خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۸ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۸ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۱۵ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵,۷۸۷ واحد رسید . که نمادهای همراه با ۲۱ واحد ، شپدیس با ۱۵ واحد و وغدیر با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پارسان با ۳۰ واحد و کگل  با ۱۲ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۸۳ میلیارد تومان رسید که نماد همراه با ۲۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۰٫۷۰ واحد نزول کرد و به رقم ۷۴۶ واحد رسید .نمادهای پترول ، جم و وخاور بیشترین تاثیر منفی  را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۷ میلیارد تومان رسید که نماد ثتران با ۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان افزایش یافتند ، بر این اساس مس به قیمت ۵۶۹۲ دلار ، آلومنیوم ۱۸۷۱ دلار ، روی ۲۱۵۰ دلار و سرب ۱۸۵۰ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۳۳ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت۹۸ هزار تومان رسید

 

مهمترین اخبار سیاسی

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش و تیم فنی هسته‌ای ایران به منظور شرکت در پنجاه و یکمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ عصر دیروز (جمعه) وارد این شهر شده بود، با جان کری همتای آمریکایی خود به گفت‌وگو درباره مذاکرات جاری هسته‌ای پرداخت. این چهارمین دیدار ظریف و کری پس از تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو بود. ظریف پیش از عزیمت به مونیخ گفته بود که دیدارهای مفصلی با کری و سه وزیر خارجه اروپایی در گروه ۱+۵ خواهد داشت و با یادآوری این نکته که همه وزرای خارجه شش کشور در مونیخ حضور ندارند حصول توافق سیاسی امکانپذیر نیست و رایزنی‌ها در مونیخ برای به پیش بردن مذاکرات به جلو صورت می‌گیرد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گفت و گوی روز جمعه با رادیو رژیم صهیونیستی بار دیگر مواضع ضدایرانی خود را تکرار کرده و مدعی شد که تهران هنوز به سوالات آژانس در مورد ابعاد نظامی احتمالی، پاسخ نداده است و در عین حال نتوانسته نگرانی‌ها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود را برطرف کند .

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه پس از دیدار جان کری وزیر خارجه این کشور با همتایانش در شورای همکاری خلیج فارس، گفت وی در این دیدار به کشورهای عربی نسبت به روند مذاکرات هسته‌ای با ایران، اطمینان داده است . آقای کری در این نشست به اعضای شورای همکاری خلیج فارس، اطمینان داده است که «مذاکرات هسته‌ای به یک توافق بد منجر نمی‌شود.

 مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه در نشستی در اندیشکده بروکینگز خواستار فرصت دادن به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ شد، اما افزود در صورتی که دیپلماسی با ایران شکست بخورد آمریکا و متحدانش قوی‌تر خواهند شد. خانم رایس به رغم مطالبات زیاده‌خواهانه آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران مدعی شد سوء نیت آمریکا و سایر کشورهای ۱+۵ عامل شکست احتمالی مذاکرات نخواهد بود.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روند افزایش قیمت نفت با ادامه کاهش تعداد دکلهای حفاری نفت آمریکا و درگیریهای لیبی ادامه یافت و حد نصاب تازه ای برای قیمت نفت برنت بر جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، افزایش قیمت نفت در معاملات روز جمعه در حالی ادامه یافت که نفت برنت شاهد بیشترین افزایش قیمت در ١٧ سال گذشته بود، این در حالی است که کاهش تعداد دکلهای حفاری در آمریکا و ادامه درگیریها در لیبی جریان سقوط قیمتها را متوقف کرده است. قیمتهای جهانی نفت در ۶ روز گذشته نزدیک به ٢٠ درصد بالا رفته است اما همچنان به دلیل نگرانی از مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی ۵٠ درصد کمتر از قیمتهای سال گذشته است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که مازاد عرضه نفت تا پایان نیمه نخست امسال ادامه می یابد اما برخی دیگر معتقدند که کاهش دکلهای حفاری و نیز کاهش هزینه اکتشاف نفت در شرکتها موجب رفع سریعتر مازاد عرضه نفت می شود.

