خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۴ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۴ دی ۹۳

شاخص کل بورس  امروز کمتر از یک واحد افزایش یافت و به رقم ۶۵٫۰۲۹واحد رسید . نمادهای فارس با ۱۱۲واحد و وبملت با ۳۶ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد همراه  با ۴۵  واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۴ میلیارد تومان رسید که فارس با ۱۰ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۶ واحد نزول کرد و به رقم ۷۰۳ واحد رسید . نماد مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۳ میلیارد تومان رسید .

 شاخص کل امروز به لطف حمایت و معاملات بلوکی در دو نماد فارس و شخارک در حالیکه حدود ۱۵۰ واحد منفی بود به یک واحد مثبت رسید. تا آن حمایتی که خیلی ها منتظرش بودن انجام شده باشد.

مدتی است که شاخص سازی جایش را به حمایت داده است . و علیرغم اینکه بیش از یکسال از ریزش بازار گذشته است هنوز از اشتباهات گذشته درس نگرفته ایم و دوباره تجربه ناموفق شاخص سازی را تکرار می کنیم. کسی هم پیدا نمی شود بگوید : گیریم که رنگ شاخص سبز بود با آ همه نماد منفی چه کنیم ؟

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش بانک مرکزی از خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ نشان می‌دهد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در دی‌ماه ۱۳۹۳ به عدد۲۱۲٫۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۳ درصد افزایش یافت .

در همین حال، شاخص مذکور در دی‌ماه ۱۳۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل۱۵٫۷ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به دی‌ماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به دی‌ماه ۱۳۹۲ معادل ۱۶٫۳ درصد است

مهم ترین اخبار سیاسی

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه کشورمان که از روز گذشته در زوریخ سوئیس در حال مذاکره و گفتگو با وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا هستند، قرار است مذاکرات را پایان هفته با سه کشور اروپایی ادامه دهند .

به گزارش مهر، مذاکرات معاونان با همتایان خود از فرانسه، آلمان و انگلیس در زوریخ نخواهد بود اما هنوز مکان دقیق آن مشخص نشده است .

پیش از این اعلام شده بود که دور آتی مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مونیخ آلمان خواهد بود .

وزیر امور خارجه کشورمان که در اجلاس مونیخ حضور خواهد داشت، اعلام کرده بود که معاونان وزرای خارجه پیش از اجلاس جلساتی را با همتایان خود در مونیخ خواهند داشت .

اجلاس مونیخ از ۱۱ بهمن ماه آغاز می شود و این احتمال وجود دارد که معاونان وزرای خارجه پیش از این اجلاس در المان بایکدیگر ملاقات کنند .

وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در حاشیه اجلاس داووس با همتای آمریکایی خود گفتگو کرد. ظریف گفت که معاونان در زوریخ به بررسی کارشناسی این گفتگوهای وزرا خواهند پرداخت .

وزیر امور خارجه کشورمان در مونیخ نیز احتمالا با همتایان آمریکایی و اروپایی خود ملاقات خواهد داشت .

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: موافقت کنگره آمریکا با طرح تحریم‌های بیشتر علیه ایران مذاکرات هسته‌ای را به شکست می‌کشاند .

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در حاشیه‌ی اجلاس اقتصادی داووس در پاسخ به تلاش برخی قانون‌گذاران آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران هشدار داد اگر کنگره آمریکا چنین طرحی را تصویب کند پارلمان ایران آن را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت .

وزیر امور خارجه کشورمان افزود:‌ طرح تحریم‌های جدید در کنگره آمریکا برنامه اقدام مشترک را که ما سال گذشته در ژنو بر سر آن به توافق رسیدیم خواهد داشت. اکنون رئیس جهور آمریکا قدرت وتوی این طرح را دارد اما پارلمان ما نیز اقدام متقابل از خود نشان خواهد داد .

وی تصریح کرد:‌ پارلمان ایران این اقدام را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت و لایحه‌ای را برای افزایش غنی سازی اورانیوم تصویب خواهد کرد .

