خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس   ۵۳۵واحد کاهش یافت و به رقم ۶۵٫۰۲۸ واحد رسید . نمادهای همراه با ۷۰ واحد و وغدیر با ۵۵ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۵میلیارد تومان رسید .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۴واحد نزول کرد و به رقم ۷۰۹واحد رسید . نماد جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۵۵میلیارد تومان رسید .

این روزها کار بازار از ترس و احتیاط گذشته و به وحشت و ناامیدی رسیده است. رنگ و بوی وحشت و ناامیدی را می توان به خوبی در صف های فروش مشاهده کرد .

سهامداران فقط فروشنده اند وانگار اصلا مهم نیست سهم شان را به چه قیمتی خریده اند و یا ارزش ذاتی سهمشان چقدر است. البته نمی توان از آنها خرده گرفت ، مشاهده اینکه هر روز ۳ الی ۴ درصد سرمایه ات جلوی چشمانت از بین برود کار آسانی نیست و بالاخره یک جایی کم می آوری و فقط به فکر فروش خواهی بود دیگر سود و ضررش هم مهم نیست.

مدتی است در گزارشات خود به این موضوع اشار می کنیم که بازار فعلا دلیل بنیادی برای رشد ندارد و ریسک هایش زیاد شده است. یکسرس ابهامات هم که سایه اش بر بازار سنگینی می کند همچنان به قوت خود باقی است . بنابراین فعلا برای بازار رشدی نمی توان متصور شد هر چند این طور ریزش ها هم منطقی نیست .

حالا هرچه به پایان سال نزدیک می شویم نیاز حقیقی ها و حقوقی ها به نتقدینگی بیشتر می شود و این موضوع نیز به وضعیت نامناسب کنونی دامن می زند.

تنها پیشنهادی که می توان در این مقطع به سهامداران داشت اینست که از هیجان دوری کنند چه در خرید و چه در فروش ، و باصله صدر از وارد کردن زیان بیشتر به یکدیگر جلوگیری نمایند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

امروز جمعی از سهامداران و سرمایه گذاران حاضر در تالار حافظ نسبت به شرایط نابسامان بازار سهام و افت شدید قیمت ها اعتراض کردند .به گزارش بورس نیوز، این اعتراض در مقابل حاکمیت وضعیت کنونی در معاملات بورس و سکوت مسئولان و مدیران بازار صورت گرفته است .سهامداران و سرمایه گذاران معترض خواستار دیدار با مدیر عامل شرکت بورس هستند و معتقدند وی بایستی نسبت به این وضعیت پاسخگوی آنها باشد.

راهنمایی مسئولان شرکت بورس اوراق بهادار تهران سهامداران حقیقی به سالن جلسات در طبقه دوم تالار هدایت شده و گرچه تعدادی از سهامداران عصبی بودند، اما دقایقی بعد حسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران به همراه محمود خواجه نصیری معاون سازمان بورس، علی صحرایی معاون شرکت بورس، مالمیر از مسئولان بورس اوراق بهادار در جمع سهامداران حاضر شده و به سؤالات و اعتراضات آنها پاسخ دادند .

به گزارش فارس، عمده خواسته سهامداران این بود که از زمانی که رئیس جمهور و وزیر اقتصاد به مردم اعلام کردند در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند، آنها نیز اقدام به سرمایه‌گذاری کردند، اما اکنون با افت شاخص بازار و رکود موجود در اقتصاد دچار ضرر و زیان شدند .

همچنین برخی از سهامداران اعلام می‌کردند چرا شرکت‌های حقوقی در شرایط افت شاخص بازار فعالانه وارد خرید و فروش نمی‌شوند. عده‌ای از سهامداران نیز از بسته شدن نماد معاملاتی برخی از شرکت‌ها به صورت طولانی مدت انتقاد کردند، البته تعداد اندکی از سهامداران با صدای بلند اعتراضاتی داشتند که از سوی سایر سهامداران و مسئولان انتظامات بورس دعوت به رعایت خونسردی شدند .

در این جلسه حسن قالیباف، گفت: ما بر اساس قانون و مقررات اقدام به توقف برخی از نمادها و یا بازگشایی برخی دیگر اقدام می‌کنیم . وی افزود: برای اینکه اقدام شرکت‌های حقوقی بزرگ اثر منفی در بازار نداشته باشد، معاملات حقوقی‌ها را به بازار دوم منتقل کردیم تا بر شاخص کل اثر منفی نداشته باشد .

مدیرعامل بورس اوراق بهادار در پاسخ به یکی از سهامداران که گفته بود ما به دستور شما خرید و فروش می‌کنیم، گفت: هیچوقت مسئول بازار نمی‌گوید قیمت سهام ارزان و یا گران است و بنابراین خرید و یا فروش کنید و اگر یک مسئول مصاحبه می‌کند، به معنای این نیست که سهامدار بدون مطالعه اقدام به خرید و فروش کند .

