مجمع عمومی خود، حداقل به میزان ۳۰ درصد از سود سالانه را به حساب اندوختۀ سرمایه‌ای جهت اجرای پروژه کیفی‌سازی منظور کنند، وزارت نفت مکلف است مبنای محاسبه قیمت ۵ فرآورده‌ اصلی و سوخت هوایی را مطابق سال ۱۳۹۳ بدون اعمال کیفی سازی تعیین کند.

وی با تشکر ازویژه معاون اول رئیس جمهور و وزرای اقتصاد و نفت افزود: این پیشنهاد که در کمیته ثبات بازار سرمایه جمع بندی شده بود، روز گذشته و قبل از جلسه هیأت دولت در نشست مشترک معاون اول رئیس جمهور با وزیر اقتصاد، وزیر نفت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و رئیس سازمان بورس، تأئید و برای تصویب نهایی به هیأت دولت ارسال شد که خوشبختانه در جلسه عصر روز گذشته هیأت دولت به تصویب رسید.

براساس این گزارش، با این اوصاف از بین دو سناریو اجرای عادلانه کیفی سازی یا تاخیر ۳ تا ۵ ساله آن ، سناریوی دوم به صورت مشروط عملی خواهد شد تا شاید نماد پالایشگاه های بورسی و فرابورسی طی روزهای آینده بازگشایی شود. موضوعی که در گزارش عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به۳۱شهریور ۹۳ هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارسیان هم قید شده است.

نماد پالایشگاه اصفهان از اسفند ۹۲ ، پالایشگاه تهران ازفروردین سال جاری و پالایشگاه های بندرعباس ،لاوان، تبریز و شیراز هم از مرداد ماه تاکنون بسته است.

در گروه لیزینگی، این گروه نیز که روز گذشته با اقبال خوبی همراه شده بود امروز معاملات منفی و کم حجمی را دنبال کرد.

در گروه دارویی، حجم معاملات بسیار پایین و منفی بود و تقریبا تمامی نمادها به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند.

شرکت داروسازی زاگرس فارمد پارس (داملران رازک) در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۹۰ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست ۶۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۸۵۷ ریال کنار بگذارد .

شرکت تولید مواد اولیه داروپخش در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۱۰۸ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل منفی ۱۷ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۷۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۲۲۵۹ ریال کنار بگذارد. شرکت علت این تعدیل منفی را به شرح ذیل عنوان نموده است :

۱-واردات  بی رویه کالاهای مواد اولیه و ساخته شده خارجی که باعث دپوی محصولات  شرکتهای دارویی داخلی گردیده که  متعاقب آن کاهش خرید از این شرکت را در برداشته است

 ۲-حضور رقبای جدید درتولیدی مواد اولیه دارویی در بازار داخلی

 ۳-جایگزینی  در مصرف بعضی از دارو تولیدی شرکت ناشی از تغییر در پروتکل درمانی استفاده از دارویی کافئین دار بجای کدئین

 ۴-عدم برنده شدن در مناقصه دولت هند ۵-عدم  خرید مواد اولیه پیش بینی شده از طرف شرکتهای دارویی

در گروه سیمانی، همچنان معاملات منفی و کم حجم ادامه دارد و اکثر نمادها با صف فروش مواجه هستند. سپاها به قیمت ۱۲۴ تومان و ستران به قیمت ۳۰۰ تومان رسیدند .

شرکت سیمان کرمان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۳۳۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۰ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۱۲۲ ریال سود کنار بگذارد و ۹۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . ضمنا شرکت اطلاعاتی را به شرح ذیل اعلام نموده است :

۱ – علت کاهش فروش نسبت به پیش بینی قبلی عمدتامربوط به کاهش مقدار تحویل کلینکر از   ۱۹۷۹۷۱ تن به۱۲۶۳۶۲ تن و همچنین تغییر در ترکیب فروش می باشد .

۲ – علت کاهش هزینه های اداری و عمومی نسبت به پیش بینی تعدیلی عمدتا مربوط به کاهش هزینه ها با توجه به عملکرد واقعی نه ماهه  می باشد .

۳ – علت کاهش هزینه های مالی نسبت به پیش بینی قبلی مربوط به تسویه یکی از وامهای اخذ شده در آبان ماه می باشد .

۴- علت افزایش خالص در آمدهای غیر عملیاتی نسبت به پیش بینی قبلی عمدتا مربوط به در نظر گرفتن سود سپرده بانکی با توجه به نقدینگی شرکت در سال۹۳ می باشد .

عبدالرضا شیخان در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، در رابطه با قطع شدن گاز کلیه کارخانه های سیمانی و پلمپ مخازن مازوت و جبران هزینه های ثابت مرتبط تولید کلینکر در قبوض آتی گار و یا خریدهای آتی مازوت اظهار داشت: این تصمیم با پیشنهاد انجمن صنفی سیمان و موافقت وزارت نفت و در راستای منافع ملی و جلوگیری از بی کیفیت شدن کلینکر و کمک به صنعت گرفته شده است.

وی در برابر این نکته که تصمیم فوق موجب افت قیمت سهام شرکت های سیمانی شده و برخی سهامداران نگران عدم ایفای تعهدات و تکرار این روال برای سال های آینده شده اند، توضیح داد: اولا افت قیمت سهام شرکت های سیمانی ناشی از این موضوع نبوده بلکه به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان هست. دوما این توافق نامه با امضاء وزیر نفت همراه است. سوما شرکت های سیمانی طی یک ماه هزینه ایی بابت سوخت نمی دهند و در برابر عدم تولید هر تن کلینکر (به ازای هر تن کلینگر ۱۰۰ مترمکعب گاز یا مازوت مصرف می شود)، ۷ دلار به نرخ مبادله ایی در قبوض آتی و یا خریدهای آینده سوخت لحاظ خواهد شد. یعنی شرکت های سیمانی از وزات نفت بستانکار می شوند ولی بابت آن پولی را به طور مستقیم دریافت نمی کنند. چهارما برای سال آینده برنامه دیگری مدنظر است که مسلما” به نفع صنعت خواهد بود.

در گروه غذایی نیز حجم معاملات پایین و منفی بود ، غمینو تنها نماد مثبت این گروه بود و بقیه نمادهای گروه معاملات منفی را دنبال کردند.

گروه انبوه سازی ، املاک و مستغلات امروز معاملات به بهتری را نسبت به بقیه گرو ه ها را پشت سر گذاشت . ثباغ و آ س پ  در این گروه با صف خرید به کار خود پایان دادند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*