جعفر قادری در مورد تعیین سقف ۲٫۵ میلیون تومان درآمد و مشمولان یارانه‌‌بگیر، بیان داشت: اکنون با پیشنهادی که در کمیسیون تلفیق مصوب شد، دولت دیگر بهانه‌ای برای عدم حذف پردرامدها نخواهد داشت .قادری ادامه داد: البته این مصوبه اشکالاتی دارد و اینکه بعد خانوار مشخص نشده و خانوار یک نفره و ۱۰ نفر با تعیین سقف ۲٫۵ میلیون تومان تفاوتی ندارد.وی تأکید کرد: در این پیشنهاد درآمد خانوار مطرح شده و نه سرپرست که شامل مجموع درآمد است و باید به این نکته توجه شود، اگر تعداد فرزندان از میانگین بالاتر برود، باید شرایط درآمد تغییر کند و به ازای هر نفر ۵۰۰ هزار تومان افزایش یابد که به عدالت اجتماعی نزدیک‌تر است . به گفته قادری اگر پیشنهاد کمیسیون تلفیق در صحن مجلس رأی بیاورد، استادان دانشگاه، پزشکان، وکلا، قضات و قشرهای حقوق‌بگیر بالای ۲٫۵ میلیون تومان از یارانه نقدی حذف می‌شوند .وی افزود: در بعد هزینه هیچ موضوعی پیش‌بینی نشده است و احتمال دارد، پیشنهاد جدیدی ارائه شود و ثروت خانوار نیز مدنظر قرار گیرد

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرویی  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به نگرانی مصرف کنندگان از آزادسازی قیمت خودرو، اعلام کرد: افزایش قیمت تابعی از عوامل و فاکتورهای موثر در بازار است؛ وقتی حقوق و دستمزد افزایش یابد و نرخ ارز دچار نوسان شده و هزینه بیمه و مالیات و شماره گذاری تغییر کند، این تغییرات در قیمت محصول اعمال می‌شود ولی اینکه صاحب محصول برای گرانفروشی، انباشت کالا کند، این طور نیست چراکه حاکمیت خودرو در اختیار دولت است و ایدرو به عنوان نماینده دولت و حاکمیت، اعمال حاکمیت می کند، اگرچه ما سهامدار نیستیم؛ اما باید از حقوق مردم دفاع کنیم . نوروززاده در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر اینکه آیا وزارت صنعت، می‌خواهد قیمت‌گذاری خودرو را به سازمان حمایت بسپارد، خاطرنشان کرد: ما با این ادبیات آشنا نیستیم، چراکه سازمان حمایت از چه منظری می خواهد کالا را قیمت‌گذاری کند؛ بلکه ما معتقد به بازار ازاد هستیم ولی چون دولت در مقابل مردم پاسخگو است، اعمال حاکمیت خواهد کرد . وی ادامه داد: شورای اقتصاد محلی برای تصمیم گیری خروج خودرو از انحصار است، بنابراین می تواند مصوبه خود را لغو کند، ولی تا زمانی که این مصوبه لغو نشده، پابرجا است.

این گروه امروز نیز بیشترین حجم معاملات را داشت که خبهمن در این بین با ۷۳ میلیون حجم معامله بیشترین سهم را به خود اختصاص داد؛ این نماد که بعد از ۵ میلیون معامله به صف خرید رسیده بود در ساعت پایانی بازار صف خود را عرضه کرد، حدود ۵۲ درصد از فروشندگان این سهم حقوقی ها بودند که سرمایه گذاری خوارزمی و غدیر از آن جمله اند. خودرو نیز که امروز از نمادهای تاثیر گذار بر روند مثبت شاخص بود معاملات مثبت و پرحجمی داشت. ۱۲۰ میلیون سهم معامله بلوکی این نماد نیز در بازار خرده فروشی ثبت شد. صف خرید سنگین ورنا نیز در ساعات اولیه بازار عرضه شد و در قیمت ۱۱۹۴ به کار خود پایان داد. در قطعه سازها نیز اکثر نمادها معاملاتشان با صف خرید به اتمام رسید اما در مقابل نمادهایی همچون خچرخش و خفنر با صف فروش همراه بودند.

