خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / منطق خود را تغییر دهید ، پول ، پول میاورد !

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / منطق خود را تغییر دهید ، پول ، پول میاورد !

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۱۱٫۲۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۴۹ واحد افت به رقم ۴۷۸۱۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۵۵ واحد کاهش عدد ۱۴۲۴۹۲ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۴۴۸ واحد افت به رقم ۶۴۹۱۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “پارسان” با ۱۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبملت” با ۳۸ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۹ واحد افت به رقم ۷۳۶ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۰٫۵۵ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۶۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۹۵۱ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس در معاملات روز جاری نیز در دومین تأثیرپذیری خود از نتیجه مذاکرات تیم مذاکره کننده کشورمان با وزرای کشورهای عضو گروه ۱+۵ در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دومین ریزش سنگین خود در هفته جاری را تجربه کرد و با افتی بیش از ۴۴۸ واحدی وارد مدار ۶۴ هزار واحدی شد.

بنابر گزارش بورس نیوز، در شرایط فعلی هر کسی از ظن خود یار مذاکرات و تصمیم گیر در بازار سرمایه می شود که در آخر نتیجه نیز همانی می شود که امروز در بورس با آن مواجه شدیم.

به هر حال شاخص بورس که این روزها مورد هجمه فراوانی نیز قرار گرفته است بهترین فرصت برای بازگشت به فرمول محاسبه واقعی و منطقی خود را از دست داد.

روزهای مثبت هفته گذشته که اغلب قیمت سهام شرکت ها روندی صعودی داشتند و جو روانی مثبت و قابل قبولی نیز بر این بازار حاکم بود بهترین زمان برای انجام دو اتفاق مهم در بورس بود، نخست اصلاح نحوه محاسبه شاخص کل و دوم بازگشایی نماد شرکت های پالایشی، چون تأثیرات روانی منفی ناشی از این دو اتفاق در بازار مثبت و صعودی خنثی می شد و با هزینه کمتر دو اتفاق مهم و تأثیرگذار را شاهد می بودیم.

براین اساس آنچه در شرایط فعلی مشخص است ظاهراً ضرب استنباط منفی اهالی بازار از مذاکرات هسته ای که انتظار می رفت تا ۲۲ بهمن ماه جاری به نتیجه ای کلی برسد آنقدر زیاد است که مجدداً احساس را غالب بر منطق نموده و اهالی تالار با چشم بستن بر حقایق، دوباره بدبینی را جایگزین خوش بینی کردند.

در اینکه تأثیر روابط خارجی ایران با دنیا و نیز تحریم های اعمال شده بر بازار سرمایه از دو جنبه روانی و بنیادی حائز اهمیت است شکی نیست اما اینکه عکس العمل اهالی تالار حد وسط ندارد و همیشه آخرین تصمیم را همان اول می گیرند جای بحث فراوان دارد.

معمولاً قبل از برگزاری مذاکرات هسته ای، بورس به گونه ای می شود که انگار همین ۱۰ دقیقه پیش توافق نهایی امضاء شده وکلیه تحریم ها برداشته شده و سرمایه گذاران خارجی پشت درب صنایع مختلف برای سرمایه گذاری صف کشیده اند اما به محض اتمام مذاکرات وضع به گونه ای دیگر می شود، چون اهالی تالار جمله “توافق انجام شد” را از زبان مسئولین امر نمی شوند عکس العملی را به نمایش می گذارند که گویی دو طرف با قهر و دعوا از اتاق بیرون آمده اند و خود را برای جنگ آماده می کنند!

ظاهراً بازار سرمایه خیلی با منطق میانه خوبی ندارد، اگر اتفاقی که دوست داریم بیفتد که خوشحال و راضی هستیم و نتیجه هم اهمیتی ندارد اما اگر اتفاق مدنظر ما به وقوع نپیوندد به بدترین حالت ممکن عکس العمل نشان می دهیم و واویلا به راه می اندازیم حال هرچقدر نتیجه مثبت هم باشد فرقی به حال ما نمی کند.

اینها را نگفتیم که ثابت کنیم توافق هسته ای نزدیک است یا اوضاع مذاکرات هسته ای در حالتی گل و بلبل پیش می رود. این موارد را گفتیم که یادآوری کنیم سال گذشته با وضعیت سیاسی به مراتب بدتر از اوضاع فعلی و با مذاکراتی که نتیجه ای جز درجا زدن در شهرهای مختلف کشورهای اروپایی نداشت سال رویایی بورس رقم خورد و سهام اکثر شرکت ها در قیمت های دو برابر بیشتر از ارزش ذاتی با صف خرید همراه بودند.

