خانه / بورس و سهام / بازتاب خبرهای کابینه در بورس

بازتاب خبرهای کابینه در بورس

دنياي اقتصاد- به دنبال شروع به كار دولت جديد و انتخاب معاون اول رييس‌جمهوري، نخستين دستور معاون اول به مذاق بازار خوش آمد.‌ اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهوري بر آن شد تا  در اولين تصميمات دولتي طي صدور بخشنامه‌اي اجراي تصميمات دولت گذشته را كه بعد از اول خرداد 92 تصويب شده بوده‌اند، متوقف كند تا به اين واسطه شبح افزايش قيمت خوراك و عطف به ماسبق آن در شركت‌هاي پتروشيمي از ميان برود. مصوبه‌اي كه سبب خواهد شد تا شمار زيادتري از تصميمات تغيير كند كه در اين ميان نيز مي‌توان به واگذاري برخي اموال دولتي از جمله معادن گل گهربه تامين اجتماعي و نمايشگاه بين ‌المللي به صدا و سيما اشاره كرد. از سوي ديگر، اعلام نظر سازمان حسابرسي در مورد تغيير استاندارد 16 به منظور رفع مشكل شديد مالي ناشي از تسعير بدهي ارزي به نرخ ارز مبادلاتي در شركت‌هايي كه از بدهي‌هاي ارزي برخوردارند نيز از ديگر تصميماتي بود كه نشان از عقلانيت بيشتر در حوزه اقتصادي دارد. اعلام مهار تورم به عنوان برنامه اساسي وزير اقتصادي پيشنهادي دولت موجب شده است تا معامله‌گران با دقت برنامه وزير اقتصادي پيشنهادي دولت را دنبال كنند.
جنب پل حافظ
خبرهای خوب از دولت جدید
گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در حالی به بازدهی سالانه خود 7/1 درصد دیگر افزود که با آغاز به کار دولت جدید خبرهای مناسبی در اختیار بازار قرار گرفته است.
در هفته گذشته بازار مرز بازدهی 50درصدی را پشت سر گذاشت و به بازدهي 8/52 درصد رسید که رقم قابل ملاحظه‌ای به شمار می‌رود. در این میان در آخرین روز هفته گذشته معامله‌گران شاهد اعلام خبرهای مناسب در شروع به کار دولت بودند.
روز چهارشنبه معامله‌گران شاهد اعلام نظر سازمان حسابرسی در مورد تغییر استاندارد 16بودند. این مصوبه تاثیر بسیار مهمی بر شرکت‌های بورسی و غیر بورسی در سال گذشته و امسال دارد.
با اصلاح استاندارد حسابداری شماره  16، شرکت‌ها می‌توانند آثار تغییرات شدید نرخ ارز را که باعث افزایش بدهی‌های ارزی می‌شود به بهای تمام شده دارایی‌های مربوط اضافه کنند، مشروط به اینکه مبلغ دفتری دارایی از مبلغ قابل بازیافت آن بیشتر نشود.
در سال 91 ارائه ارز مبادلاتی و رسمی شدن نرخ ارز 2هزار و 450تومانی و در سال جاری حذف ارز مرجع موجب شده است بسیاری از شرکت‌هایي که دارای بدهی ارزی هستند با مشکل شدید مالی ناشی از تسعیر بدهی ارز به نرخ ارز مبادلاتی مواجه شده و عملا بدهی آنها دوبرابر شده است. شرکت‌هایي نظیر هلدینگ خلیج فارس، مپنا، پالایش نفت تهران و شمار قابل ملاحظه‌ای از شرکت‌های سیمانی و فلزی نظیر سیمان ایلام و هگمتان و همچنین مس باهنر با اصلاح این استاندارد می‌توانند شرایط بهتری را تجربه کنند. هر چند که شرکت‌هایي که مجمع خود را برگزار کرده‌اند صورت‌های تجدید ارزیابی شده منتشر می‌کنند، اما شرکت‌هایي که در آستانه برگزاری مجمع هستند می‌توانند از محل استاندارد جدید وضعیت سود و زیان بهتری را به نمایش بگذارند. این مصوبه همچنین کاهش درآمد مالیاتی دولت را نیز متوقف می‌کند؛ امری که به نفع دولت است.
در همین رابطه ريیس تدوین استانداردهای سازمان حسابرسی در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به برگزاری مجمع سازمان حسابرسی که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، اظهار كرد: در این مجمع دو تصمیم مهم اتخاذ شد که مربوط به اصلاح استاندارد شماره 16 حسابداری و تصویب استانداردهای دولتی برای موسسه‌ها و دستگاه‌های دولتی بود.
موسی بزرگ‌اصل ادامه داد: در پی بروز مشکلاتی برای برخی صنایع ارزبر و تغییر نرخ ارز از نرخ مرجع به نرخ مبادله‌ای، استاندارد شماره 16 حسابداری اصلاح شد تا طبق آن صنایع وشرکت‌های مختلف ارزبر با چنین مشکلی مواجه نشوند.
