خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / به نام سهامدار به کام …؟

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / به نام سهامدار به کام …؟

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۱۱٫۱۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۳ واحد افزایش به رقم ۴۸۳۳۱ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳ واحد افت عدد ۱۲۸۹۵۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۴۱ واحد رشد به رقم ۶۵۹۵۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “فملی” با ۴۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “پارسان” با ۴۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افزایش به رقم ۷۳۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۰٫۶۳ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۰٫۴ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۴۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۴۵ میلیارد ریال رسید.

روند مثبت و تعادلی قیمت اغلب سهام شرکت ها طی روز جاری نیز ادامه یافت، شاخص کل بورس نیز در روز جاری بدون هیچ واسطه و معامله بلوکی توانست بیش از ۴۱ واحد رشد نماید.

از سویی دیگر اهالی تالار امروز شاهد حضور وزیر اقتصاد در خانه ملت به جهت پاسخ به سه سوال از سه نماینده بودند اتفاقی که در نوع خود بی سابقه بود. به هر حال وزیر اقتصاد امروز به مجلس رفت و پس از انصراف یک نماینده با دو سوال باقی مانده مواجه شد که اصلی ترین آن مربوط به افت شاخص های بورس بود که طی سال جاری رخ داده است که در نهایت نماینده مردم تهران از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع نشد و وزیر با کارت زرد نمایندگان مواجه شد.

فارغ از اتفاقات و صحبت های رد و بدل شده امروز در مجلس آنچه که مهم است نتیجه این اتفاق بود که منجر به دوا شدن دردی از سهامداران به جهت جبران زیان نشد.

چراکه نماینده مردم تهران فقط به شرح ماوقع پرداخت و همان هایی را عنوان کرد که هیچکس از آن بی خبر نیست و تکرار آنها دردی را دوا نمی کند و از طرف دیگر وزیر اقتصاد نیز خبر از اجرایی شدن راهکارهایی حمایتی داد که در صورت اجرایی شدن می تواند مجدداً بورس را به مسیر اصلی خود بازگرداند اما مدت هاست که سرمایه گذاران چشم انتظار اجرا شدن آنها می باشند. 

شاید بهتر بود نماینده مردم به جای دادن کارت زرد به وزیر از وی مدت زمان مورد نیاز برای اجرایی شدن راهکارها را درخواست می کرد تا حداقل اقدام امروز ایشان نفعی عملی هم برای سهامداران در پی می داشت. طرح سوال امروز اگرچه به نام سهامدار بود اما به کام سهامدار نبود.

براساس گزارش بورس نیوز، از اتفاقات امروز مجلس گذر می کنیم و سری به تالار حافظ می زنیم.

در گروه سنگ آهنی ها امروز دوقلوهای “کچاد” و “کگل” با انتشار خبر بسته شدن حساب های آنها از بابت بدهی معوق مربوط به پرداخت بهره مالکانه و همچنین تنفس در مجمع افزایش سرمایه هلدینگ آنها ( ومعادن ) به جهت راه اندازی طرح توسعه شاهد حجم بالای فروشندگان بودیم. 

ساختمانی ها همانگونه که پیش بینی شده بود امروز را هم با صف خرید و رشد قیمت به پایان رساندند البته نکته قابل تأمل گروه مذکور در روز جاری افزایش حجم عرضه ها بود.

“سمگا”: به نظر می رسد با نزدیک شدن به زمان افتتاح هتل این شرکت اقبال بازار نیز به آن افزایش یافته . البته هنوز مشخص نیست که این شرکت قصد هتل داری دارد یا فروش آن چراکه در صورت عدم فروش هتل فعلاً سودی از این بابت در حساب های شرکت منظور نخواهد شد.

از سویی دیگر حرکت گروه کاشی و سرامیک نیز طی روزهای اخیر تأمل برانگیز است چراکه در حالی این گروه با کاهش قیمت مواجه شده است که گروه ساختمانی در حال رشد است. اهالی تالار بر این باورند که احتمال روند صعودی گروه مذکور با یک فاز تأخیر بعد از ساختمانی ها وجود دارد.

در پایان باید دید که بازار سرمایه در روز آتی پس از موارد مطروحه در مجلس چه روندی را در پی خواهد گرفت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*