خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۳۰ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۳۰ دی ۹۳

شاخص کل بورس  ۲۷۰ واحد کاهش یافت و به رقم ۶۵٫۵۴۶واحد رسید . نمادهای وتجارت  با ۲۷ واحد و وبملت با ۲۲ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۸ میلیارد تومان رسید .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۵ واحد نزول کرد و به رقم ۷۲۳ واحد رسید . نماد پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۵۸ میلیارد تومان رسید .

حجم معاملات امروز بورس و فرابورس خود بیان کننده وضعیت اسف باری است که گریبان بازار سرمایه را گرفته است. ارزش معاملات امروز بورس (بدون در نظر گرفتن اوراق مشارکت و اوراق سپرده)حدود ۴۸میلیارد تومان و فرابورس نیز (بدون در نظر گرفتن سایر ابزارهای مالی) حدود ۵۱ میلیارد تومان بود.

امروز بازار به شدت کم رمق و کم حجم دنبال شد و در اکثر نمادهای بازار نظاره گر صف های فروش بودیم. هیچ کس نمی داند چه بلایی قرار است سر بازار سرمایه بیاید و این ریزش تا کجا ادامه خواهد یافت ولی مشخصا تا زمانی که ابهامات موجود در اقتصاد و بازار سرمایه از بین نرود نمی توان انتظار رشد داشته باشیم. پس کماکان با این نوع معاملات روبرو خواهیم بود و در این شرایط کنگره آمریکا و تهدیدهایش به وضع تحریم های جدید شده داستانی نو برای بازار سرمایه تا بهانه ای برای ریزش داشته باشد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

خبرگزاری رویترز با پوشش کامل ا سخنان به نقل از وزیر نفت ایران نوشت که صنعت نفت ایران می‌تواند سقوط قیمت نفت به ۲۵ دلار در هر بشکه را تحمل کند .
وی افزود: ایران هیچ نشانه ای از تغییر در سیاست سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای حمایت از قیمتهای نفت نمی‌بیند .
رویترز نوشت: این سخنان نشانه این است که به رغم لابی ایران و ونزوئلا برای افزایش قیمت نفت شانس کمی وجود دارد که اوپک در یک اقدام جمعی برای افزایش قیمت نفت تلاش کند و نشان دهنده بی‌میلی برخی از اعضا به کاهش عرضه است .
همچنین پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد، زنگنه افزایش همکاری بین اعضای اوپک را خواستار شد و گفت: ایران هیچ برنامه ای برای برگزاری نشست اضطراری اوپک ندارد و در تلاش برای جلوگیری از کاهش شدید قیمت نفت در حال مشورت با دیگر اعضا است اما این رایزنیها هنوز نتیجه ای نداشته است .
بهای نفت از ژوئن ۲۰۱۴ تاکنون به دلیل اشباع بازار و مخالفت اوپک با کاهش تولید خود در آخرین نشست این سازمان در ماه نوامبر، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است .

زنگنه گفت: بودجه ایران باید براساس نفت بشکه ای ۷۲ دلار باشد ولی ایران می‌تواند قیمتهای پایین تر نفت را تحمل کند .
روزنامه شیکاگو تریبون به نقل از زنگنه نوشت: حتی اگر قیمت نفت به ۲۵ دلار در هر بشکه برسد، صنعت نفت ایران تهدید نخواهد شد .
سقوط بهای نفت از زمان نشست اوپک در ماه نوامبر روند شدیدتری گرفته و حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است .
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرد که اعضای اوپک برای تقویت قیمتهای کاهش یافته نفت، کاهش تولید خود را شروع کنند .
روزنامه نیوزلندهرالد نوشت که زنگنه گفت: کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در نهایت برای بازگشت تعادل به بازار نفت همکاری خواهند کرد .
روزنامه بیزینس دی چاپ دبی نوشت: وزیر نفت ایران میگوید ایران هیچ قصدی برای کاهش تولید نفت خود ندارد زیرا تولید ایران به اندازه کافی کاهش یافته است .
وی گفت: ایران و عربستان پس از نشست اوپک در ماه نوامبر هیچ نشست دیگری نداشته اند .
بهای سبد نفتی اوپک در حال حاضر در بازارهای جهانی ۴۳ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه است .
تحلیلگران می‌گویند، محدوده قیمت نفت تا پایان دهه جاری ۶۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه خواهد بود .
موسسه تحقیقات انرژی فکت گلوبال در گزارش ماه ژانویه خود اعلام کرد: قیمت نفت احتمالا از سطوح کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه بالاتر خواهد رفت اما بسیاری عقیده دارند که سطح قیمت نفت در بلندمدت پایین‌تر از متوسط قیمت نفت در سالهای اخیر خواهد بود .