وی افزود: هنوز هم معتقد هستم بازار سهام پتانسیل بالایی دارد و باید به صورت حرفه‌ای و مطالعه شده وارد شد .

قالیباف اصل در پاسخ به سؤال یکی از سهامداران که گفت چرا اجازه خرید و فروش سهام در یک روز به برخی سهامداران هیجانی داده می‌شود، اظهار داشت: قبلا امکان خرید و فروش در یک روز نبود، اما الان این امکان فراهم شده و برای کمک به نقدشوندگی سهام در بازار است، اما این پیشنهاد شما را هم یادداشت کرده و بررسی می‌کنیم و به معنای قبول آن نیست .

یکی از سهامداران در این جلسه که خود را علی پروین معرفی کرده بود، گفت: سازمان بورس نهاد ناظر بازار است اما گاهی با دخالت ابزاری در بازار باعث زیان سهامداران می‌شود .

قالیباف در پاسخ گفت: سازمان بورس وظیفه نظارتی خود را طبق قانون انجام می‌دهد .

همچنین خواجه‌نصیری در پاسخ به یکی از سهامداران که نسبت به قالیباف ادعا می‌کرد دروغ می‌گوید، گفت: اگر این جلسه بر اساس اعتماد است به حرف‌های رئیس سازمان گوش دهید و اگر اعتمادی نیست، نیازی به جلسه نیست . همچنین حسن قالیباف در پاسخ به سؤال یکی از سهامداران در مورد شاخص کل بورس که ادعا کرده بود این شاخص واقعی نیست، گفت: شاخص یک میانگین وزنی است و معلوم است که شرکت‌های بزرگ تأثیر بیشتری بر شاخص دارند و در دنیا هم شاخص قیمت و هم شاخص بازده نقدی سهام وجود دارد و ما هم می‌توانیم علاوه بر شاخص قیمت سهام، شاخص بازده نقدی را هم داشته باشیم .

همچنین صحرایی در پاسخ به یکی از سهامداران که گفته بود برخی از معاملات بلوکی با کد به کد شدن در شاخص کل اثر می‌گذارد، گفت : از یک دوره‌ای معاملات بلوکی در بازار درست کردیم و قرار شد برای اینکه معاملات بلوکی در شاخص کل اثر نگذارد به بازار دوم بورس منتقل شود .

 

مهم ترین اخبار سیاسی

 

دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شرایطی عصر یکشنبه در ژنو سوئیس پایان یافت که به رغم وجود برخی موارد اختلافی، روند مذاکرات سرعت بیشتری گرفته و طرفین توانسته‌اند از مسائل کلی وارد جزئیات توافق شوند. در همین ارتباط نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با روزنامه الحیات عربستان گفته است که براساس اطلاعات من، آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها به سمت توافق هسته‌ای پیش می‌روند. موضوعی که روز گذشته وزیر خارجه ایران نیز به آن اشاره کرد و گفت که در صورت اراده طرفین، می‌توانیم تا بهمن‌ماه به توافق برسیم .

کمیته بانکداری سنای آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد که جلسه بررسی لایحه تصویب تحریم علیه ایران تحت عنوان قانون «ایران عاری از سلاح هسته‌ای ۲۰۱۵» را یک هفته به تعویق انداخت. مارک کیرک، سناتور جمهوری‌خواه ایلینویز و رابرت منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی گفته‌اند که طرح آنها تحریم‌هایی را در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای ایران علیه تهران اعمال خواهد کرد و کمیته بانکداری سنا این طرح را روز پنج‌شنبه به بحث گذاشته و احتمالا درباره آن رای‌گیری خواهد کرد .

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته با افزایش همراه بود. امروز مس ۵۷۶۰دلار ، آلومنیوم ۱۸۳۰دلار ، روی ۲۰۹۸ دلار و سرب۱۸۷۵ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت یک میلیون و چهل و یک هزار تومان و دلار به قیمت۳۴۶۰تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

بازار امروز دیگر نباز به گزارش جز به جز و گروه به گروه ندارد . خیلی راحت می توان گفت بازار سرمایه امروز صف فروش بود و گزارش را تمام کرد .

امروز بیش از ۷۰درصد نمادهای بازار با صف فروش روبرو بودند. و تنها ۱۰ الی ۱۵ نماد معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند. بقیه نمادهای بازار نیز منفی معامله شدند ولی به صف فروش نرسیدند.