این مقام مسوول‌ ادامه داد: به طور مثال شرکت‌های سیمانی که به صندوق ذخیره ارزی بدهی داشتند به دلیل تغییر مبنای محاسبه از نرخ ارز مرجع به نرخ ارز مبادله‌ای با مشکلاتی مواجه شدند که در صورت افزایش این نوع بدهی‌ها زیان‌ده و مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌شدند؛ بر همین اساس این استاندارد مهم اصلاح شد تا چنین مشکلی برطرف شود.
بزرگ اصل در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: دیگر مصوبه مهم مجمع دیروز سازمان حسابرسی مربوط به تصویب استانداردهای دولتی بود که طبق آن همه موسسات و دستگاه‌های دولتی از سال 94 مکلف می‌شوند که به جای استفاده از رویه حسابداری نقدی از رویه حسابداری تعهدی استفاده کنند.
در همین شرایط بازار با خبری دیگر نیز مواجه شد؛ به دنبال شروع به کار دولت جدید و انتخاب معاون اول ريیس‌جمهوری، نخستین دستور معاون اول به مذاق بازار خوش آمد؛ با صدور بخشنامه اسحاق جهانگیری، معاون اول ريیس‌‌جمهور اجرای تصمیمات دولت گذشته که بعد از اول خرداد 92 تصویب شده‌اند، متوقف شد.
این خبر می‌تواند شبح افزایش قیمت خوراک و عطف به ما‌سبق آن در شرکت‌های پتروشیمی را از میان ببرد. در هفته گذشته بر اساس نامه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، قیمت خوراک پتروشیمی‌ها از جمله خارک از مهر سال 91 با افزایش بر مبنای دلار مبادلاتی مواجه شد که این تصمیم به دلایل متعدد از جمله عطف به ما سبق شدن قیمت‌گذاری و عدم تناسب آن با واقعیت‌هاي صنعت با اعتراض شرکت‌های پتروشیمی مواجه شده بود. در همین حال شمار زیادتری از تصمیمات نیز با این مصوبه تغییر خواهد کرد که از جمله آن به واگذاری برخی اموال دولتی از جمله معادن گل‌گهر به تامین اجتماعی و نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما اشاره کرد.در این شرایط به نظر می‌رسد با شروع کار دولت جدید معامله‌گران شاهد عقلانیت بیشتری در حوزه اقتصادی باشند که همین امر نیز انتظارات را افزایش خواهد داد.
در کنار تحولات یاد شده معامله‌گران در هفته جاری شاهد بررسی و رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه خواهند بود؛ امری که تاثیر مهمی را روی بازار خواهد داشت. ارائه برنامه‌های وزرای پیشنهادی و همچنین نحوه برخورد مجلس شورای اسلامی با برنامه وزرا از اهمیت خاصی برخوردار است. در همین حال در حوزه اقتصادی معامله‌گران با دقت برنامه وزیر اقتصاد را دنبال می‌کنند. اعلام مهار تورم به عنوان برنامه اساسی وزیر اقتصاد موجب شده است تا نحوه حصول این برنامه نیز از اهمیت برخوردار باشد. با اين وجود هنوز کاندیدای ریاست کل بانک مرکزی مشخص نیست. ريیس کل بانک مرکزی به ویژه از نظر بحث ارز و بانک‌ها دارای اهمیت است. در حوزه اقتصادی در بازار جهانی معامله‌گران شاهد افزایش بهای فلزات هستند. در بازار جهانی بهای مس به 7هزار و 186دلار در هر تن رسیده است. بهای سه فلز آلومینیوم، روی و سرب نیز به ترتیب یک هزار و 821دلار، یک هزار و 905دلار و دو هزار و 152دلار در هر تن رسیده است.
در بازار چه خبر بود؟
روز چهارشنبه بازار شرایط مثبتی را پشت سرگذاشت. فرا رسیدن عید سعید فطر و پایان تاثیر سنتی ماه مبارک رمضان در کنار خوش بینی به برنامه‌های وزرای پیشنهادی و انتشار خبر تغییر استاندارد حسابداری موجب شد تا بازار شرایط بهتری را تجربه کند. امری که موجب شد تا علاوه بر رشد اکثر نمادها، بازگشایی‌هاي مناسبی صورت گيرد که به ویژه در بازگشایی نماد نفت پاسارگاد و جهش 20درصدی این سهم رقم خورد.
در همین حال روز چهارشنبه بازار با عدم انجام چند معامله عمده نیز همراه بود سه عرضه بلوکی روز چهارشنبه در بازار رقم خورد که به شکست انجامید. عرضه یک درصد سهام ایران‌خودرو توسط سرمایه‌گذاری صنعت ومعدن، عرضه 5درصد سهام رنا توسط سازمان خصوصی‌سازی و عرضه یک درصد سهام معادن و فلزات توسط صندوق فولاد عرضه‌هايی بودند که شکست خورده و خریداری برای آنها در بازار حاضر نشد. از سوي ديگر بازار شاهد اعلام دو عرضه بلوکی دیگر نیز بود؛ 38درصد سهام مقره سازی در روز سوم شهریور ماه عرضه می‌شود که با توجه به مالکیت 55درصدی توسعه صنعتی در این شرکت احتمالا «وتوصا» خریدار این شرکت خواهد بود که در قیمت هر سهم 18هزار و 83ریال عرضه می‌شود.