این موسسه افزود: ما به تئوری رسیدن نفت به ۲۰ دلار اعتقاد نداریم. قیمت‌ها در کوتاه مدت احتمالا تا سطح ۳۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید، اما مجددا افزایش خواهد یافت. ما معتقدیم که محدوده قیمت نفت تا پایان دهه جاری ۶۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه خواهد بود .
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد، با توجه به وضعیت موجود بازار، اوپک سرانجام مجبور خواهد شد تولید نفت خود را در سال ۲۰۱۵ به ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز تنزل دهد .

 مهم ترین اخبار سیاسی

به گزارش نامه نیوز، اعزامی به افغانستان،محمد جواد ظریف پس از دیدار با عبدالله عبدالله در کنفرانس خبری مشترک با وی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند .

ظریف با اشرف غی احمد زی، رییس جمهور افغانستان نیز دیدار خواهد کرد .

رییس مجلس شورای اسلامی نیز برای شرکت در دهمین کنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی در ترکیه وارد استانبول شده است .
به گزارش واحد مرکزی خبر از آنکارا ، علی لاریجانی در فرودگاه استانبول از سوی سفیر کشورمان در ترکیه ، معاون استاندار استانبول و تنی چند از مقامات ترکیه مورد استقبال قرار گرفت .
نشستهای کارشناسی دهمین کنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی از روز شنبه با حضور نمایندگانی از شصت کشور اسلامی از جمله هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در استانبول آغاز بکار کرده بود .
نشست روسای مجلس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی قرار است با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان در روزهای یکم و دو بهمن ماه برگزار شود .
در مراسم اختتامیه دهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی گزارش نهایی این کنفرانس در قالب بیانیه ای به تصویب اعضا خواهد رسید. نخستین گردهمایی نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی بنا به دعوت گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران با حضور نمایندگان ۱۶ کشور اسلامی در خلال اجلاس ۹۳ بین المجالس جهانی در مادرید تشکیل شد .
هم اکنون ۵۳ کشور عضو این اتحادیه هستند و نزدیک به ۲۲ نهاد و سازمان نیز در این اتحادیه به صورت ناظر حضور دارند. اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ۴ کمیته تخصصی دائمی شامل کمیته امور سیاسی و روابط خارجی، کمیته امور اقتصادی و محیط زیست، کمیته حقوق بشر زن و خانواده، کمیته امور فرهنگی حقوقی و گفتگوی تمدن ها و ادیان دارد که سالانه یک بار تشکیل جلسه می دهند .
علاوه بر چهار کمیته تخصصی دائمی ، کمیته دائمی فلسطین نیز از سه سال پیش تشکیل شد که در کنار سایر کمیته ها تشکیل جلسه میدهد همچنین کنفرانس نمایندگان زن کشورهای اسلامی نیز در حاشیه نشست هایی برگزار می کنند .
قرار است رییس مجلس سورای اسلامی کشورمان امروز چند دیدار با مقامات ترک و اعضا کنفرانس داشته باشد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته با افزایش همراه بود. امروز مس ۵۶۷۱دلار ، آلومنیوم ۱۸۲۵دلار ، روی ۲۰۶۸ دلار و سرب۱۸۲۷ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت یک میلیون و سی و پنج هزار تومان و دلار به قیمت۳۴۸۰ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات ، اکثر نمادها دراین گروه هرچند بهتر از دیروز معامله می شدند اما بازهم منفی و کم حجم بودند. خودرو به قیمت ۲۴۳ ، خساپا ۱۱۸ و خبهمن به ۱۵۶ تومان رسیدند .

شرکت صنعتی نیرو محرکه در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۰۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۲۳ ریال سود محقق کند  و ۶۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۹۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود به ازای هر سهم ۴۰ ریال زیان شناسایی کرد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، که دو روز اول هفته را مثبت و پر تقاضا پشت سر گذاشته بودن امروز نیز مانند دیروز معاملات کم حجم و منفی دنبال شد.

   تاپیکو  در قیمت های  ۲۲۵ تومانی نیز معامله شد و در پایان با قیمت ۲۳۲ بسته شد.

فارس نیز در محدوده صفر تابلو معامله شد و در نهایت با قیمت ۱۰۶۳ تومان بسته شد.

شرکت  صنایع پتروشیمی کرمانشاه در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۶۳۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۲۰۸ ریال سود کنار بگذارد و ۷۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیائی ایران سود هر سهم منتهی به ۹۳/۰۹/۳۰ خود را بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه مبلغ ۱۸۶۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۸ درصدی همراه بوده است فروش شرکت مبلغ ۸۷۰ میلیارد تومان گزارش شده است همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش ۲۴ درصدی نسبت به پیش بینی قبلی شرکت مبلغ ۳۱۷ میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه تجهیزاتی،مپنا که اشاره کردیم در گذشتن از محدوده مقاومتی ۶۴۵ تا ۶۵۵ ناموفق بود امروز تا کف قیمتی پایین آمده و به صف فروش نیز رسید و در نهایت در قیمت ۶۴۳ تومان بسته شد . فاذر نیز امروز در قیمت ۲۵۷ تومان با صف فروش مواجه شد و در پایان در قیمت ۲۵۸ تومان بسته شد . بترانس نیز که مدتی است در محدوده ۸۲۰ تا ۸۷۰ نوسان می کند امروز به حداقل قیمتی رسید و با صف فروش به کار خود پایان داد.