شرکت فرآورده های نسوز ایران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۲۴۲۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۱۶۹۱ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت سیمان ارومیه سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۶۵۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۷ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد ۸۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۴۶۶ ریال سود کنار بگذارد

شرکت سرمایه گذاری سایپا در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۰۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت  ۶ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۸۴ ریال سود محقق کند  و ۴۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. ضمنا شرکت اعلام نموده است که سود حاصل از سرمایه گذاریها بر اساس اطلاعات واقعی ۹ ماهه و پیش بینی ۳ ماه چهارم سال ۱۳۹۳ برآورد شده است . زیان حاصل از فروش سرمایه گذاریها بابت فروش سهام شرکت ورق خودروی چهارمحال و بختیاری می باشد .

شرکت ایران ارقام در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۸۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۹۹ ریال سود محقق کند و ۲۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان سودهر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۹۲۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۳۴ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۱۷۱۸ ریال سود کنار بگذارد و ۸۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت اعلام نموده است که  خالص درآمدهای متفرقه به مبلغ ۰۰۹ر۱۰۲ میلیون ریال (به ازای هر سهم ۲۵۶ر۱ ریال و معادل ۶۵ درصد از سود خالص دوره) عمدتاً ناشی از سود فروش دارایی ثابت می باشد. در اینخصوص شرکت اعلام نموده است که ۹۰ درصد وجوه حاصل از فروش دارایهای ثابت دریافت و صرف بازپرداخت بدهی به دامداران و تامین کنندگان طرف قرارداد شرکت شده و لذا فاقد منابع آتی برای شرکت می باشد.

شرکت بین المللی توسعه ساختمان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۴۲ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش  ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۳۸ ریال سود کنار بگذارد و ۱۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت اعلام کرده است افزایش  حاصله در سود خالص پیش بینی شده نسبت به اولین پیش بینی سال مالی ۹۴ به میزان ۱٫۸ درصد به ترتیب بابت افزایش ۵ و ۳ درصدی در سطح فروش و سود ناخالص شرکت می باشد که دلیل اصلی این افزایش پیش بینی فروش یکواحد پنت هاوس مربوط به پروژه برج بین المللی تهران بوده،  که بر اساس عملکرد واقعی در پیش بینی سال مالی ۹۴ لحاظ گردیده است

شرکت زامیاد سودهر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۱۹ ریال زیان شناسایی کرد .ضمنا شرکت اعلام کرده است عدم پوشش مناسب بودجه  مبلغ فروش در ۹ ماهه اول سال جاری بدلیل کاهش حجم فروش صورت پذیرفته است که بخودی خود شرایط تعدیل سود پیش بینی شده هرسهم را فراهم می نماید ولی از آنجا که قراردادهای تامین مواد اولیه برای سال ۱۳۹۳ با تامین کنندگان اصلی نهایی نگردیده وهمچنان در حال مذاکره بوده و احتمال اخذ تخفیف از قیمت های اولیه خرید قطعات وجودداشته که درصورت تحقق ، موجبات  کاهش قیمت تمام شده وعدم ضرورت تعدیل منفی سود هرسهم را فراهم خواهد نمود ، از تعدیل سود هرسهم دراین مقطع زمانی تاروشن شدن وضعیت قرارداد تامین کنندگان اصلی خودداری گردیده است .

شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در جدیدترین گزارش ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۷۱ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۳۹ ریال سود کنار بگذارد و ۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین شرکت اعلام کرده است در بودجه پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به ۹۴ عواید حاصل از فروش سهام ایران خودرو لحاظ نگردیده است و به محض اتخاذ نتیجه نهایی ، تاثیرات مربوطه به صورت رسمی و از طریق سازمان بورس اعلام خواهد شد .

شرکت پتروشیمی فن آوران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۴۵۰۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۲ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد ۹۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۴۱۲۱ ریال سود کنار بگذارد .  شرکت اعلام نموده است :

۱-افزایش بهای تمام شده بدلیل افزایش بهای گاز خوراک مصرفی و همچنین افزایش نرخ سرویسهای جانبی می باشد.

۲ کاهش هزینه های مالی بدلیل عدم دریافت بخشی از تسهیلات مالی پیش بینی شده می باشد.

۳-افزایش سایر درآمدها و هزینهای عملیاتی و غیر عملیاتی عمدتا” ناشی از سود حاصل از تسعیر بدلیل افزایش نرخ ارز نسبت به برآورد اولیه می باشد.

شرکت گروه تولیدی مهرام در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۹۹۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت  ۱۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۶۸۹ ریال سود محقق کند  و ۶۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. دلایل تغییر پیش بینی جدید نسبت به پیش بینی قبلی عمدتا به دلیل افزایش حجم فروش به میزان ۱۰۶۶ تن می باشد .

شرکت سایپا سودهر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۵۱ ریال زیان شناسایی کرد .لازم به ذکراست علیرغم تغییرات درسرفصل های سود و زیان (ناشی از تغییر در مقدار و ترکیب تولید و فروش محصولات، کاهش در نرخ های فروش شرکت نسبت به مصوبه تیر ماه شورای رقابت و کاهش بهای تمام شده نسبت به پیش بینی اولیه) مبلغ سود خالص پس از کسر مالیات تغییر جزیی خواهد داشت.

