خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۵ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۵ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۷۵ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵٫۱۰۵ واحد رسید . نمادهای وبصادر با ۲۸ واحد و خودرو با ۲۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد حکشتی با ۴۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۵٫۲ میلیارد تومان رسید که حکشتی با ۷٫۵ میلیارد دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ابفکس ۹ واحد  افزایش یافت و به رقم ۷۱۲ واحد رسید . نمادهای مارون ، جم و پترول دارای بیشترین تاثیر مقبت بودند . ارزش معاملات به رقم ۱۲۱٫۷ میلیارد تومان رسید که حکمت با ۱٫۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی با اعلام نرخ تورم میانگین ۳/۱۶ درصدی از توقف مسیر صعودی تورم نقطه‌به‌نقطه پس از سه ماه افزایش خبر داد . نرخ تورم ماهانه نیز که از بهار سال جاری وارد فاز جدیدی شده بود و در سطوح بالایی نوسان می‌کرد، در دی‌ماه کمترین مقدار خود در ۶۰ ماه اخیر؛ یعنی نرخ ۳/۰ درصدی را ثبت کرد تا گمانه‌زنی‌ها از چرخش تورم حکایت کند . در برخی از ماه‌های گذشته به خصوص از خردادماه تا دی‌ماه، نشانه‌های بعضا نگران‌کننده‌ای دیده می‌شد که از احتمال صعود مجدد تورم خبر می‌داد ولی با توجه به کنترل نسبی بانک مرکزی بر بازار با وجود شوک واردشده، روند نزولی تورم تولیدکننده و تداوم تلاش‌ها برای کنترل سطح تقاضا، این سناریو نیز مطرح شد که روند نزولی تورم تا پایان سال تقریبا متوقف می‌شود و تا اواخر سال آینده، نرخ تورم حول سطوح فعلی در نوسان خواهد بود. آمار جدید بانک مرکزی احتمال تحقق سناریوی فعلی را تقویت می‌کند

 

مهم ترین اخبار سیاسی

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در دهکده داووس راهی سوئیس شده است روز جمعه در حاشیه این اجلاس و در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس نسبت به تلاش برخی قانون‌گذاران آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران هشدار داد و گفت که اگر کنگره آمریکا چنین طرحی را تصویب کند پارلمان ایران آن را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت. به گفته ظریف، موافقت کنگره آمریکا با طرح تحریم‌های بیشتر علیه ایران مذاکرات هسته‌ای را به شکست می‌کشاند.

خبری شنیدیم از دیدار روحانی با رییس مجلس گرجستان، رییس جمهوری در ادامه اهمیت همکاری‌های دو کشور در زمینه مسایل منطقه‌ای را مورد تأکید قرار داد و گفت: در خصوص مسایل منطقه‌ای همه باید با یکدیگر همکاری کنیم و راهی جز همکاری برای ایجاد ثبات و امنیت وجود ندارد . رییس جمهوری با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان،فعال کردن تمام ظرفیت‌های موجود بین دو کشور را به منظور ایجاد تحرک و شتاب در مناسبات و همکاری‌های تهران و تفلیس ضروری دانست .


در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه ساختمانی شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم ، ثتران و ثامان از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه شدند . بررسی بین‌المللی درباره آینده بازار املاک و مستغلات، از پایان رکود جهانی مسکن و چشم‌انداز روشن سرمایه‌گذاری در این حوزه حکایت دارد و نشان می‌دهد کل مبلغ سرمایه‌گذاری در بازار ملک طی سه فصل اول ۲۰۱۴ به ۷۰۰ میلیارد دلار رسید که این رقم از سال ۲۰۰۶ – قبل از بحران اقتصادی ۲۰۰۸- تاکنون بی‌سابقه بوده است. نتایج تحقیقی که در سایت اطلاع‌رسانی اجلاس داووس منتشر شده، حاکی است در سال ۲۰۱۵ سرمایه‌گذاری‌‌‌های ملکی حداقل ۱۰درصد افزایش می‌یابد. در این گزارش، ۳۰ شهر برتر به‌عنوان مقصد نیمی از سرمایه‌گذاری‌های ملکی، لیست شده است .