محمد جواد ظریف تاکید کرد: من معتقدم دستیابی به یک توافق جامع بر سر برنامه‌ی هسته‌ای ایران تقریبا در دسترس است. ما با دستیابی به یک توافق هیچ چیز را از دست نمی‌دهیم و من معتقدم که می‌توانیم به زودی به چنین توافقی برسیم .

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: من بر این باورم که دستیابی به یک توافق بسیار محتمل است و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم .

وی همچنین ضمن مخالفت با اظهارات وزیر دفاع آلمان مبنی بر این که تحریم‌ها دلیل آمدن ایران پای میز مذاکره بوده است گفت: دلیل این که دولت ما بر سر میز مذاکره نشسته این است که ما می‌خواهیم روابطمان را با جهان تغییر دهیم و این تحریم‌ها نبوده است که دولت ما را پای میز مذاکره کشانده است .

به گزارش آسوشیتدپرس جان کری وزیر امور خارجه ایران و محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش روز جمعه در حاشیه‌ی اجلاس داووس با یکدیگر دیدار کردند که به گفته‌ی یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا این دیدار یک ساعت به طول انجامیده است

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی(۱۹۱۴ – ۲۰۱۵) اوایل صبح دیروز (جمعه) در ۹۰ سالگی درگذشت. او که در زمره پادشاهانی بود که در سنین بالا به این مقام رسید توانست کشورش را از «بهار عربی» به سلامت عبور دهد و تاج و تخت خود و خاندانش را حفظ کند. در بیانیه کاخ سلطنتی آل‌سعود که از سوی خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد علت مرگ او «مشکل ریوی» اعلام شد. وی در ۳۱ دسامبر در بیمارستانی در ریاض بستری شد. مرگ پادشاه عربستان بحران دیگری بر بحران‌های منطقه‌ای می‌افزاید. به گزارش نیویورک تایمز، «سلمان» دریک بیانیه تلویزیونی ضمن اعلام مرگ پادشاه، خود را پادشاه جدید عربستان معرفی کرد. با به تخت نشستن سلمان، مشکلات پادشاهی سعودی آغاز می‌شود. به واقع، مرگ عبدالله باعث آغاز مشکلات عربستان شده است. ناظران معتقدند رسیدن سلمان به تاج و تخت نشان از تداوم سیاست‌های عبدالله دارد، اما نباید از چالش‌هایی که پیش روی او قرار دارد، چشم پوشید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد، مس به قیمت ۵۵۸۱ دلار ، آلومنیوم ۱۱۸۳۰دلار ، روی ۲۱۰۶دلار و سرب ۱۸۳۱ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت یک میلیون و سی و نه هزار تومان رسید و دلار به قیمت۳۴۵۰ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 در گروه خودرو و ساخت قطعات ، اکثر نمادها دراین گروه هرچند بهتر از روز چهارشنبه معامله می شدند اما بازهم تقریبا منفی و کم حجم بودند. خودرو به قیمت ۳۲۵ ، خساپا ۱۱۳ و خبهمن به ۱۵۱ تومان رسیدند .

 شرکت ایرکا پارت صنعت (کاربراتور ایران) در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۹۴۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۸۳۱ ریال سود کنار بگذارد و ۸۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سایپا آذین در جدیدترین گزارش ۹۳ زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۱۹۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۹ درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۰۴ ریال زیان شناسایی کرد و ۱۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت علت این کاهش را افزایش حدود ۲۳درصدی میزان تولید محصولات شرکت در سه ماهه پایانی نسبت به سه دوره گذشته سال جاری بوده که دلیل آن نیز افزایش تقاضای بازار خودرو در این مقطع از سال می باشد.

شرکت گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران در جدیدترین گزارش ۹۳ سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۴۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۶۱ ریال سود کنار بگذارد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

همچنین سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود را مبلغ ۱۸۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبلی ( سال ۹۳ ) با افزایش ۳۵ درصدی همراه بوده است . فروش شرکت با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال قبل مبلغ ۳ میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ ۲ میلیارد تومان پیش بینی شده اند . ضمنا شرکت اعلام نموده است که در سال مالی آتی ، افزایش سرمایه به میزان ۲۰۰ درصد از محل آورده نقدی سهامداران و سود انباشته را در دستور کار دارد. 

