خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / اعطای مدال افتخار به دو نماد

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / اعطای مدال افتخار به دو نماد

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۱٫۱۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۲۱۸ واحد افزایش به رقم ۴۸۲۵۰ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۱۷ واحد افزایش عدد ۱۲۹۱۱۷ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۲۸۶ واحد رشد به رقم ۶۵۵۴۲ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبصادر” با ۳۶ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فخوز” با ۱۰۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۴ واحد افزایش به رقم ۷۳۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۳ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۰٫۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۵۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۵۳۸ میلیارد ریال رسید.

شروع اولین روز از هفته جاری بسیار پرهیجان و پر تب و تاب بود و اکثر قریب به اتفاق گروه ها در معاملات امروز با افزایش قیمت و روند صعودی همراه شدند. به گونه ای که صف خرید ماحصل فعالیت اکثر نمادهای بورسی و فرابورسی بود.

براساس گزارش بورس نیوز، امروز در ادامه اخبار رسیده از کنگره سنای آمریکا بر عدم تصویب تحریم جدید تا چهارم فرودین ماه سال ۹۴ حداقل برای دوره دو ماهه خیال فعالان بازار سرمایه از ریسک تحریم جدید راحت شد چراکه با توجه به تغییر نگاه کنگره آمریکا به اکثریت جمهوری خواه این ریسک برای بازار سرمایه ممکن بود که با تحریم های جدید مواجه گردند که البته این اتفاق نیفتاد.

برخی گمانه زنی ها حکایت از احتمال یک توافق سیاسی در ماه جاری دارد. سخنگوی وزارت امور خارجه به این موضوع اشاره داشته که اراده بر این است که بتوان تا پایان بهمن ماه جاری پیش نویس توافق سیاسی نهایی و دور جدید از توافق که از آن به عنوان توافق فنی یاد می شود، آغاز گردد.

صرفاً جهت اطلاع!

پتروشیمی: امروز در گروه پتروشیمی شاهد معاملات پرحجم و رشد قیمت اغلب سهام شرکت های فعال در این گروه بودیم. به نظر می رسد بحث واگذاری تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی به دولت توسط مجلس تأثیر مثبت خود را به تدریج بر این صنعت نمایان می کند.

خودرو: شرکت ایران خودرو به عنوان عامل اصلی حرکت دهنده به بازار سرمایه با روند صعودی قیمت سهام خود هم بر کلیت بورس تأثیر مثبت بر جای گذاشت و عنوان لیدری را از آن خود ساخت و هم موجب رونق گروه خودرو شد. البته با توجه به گزارش عملکرد ۹ ماهه سال جاری “خودرو” چنین روندی قابل پیش بینی بود. قطعه سازان نیز امروز روند مطلوبی را پشت سرگذاشتند.

بانکی: گروه بانکی امروز شاهد روندی مثبت و اقبال خریداران بود. بانک صادرات ایران به عنوان لیدر گروه علیرغم تمامی ناملایمات سهامدار حقوقی در عرضه بی محابای سهام توانست پس از معاملات بیش از ۴۸ میلیون سهمی با صف خرید قابل قبولی مواجه گردد. به هر حال شایعات شکل گرفته در خصوص بحث توافقات سیاسی و حصول نتیجه مثبت از مذاکرات شاید بیشترین تأثیر را بر گروه فوق داشته باشد.

فلزات اساسی: شرکت فولاد خوزستان پس از اعلام تعدیل منفی ۲۷ درصدی سود برآوردی بیشترین تأثیر منفی را روی شاخص کل بر جای گذاشت. اعلام تعدیل منفی “فخوز بدبینی ها نسبت به گروه فولادی را بیش از پیش افزایش داد.

البته در این گروه برخی نمادهای سرب و روی همچون “فباهنر” از آینده روشن تری نسبت به مابقی شرکت ها برخوردارند.

براساس این گزارش، از اتفاقات مهم معاملات امروز اعلام تعدیل منفی ۹۳ درصدی شرکت شهد ایران براساس عملکرد ۹ ماهه سال مالی جاری بود، “غشهد” دلایل تعدیل منفی سود برآوردی خود را عدم تولید و فروش کنسانتره انگور، عدم فروش کنسانتره سیب تولیدی، هزینه حمل مرتبط با کنسانتره آلبالو فروش رفته منعکس در هزینه های توزیع و فروش، افزایش هزینه های مالی ناشی از عدم فروش ژنراتورهای برق و ساختمان های پروژه گلبهار اعلام نموده است.

جالب است که مدیران این مجموعه در گزارش ۹ ماهه شرکت به این نتایج دست یافته اند و در گزارشات عملکرد سه ماهه و شش ماهه خبری از این موارد و تعدیل منفی نبوده است.

“چفیبر”: در گزارش ۹ ماهه به یکباره متوجه تعدیل منفی ۴۷۲ درصدی خود شده است.

برخی شرکت ها در بازار وجود دارند که حیفه بهشون مدال افتخار ندیم بعد از ۹ ماه فعالیت شرکت به یکباره متوجه تعدیل منفی ۴۷۲ درصدی می شود. این اتفاق که هیچ نشانه ای از آن در گزارش های سه ماهه و شش ماهه دیده نشده بود طی مدت سه ماهه سوم سال رخداده است.

این موضوع که چه اتفاقی در شرکت فیبر ایران رخداده که موجب اعلام تعدیل منفی این چنینی شده خود جای سوال دارد. به نظر می رسد چیزی شبیه آتش گرفتن کارخانه در این مجموعه اتفاق افتاده است.

“ولبهمن”: تازه وارد فرابورس در اولین اقدام خود با اعلام تعدیل مثبت ۳۷ درصدی سود برآوردی مواجه شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*