خانه / بورس و سهام / افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت سهم بدون دلیل! ، چرا؟

افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت سهم بدون دلیل! ، چرا؟

طی روز جاری نماد معاملاتی شرکت گلوکوزان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ۵۹۷ تومانی به ازای هر سهم بدون محدودیت قیمت مورد بازگشایی قرار گرفت و در نهایت سهم با معامله ۱۹ هزار و ۱۶۹ تایی با رشد ۱۰۴ درصدی قیمت همراه شد.

 این نماد در پی رشد قیمت خود در حالی شاخص کل را ۳۳ واحد به سمت بالا کشاند که در مجموع این نماگر تحت تأثیر کاهش قیمت سایر سهام به رشد ۹ واحدی اکتفا کرد.

اما نگاهی به سابقه معاملات و اطلاعات عملکرد مالی “غگل” سوالات فراوانی را در ذهن ایجاد می کند. چراکه طبق گزارش های مالی عملکرد میان دوره ای سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه ۹۴ شرکت پس از اعمال افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در تاریخ ۳ آبان ماه سال جاری، سود ۲۶۶۸ درصدی برآوردی خود را به ۲۷۵۷ ریال رسانده که این دو رقم تفاوت قابل ملاحظه ای با هم نداشته و تنها از رشد سه درصدی حکایت دارد.

در خصوص سال مالی ۹۳ و مجمع برگزار شده جهت تقسیم ۹۹ درصدی سود خالص هر سهم و نیز انجام پروژه فروکتوز، سرمایه در گردش از طریق دریافت تسهیلات مالی تأمین خواهد شد که نتیجه آن افزایش هزینه های مالی پیش بینی شده بوده است.

اما جدا از تمام این مباحث، اینکه به چه علت پس از تقسیم سود نقدی و بدون اعلام تعدیل مثبت سودآوری، سهم مذکور با این رشد قابل توجه مواجه شده، معلوم نیست.

گرچه نکات درخور توجه دیگری نیز در رابطه با سهم مذکور وجود دارد. چراکه این سهم از ۹۲٫۸٫۲۵ تاکنون با پایداری صف خریداران روبه رو بوده و به دلیل آنکه طی حدود یکسال و دو ماه گذشته تنها چهار روز به اندازه حجم مبنا معامله شده، تاکنون نتوانسته به تعادل لازم دست یابد و به همین دلیل طی این مدت سه بار مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده که بازهم به تعادل نرسیده است.

اما سوال اینجاست که چگونه سهمی با در اختیار داشتن چهار درصد سهام شناور آزاد و در حالی که طی یکسال و دو ماه اخیر تاکنون در مجموع با معامله نزدیک به ۵۱۲ هزار سهمی تنها به اندازه ۶٫۷ سرمایه خود معامله شده، چگونه چنین تأثیری را روی شاخص اعمال کرده است؟

سوال بعدی اینکه با توجه به این تفاسیر چگونه این سهم با معامله حدود ۱۹ هزار سهمی با این میزان رشد کشف قیمت شده، بدون آنکه اتفاق خاصی در آن افتاده باشد.

حال آنکه طی روزهای اخیر نمادهایی همچون “ولساپا”، “حکشتی” و “ختراک” همگی با تعدیل مثبت قابل توجه سودآوری خود همراه بوده اند. در حالیکه سهام مذکور پس از بازگشت به تابلوی معاملات نه تنها با افت قیمت همراه شده، بلکه حتی تا تشکیل صف فروش نیز پیش رفته اند.

بطوریکه به عنوان مثال سهام “غگل” در حالی بدون اعلام تعدیل سودآوری و با رشد حدود ۱۰۴ درصدی و حجم معاملات حدود ۱۹ هزار تایی قیمت خورد که دو روز قبل “ختراک” پس از تعدیل ۱۴۵ درصدی سود هر سهم و با اعلام پیغام ناظر بازار مورد بازگشایی قرار گرفت که به دلیل عدم برقراری تعادل میان تعداد خریداران و فروشندگان و حجم پایین سهام قابل معامله، نتوانست کشف قیمت شود و در نهایت یک روز بعد با کمتر از چهار درصد رشد قیمت همراه گردید و این امر بسیار جالب و تأمل برانگیز است که ناظر بازار چگونه با این سرعت و با این حجم پایین عملیات مچینگ سهم “غگل” را انجام داده است.

سوال بعدی اینجاست که در تمام روزهایی که سهام شرکت گلوکوزان با صف خرید معاملات خود را به پایان رسانیده، چرا سهامدار عمده به تقاضای موجود پاسخی نداده است؟

علاوه بر اینکه طبق قوانین بورس اوراق بهادار میزان درصد سهام شناور آزاد شرکت های پذیرش شده در بازار دوم بایستی از ۱۰ درصد سرمایه ثبت شده آن کمتر نباشد. این در حالی است که “غگل” تنها دارای شناوری چهار درصدی است و به نظر می رسد سهامداران عمده در این رابطه قوانین بازار سرمایه را رعایت نکرده اند.

حال آنکه به نظر می رسد در این رابطه بایستی سهامداران عمده که شرکت های مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا و سرمایه گذاری صنعت و معدن در مجموع با در اختیار داشتن ۸۵ درصد این سهم در رأس آنها می باشند، هیچ اقدامی جهت عرضه سهام و رعایت میزان سهام شناور آزاد قانونی “غگل” نمی کنند.

می توان گفت چنین مواردی از عجایب بورس تهران است که شرکتی با سرمایه هفت میلیارد تومان توانسته شاخص بورسی با ارزش بازاری ۲۹۲ هزار میلیارد تومان را براحتی حدود ۳۳ واحد به سمت بالا تکان دهد!

در پایان بایستی در این امر قدری تأمل کرد که در چنین شرایطی آیا تنها این سهامدار خرد است که باید ضرر کند، حال آنکه بیشترین سود و منفعت نصیب هیچ فردی نمی شود به جز سهامدار عمده!!

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*