در گروه پتروشیمی نعمت‌الله علیرضایی، مدیرعامل شرکت پتروپارس ایران با بیان این‌که هم‌اکنون در مراحل نهایی حفاری بخش خشکی فاز ١٩ پارس جنوبی هستیم گفت: عملیات حفاری بخش خشکی تا پایان اسفندماه امسال به پایان می‌رسد.وی با بیان این که فاز ١٩ دارای چهار ردیف شیرین سازی است گفت: هم اکنون ردیف نخست ٨٢,١١ درصد، ردیف دوم ٨٣.٨٨ درصد، ردیف سوم ٨٠ و چهارم ٧٩.٢١ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.علیرضایی پیشرفت کلی بخش خشکی را ٨٢ درصد اعلام کرد و افزود: تجهیزات مورد نیاز این بخش به طور عمده نصب شده است، البته بخشی از تجهیزات نیز باید وارد شود که پیش بینی می‌کنیم تا ۶ ماه نخست سال ٩۴ همه تجهیزات مورد نیازمان، چه آنها که ساخت داخل هستند و چه آنها که خارجی هستند، تامین شده و در اختیارمان قرار گیرد. علیرضایی گفت: براساس برنامه‌ای که شرکت تاسیسات دریایی در اختیار ما قرار داده است تا آبانماه عرشه یک فاز ١٩ را آماده بهره‌برداری خواهند کرد و قرار است در مهرماه ٩۴ نخستین ردیف شیرین سازی ما با گاز خط لوله پنجم وارد مدار شود.

در این گروه نماد شپدیس در قیمت ۱۵۹۸۵ با صف خرید همراه بود و نمادهای پارسان و فارس از نمادهای منفی تاثیر گذار بر شاخص بودند که فارس در نهایت در قیمت ۱۰۲۹۸ ریال به صف فروش رسید و پارسان نیز در آستانه صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه لاستیک و پلاستیک، پاسا  با سرمایه ۴۰۰٫۰۰۰ میلیون ریالی، سود هر سهم سال ۹۳ را با ۸ درصد تعدیل منفی، مبلغ  ۵۹۴ ریال اعلام کرد که طی این دوره توانست ۴۸ درصد این مبلغ معادل ۲۸۴ ریال را پوشش دهد. شرکت دلائل این تعدیل را اینگونه بیان کرد: مطابق روال سنوات قبل فروش شرکت با فرارسیدن فصل سرما به کاهش و در ماه های بهمن و اسفند فصل فروش شرکت آغاز و بازار از رکود خارج می گردد لذا علیرغم پوشش ۵۷ درصد فروش عملکرد ۹ ماهه، بدلیل تولید مناسب (۷۱ درصد بودجه) شرکت قادر خواهد بود در صورت عدم بروز رویداد غیرقابل پیش بینی، بودجه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۳ را محقق نماید. ضمنا در این خصوص مدیریت شرکت تمهیدات لازم را در نظر گرفته است. معاملات این نماد در رنج های منفی انجام شد. پسهند نیز تنها نماد صف خرید گروه بود.

در گروه حمل و نقل و ارتباطات،  معاملات منفی حکشتی به صف فروش ختم شد. حسینا معاملات متعادلی داشت و حپترو امروز نیز صف خرید بود. معاملات مثبت حتاید نیز در ساعت پایانی به رنج های منفی رسید. این نماد در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۷۷۹ ریال اعلام نمود که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۳ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه نیز توانست ۶۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و ۴۸۷ ریال به ازای هر سهم کنار بگذارد .

