خانه / بورس و سهام / بازخوانی پرونده واگذاری واحد قیرسازی پالایشگاه اصفهان

بازخوانی پرونده واگذاری واحد قیرسازی پالایشگاه اصفهان

ماجرای واگذاری غیرقانونی واحد قیرسازی پالایشگاه اصفهان به دستور وزیر اسبق نفت در سال 86 اولین بار در رسانه‌ها منتشر شد که هم اکنون به بازخوانی آن می‌پردازیم.

 فارس : ماجرای واگذاری غیرقانونی واحد قیرسازی پالایشگاه اصفهان به دستور وزیر اسبق نفت در سال 86 اولین بار در رسانه ها منتشر شد که مورد توجه مسئولان وقت وزارت نفت نیز قرار گرفت.

از این رو بار دیگر به بازخوانی  پرونده این واگذاری غیر قانونی می پردازیم.

ماجرا چنین است:

بر اساس تصمیم و تصویب نمایندگان ویژه رئیس دولت اصلاحات در تاریخ 26 اسفند ماه سال 81 مقرر شده بود اموال منقول و غیر منقول و تاسیسات مربوط به کارخانه های قیر سازی شرکت‌های پالایش نفت شیراز، بندر عباس، اصفهان، تبریز، تهران، آبادان و شازند اراک متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی واگذار شود.

براین اساس مقرر شد تا این اموال به نسبت 46.5 درصد به صندوق بازنشستگی کشوری و 53.5  درصد به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود تا پس از تعیین تکلیف قیمت و توافق طرفین نسبت به تحویل و انتقال قطعی اقدام شود.

در تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور وقت آمده بود صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و مدیران عامل شرکت‌های پالایش نفت موظفند از تاریخ ابلاغ این تصمیم نامه حداکثر ظرف مدت یک ماه نسبت به انعقاد قرارداد با کارشناس یا کارشناسان مرضی الطرفین اقدام کنند و زمان تعیین قیمت کارشناسی از تاریخ عقد قرارداد مذکور حداکثر سه ماه تعیین می‌شود.

در سال 83 شرکت نفت پاسارگاد به منظور مدیریت واحدهای قیرسازی با همین نسبت سهام تاسیس می‌شود و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت وقت در پاسخ به نامه جوشن، معاون وقت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مبنی بر تعیین تکلیف تاریخ واگذاری این واحدهای قیر سازی به بهانه اینکه سازمان تامین اجتماعی بخشی از تعهدات خود را انجام نداده، دستور توقف واگذاریها را صادر کرد.

در نتیجه رایزنیها و اعمال نفوذ وزارت نفت، سازمان تامین اجتماعی در نهایت مجبور به واگذاری واحد قیرسازی پالایشگاه‌ اصفهان معروف به شرکت نفت جی، به صندوق بازنشستگی صنعت نفت شد.

در نهایت نیز نوعی گروکشی صورت گرفت و مقرر شد واحد قیرسازی اصفهان که در حقیقت گل سرسبد واحدهای قیرسازی کشور از لحاظ تولید و کیفیت به شمار می‌رود، به صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت واگذار شود.

شرکت پالایش نفت جی، پس از خرید کارخانجات تولید قیر و تجهیزات جنبی آن در سال 1382 تاسیس شد که این شرکت دارای سه واحد مجزای قیر‌‎سازی برای تولید انواع قیر‌های دمیده و قیرهای محلول است و در طرح‌های توسعه‌ای خود، احداث واحد قیر امولسیونی و قیر پلمیری را به طور جدی دنبال می‌کند که این شرکت با بکارگیری منابع و نیروهای متخصص بیش از 40 درصد تولید قیر کشور را به خود اختصاص داده است.

سازمان بازنشستگی کشوری طی نامه شماره 60282/300 مورخ 15/10/82 خطاب به قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: حسب الامر وزیر محترم نفت، سازمان بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی موافقت نموده‌اند تا واحد قیرسازی پالایشگاه اصفهان با همان قیمت واگذاری به صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت انتقال یابد.

این در حالی است که چنین تصمیمی بر خلاف نظر و تصویب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در آن زمان اتخاذ شد و نتیجه اتخاذ چنین تصمیمی این شد که بجای استفاده بیش از 20 میلیون نفر افراد تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی، منافع این واگذاری تنها نصیب پرسنل محدود تحت پوشش صندوق بازنشستگی صنعت نفت شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*