در گروه پالایشی ، شبهرن و شپاس معاملات سبزی را تجربه کردند ، نفت طی ۶ ماه بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است در چنین شرایطی تنها تولیدکنندگانی می‌توانند به تولید نفت ادامه دهند که هزینه زیادی صرف استخراج نفت نکنند؛ در این بین از آنجا که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس کمترین هزینه را برای تولید صرف می‌کنند، نسبت به دیگر تولیدکنندگان نفت از حاشیه سود بیشتری برخوردارند . در حال حاضر، منابع نفتی به دو دسته متعارف و نا متعارف تقسیم می‌شود که هزینه تولید در منابع متعارف بسیار کمتر از منابع نا‌متعارف است. نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس از منابع متعارف استخراج می‌شود و از آنجا که بخش اعظمی از این منابع در خشکی قرار گرفته هزینه تولید در آنها بسیار پایین است؛ بر همین اساس این کشورها حتی اگر قیمت نفت به کمتر از سطح کنونی برسد باز توان تولید خواهند داشت.

در گروه پتروشیمی،  شاهد معاملات قرمز رنگ در اکثر نمادها بودیم .فارس به قیمت ۱۰۷۵ تومان رسید . معاون وزیر نفت درباره پیشنهاد‌های شرکت ملی پتروشیمی در زمینه قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها توضیح داد و گفت: خوشبختانه ۳ وزیر برای طراحی آیین‌نامه خوراک پتروشیمی‌ها مامور شده‌اند که این ۳ وزیر نظرات متفاوتی دارند و طبعا نتیجه معقولی درباره قیمت‌گذاری خوراک حاصل خواهد شد. عباس شعری‌مقدم با اشاره به اختیارات واگذار شده به دولت از سوی مجلس برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی گفت: فرمولی که وزارت نفت در ابتدا برای تعیین نرخ خوراک طراحی کرده بود، قابل قبول است. مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در پاسخ به انتقادات مربوط به متصل کردن قیمت خوراک به قیمت محصول در فرمول وزارت نفت گفت: در آیین‌نامه‌ای که وزرا تنظیم می‌کنند، این موارد قطعا مد نظر قرار خواهد گرفت.وی با بیان اینکه شرکت ملی پتروشیمی پیشنهادهای خود را از طریق وزیر نفت به کارگروه یاد شده منتقل خواهد کرد، اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که از یکسو به گونه‌ای قیمت‌گذاری شود که برای سرمایه‌گذاری انگیزه ایجاد شود و از سوی دیگر باعث تنبلی واحدهای پتروشیمی نشود و برای توسعه صنایع تکمیلی هم انگیزه داشته باشند .
در خبری دیگر، قائم‌مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از گشایش خط اعتباری چین (فاینانس) برای چهار طرح پتروشیمی خبر داد محمدحسن پیوندی ، با اعلام اینکه خط اعتباری چین (فاینانس) برای چهار طرح پتروشیمی گشایش یافته است از طرح‌های مسجدسلیمان، سبلان، بوشهر و لردگان به‌عنوان طرح‌هایی که فاینانس چینی برای آنها گشایش یافته  نام برد. وی با اظهار اینکه کار اجرای طرح واحد پتروشیمی مسجدسلیمان از ۱۰ روز پیش آغاز شده است، گفت: کارهای اجرایی سه طرح دیگر نیز به زودی آغاز می‌شود .
همچنین شنیدیم که ، پس از رسیدن قیمت نفت به یک ثبات نسبی هنوز قیمت‌های پیشنهادی محصولات پلیمری در مسیر کاهش قرار دارد. کاهش قیمت‌های پیشنهادی تولیدکنندگان بزرگ برای کسب سهم بازار بیشتر هم اکنون به یک رقابت خطرناک بین عرضه‌کنندگان تبدیل شده که از آن به جنگ پتروشیمی‌ها یاد می‌شود. در صورتی تولیدکنندگان بزرگ در جهان از این رقابت برای کاهش قیمت‌ها تبعیت نکرده در برابر آن با‌ثبات قیمت‌های پیشنهادی و یا کاهش حجم عرضه موضع‌گیری کنند سابیک عربستان و سایر شرکت‌های مشابه نمی‌توانند تمامی نیاز بازار را تامین کنند و بازار با کسری تقاضا به نسبت عرضه رو‌به‌رو خواهد شد. از سویی سابیک خود نیز مشکلاتی از جمله کاهش سودآوری و کاهش ارزش سهام داشته و بیش از این نمی‌تواند به این بازی ادامه دهد .
شرکت پارس پامچال در جدیدترین گزارش ۹۳ سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۰۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۳۱۸ ریال زیان شناسایی کرد .

شرکت دوده صنعتی پارس در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه خودرویی ، خودرو نزدیک به ۱۴ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۲۴۱ تومان رسید .