در خبرهای این گروه ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پهلو گرفتن کشتی جولی تیتانیو  با ظرفیت ۳ هزار TEUکانتینر متعلق به خط کشتیرانی مسینا ایتالیا در ترمینال کانتینری شماره دو (اسکله شماره۲۷) بندر شهید رجایی خبر داد. وی با بیان این‌که کشتی مذکور مجموعا ۶۴۶ TEU کانتینر تخلیه و ۱۰۰۰ TEU بارگیری دارد، افزود: این کشتی پس از عبور از بنادر بارسلونا، کستلون اسپانیا، جنوا و سالرنو ایتالیا به بندر شهید رجایی آمده است . وی با بیان این‌که کشتی ایتالیایی از پیشرفته ‎ترین کشتی ‎های کانتینری رو-رو جهان در سال ۲۰۱۴ است که ۲۸۰ متر طول و ۱۵ متر آبخور دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی، کالاها از طریق خطوط لاینر به صورت مستقیم وارد بندر شهید رجایی می ‎شود، در حالیکه پیش از این کالاها نخست به بنادر کشورهای دیگر منتقل و از آنجا با یک کشتی دیگر به ایران حمل می ‎شد . به گفته ایدنی، این تبادل مستقیم محموله ‎ها بین ۴۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن هزینه تمام شده کالا را کاهش داده و فعالیت این خطوط کشتیرانی، زمینه توسعه عملیات صادرات، واردات، ترانزیت و ترانشیپ را فراهم می ‎سازد. همچنین در خبری داشتیم بزرگترین ترمینال شناورFSU جهان به نام خلیج‌فارس ۳۳۷ متر طول، ۶۰ متر عرض، ۳۳ متر ارتفاع و بیش از ۵۱۴۰۰ تن وزن دارد.این پایانه در مجموع ۲۱ مخزن داشته که ظرفیت نهایی ذخیره‌سازی این مخازن به دو میلیون و ۲۰۷ هزار بشکه می‌رسد .

در گروه فلزات اساسی ، ارفع در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۱۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۱۵ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۴۸۸ ریال سود کنار بگذارد و ۹۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است که در حال مذاکره با بانک صنعت و معدن جهت توافق نرخ بازپرداخت اقساط تسهیلات می باشد. بر اساس توافقات اولیه نرخ سود دوره مشارکت حدود ۲٫۵ درصد ( نرخ لایبور بعلاوه ۲ درصد ) و نرخ سود دوره بازپرداخت ۷ درصد می باشد که در محاسبات شرکت نیز به همین ترتیب انجام شده است. معاملات امروز این نماد با رشد قیمت همراه بود و در آستانه صف خرید معاملاتش پایان یافت. فلوله نیز در صدر تقاضاهای بازار امروز بود. معاملات منفی فخوز نیز به صف فروش انجامید.

در گروه سیمانی در خبری داشتیم آمار تولید سیمان و کلینکر طی دی ماه سال جاری از سوی انجمن صنفی کارفرمایان گروه سیمان منتشر شده است. گروهی که در پی انبار کردن بیش از ۱۸ میلیونی محصولات تولیدی با دستور توقف یک ماهه تولید کلینکر از سوی دبیر انجمن گروه مواجه شد تا از ضرر و زیان شرکت های سیمانی و تداوم رقابت منفی بر سر کاهش نرخ فروش محصولات تولیدی جلوگیری به عمل آید که البته این توقف کمتر از یک ماه به طول انجامید و طی چهارشنبه هفته گذشته کوره های تولید کلینکر دوباره روشن شد.

این گروه امروز معاملات متعادلی داشت.  در گزارش های این گروه، ستران EPS سال ۹۳ را۷۳۰ ریال اعلام کرد که نسبت به پیش بینی قبلی با ۱ درصد تعدیل منفی همراه بود.  همچنین این شرکت در دوره ۹ ماهه توانست ه ازای هر سهم ۳۵۷ریال معادل ۴۹ درصد را پوشش دهد. معاملات این نماد که با صف خرید آغاز شده بود عرضه شد و در قیمت ۲۹۸ تومان به کار خود پایان داد. سخوز  نیز در گزارش ۶ ماهه سود هر سهم سال ۹۳  را بدون تغییر ۱۰۰۲ ریال اعلام کرد که طی این دوره به ازای هر سهم ۶۶۳ ریال را پوشش داد.

در گروه محصولات غذایی و لبنی، عضو هیئت مدیره صنایع لبنی اظهار داشت: سال آینده صنایع دامداری و لبنی کشور ما با برنامه‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی و سایر سازمانهای ذی‌ربط برای تبلیغات مصرف بیشتر ترتیب داده‌اند ما شاهد خروج از رکود در سال آینده خواهیم بود.

نمادهای غپاک، غشان، غشصفا و غمهرا از نمادهای صف خرید این گروه بودند.

