خانه / بورس و سهام / طلای جهانی ۲۷ دلار افزایش یافت

طلای جهانی ۲۷ دلار افزایش یافت

قیمت طلا پس از انتشار آماری مبنی بر رشد ضعیف اقتصادی آمریکا در سه ماهه چهارم سال گذشته، ۲۶٫۵۲ دلار افزایش یافت و به ۱۲۸۳٫۷۹ دلار در هر اونس رسید.

 

پس از انتشار آماری مبنی بر رشد ضعیف اقتصاد آمریکا در سه ماهه چهارم سال گذشته، قیمت طلا پس از دو روز کاهش، ۲۷ دلار افزایش یافت.

این امر سبب شد تا طلا بهترین ماه افزایشی را در ماه ژانویه در ۳ سال گذشته به ثبت برساند اما سبب شد تا برخی از سرمایه‌گذاران در مورد ایجاد تورم احتمالی در فلز زرد نگران شوند.

قیمت طلا روز جمعه ۲۶٫۵۲ دلار افزایش یافت و به ۱۲۸۳٫۷۹ دلار در هر اونس رسید.

برخی از تجار طلا فکر می‌کنند که حتی اگر دلار تقویت شود، طلا همچنان در کوتاه‌مدت به علت نگرانی در مورد بی‌ثباتی در اروپا روندی افزایشی خواهد داشت.

طلا در ماه ژانویه ۸ درصد افزایش یافت که بالاترین افزایش از ژانویه ۲۰۱۲ به شمار می‌رود. عمده این افزایش ناشی از اقدام بانک مرکزی سوئیس در حذف محدودیت برای فرانک این کشور بود. بانک مرکزی اروپا نیز اعلام کرد که میلیاردها یورو به اقتصاد این منطقه تزریق خواهد کرد.

جولیوس بائر تحلیلگر بازار طلا با اشاره به بحران اوکراین، گفت، ما طی دو سال گذشته، چندین بار شاهد چنین روند بهبودی ناشی از احساس حاکم بر بازار برای طلا بوده‌ایم. وی پیش‌بینی کرد که عوامل حمایتی بیشتری امسال به وقوع بپیوندد.

ویکتور تیاپریا تحلیلگر بازار طلا نیز معتقد است که علی‌رغم وجود تهدید ناشی از انقباضی شدن سیاست پولی آمریکا، افزایش نقدینگی در نتیجه سیاست انقباضی بانک مرکزی اروپا قیمت طلا را تقویت خواهد کرد.

وی ریسک موجود در بازار (در ۱۲ ماه آینده) را این موضوع عنوان کرد که آیا آمریکا می‌تواند رشد قوی اقتصادی خود را به ویژه با توجه به عدم رضایت‌بخش بودن میزان دستمزدها ادامه دهد یا نه.

قیمت طلا روز پنج‌شنبه به دنبال برداشت سرمایه‌گذاران از بیانیه فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره بانکی در این کشور، روند نزولی به خود گرفت اما پس از اینکه وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم پارسال به ۲٫۶ درصد رسیده است که تنها نصف ۵ درصد سه ماهه سوم است، این روند معکوس شد و این فلز گران بها با افزایش ۲٫۱۱ درصدی روبرو شد.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*