خودروسازان آلمانی بی‌ام‌و و فولکس واگن برای ساخت شبکه آمریکایی ایستگاه‌های شارژ سریع برای خودروهای برقی و خودروهای دوگانه سوز به شارژ پوینت می‌پیوندند . این شرکت‌ها در راستای گسترش بازار خودروهای برقی مانند بی‌ام i3‌و و گلف برقی فولکس واگن قصد دارند تا پایان سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰۰ پورت شارژ پوینت را در سواحل شرقی و غربی آمریکا نصب کنند .
شارژ پوینت با بیش از ۲۰ هزار پورت شارژ در آمریکای شمالی، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های شارژ خودرو برقی را اداره می‌کند.  اقدام مشترک بی‌ام‌و و فولکس واگن در حالی صورت می‌گیرد که خودروساز برقی تسلا موتورز هم شبکه گسترده‌ای از ایستگاه‌های شارژ سریع را برای سدان Model S ایجاد کرده است .  شبکه سوپارشارژر تسلا که دارندگان Model S می‌توانند خودرویشان را در آن به سرعت و به رایگان شارژ کنند اکنون دو هزار پورت در بیش از ۳۵۰ ایستگاه شارژ سریع در جهان دارد که ۱۶۰ ایستگاه آن در آمریکا و کانادا است، اما پورت سوپرشارژر از یک طراحی اختصاصی بهره برده که تنها با خودروهای تسلا کار می‌کند .  

در گروه معدنی، اکثر نمادها سبز رنگ بودند ، ومعادن به قیمت ۱۹۵ تومان رسید . معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص محاسبه و نحوه وصول حقوق دولتی معادن گفت: قطعا در هر شرایطی، منافع کشور و معدنکاران را لحاظ خواهیم کرد.  جعفر سرقینی افزود : نحوه وصول حقوق دولتی معادن تابع مفاد قانون معادن و آیین‌نامه اجرایی مربوط به آن است که همه ساله توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها پیگیری می‌شود. به گفته سرقینی، علاوه بر اقدام یاد شده معاونت امور معادن و صنایع معدنی با هماهنگی و همکاری حوزه معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها به‌منظور پایش و پیگیری موضوع وصول حقوق دولتی هر استان به تفکیک جلسات منظم دوره‌ای را برگزار می‌کند .
شرکت توسعه معادن روی در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۰۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۳ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۱ ریال سود کنار بگذارد و ۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت علت کاهش را به شرح ذیل اعلام نموده است :

۱-به دلیل تعدیل درآمد هرسهم شرکت کالسیمین براساس آخرین پیش بینی

۲-افزایش در خالص درآمدهای متفرقه عمدتا بابت اصلاح پیش بینی سایر درآمدهای غیرعملیاتی می باشد

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۶۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲۰۶۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۴۶۰۰ میلیارد ریالی ( معادل ۲۸ درصد ) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می باشد شرکت موضوع افزایش سرمایه را جبران مخارج سرمایه ای انجام شده و مشارکت در افزایش سرمایۀ شرکتهای سرمایه پذیر اعلام نموده است .

در گروه فولادی و فلزی، معاملات کم حجم و کم رمقی را نظاره گر بودیم ، شرکت صنایع مس شهید باهنر سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۳۱۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۲۴۵ ریال سود کنار بگذارد و ۷۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه تجهیزاتی، مپنا نزدیک به ۳ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۶۳۱ تومان رسید . شرکت ماشین سازی اراک در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد ریالی ( معادل ۱۲۰ درصد ) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می باشد شرکت موضوع افزایش سرمایه را بهسازی و نوسازی خطوط تولید گروه متالورژی و گروه ماشین و مونتاژ و تامین سرمایه در گردش عنوان نموده است .

سایر نمادها :

کهمدا در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۳/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۳۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۴ ریالی همراه بوده است شرکت در ۶ ماهه نخست خود توانست ۵۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و ۶۸۵ ریال به ازای هر سهم سود کنار بگذارد .

شرکت کاشی سعدی در جدیدترین گزارش ۹۳ سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۷۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۹ درصدی همراه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خودتوانست به ازای هر سهم ۱۶۰ ریال سود محقق کند و ۹۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .شرکت اعلام نموده است که کاهش ۹% مبلغ فروش با توجه به شرایط بازار بوده است .


قند قزوین در جدیدترین گزارش ۹۳ زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۵۰ ریال اعلام نموده است این در حالی است که در پیش بینی قبلی ۲۱۰ ریال سود برای هر سهم پیش بینی نموده بود  شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۱۴۰ ریال زیان شناسایی کرد و ۲۸۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . شرکت علت این کاهش را به شرح زیر اعلام نموده است :

کاهش در نرخ فروش محصولات عمدتاً شکر و ملاس .

کاهش در مقدار و نرخ خدمات کارمزدی .

کاهش در مقدار شکر خام خریداری و تولید شکر استحصال از شکر خام .

-افزایش در هزینه های مالی.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*