خانه / بورس و سهام / “سیمان فارس” پربازده ترین سهم امسال و کم بازده ترین سهم پارسال

“سیمان فارس” پربازده ترین سهم امسال و کم بازده ترین سهم پارسال

صنعت سیمان و گچ از جمله صنایعی است که طی سال گذشته در پی انتشار گزارش های عملکرد میاندوره ای و دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت و سهام شرکت های فعال در گروه با رشد قیمتی مناسبی مواجه گردید.

این در حالی است که این مجموعه ها امسال برخلاف سال گذشته و علیرغم دریافت مجوز افزایش قیمت فروش محصولات نتوانستند عملکرد مناسبی را از خود به نمایش بگذارند و در پی آن سهامداران نیز تحت تأثیر این امر و حاکمیت روند منفی بر کلیت بازار سرمایه چندان در کانون توجه سهامداران قرار نگرفتند. علاوه بر این، طی روزهای اخیر به دلیل مازاد تولید سیمان در کشور دستور توقف یک ماهه تولید کلینکر از سوی انجمن گروه سیمان به شرکت های فعال نیز ابلاغ شده است.

براساس گزارش بورس نیوز، صنعت سیمان دارای ۳۴ مجموعه فعال بورسی است و بطور میانگین از ابتدای امسال تا ۲۹ دی ماه جاری بازدهی منفی ۹٫۵۷ درصدی را محقق ساخته و طی این مدت نیز بازدهی مثبت بیش از یک درصدی دستاورد بورس برای سهامدارانش بوده است.

این در حالی است که مجموعه های فعال در گروه سیمان طی دوره مشابه سال گذشته با رشد قیمتی حدود ۱۹۵ درصدی همراه بوده و بورس نیز بازدهی مثبت بیش از ۱۸۴ درصدی را محقق کرده است.

تحلیل بورس بهترین سهام اخبار بورس

بر اساس اطلاعات موجود، از میان ۳۴ مجموعه فعال در این گروه، افت قیمتی سهام ۲۶ نماد موجب شناسایی زیان توسط سهامداران آنها شد و هفت مجموعه سیمانی نیز بازدهی مثبت محقق ساختند.

همچنین شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان که طی ماه های اخیر پا به فرابورس گذاشته، تنها شرکتی است که معاملات آن طی مدت مشابه امسال بدون تحقق بازدهی مثبت یا منفی پایان پذیرفته است.

به گونه ای که شرکت سیمان فارس بازدهی مثبت بیش از ۱۵۳ درصدی را به سهامدارانش اعطا کرد. حال آنکه “سفار” تنها مجموعه ای است که طی دوره مشابه سال گذشته بازدهی منفی محقق کرده است.

بعد از آن نیز شرکت های سیمان آرتا اردبیل و سیمان فارس نو رتبه های دوم و سوم پربازده ترین سهام را به خود اختصاص می دهند.

تحلیل بورس بهترین سهام اخبار بورس

بعد از مجموعه های مذکور، نمادهایی همچون “ساروم”، “سکرما”، “کایگچ” و “سبهان” بازدهی مثبت کمتر از پنج درصدی محقق ساختند.

این در حالی است که شرکت سیمان شرق طی ابتدای امسال تا ۲۹ دی ماه جاری با افت قیمتی حدود ۵۲ درصدی مواجه گردید و بدین ترتیب به عنوان کم بازده ترین سهم این گروه شناخته شد. بعد از آن شرکت های سیمان کردستان و نیز سیمان فارس و خوزستان در ردیف های بعدی قرار گرفتند.

تحلیل بورس بهترین سهام اخبار بورس

علاوه بر این، سیمان سپاهان، سیمان تهران و نیز سیمان فارس و خوزستان عنوان نقدشونده ترین سهام را طی دوره مشابه امسال به خود اختصاص دادند.

تحلیل بورس بهترین سهام اخبار بورس

در پایان این گزارش می افزاید، حجم و ارزش معاملات گروه سیمان نیز از ابتدای امسال تا ۲۹ دی ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش همراه بوده است.

تحلیل بورس بهترین سهام اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*