شرکت مهندسی تکنوتار در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۶۰  درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۵ ریال سود محقق کند  و ۸۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص این تعدیل منفی اعلام نموده است که پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۳ مبلغ ۱۵۰ریال  می باشد با توجه به  درآمد هر سهم در سه ماهه  منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۳ مبلغ ۶ ریال و ۶ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۳ برای هرسهم ۳۹ ریال وبرای ۹ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/ ۱۳۹۳برای هرسهم۳۵ ریال محقق گردیده است و جهت واقعی تر شدن پیش بینی بودجه اولیه      ( ۱۵۰ ریال برای هرسهم ) تعدیل بر اساس کل مبلغ فروش صورت پذیرفته وپیش بینی بر اساس سالیانه ۴۰ ریال برای هرسهم سود در نظر گرفته شده است به جهت شفاف سازی وواقع گرایانه بودن eps هرسهم مبلغ ۴۰ریال برای هرسهم اعلام می گردد و از دلائل کاهش زیاد سود هرسهم می توان منتفع نشدن درآمد حاصل ازسرمایگذاریهای  و انعقاد با تاخیر قرارداد های ساخت جایگاه ثابت سوخت ( به دلیل نوسانات نرخ ارز ) در پایان سال۱۳۹۳وتحقق درآمد پروژه ها در سال ۹۴را  بیان نمود .

در گروه حمل و نقلی ، در این گروه نیز معاملات تقریبا مثبت و کم رمقی را مشاهده کردیم . حسینا به قیمت ۳۶۱۵۳ ریال رسید .  حتاید باصف فروش به کار خود پایان داد .


در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم طوریکه اکثر نمادها با صف فروش به کار خود پایان دادند اما با توجه به عدم پر کردن حجم مبنا قیمت پایانی آنها کاهش شدیدی نداشت، ذوب امروز معاملات منفی را تجربه کرد و به قیمت ۱۵۵ تومان رسید .

فملی همچنان به دنبال کاهش قیمت مس مسیر نزولی خود را ادامه میدهد و امروز نیز در قیمت ۱۷۷ تومان با صف فروش ۲۰میلیونی به کار خود پایان داد.

فولاد نیز معامله در حداقل قیمت مجاز امروز را تجربه میکرد.

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در جدیدترین گزارش ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۸۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود  توانست ۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۵ ریال سود کنار بگذارد .

شرکت مجتمع فولاد خراسان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۷۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۲ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۰۴ ریال سود محقق کند  و ۸۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت آلومینیوم ایران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۶۷۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۸ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۳۱۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت فروسیلیس ایران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۲۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۴ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۲۰ ریال سود محقق کند  و ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه بانکی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، در این گروه وپست  با صف خرید هم شد ولی در پایان در قیمت ۱۴۷ تومان به  کار خود پایان داد.

وگردش نیز در قیمت ۱۵۱تومان بسته شد. وبملت به ۱۹۲ تومان ، وتجارت به ۷۸و وبصادر به قیمت ۷۰تومان رسیدند.

بانک قوامین در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۴۰۰۰ میلیاردریال به مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۴۰۰ میلیارد ریالی ( معادل ۱۰۰ درصد ) از محل مطالبات حال شده ی سهامداران و آورده ی نقدی می باشد ضمنا شرکت موضوع این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی، بهبود نسبت کفایت سرمایه و توسعه سایر فعالیت‌های بانکی اعلام نموده است .

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری می توانند در ۸۵ صندوق های سرمایه گذاری مشترک فعال در بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری کنند .

 

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم بطوریکه شسپا باز هم با کاهش قیمت روبرو شد و به قیمت ۹۹۵ تومان رسید . شرانل نیر به ۱۳۶۰ تومان رسید.

شرکت نفت پارس در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۴۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۱ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۰۱۵ ریال سود کنار بگذارد. ضمنا شرکت اعلام نموده است که  پیش بینی مقادیر فروش محصولات براساس عملکرد ۹ ماهه ونرخهای فروش محصولات و خرید و مصرف مواد اولیه نیز براساس شرایط بازار در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۳ در نظر گرفته شده است

در گروه لیزینگی، این گروه امروز نیز همچون روز گذشته معاملات منفی و کم حجمی را دنبال کردیم.