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، در این گروه نیز معاملات بهتری نسبت به چهارشنبه انجام شد .

   تاپیکو  در قیمت های  ۲۲۲تومانی نیز معامله شد و در پایان با قیمت ۲۳۰ بسته شد.

فارس نیز در به لطف معامله بلوکی  با قیمت ۱۰۸۳ تومان بسته شد.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در پاسخ به انتقادات مربوط به متصل کردن قیمت خوراک به قیمت محصول در فرمول وزارت نفت گفت: در آیین‌نامه‌ای که وزرا تنظیم می‌کنند، این موارد قطعاً مد نظر قرار خواهد گرفت .

وی با بیان اینکه شرکت ملی پتروشیمی پیشنهادات خود را از طریق وزیر نفت به کارگروه یاد شده منتقل خواهد کرد، اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که از یک سو به گونه‌ای قیمت‌گذاری شود که برای سرمایه‌گذاری انگیزه ایجاد شود و از سوی دیگر باعث تنبلی واحدهای پتروشیمی نشود و برای توسعه صنایع تکمیلی هم انگیزه داشته باشند .

به گزارش فارس، مجلس شورای اسلامی پس از بحث‌های گسترده درباره قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی و علیرغم اعتراض بعضی نمایندگان موثر مجلس از جمله احمد توکلی تصویب کرد کارگروهی متشکل از ۳ وزیر نفت، صنعت و اقتصاد قیمت خوراک گاز و مایع پتروشیمی‌ها را با توجه به متغیرهایی مانند متوسط قیمت صادراتی و فروش داخل و با توجه به رقابت‌پذیری صنعت پتروشیمی ایران در مقایسه با رقبا تعیین کنند .

عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی پیش از این گفته بود قیمت ۱۳ سنت را قیمت مناسبی برای خوراک پتروشیمی‌ها می‌داند و پتروشیمی‌های گازی با این قیمت کاملا سودآور هستند

 شرکت صنایع شیمیایی سینا در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۲۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۲ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۱۴ ریال سود محقق کند  و ۳۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. ضمنا شرکت توضیحاتی را به شرح ذیل اعلام نموده است :

۱ کاهش ۵/۲ درصدی مبلغ فروش و قیمت تمام شده بلحاظ تغییرات قیمت مواد اولیه خریداری شده از بورس کالا می باشد که در پیش بینی اعمال گردیده است .

عمده تغییر انجام شده در پیش بینی تولیدات، خذف ۵۰۰ تن تولید UFC بدلیل عدم امکان تولید و فروش و نیز راه اندازی واحد جدید پارافرمالدئید از تاریخ دهم دی ماه ۹۳ می باشد که منظور شده است .

نظر به راه اندازی ظرفیت های جدید نصب شده برای تولید فرمالین در کشور و کاهش شدید تقاضا در داخل ناگزیر از توقف یکی از واحدهای تولید فرمالین در سه ماهه سوم و به تبع آن کاهش فروش و نیز افزایش هزینه های جذب نشده می باشد . لیکن به راه اندازی واحد جدید پارافرمالدئید از دهم دی ماه ۹۳ و فروش کامل آن در خارج از کشور پیش بینی می شود پوشش سود براساس بودجه پیش بینی شده تحقق یابد .

در بودجه سال ۱۳۹۳ فروش صادراتی به میزان ۴,۸۸۵,۵۰۰ دلار با نرخ برابری ۲۹,۰۰۰ ریال در محاسبات منظور شده است حسابهای واقعی با نرخ مبادله ای شناور در هنگام فروش ثبت و در زمان وصول وجه فروش  به نرخ واقعی روز مابه التفاوت آن شناسایی می گردد .

۲ افزایش هزینه های عمومی و اداری بدلیل افزایش هزینه های توزیع فروش واحد جدید پارافرمالدئید می باشد .

۳ کاهش هزینه های مالی شرکت بعلت تقلیل میزان تسهیلات دریافتی از منابع بانکی می باشد .