در گروه ساختمانی، در پایان بازار اکثر نمادها به درصدهای منفی رسیدند. ثنوسا، ثامان و ثتران با صف خرید به کار خود پایان دادند. ثتران با ۲۹ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت. نماد ثفارس نیز که بمنظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شده بود امروز در محدوده ۳ درصد منفی و با قیمت ۴۱۷۶ ریال بازگشایی شد. شفاف سازی ثغرب نیز امروز بر روی سایت کدال قرار گرفت. شرکت طی این اطلاعیه اعلام کرد که اقدام به مشارکت در احداث پروژه بازار مبل اردبیل نموده است و سهم این شرکت ۷۸% از فروش پروژه می باشد ، بر اساس برآوردهای اولیه بهای تمام شده و فروش پروژه سهم این شرکت به ترتیب ۲۲۰,۶۰۸ و ۲۸۳,۸۱۰ میلیون ریال می باشد که تاثیر آن بر سودآوری سنوات آتی در بودجه های آتی ارائه خواهد شد ضمنا شرکت اعلام کرده است که این پروژه در بودجه سال منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ پیش بینی نشده و تاثیری بر EPS سال جاری ندارد .

 

در سایر نمادها

بکاب در جدیدترین گزارش ۳ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ شرکت را مبلغ ۱۳۴۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۲ درصدی همراه بوده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۳۸۱ ریال سود کنار بگذارد و ۲۸ درصد از پیش بینی هایش را پوش دهد. این نماد که پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود ۸۰ تومانی امروز آماده بازگشایی بود به دلیل عدم کشف قیمت معامله نشد.

چکارن در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۶۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش ۹ ماهه قبلی با کاهش ۱۲ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۱۰ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۷۲ ریال سود محقق کند و ۶۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .  در این گزارش شاهد کاهش ۶/۳ درصدی فروش (مبلغ ۳۱،۴۲۲ میلیلون ریال)، ۲/۲ درصدی بهای تمام شده (مبلغ ۱۵،۶۲۸ میلیون ریال)، افزایش ۴۲ درصدی خالص سایر درآمدها (هزینه ها) ی عملیاتی (مبلغ ۵،۷۳۰ میلیون ریال)، افزایش ۶/۱۱ درصدی هزینه های مالی (مبلغ ۵،۳۵۵ میلیون ریال) و افزایش ۸ برابری (معادل مبلغ ۳،۹۹۴ میلیون ریال) درآمدها (هزینه)های متفرقه بوده ایم . معاملات امروز این نماد با صف خرید همراه بود.

فاذر در اولین گزارش پیش بینی ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۵۶ ریال اعلام نموده است که در مقایسه با سال مالی قبل با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده است فروش شرکت با افزایش ۳۷ درصدی مبلغ ۳۲۲ میلیارد تومان پیش بینی شده است همچنین سود عملیاتی نیز مبلغ ۵۲ میلیارد تومان گزارش شده است . ضمنا شرکت در خصوص قرارداد با شرکت سرمایه گذاری سیراف اعلام نموده است که قرارداد این پروژه منعقد و نهایی شده لیکن بدلیل عدم قطعیت مراحل مربوط با تامین مالی پروژه تا تاریخ تهیه گزارش در پیش بینی عایدی هر سهم سال ۹۴ درصد اجرای پروژه به صورت حداقلی لحاظ گردیده است در صورتی که تامین مالی پروژه قطعیت یافت تعدیلات لازم اعمال و اطلاع رسانی خواهد شد . این نماد در قیمت ۳۰۷۲ ریال با صف خرید همراه بود و حدود ۲۳ میلیون سهم در این نماد معامله شد.

از دیگر اخبار بازار امروز،  به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ بلوک ۵۱ درصدی سهام شرکت آلومینای ایران شامل ۱۰۱ میلیون و ۹۸۸ هزار و ۲۲۱ سهم توسط سازمان خصوصی سازی در روز پنجم اسفند در فرابورس ایران عرضه می شود .این بلوک قرار است به قیمت پایه هر سهم ۵۹ هزار و ۶۲۱ ریال و ارزش کل پایه ۶۰۸۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون ریال، به صورت ۲۵ درصد نقد و بقیه اقساط ۵ ساله و نیز به وکالت از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران واگذار شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*