با نگاه به سال گذشته اگر وجدان و منطق را در نظر بگیریم و رشد قیمت دلار را که با کاهش ارزش پول ملی و افزایش قابل توجه تورم و کاهش قدرت خرید باعث رشد قیمت سهام شده بود را کنار بگذاریم، واقعاً پیشرفت خاصی را در مناسبات سیاسی نداشته ایم یا حداقل نسبت به امروزمان بسیار عقب تر بوده ایم اما سال رویایی بورس را شاهد بودیم، چرا؟ چون در آن زمان از فاکتوری به نام نقدینگی استفاده کردیم تا طعم تلخ اتفاقات نامطلوب را از بین ببریم و البته جواب هم داد. آن روزها مذاکرات و نشست ها می آمدند و می رفتند اما کسی حتی نیم نگاهی هم بر آن نداشت چون آنقدر شیرینی رشد سود و بازدهی در بورس زیاد شده بود کمتر کسی دوست داشت فرصت مناسب کسب سود را با موضوع مهم اما بی اهمیت جلوه داده شده بحث هسته ای از دست بدهد.

از قدیم گفتن پول، پول می آورد در آن سال نقدینگی وارد باز کردند و به دنبال آن پول های دیگر نیز وارد بازار شد. اقدامی که به گفته برخی کارشناسان تصمیمی غیر منطقی برای نشان دادن اقتصادی منطقی بود و امروز نتیجه آن را نه تنها می بینیم بلکه احساس هم می کنیم.

به هر حال شاید این تصمیم در آن زمان و با تفکر مدیریت و مسئولین گذشته درست بوده و عکس العمل های سهامداران نیز باید آنگونه هیجانی و احساسی می بود به عبارت ساده تر منطق آن روزهای بازار سرمایه رفتارها و اقدامات غیر منطقی بوده و نتیجه خاص خودش را هم داشته است.

اما متأسفانه در حالی همچنان شاهد همان عکس العمل های گذشته اهالی تالار بر مبنای منطق مسئولین دولت قبل هستیم که دولت و مسئولین امر تغییر کرده اند و به همراه آنها تفکر و منطق جدید وارد عرصه مدیریت کشور شده است.

در شرایط فعلی مهمترین عامل اصلی افت شاخص های بورس و روند نزولی قیمت سهام شرکت ها شاید اختلافی باشد که بین منطق سهامداران با منطق مسئولین دولت یازدهم وجود دارد. به عبارت ساده تر سهامداران انتظار دارند در شرایط فعلی مدیران مسئولین دولت فعلی در زمینه ها و بخش های مختلف کشور منطق قابل قبول خود را اجرا کنند اما در بحث بازار سرمایه همان منطق گذشته حاکم باشد یعنی بی منطقی بشود منطق بورس. لذا به نظر می رسد برای خروج از شرایط فعلی ایجاد شده در بازار سرمایه، اهالی تالار تنها باید یک تصمیم واحد بگیرند و آن نزدیک تر کردن و تغییر منطق خود با منطق دولت در بحث بازار سرمایه می باشد.

شاید بهتر باشد با مرور خاطرات یکبار دیگر برخی صحبت ها و اتفاقات گذشته را بیاد آوریم.

در منطق گذشته تحریم ها کاغذ پاره بود و در منطق فعلی تحریم عامل حرکت کند چرخه اقتصادی، رکود و تورم است. پس باید قبول کرد که بورس آن منطق نیز باید تفاوت فاحشی با منطق فعلی داشته باشد، در نتیجه انتظار برای اتخاذ همان منطق کاغذ پاره در مدیریت بازار سرمایه در تفکر جدید امری بیهوده است و تنها سبب فاصله گرفتن اهالی تالار با تفکر جدید مدیریت بازار سرمایه می شود و این یعنی تفاوت فاحش میان عکس العمل های اهالی تالار و سهامداران با تصمیمات منطق جدید که اگر به یکدیگر نزدیک شوند شاید بتواند حتی منجر به کسب بازدهی هم بشود. حداقل نتیجه این اقدام تحمل راحت تر روند نزولی و افت قیمت سهام شرکت ها در بورس می باشد.

پس لطفاً منطق خود را تغییر دهید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*