۴- افزایش خالص درآمد (هزینه) های متفرقه بدلیل افزایش درآمد حاصل از فروش دارایی های اسقاطی می باشد

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۴۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۹ ریال سود کنار بگذارد و ۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت پتروشیمی فن آوران در گزارش اصلاحیه خود ، سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۴۶۴۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۴۱۲۱ ریال سود کنار بگذارد و ۸۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت در این خصوص اعلام نموده است که :

۱-افزایش بهای تمام شده بدلیل افزایش بهای گاز خوراک مصرفی و همچنین افزایش نرخ سرویسهای جانبی و پیش بینی افزایش مقدار تولید متانول از ۹۰۰ هزار تن به ۹۷۵ هزار تن می باشد

۲- افزایش مقدار فروش به میزان ۷۰ هزار تن

۳-کاهش هزینه های مالی بدلیل عدم دریافت بخشی از تسهیلات مالی پیش بینی شده می باشد

۴-افزایش سایر درآمدها و هزینهای عملیاتی و غیر عملیاتی عمدتا” ناشی از سود حاصل از تسعیر بدلیل افزایش نرخ ارز نسبت به برآورد اولیه می باشد.

 شرکت لعابیران زیان هر سهم خود را بر اساس عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۱۵۴ ریال اعلام نموده است این در حالی است که شرکت در گزارش پیش بینی قبلی خود سود هر سهم خود را مبلغ ۲۵۳ ریال اعلام نمود بود شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۶۷ ریال زیان شناسایی کرد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  علت تعدیل EPS ناشی از موارد زیر می باشد :

۱ رکود در بازار فروش محصولات که موجب کاهش ۲۰ درصدی مقدار فروش نسبت به پیش بینی قبلی شده است .

۲ وجود رقابت در بازار فروش محصولات داخلی  که موجب کاهش ۳/۳ درصدی نرخ فروش نسبت به پیش بینی قبلی  شده است .

۳ تاثیر مجموع کاهش مقدار فروش و کاهش نرخ فروش باعث کاهش ۳/۲۲ درصدی در مبلغ فروش شده است .

۴ افزایش نرخ  بهای تمام شده  که موجب افزایش ۸/۳ درصدی نرخ بهای تمام شده نسبت به پیش بینی قبلی شده است .

۵ تاثیر مجموع  عوامل فوق که باعث کاهش ۲/۴۵ درصدی مبلغ سود ناخالص نسبت به پیش بینی قبل شده است .

۶- همچنین در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۳  یک دستگاه کوره آزمایشگاهی  به مبلغ ۶۰۰۰ میلیون ریال بفروش رسیده است  که عواید حاصل از آن به مبلغ ۵۱۸۸ میلیون ریال در خالص درآمدهای متفرقه شناسائی گردیده است .

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۷۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۵۲ ریال سود کنار بگذارد و ۱۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص عدم پوشش کافی دوره واقعی ۳ماهه نسبت به بودجه نموده است بدلیل کاهش تولید و فروش محصول مذاب در مهر ماه سال مورد گزارش می باشد که در ماههای آتی سال مالی جبران خواهد شد

در گروه تجهیزاتی، مپنا امروز تا نزدیک کف قیمتی پایین آمد و در نهایت در قیمت ۶۲۶ تومان بسته شد . فاذر نیز امروز در قیمت های نزدیک کف قیمتی معامله شد و در نهایت در قیمت  ۲۴۴ تومان بسته شد .  تکمبا هم که همچنان با صف فروش میلیونی رو بروست.

شرکت کمباین سازی ایران سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۳۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همرهاه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۷ ریال سود کنار بگذارد و ۷۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه حمل و نقلی ، در این گروه نیز معاملات مثبت ومنفی و کم رمقی را مشاهده کردیم . حسینا به قیمت ۳۳۰۰۰ ریال رسید .  حتوکا و حپترو نیز با صف خرید بسته شدند.

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم طوریکه اکثر نمادها با صف فروش به کار خود پایان دادند اما با توجه به عدم پر کردن حجم مبنا قیمت پایانی آنها کاهش شدیدی نداشت، ذوب امروز معاملات منفی را تجربه کرد و به قیمت ۱۵۰ تومان رسید .

