خانه / سیاسی / سلمان بن عبدالعزیز ، پادشاه جدید عربستان سعودی + بیوگرافی

سلمان بن عبدالعزیز ، پادشاه جدید عربستان سعودی + بیوگرافی

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (متولد ۵ شوال ۱۳۵۴ برابر با ۳۱ دسامبر ۱۹۳۵)، خادم الحرمین الشریفین، هفتمین پادشاه عربستان سعودی و بیست‌وپنجمین فرزند عبدالعزیز آل سعود است.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان

او برادر ناتنی ملک عبدالله (پادشاه سابق عربستان) و برادر تنی ملک فهد (پادشاه اسبق عربستان) و نایف و سلطان (دو ولیعهد سابق ملک عبدالله) است، لذا یکی از «هفت برادران» معروف به «السّدیری» محسوب می‌شود. امیر سلمان درطول زندگی سیاسی خود مشاور مخصوص پادشاهان عربستان بوده و نقش ویژه‌ای در ادارۀ امور داخلیِ این کشور داشته‌است.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان

وی پس از ملک عبدالله، پادشاه عربستان و نایف بن عبدالعزیز ـ که فوت کرد ـ فرد شمارۀ سۀ خاندان آل سعود محسوب می‌شد، و پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، وزارت دفاع عربستان ـ که همواره در دست ولیعهد بود ـ به وی سپرده شد. پس از مرگِ نایف بن عبدالعزیز در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۲، سلمان بن عبدالعزیز به‌عنوان ولیعهد عربستان و سومین ولیعهد عبدالله بن عبدالعزیز انتخاب شد. شیخ سلمان سه دوره امیر منطقۀ ریاض بوده‌است.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان

دیدگاه‌های سیاسی

  • سلمان بن عبدالعزیز، برخلاف برادرش، عبدالله، دیدگاه مثبتی نسبت به اصلاحات، ولو در ظاهر، ندارد، و معتقد است که دموکراسی و حاکمیت مردم چندان مناسب جامعۀ محافظه‌کار عربستان نیست، و گفته می‌شود قصد دارد اصلاحاتی را که عبدالله درزمینۀ سیاسی و اجتماعی در این کشور آغاز کرد با ملاحظه‌کاری بیشتری پیش بگیرد.
  • گفته می‌شود که وی دیدگاه بهتری نسبت به کشورهای همسایۀ خود، ازجمله عراق و ایران، دارد اما، همانند دیگر مسئولان بلندپایۀ سعودی، دیدگاهی مداخله‌جویانه در امور سوریه دارد و برای براندازی دولت اسد تلاش می‌کند.
  • سلمان بن عبدالعزیز، چه در زمان ولیعهدی و چه پیش از آن نیز، به‌شدت خواهان برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطین به هر قیمتی بود، و انتظار می‌رود این سیاست را پس از رسیدن به قدرت با شدت بیشتری دنبال کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*