خانه / آخرین اخبار / پرداخت وام‌هاي خرد متوقف شد

پرداخت وام‌هاي خرد متوقف شد

بانک‌ها دیگر وام نمی‌دهند. این واقعیتی است که در صورت مراجعه به بانک برای دریافت تسهیلات با آن روبرو خواهید شد. پاسخ بانک‌ها برای عدم پرداخت تسهیلات فقط یک جمله است: “منتظر سیاست‌های پولی جدید هستیم” و شما را با جمله‌ای دیگر بدرقه می‌کنند، “شهریور ماه مراجعه کنید شاید تا آن موقع سیاست‌های پولی مشخص شده باشد.”

به گزارش افکارنیوز ؛ یکی از متقاضیان تسهیلات در این‌باره می‌گوید: “برای دریافت وام خودرو به یکی از بانک‌های دولتی مراجعه کردم که از توقف پرداخت وام خبر دادند. دلیلش را که جویا شدم، گفتند دولت جدید هنوز سیاست‌های پولی خود را تعیین نکرده و ما منتظریم که سیاست‌هاي جديد به بانک‌ها ابلاغ شوند.”
او می‌افزاید: “و با این استدلال‌ها و دلیل‌ها مرا به شهریور ماه پاس دادند و گفتند، آن موقع بيا. اما هنوز معلوم نيست كه سياست‌هاي پولي ابتداي شهريور ماه مشخص مي‌شوند يا آخرهاي شهريور.”
توقف وام بیشتر شامل وام‌هایی است که با نام خرد شناخته می‌شوند و به دیگر بیان حجم کمی دارند. به جز وام خودرو، وام جعاله یا خرید کالاهای اساسی که ۲تا۵ میلیون تومان است، هم جزو وام‌های متوقف شده قرار دارد. این دو وام جزو وام‌هایی به شمار می‌روند که بانک‌های دولتی وظیفه پرداخت آنها را به عهده دارند. نوع این وام‌ها هم مبادله‌ای است، همان وام‌هایی که مدت‌هاست بانک‌ها رغبتی به پرداخت آنها ندارند زیرا دولت محمود احمدی‌نژاد از ابتدای کار به صورت دستوری نرخ سود آنها را کمتر از نرخ تورم تعیین کرد و به همین دلیل هم سودآوری پرداخت وام های مبادله‌ای را از بین برد. بانک‌ها نیز طی ترفندی قانونی این وام‌ها را از سبد تسهيلات خود حذف كردند و به وام‌های مشارکتی روی آوردند. استقبال شبکه بانکی از وام‌های مشارکتی به این دلیل بود که نرخ سود آنها در توافقی میان مشتری و بانک تعیین می‌شد و حتي نرخ سود آنها بسيار بالاتر از نرخ تورم است.
حالا وام‌های منفور خودرو و جعاله و غیره، با روی کار آمدن دولت جدید منفورتر شدند و بهانه را برای بانکداران به ويژه دولتي‌ها جور کردند تا به همین دلیل از پرداخت این وام‌ها طفره روند.
البته این ماجرا به این معنی نیست که خزانه بانک‌ها به صورت کامل قفل شده است زیرا به گفته یکي از بانکداران، بانک‌های خصوصی نمی‌توانند روند پرداخت تسهیلات را به طور کامل متوقف کنند زیرا به سهامداران خصوصی خود باید پاسخگو باشند و این اتفاق در بانک‌های دولتی بیشتر نمود پيدا كرده است.
البته او در خلال سخنانش به انقباضی شدن بانک‌ها با آمدن دولت جدید اشاره می‌کند. او در توضیح این نکته می‌گوید: “بانک‌ها می‌دانند که با آمدن روحانی بدون شک سیاست‌های بانکی تغییر خواهد کرد و به همین دلیل محتاط‌تر از قبل وام می‌دهند. در واقع باید گفت پرداخت برخی وام‌ها متوقف شده و پرداخت برخی نیز با احتیاط بیشتری همراه شده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را توضیح بدهيم باید بگوییم احتیاط بانک‌ها روند پرداخت تسهیلات را کند کرده است.”
این بانکدار در ادامه می‌گوید: “بانکداران در حال تحلیل کابینه روحانی هم هستند. آنگونه که از وزرای پیشنهادی پیداست، تیم اقتصادی دولت انقباضی است بنابراین بیراه نیست اگر بانک‌ها از هم‌اکنون سیاست‌های انقباضی را پیشه کنند.
البته اين موضوع در خصوص افرادي كه متقاضي وام‌هاي كلان هستند نمي‌شود به ويژه آنكه اين متقاضيان، از مشتريان بانك‌ها هم باشند. در واقع براي اين مشتريان فرقي نمي‌كند چه دولتي مي‌آيد و كدام دولت مي‌رود، اينان مانند هميشه قادرند به واسطه داشتن حساب‌هاي كلان در بانك‌ها از تسهيلات برخوردار باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*