شرکت ایران خودرو سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۳۷۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۴ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد ۸۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۳۲۸ ریال سود کنار بگذارد .  ضمنا شرکت اطلاعات تکمیلی خود را به شرح ذیل اعلام نموده است :

-مبلغ فروش به واسطه افزایش حجم و ترکیب محصولات افزایش داشته است و نرخ فروش تغییری نیافته است.

-هزینه های عمومی و اداری با توجه به مبالغ واقعی ۹ ماهه ، بازنگری و اصلاح شده است .

-هزینه های توزیع و فروش با توجه به افزایش حجم و ترکیب فروش محصولات و هزینه های ثبت شده در عملکرد ۹ ماهه،  بازنگری و اصلاح شده است .

-خالص سایر در آمدها و هزینه های عملیاتی با توجه به عملکرد واقعی ۹ماهه سالجاری بازنگری شده است.

– افزایش قابل توجه در آمد حاصل از سرمایه گذاریها به دلیل افزایش فروش و بالطبع  افزایش موجودی حسابهای شرکت نزد بانکها موجب افزایش قابل توجه در آمد حاصل از سپردهای سرمایه گذاری شده است ضمنا سود شرکتها نسبت به بودجه قبلی تغییری نداشته است.

-در آمدها و هزینه های غیر عملیاتی سال ۹۳ متناسب  با عملکرد واقعی۹ ماهه ، شرایط موجود و پیش بینی موارد با اهمیت بازنگری و اصلاح شده است . در این زمینه موارد بااهمیت بشرح ذیل می باشد : .

-سود تقسیط چکهای دریافتی سهم سال ۹۳ به مبلغ۴۴۲ میلیارد ریال  ، مالیات تکلیفی سنواتی (۱۲۲)میلیارد  ریال، تمدید کارت بازرگانی معادل یک هزارم مبلغ فروش معادل (۱۴۵) میلیارد ریال ،قرارداد  باشگاه پیکان (۲۳۰) میلیارد ریال می باشد.

در بودجه فعلی فروش بر اساس ۹ ماه واقعی و بر ای سه ماهه پایانی سال جاری بر مبنای قیمتهای فروش دی ماه برآورد شده است ضمنا” بخشی ازفروش بعلت فروشهای تعهد شده از قبل می باشد که با نرخ های قبلی صورت پذیرفته است .

نرخ ارز آزاد در خرید های خارجی به ازاء هر یورو معادل ۰۰۰/۴۱ ریال فرض شده است.

شرکت کالسیمین در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۰۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۱۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۹۰ ریال سود محقق کند  و ۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  ضمنا شرکت اعلام نموده است پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ با فرض نرخ LMEبرای سرب و روی به ترتیب به مبلغ ۸۰۰ر۱ دلار و ۰۵۰ر۲ دلار به ازای هر تن و نرخ تسعیر ارز به مبلغ ۰۰۰ر۳۴ ریال در ۳ ماهه باقیمانده سال می باشد و فروشهای خارجی صورت گرفته در ۹ ماهه ابتدای سال نیز با نرخ متوسط ۳۹۵ر۳۲ ریال به ازای هر دلار تسعیر شده است.

شرکت سیمان فارس نو سودهر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۵۱۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۲۵۵ ریال سود کناربگذارد و ۸۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  فروش شرکت ۳ درصد نسبت به گزارش قبلی افزایش یافته است و مبلغ ۱۳۲ میلیارد تومان گزارش شده است .

شرکت مادر (هلدینگ) صنایع پتروشیمی خلیج فارس در جدیدترین گزارش ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۰۷۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش  ۳۴ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود  توانست به ازای هر سهم ۴ ریال سود کنار بگذارد .

شرکت کربن ایران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۹۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۱ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد  ۲۰ از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۳۹ ریال سود کنار بگذارد .  شرکت در خصوص این تعدیل اعلام نموده است کاهش مقداری تولید ناشی از رکود بازار و کاهش مقداری ومبلغی فروش ناشی از کاهش تقاضا از طرف مشتریان می باشد.قابل ذکر است که کاهش قیمت مواد اولیه که ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت میباشد موجب کاهش بهای تمام شده تولید گردیده است در نتیجه شرکت قیمت فروش خود را نیز کاهش داده است . همچنین با توجه به ضرورت تهیه صورتهای مالی تلفیقی توسط شرکت کربن ایران مبنای تقسیم سود  اقل سود در شرکت اصلی یا تلفیقی گروه میباشد .

شرکت داروسازی ابوریحان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۳۵۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت تغییری نداشته است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۷۴۹ ریال سود محقق کند  و ۸۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت عمران و توسعه فارس در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۴۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۱۶۱ ریال سود محقق کند و ۲۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*