فملی همچنان به دنبال کاهش قیمت مس مسیر نزولی خود را ادامه میدهد و امروز نیز در قیمت ۱۷۷ تومان با صف فروش ۲۰میلیونی به کار خود پایان داد.

فولاد نیز معامله در حداقل قیمت مجاز امروز را تجربه میکرد.

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۶۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت  ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۶۳ ریال سود محقق کند  و ۵۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. همچنین شرکت اعلام کرده است که افزایش میزان فروش ناشی از افزایش متوسط نرخ محصولات غیرکارمزدی از ۲۳٫۷۳۱ ریال به ۲۴٫۱۶۰ ریال می باشد .

در گروه بانکی، شاهد معاملات مثبت و خوبی در اکثر نمادها بودیم ، در این گروه وتجارت  صف خرید هم شد و در پایان در قیمت ۸۱ تومان به  کار خود پایان داد.

وگردش نیز در قیمت ۱۴۶ تومان بسته شد. وبملت به ۱۹۳ تومان ، و وبصادر به قیمت ۶۹ تومان رسیدند

در گروه پالایشی، شاهد معاملات بهتری نسبت به روزهای گشته بودیم بطوریکه شسپا با افزایش قیمت روبرو شد و به قیمت ۱۰۰۵ تومان رسید . شرانل نیر در قیمت ۱۲۲۷ تومان به صف فروش رسید.

شرکت نفت بهران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۳۰۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۵ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۵۴۶ ریال سود محقق کند  و ۶۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی، حجم معاملات بسیار پایین و منفی بود و تقریبا تمامی نمادها به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند.

در گروه سیمانی، همچنان معاملات منفی و کم حجم ادامه دارد و اکثر نمادها با صف فروش مواجه هستند. سپاها به قیمت ۱۲۳ تومان و ستران به قیمت ۲۹۶ تومان رسیدند .

شرکت سیمان کردستان در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۸۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۷ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۰۰ ریال سود کنار بگذارد و ۲۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. ضمنا شرکت توضیحاتی را به شرح ذیل اعلام نموده است :

کاهش فروش محصولات شرکت درسه ماهه اول سال مالی ۹۳و۹۴ ناشی از کاهش تحویل سیمان صادراتی به عرااق که مصادف به تعطیلات رسمی خصوصا اریعین که اکثر مرزها در عراق بسته بوده با آغاز سال نو میلادی و توافقات انجام شده در اقلیم کردستان جهت اختصاص بودجه نفتی به منطقه کردنشین با تقاضای بیشتر سیمان و تحویل سیمان در داخل و صادراتی نسبت به پوشش پیش بینی انجام خواهد شد .و افزایش مالیات نسبت به پیش بینی در حال حاضر ناشی از کاهش صادرات در دوره جاری بوده است .

افزایش هزینه مالی ناشی از منظور نمودن کارمزد انتشار اوراق مشارکت در شرف انجام می باشد .

با توجه به نامه اخیر انجمن سیمان مبنی بر توقف کوره طبق پیش بینی شرکت زمان تعمیرات برا ی اواخر دیماه و بهمن ۹۳ در نظر گرفته شده بود لذا با توجه به موجودی کلینکر بالغ بر ۲۰۰۰۰۰تن در تحویل سیمان مشکلی وجود ندارد

شرکت سیمان خزر سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۵۱۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۴۹ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۴۸۳ ریال سود کنار بگذارد و ۹۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.  شرکت علت این تعدیل منفی را به شرح ذیل اعلام نموده است :

-کاهش تولید کلینکر بمزان ۱۴ %

-کاهش تولید سیمان بمیزان ۲۳ %

-کاهش تحویل محصول بمیزان ۹ %

-کاهش بهای فروش محصول بمیزان ۲۱ %

-افزایش بهای تمام شده بمزان ۱۷ %

-افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها بمیزان ۲ %

-کاهش خالص درآمدهای متفرقه بمیزان ۱۱۶% عمدتاً ناشی از کاهش سود تسعیر بدهی ارزی در دوره جاری بدلیل افزایش نرخ ارز

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*