شرکت لیزینگ ایرانیان سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۲۸۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بین قبلی شرکت با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۰۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین شرکت اعلام نموده است که افزایش هزینه های اداری ناشی از ملحوظ نمودن ذخیره مطالبات مشکوک الوصول بنا به مفاد بخشنامه های بانک مرکزی بوده که با توجه به روند وصول مطالبات تا پایان سال جاری به شکل قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت .

در گروه دارویی، حجم معاملات بسیار پایین و منفی بود و تقریبا تمامی نمادها به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند.

شرکت داروسازی فارابی در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۸۸۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۳ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۵۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۰۵۷ ریال سود کنار بگذارد .

شرکت گروه سرمایه گذاری البرز در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۳۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۲ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۶۳ ریال سود کنار بگذارد و ۲۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت پارس دارو در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۵۲۰ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۱ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۲۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۷۳۴ ریال سود کنار بگذارد .

شرکت داروسازی کوثر در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۰۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۵۹ ریال سود محقق کند  و ۲۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داروسازی اسوه در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۱۷۳ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۹ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۶۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۴۴۱ ریال سود کنار بگذارد. این در حالی است که سود عملیاتی شرکت نیز نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش ۱۲ درصدی رو به رو بوده و مبلغ ۷۲ میلیارد تومان گزارش شده است .

در گروه سیمانی، همچنان معاملات منفی و کم حجم ادامه دارد و اکثر نمادها با صف فروش مواجه هستند. سپاها به قیمت ۱۲۴ تومان و ستران به قیمت ۳۰۰ تومان رسیدند .

شرکت سیمان بجنورد در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۶۲ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۱۴ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود  توانست ۹۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۷۲۵ ریال سود کنار بگذارد.

از عمده دلایل تعدیل پیش بینی سود هر سهم سال ۱۳۹۳ می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

۱ کاهش مقدار فروش با توجه به کاهش تقاضای سراسری سیمان .

۲ کاهش هزینه های تولید (عمدتاً شامل حاملهای انرژی ) بدلیل توقف خطوط تاقسمت تولید کلینکر طبق سیاستهای انجمن صنفی و وزارت نفت .

۳ کاهش موجودی کلینکر و بطبع آن کاهش مبلغ موجودی در جریان ساخت پایان دوره نسبت به پایان آذر ماه که اثر مستقیم با کاهش سود دارد .

۴ افزایش هزینه های عمومی ، اداری و تشکیلاتی بدلیل افزایش هزینه های حمل محموله های صادراتی با توجه به شرایط تحویل آنها در بنادر طبق توافق .

۵ افزایش در آمدهای سپرده های بانکی با توجه به سپرده گذاری انجام گرفته .

۶ افزایش سود تسعیر ارز ناشی از مانده تسهیلات صندوق ذخیره ارزی در حدود مبلغ ۲۶ میلیون یورو با توجه به کاهش نرخ مبادله ای ( مرجع ) بانک مرکزی طی چند ماه اخیر ( در حدود ۲۶۰۰ ریال در هر یورو تا تاریخ تهیه گزارش

۷- کاهش هزینه های مالی با توجه به عدم استفاده از تسهیلات با نرخ سود بالا

شرکت سیمان شمال ایران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۶۹۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۱۱ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۴۰۴ ریال سود کنار بگذارد و ۵۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت مبلغ ۱۰۶ میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۱۰ درصدی اعلام شده است .

گروه انبوه سازی ، املاک و مستغلات که روز گذشته معاملات به بهتری را نسبت به بقیه گرو ه ها را پشت سر گذاشته بود امروز منفی و کم حجم دنبال شد  .

آ س پ با در این گروه با صف خرید به کار خود پایان دادند.

شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۳۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۱۸۵ ریال سود محقق کند و ۲۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت نوسازی و ساختمان تهران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۲۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۶ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۹۹ ریال زیان شناسایی کرد . شرکت اعلام نموده است که :

۱ تغییرات در درآمد و بهای تمام شده پروژه ها ناشی از درآمدو بهای تمام شده تحقق یافته پروژه ظفر طبق درصد پیشرفت کار فیزیکی واقعی در۳۱/۰۶/۹۳ و انطباق آن با درصد پیشرفت فیزیکی بودجه اولیه ارائه شده جهت سال مالی منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۴ می باشد .

۲ تغییر در هزینه های عمومی و اداری ناشی از تخصیص بخشی از هزینه های فوق براساس آیین نامه تسهیم هزینه ها مصوب هیئت مدیره شرکت می باشد که در بودجه اولیه ارائه شده تخصیص هزینه های فوق انجام نپذیرفته بوده است .

۳-تغییرات در هزینه های مالی بجهت هزینه های مالی احتمالی جهت تامین مالی  تکمیل پروژه ظفر و اقساط قرارداد واگذاری زمین  نوساکیش می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*