در همین حال 5درصد سهام بانک صادرات نیز به دلیل عدم پرداخت اقساط توسط سازمان خصوصی سازی عرضه خواهد شد. در گروه پالایشگاهی معامله‌گران همچنان شاهد ادامه تلاش برای ثبت تصمیمات مجمع پالایشگاه‌ها هستند؛ در این بخش انتظار می‌رود با تغییر استاندارد راه برای ثبت صورت جلسه برخی از پالایشگاه‌ها باز شود. مشکل پالایشگاه‌ها به ویژه شیراز و تبریز که مسوولان بازار خواهان تغییر در میزان سود تقسیمی آنها هستند موجب شده است بازگشایی نماد هلدینگ نفت و گاز پارسیان به تاخیر بیفتد.
برخی شنیده حکایت از احتمال ارائه گزارش‌های شفاف سازی برای دو پالایشگاه بندرعباس و لاوان در میانه هفته دارد. انتظار می‌رود این دو پالایشگاه که مشکل کمتری در صورت‌های مالی خود دارند در میانه هفته جاری بازگشایی شوند. با اين حال تکلیف چهار پالایشگاه شیراز، تبریز، اصفهان و تهران نیز به بررسی موضوع تقسیم سود شرکت‌ها و همچنین عملکرد سه ماهه این شرکت‌ها وابسته است.
در گروه نفتی بازگشایی نماد نفت پاسارگاد بعد از تعدیل سود خبر مناسبی برای تاپیکو و صندوق بازنشستگی بود.
نفت پاسارگاد در آخرین گزارش خود  سود هر سهم خود را از 393 تومان به 490 تومان افزایش داده است. این در حالی است كه تاپیکو سود هر سهم «شپاس» را در پیش‌بینی اخیر سال مالی منتهی به ارديبهشت 92 مبلغ 393 تومان و تقسیمی آن را 384 تومان در نظر گرفته که از این اختلاف 97 تومانی با سود جدید حدودا 30میلیارد تومان به سود خود اضافه می‌کند و تقریبا به ازای هر سهم يك تومان به سود شرکت اضافه خواهد شد. صندوق بازنشستگی نیز تا 160ریال سود را از این محل شاهد خواهد بود. این محاسبات در شرایطی است که عملکرد سه ماهه نفت پاسارگاد تعدیل سود این شرکت در سال جاری را قطعی كند.
در گروه بانکی، بانک آینده در انتهای هفته گذشته رسما مجوز فعالیت خود را دریافت کرد. انتظار می‌رود با دریافت این مجوز این بانک بتواند به فرابورس بازگردد تا پس از ماه‌ها بلاتکلیفی سهامداران بانک ادغام شده تات بتوانند در قالب بانک آینده شاهد داد و ستد سهام خود باشند.
در گروه غذایی، نمادهای قندی در حالی با صف خرید در بازار روز چهارشنبه مواجه بودند که بحث حذف ارز مرجع و واردات براساس ارز مبادلاتی می‌تواند قیمت قند و شکر را افزایش دهد.
در گروه فلزی به گزارش خبرنگار اقتصادی  گروه کارخانه‌های نورد آلومینیوم با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس اوراق بهادار با اعلام اینکه هیچ‌گونه تغییر با اهمیتی در پیش‌بینی سود هر سهم منتهی به 29 اسفند سال جاری (حسابرسی شده) ایجاد نشده، درباره تغییر نرخ ارز مرجع متذکر شد که به استناد بخشنامه بانک مرکزی در مورخ سوم اسفندماه 91 از آنجا که کلیه خریدهای مواد اولیه شمش آلومینیوم این شرکت مطابق با ماده 2 بخشنامه فوق در قالب تسهیلات ری‌فاینانس و یوزانس بوده و تمامی موارد آن قبل از سوم مرداد ماه 91 ترخیص شده است و مورد مصرف قرار گرفته؛ تسویه بدهی‌‌های ارزی ایجاد شده با نرخ ارز زمان گشایش اعتبار امکان‌پذیر است.
در مجموع بازار روز چهارشنبه بازار مثبتی بود که در آن شاخص 467واحد رشد کرد و به رکورد تازه 58هزار و 142 واحد رسید. با این کارنامه ارزش بازار با توجه به یک روز فعالیت بیشتر بازار نسبت به هفته ماقبل با رشد 54درصدی به هزار و 377میلیارد تومان رسید. شمار خریداران نیز با رشد 32درصدی به 120هزار و 105نفر بالغ شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*